Рішення № 95365007, 09.02.2021, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.02.2021
Номер справи
460/9284/20
Номер документу
95365007
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

09 лютого 2021 року м. Рівне №460/9284/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В. за участю секретаря судового засідання Головатчик А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі: позивача: представник Карпач О.М., відповідача: представник Шкода П.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 доСарненської міської ради Рівненської області про визнання дій та бездіяльності протиправними, зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

15.12.2020 ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Сарненської міської ради Рівненської області про визнання протиправними дій щодо формулювання причини звільнення: «у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, згідно частини 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"», про зобов`язання внести зміни до трудової книжки в частині формулювання причини звільнення, виклавши його в наступній редакції: «Звільнений у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункт 5 частини 1 статті 41 КЗпП України», про визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати вихідної допомоги та стягнення вихідної допомоги в розмірі 270000,00 гривень, без урахування податків та інших обов`язкових платежів.

Ухвалою від 16.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі №460/9284/20. Розгляд справи призначено у відкритому судовому засіданні на 12.01.2021.

Судове засідання з 12.01.2021 відкладено на 09.02.2021 у зв`язку з неприбуттям сторони позивача та відсутністю доказів повідомлення про день та час судового розгляду.

В судовому засіданні 09.02.2021 проголошено вступну та резолютивну частин рішення.

Згідно з позовною заявою та поясненнями представника в судовому засіданні, позовні вимоги ґрунтуються на тому, що 12.11.2020 ОСОБА_1 звільнено у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради Сарненської міської ради і в його трудовій книжці підстава звільнення зазначена: ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рішення Сарненської міської ради VIII скликання №08 від 12.11.2020. Разом з тим, сторона позивача зауважувала, що положення вказаної норми Закону передбачають лише те, що виконавчий орган ради обирається радою на строк повноважень ради та не визначає чітку підставу для звільнення посадової особи органу місцевого самоврядування - члена виконавчого органу ради. Відтак, на переконання сторони позивача, фактичною підставою для звільнення ОСОБА_1 було рішення сесії міської ради про припинення повноважень виконавчого комітету вцілому. Враховуючи це, та той факт, що позивач з особистою заявою щодо звільнення з посади заступника міського голови з питань бюджету та фінансів до вказаної міської ради не звертався, то він був звільнений саме за ініціативою роботодавця. В свою чергу, підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу передбачені положеннями КЗпП України. Зокрема, за змістом пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України, трудовий договір з ініціативи власника або уповноваженого ним органу може бути розірваний у випадку припинення повноважень посадових осіб. При цьому, відповідно до частини першої статті 44 КЗпП України, у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41 КЗпП України, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток. Відтак, оскільки звільнення посадової особи органу місцевого самоврядування із займаної посади передбачає дотримання інших гарантій, передбачених трудовим законодавством, у тій частині, яка не суперечить положенням спеціального законодавства або ним не врегульована, припинення повноважень посадовою особою органу місцевого самоврядування є підставою для виплати такій особі вихідної допомоги відповідно до статті 44 КЗпП України. На обґрунтування своєї позиція сторона позивача покликалася на правову позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 06.08.2020 у справі №186/294/16-а. За усього наведеного, сторона позивача просила змінити формулювання причин звільнення ОСОБА_1 та стягнути на його користь вихідну допомогу в розмірі 270000,00 гривень.

