Рішення № 95373978, 05.03.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.03.2021
Номер справи
200/535/21-а
Номер документу
95373978
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2021 р. Справа№200/535/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Волгіної Н.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (в письмовому порядку) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації

про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 , в особі представника, адвоката Лісової Дар`ї Олександрівни, звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації щодо не призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до її зави, поданої первісно у 2020 році;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації про відмову в призначенні позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям;

- зобов`язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації призначити, нарахувати та виплатити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно до її заяви, поданої відповідачу первісно у 2020 році.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа. У серпні 2020 року вперше звернулась до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

За результатами розгляду заяви відповідач надав відповідь, якою відмовив у призначенні такої соціальної допомоги і послався на те, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню.

До заяви позивач додала довідку з Центру зайнятості, оскільки ще у квітні 2020 року Великоновосілківським районним центром зайнятості її було взято на облік і надано статус безробітної, з квітня місяця - призначено допомогу по безробіттю.

Як зазначено у позові, у вересні та листопаді 2020 року позивач знову зверталась до відповідача з аналогічними заявами щодо призначення, нарахування та виплати державної соціальної допомоги, проте за результатами розгляду і цих звернень позивача відповідач надавав відповіді, якими дублював свою відмову у призначенні та виплаті ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Вважає дії відповідача протиправними та такими, що порушують її соціальні та конституційні права (а.с. 1-6).

У наданому суду відзиві на позов відповідач зазначає про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог, обґрунтовуючи це наступним.

Механізм надання відповідної соціальної допомоги регламентовано Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» та Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250.

Згідно зазначених нормативно-правових актів державна соціальна допомога не призначається, якщо: у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або ж такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (п. 10 Порядку).

При цьому середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - це обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців - два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (тобто, період, за який враховуються доходи) (п. 9 Порядку).

ОСОБА_1 звернулась до управління за призначенням допомоги 11 серпня 2020 року.

Два квартали, що передували місяцю, який передував місяцю звернення позивачем за призначенням допомоги - це перший та другий квартали 2020 року, тобто враховується дохід з січня по червень 2020 року.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в центрі зайнятості з 7 квітня 2020 року, тобто сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який мають враховуватись її доходи, не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу.

Враховуючи наведене ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за її заявою від 11 серпня 2020 року (а.с. 39-41).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 січня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с. 29-30).

У зв`язку зі знаходженням судді Волгіної Н.П. на лікарняному у період з 16 лютого 2021 року по 4 березня 2021 року рішення приймається після виходу судді з лікарняного.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення на нього, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 , є громадянкою України та має статус внутрішньо переміщеної особи (а.с. 7, 9-11).

Відповідач, Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації, код ЄДРПОУ 03197233, місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Янісольська, буд. 68 А), в даних правовідносинах є суб`єктом владних повноважень, який здійснює у спірних правовідносинах владні управлінські функції та є належним відповідачем у даній справі (а.с. 35).

Відповідно до довідки про склад сім`ї Комарської сільської ради Великоновосілківського району від 27 листопада 2020 року склад сім`ї позивача складає одна особа (позивач) (а.с. 18).

Згідно довідки Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області від 2020 року (число та місяць не зазначені) № 396, довідки Міського міжрайонного онкологічного диспансеру у м. Маріуполь Донецької області від 5 жовтня 2016 року ОСОБА_1 здійснює постійний догляд за онкохворою другої клінічної групи ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , та яка не може самостійно пересуватися та потребує надання сторонньої допомоги (а.с. 25-26).

Відповідно до довідки Комарської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області від 2020 року (точна дата не зазначена) № 392, ОСОБА_1 також здійснює постійний догляд за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , та який не може самостійно пересуватися та потребує надання сторонньої допомоги (а.с. 21).

Згідно довідки Великоновосілківського районного центру зайнятості від 6 листопада 2020 року № 1088 позивач перебуває на обліку у зазначеному центрі як безробітна з 7 квітня 2020 року (а.с. 8).

11 серпня 2020 року позивач звернулася до відповідача із заявою № 7049 про призначення їй допомоги малозабезпеченій сім`ї, до якої додала документи за переліком (а.с. 42-44).

Рішенням Управління соціального захисту населення Великоновосілківської районної державної адміністрації від 17 вересня 2020 року (№ повідомлення 4055) позивачеві відмовлено у призначенні державної допомоги малозабезпеченій сім`ї у зв`язку із тим, що «у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці, що передують зверненню» (а.с. 7, 48).

Будучи незгодною із відмовою у призначенні їй державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї позивач звернулась до суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам суд виходить із наступного.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Питання призначення допомоги малозабезпеченим сім`ям регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» від 1 червня 2000 року № 1768-III (далі - Закон № 1768-III).

Відповідно до ч. 1 Закону № 1768-III державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; сім`я - особи, які разом проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа.

Згідно ст. 3 Закону № 1768-III право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до ст. 4 Закону № 1768-III призначення і виплата державної соціальної допомоги здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - органи соціального захисту населення) за місцем проживання уповноваженого представника сім`ї. Порядок призначення, умови виплати та підстави для припинення виплати державної соціальної допомоги, перелік документів, необхідних для призначення допомоги згідно із цим Законом, встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» встановлено Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 року № 250 (далі - Порядок № 250).

Згідно абз. 1 пп. 1 п. 10 Порядку № 250 соціальна допомога не призначається у разі, якщо у складі сім`ї є працездатні особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи, та не працювали, не проходили військової служби, не провадили підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобували освіти за денною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстровані в центрі зайнятості як безробітні або як такі, що шукають роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (крім випадків, передбачених у п. 11 цього Порядку).

