
Справа № 569/17433/20
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 березня 2021 року
Рівненський міський суд Рівненської області
в особі головуючої судді - Панас О.В.
з участю секретаря судового засідання - Корнійчук А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному порядку цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії, - встановив :
Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради звернулося до Рівненського міського суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії, в якому просять стягнути з ОСОБА_1 суму надмірно виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів на користь Управління праці та соціального захисту населення в сумі 5843 грн.75 коп.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що, відповідно до поданої відповідачем заяви від 26.03.2019 року, ОСОБА_1 була призначена житлова субсидія на період з березня 2019 року по квітень 2020 року за адресою АДРЕСА_1 . Перевіркою, проведеною працівниками позивача було виявлено , що відповідач набув право власності на житловий будинок, а саме, житловий будинок загальною площею 106,1 м.кв., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а 11.07.2018 року, вартістю 490000 грн.
Представник управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради Липко Д.В. в судове засідання подав заяву в якій просив розглянути справу без участі представника управління, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_1 до суду не з`явився повторно, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином, про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов не подав. З заявою про розгляд справи у його відсутність, не звертався.
За наведених обставин, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі матеріалів з ухваленням заочного рішення відповідно до ст.ст. 280- 282 ЦПК України, проти чого не заперечує представник позивача.
Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність сторін.
Ухвалою суду від 11.11.2020р. у справі відкрите спрощене позовне провадження, призначене судове засідання з викликом сторін.
Дослідивши письмові докази по справі, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, оскільки позовні вимоги є доведеними та обґрунтованими.
Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_1 , відповідно до поданої заяви та декларації від 26.03.2019 року, призначена житлова субсидія на період з 01 березня 2019 року по 30 квітня 2020 року.
Судом також встановлено, що під час проведення перевірки було виявлено, що відповідач набув право власності на житловий будинок, а саме, житловий будинок загальною площею 106,1 м.кв., що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 а 11.07.2018 року, вартістю 490000 грн, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 16.07.2018 року
Відповідно до п. 13 Положення для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за зареєстрованим місцем проживання (орендарі, внутрішньо переміщені особи - за фактичним місцем проживання), зокрема, заяву про призначення житлової субсидії за формою, встановленою Мінсоцполітики та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики. Відповідно до п.6 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Положення): житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю або іншим законним способом набув право власності на земельну ділянку, квартиру (будинок), транспортний засіб (механізм), будівельні матеріали, інші товари довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 5 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тис. гривень. При зверненні із заявою та декларацією ОСОБА_1 в «Розділі V. Інформація про придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності в інший законний спосіб перевищує 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» зазначив «Не було».
Підписом у декларації від 26.03.2019 року ОСОБА_1 підтвердив: «Я усвідомлюю, що у разі подання мною неповних або недостовірних відомостей про осіб, які входять до складу домогосподарства, та членів сім`ї осіб зі складу домогосподарства незалежно від реєстрації їхнього місця проживання (фактичного місця проживання), їхні доходи, майновий стан і витрати, мені може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі зобов`язуюся повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії». Відповідачем в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 26.03.2019 року не задекларовано інформацію про придбання ним майна, на суму, що перевищує 50 тисяч гривень протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії. Відповідно до п.127 Положення про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848: у разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується органом, який призначив житлову субсидію, у судовому порядку. За положеннями ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом. Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Факт недобросовісності набуття відповідачем отриманих коштів за призначеною житловою субсидією встановлено в судовому засіданні, а тому, сума надміру виплаченої житлової субсидії має бути повернута відповідачем, як така, що одержана без належної правової підстави. Помилкове покликання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради у позовній заяві на норми ст.1166 ЦК України, які регулюють деліктні зобов`язання, що виникають у зв`язку із завданням шкоди майну,та не підлягають застосуванню до спірних правовідносин, не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
Згідно положення п.20 Положення, сума субсидії, перераховано ( виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни. зазначені у пункту 14 цього Положення, повертається ним на вимогу органу, що призначив субсидію. Відповідно до пунктів 1,2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщення осіб, приховання заробітку чи іншого доходу. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів : припиняють надання субсидії, повідомляють рекомендованим листом утримувачів житлових субсидій про припинення надання, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів, подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів. Листом № 08-3039 від 24.06.2020 року відповідачу було повідомлено про виявлене порушення та запропоновано в термін до 10.08.2020 року внести на рахунок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру виплаченої субсидії в розмірі 5843,75 грн. Оскільки відповідачем було задекларовано неповну та недостовірну інформацію, це призвело до надмірного нарахування житлової субсидії за період з 01.03.2019 року по 30.04.2020 року на суму 5843,75 грн., що підтверджується розрахунком. За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені дослідженими доказами у справі, а відтак, позов підлягає до задоволення. Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути понесені ним судові витрати на сплату судового збору в розмірі 2102 грн. 00 коп. На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 12, 81, 141, 263-268, 273,280-282, 284, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
вирішив: Позов Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії - задовольнити . Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради суму надміру виплачених (у вигляді житлових субсидій) коштів в сумі 5843 грн. (п`ять тисяч вісімсот сорок три) грн. 75 коп. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп. Апеляційна скарга на рішення суду може бкти подана протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заочне рішення може бути переглянуте судом , що його ухвалив за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач: Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Рівненської міської ради місцезнаходження - м. Рівне, вул. Соборна, 12, код ЄДРПОУ 03195441. Відповідач: ОСОБА_1 , проживає в АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 . Повний текст рішення виготовлено - 09.03.2021 р.
Суддя О.В.Панас