Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
61064, м.Харків, вул.Володарського, 46 (1 корпус)
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2010 р.Справа № 2-а-12700/09/1670
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григоров А.М. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Галан О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2009р. по справі№2-а-12700/09/1670
за позовом Приватне підприємство "ГЕЙМ-СЕРВІС" <Список ><Текст >
до Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про визнання нечинним рішення про застосування штравних (фінансових) санкцій,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Приватне підприємство "Гейм-сервіс", звернулось до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000712303 від 17.07.2008 року в частині застосування штрафної санкції в сумі 5100 грн., посилаючись на те, що Приватним підприємством "Гейм-сервіс" надаються послуги у сфері грального бізнесу з використанням гральних автоматів, які не були обладнані фіскальним блоком. Станом на момент проведення перевірки - 31 травня 2008 року Міністерством економіки України у порушення пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" № 121 від 07.02.2001 року, не забезпечено розроблення технічних вимог до автоматів з продажу товарів (послуг), Міністерство промислової політики не забезпечило організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть зазначеним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють. Тому позавач не мав можливості використовувати РРО для гральних автоматів.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від20 липня 2009 року адміністративний позов Приватного підприємства "Гейм-сервіс" до Карлівської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання нечинним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задоволено та визнано протиправним та скасоване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 липня 2008 року № 0000712303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5100 грн. (п'ять тисяч сто гривень).
Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція не погоджується з вказаною постановою суду, в апеляційній скарзі вказує, що постанова є необґрунтованою та незаконною, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від20 липня 2009 року.
Сторони в судове засідання не зявились, були повідомлені належним чином.
Суд апеляційної інстанції розглядає справу згідно ч.4 ст. 196 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Як вбачається з матеріалів справи, Приватне підприємство "Гейм-сервіс" (код 35539017) зареєстроване Карлівською районною державною адміністрацією Полтавської області 09.11.2007 року за № 15651020000000337 за місцезнаходженням юридичної особи: 39500, Полтавська область, м. Карлівка, вул. Леніна, 95 та здійснює діяльність з організації азартних ігор (92.71.0), що підтверджується довідкою № 09/2-2163 з ЄДРПОУ, копія якої залучена до матеріалів справи.
Державною податковою адміністрацією в Житомирській області на підставі плану проведення перевірок на травень 2008 року та направлень № 1281 від 05.05.2008 року та № 1272 від 05.05.2008 року проведено планову виїзну перевірку Приватного підприємства "Гейм-сервіс" з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За результатами перевірки складено акт № 16120049/2340/35539017 від 31.05.2008 року, який підписано представником позивача без зауважень.
Перевірка здійснювалось Державною податковою адміністрацією в Житомирській області, оскільки зал гральних автоматів позивача розташований за адресою: м. Житомир, вул. Київська, 13, на території Житомирської області.
У ході перевірки було встановлено та відображено в акті перевірки порушення пунктів 1, 2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", у тому числі встановлено, що у гральному залі знаходяться 15 гральних автоматів, які знаходяться у робочому режимі (працюють) та підключені до електромережі. Гральні автомати нефіскалізовані, тобто не видають будь-якого розрахункового документу.
На підставі акту перевірки, Карлівською міжрайонною державною податковою інспекцією було застосовано штрафну санкцію згідно із частиною 2 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в сумі 5100 грн. = (20 х 17 грн.) х 15.
Суд першої інстанції приймаючи рішення виходив з того, що відповідач при винесенні рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 17 липня 2008 року № 0000712303 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5100 грн., діяв необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову виходячи з наступного.
Відповідно до пунктів 1,2 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (надалі - Закон) суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: 1) проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; 2) видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Згідно із статтею 2 Закону, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.
Фіскальні функції, за змістом цієї ж статті, - це здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Цією ж статтею визначено, що автомат з продажу товарів (послуг) - це реєстратор розрахункових операцій, який в автоматичному режимі здійснює видачу (надання) за готівкові кошти або із застосуванням платіжних карток, жетонів тощо товарів (послуг) і забезпечує відповідний облік їх кількості та вартості.
Таким чином, одним із видів автоматів з продажу послуг є гральні автомати, що використовуються позивачем.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 року № 121 установлено терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій згідно з додатком (використання гральний автоматів з 31 грудня 2006 року). До настання зазначених термінів суб'єкти підприємницької діяльності здійснюють розрахункові операції із застосуванням книг обліку розрахункових операцій, крім тих суб'єктів, форми та умови провадження діяльності яких наведені у пунктах 4, 5 і 7 додатка, що здійснюють розрахункові операції із застосуванням електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем, внесених до Державного реєстру електронних контрольно-касових апаратів і комп'ютерних систем станом на 31 грудня 2000 р., а також із застосуванням торговельних терміналів, призначених для роботи з платіжними картками.
Таким чином, з 01 січня 2007 року у суб'єктів господарювання, що надають послуги у сфері грального бізнесу, виникає обов'язок застосовувати гральні автомати, що виконують фіскальні функції.
Із матеріалів справи вбачається, що при здійсненні перевірки 31 травня 2008 року в залі гральних автоматів знаходилось п'ятнадцять гральних автоматів, які знаходились у робочому режимі та були підключені до електромережі. Гральні автомати вводились в дію за допомогою кредитного ключа. В залі гральних автоматів знаходився зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальним режим роботи реєстратор розрахункових операцій Samsung ER 350 F UA і заводський номер ДІ 00502498, який зареєстрований у Карлівській МДПІ та взятий на облік у Державній податковій інспекції у м. Житомирі, через який проводились розрахунки із споживачами.
При цьому зазначені послуги надавались без проведення розрахункової операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій саме при використанні гральних автоматів.
Статтею 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено відповідальність суб'єктів господарювання за недотримання порядку використання РРО у вигляді накладення штрафних санкцій, які за своєю природою є адміністративно-господарськими.
Відповідно до ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Згідно із ст. 12 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті реєстратори розрахункових операцій вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про терміни переведення суб'єктів підприємницької діяльності на облік розрахункових операцій у готівковій та безготівковій формі із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій" від 07.02.2001 року № 121 на Міністерство промислової політики було покладено обов'язок забезпечити організацію розроблення автоматів з продажу товарів (послуг), які відповідатимуть необхідним вимогам, а також запам'ятовуючих пристроїв (фіскальної пам'яті) для оснащення автоматів, що вже діють.
На момент здійснення перевірки до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій не було включено комп'ютерно-касову систему "Фіскал", яка призначена для фіскалізації гральних автоматів. Крім того позивач використовував зареєстрований реєстратор розрахункових операцій.
З огляду на викладене, у позивача відсутній склад порушення за яке застосовані санкції.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову, та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Карлівська міжрайонна державна податкова інспекція залишити без задоволення.
постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 20.07.2009р. по справі№2-а-12700/09/1670 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом місяця з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Мельнікова Л.В.
Судді<підпис >
<підпис >Григоров А.М. Подобайло З.Г. <Список ><Текст > Повний текст ухвали виготовлений 01.02.2010 р.