Відповідно до п. 9 Порядку № 250 середньомісячний сукупний дохід малозабезпеченої сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів малозабезпеченої сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців. Шість місяців становлять два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (далі - період, за який враховуються доходи).

Як встановлено судом позивач у передбаченому законом порядку набула статусу безробітного з 4 квітня 2020 року (а.с. 8).

Отже, період, який враховується при розрахунку середньомісячного сукупного доходу позивача - це перший та другий квартал 2020 року, тобто період з 1 січня по 30 червня 2020 року.

Враховуючи приписи п. 10 Порядку № 250 період, який враховується як при розрахунку часу, протягом якого позивач працювала/не працювала перед зверненням до центру зайнятості - це період з 1 січня по 30 червня 2020 року.

Беручи до уваги, що позивач перебуває у статусі безробітної з 7 квітня 2020 року, у вказаний шестимісячний період позивач сумарно більше ніж три місяці будучи працездатною особою, яка досягла 18-річного віку, не працювала та не була зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна.

Разом із цим згідно пп. 1 п. 10 Порядку № 250 державна соціальна допомога призначається в тому числі й особам, зазначеним у абз. 1 цього підпункту, якщо такі особи протягом періоду, за який враховуються доходи:

- сплатили або за них сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців;

- доглядали за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного в медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку, за дітьми, хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, за дітьми, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, яким не встановлено інвалідності, за особою з інвалідністю І групи, за особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу, за дитиною з інвалідністю віком до 18 років, а також за особами, які досягли 80-річного віку; надавали соціальні послуги з догляду відповідно до законодавства.

Як вбачається з матеріалів справи позивач у 2020 році здійснювала постійний догляд за ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , які потребують постійного догляду.

Суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні документи із зазначенням періоду, протягом якого позивач здійснювала догляд за цими особами (з якого часу почала здійснювати), відсутні дані щодо наявності або відсутності у вказаних осіб встановленої групи інвалідності та характеру захворювання, відсутні відомості щодо того - чи надавала позивач соціальні послуги по догляду за вказаними особами відповідно до законодавства.

Разом із цим суд зазначає, що відповідно до п. 20 Порядку № 250 […] якщо до заяви про призначення державної соціальної допомоги не додано всіх необхідних документів, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї про те, які документи у місячний строк потрібно подати додатково. Орган соціального захисту населення інформує уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про прийняття документів із зазначенням дати їх прийняття, а також документів, які необхідно у місячний строк подати додатково (шляхом надання/надсилання йому повідомлення у паперовому або електронному вигляді (за наявності електронної пошти).

В матеріалах справи відсутні докази на підтвердження виконання відповідачем приписів п. 20 Порядку № 250 - повідомлення позивача про необхідність надати додаткові документи.

Отже, спірне рішення, яким позивачу відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, прийнято без дотримання нормативно-правових приписів Порядку № 250.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги приписи ст. 77 КАС України, суд дійшов висновку про те, що спірне рішення є неправомірним та підлягає скасуванню.

Відповідно, позовні вимоги ОСОБА_1 в цій частині підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог позивача про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації щодо не призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до її зави, поданої первісно у 2020 році, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Суд зазначає, що фактично порушення права позивача на належний розгляд її заяви про призначення державної соціальної допомоги мало місце у зв`язку із прийняттям відповідачем 17 вересня 2020 року спірного рішення, яким позивачу відмовлено у задоволенні її заяви.

Суд вважає достатнім та належним (ефективним) способом захисту порушеного права позивача саме визнати це рішення протиправним та скасувати його.

Відповідно, позовні вимоги позивача про визнання протиправними дій Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації щодо не призначення позивачу державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям відповідно до її зави, поданої первісно у 2020 році - задоволенню не підлягають.

Щодо вимог позивача про зобов`язання Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації призначити, нарахувати та виплатити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям відповідно до заяви, поданої відповідачу первісно у 2020 році, суд зазначає, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження надання позивачем відповідачу у серпні 2020 року всіх необхідних документів, на підставі яких останній повинен був призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям.

Відповідно, зазначені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Разом із цим згідно п. 2 ч. 2, абз. 2 ч. 4 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації підлягають частковому задоволенню.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що ухвалою суду від 18 січня 2021 року позивачу відстрочено сплату судового збору в розмірі 908,00 грн до вирішення справи по суті, беручи до уваги, що фактично основні позовні вимоги позивача (визнати протиправним та скасувати спірне рішення відповідача) за висновком суду підлягають задоволенню, а решта позовних вимог (визнати протиправними дії відповідача та зобов`язати останнього вчинити певні дії) мають похідний характер від основних позовних вимог, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача суму судового збору в повному обсязі.

Таким чином, на користь держави підлягає відшкодуванню сума судового збору в розмірі 908,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації .

Керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 2, 6, 72-77, 94, 139, 192-193, 242-246, 257-258, 262-263, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний ОСОБА_1 (номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; місце фактичного проживання: АДРЕСА_2 ) до Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03197233, місцезнаходження: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Янісольська, буд. 68 А) про визнання дій протиправними, визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації від 17 вересня 2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 11 серпня 2020 року № 7049 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям - з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління соціального захисту населення Великоновосілківської міської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03197233, за місцезнаходженням: 85500, Донецька область, смт. Велика Новосілка, вул. Янісольська, буд. 68 А) на користь Державного бюджету України судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Н.П. Волгіна