Згідно з відзивом на позовну заяву та поясненнями представника в судовому засіданні, Сарненська міська рада позов не визнає. На обґрунтування своїх заперечень сторона відповідача покликається на те, що звільнення ОСОБА_1 з посади заступника міського голови Сарненської міської ради відбулось у відповідності саме до частини першої статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», позаяк у зв`язку із обранням нового (VIII) скликання Сарненської міської ради, рішенням №08 від 12.11.2020 утворено виконавчий комітет Сарненської міської ради восьмого скликання, встановлено його чисельність в складі п`яти осіб та затверджено персональний склад, до якого позивача включено не було. На підтвердження правильності формулювання причин звільнення позивача, сторона позивача покликалася, зокрема на Методичні рекомендації щодо особливостей звільнення посадових осіб із органів місцевого самоврядування, затверджені листом Головного управління державної служби України №42/621 від 06.02.2002 (додаток №2), в яких вказано, що «у разі закінчення строку повноважень у трудовій книжці заступника голови районної, обласної, районної у місті ради та заступника міського голови - секретаря Київської міської ради робиться запис: «Звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень, пункту 1 статті 56 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», із зазначенням дати звільнення та порядкового номеру запису». Також сторона відповідача наполягала на тому, що обставини звільнення позивача з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, позаяк вони виникли в сили прямої вказівки Закону. Посада, на якій перебував позивач, передбачала обмеження щодо сумісництва і перебування на ній було обмежено строком, не лише тим, на який обирається посадова особа та/або орган місцевого самоврядування, зокрема склад виконавчого комітету відповідної місцевої ради, але й настанням інших обставин, з якими Закон пов`язує припинення повноважень органу місцевого самоврядування та/або посадової особи місцевого самоврядування. На обґрунтування своєї позиції сторона відповідача покликалася на правову позицію Верховного Суду, висловлену у постановах: від 13.06.2018 у справі №545/1881/16-а, від 22.10.2019 у справі №180/855/16-а, від 28.11.2019 у справі №541/1104/16-а. Доводи сторони позивача щодо застосування до спірних правовідносин положень пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України сторона відповідача спростовувала також тим, що відповідну норму включено до КЗпП України за Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів» №1255- VII від 13.05.2014 саме з метою покращення інвестиційного клімату шляхом надання інвесторам (власникам) господарських товариств права звільняти посадових осіб (керівників, членів виконавчих органів) без зазначення причин, а також узгодження в цьому контексті норм трудового та господарського законодавства. Відповідно до цього, гарантія у вигляді виплати вихідної допомоги в розмірі не менше шестимісячного середнього заробітку (по статті 44 КЗпП України), передбачена саме для посадових осіб господарських товариств. За усього наведеного сторона відповідача просила в позові відмовити повністю.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази, суд встановив такі обставини справи та фактичні правовідносини сторін.

Відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 , ОСОБА_1 23.03.2015 був прийнятий на посаду головного спеціаліста з економічних питань Сарненської міської ради. 19.09.2018 його було затверджено на посаду заступника міського голови з питань бюджету та фінансів. Цього ж дня присвоєно дев`ятий ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах п`ятої категорії посад. 12.11.2020 ОСОБА_1 звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, ч.1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (а.с.13-15).

Наведені записи відповідають змісту відповідних рішень органу місцевого самоврядування.

Так, рішенням Сарненської міської ради (VII скликання) №923 від 19.09.2018 ОСОБА_1 було затверджено на посаду заступника міського голови з питань бюджету та фінансів. Підставою для такого рішення зазначено: пункт 5 статті 26, пункт 5 частини четвертої статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статті 3, 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», положення постанови КМУ №268 від 09.03.2006, рішення міської ради «Про структуру та чисельність апарату міської ради та її виконавчого комітету» №746 від 15.02.2018, пропозиція міського голови з висновками депутатських комісій (а.с.10).

Рішенням Сарненської міської ради (VIII скликання) «Про утворення виконавчого комітету Сарненської міської ради, визначення його чисельності та затвердження персонального складу» №08 від 12.11.2020 утворено виконавчий комітет Сарненської міської ради восьмого скликання; встановлено його чисельність в складі п`яти осіб; затверджено персональний склад виконавчого комітету (а.с.11). Відповідно до вказаного рішення затверджено такий персональний склад виконавчого комітету: ОСОБА_2 – міський голова; ОСОБА_3 – перший заступник міського голови; Драганчук Тарас Миколайович – заступник міського голови; Мичка Андрій Іванович – секретар ради; Шимко Вячеслав Мусійович – керуючий справами виконавчого комітету (а.с.12).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені нормами Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» №2493-III від 07.06.2011.

Статтею 3 вказаного Закону розмежовано такі посади в органах місцевого самоврядування :

- виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах;

- виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою;

- посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

В свою чергу, за правилами частини першої статті 10 цього Закону, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:

- на посаду сільського, селищного, міського голови в порядку, встановленому Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні";

- на посаду голови та заступників голови районної, районної у місті, обласної ради, заступника міського голови - секретаря Київської міської ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, голови постійної комісії з питань бюджету обласної, Київської та Севастопольської міських рад шляхом обрання відповідною радою;

- на посади заступників сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, старости шляхом затвердження відповідною радою;

- на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Згідно з частиною першою статті 20 цього ж Закону, крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997, цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов`язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).

Таким чином, зазначена норма містить пряму вказівку про те, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється в тому числі на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997.

В свою чергу, за правилами пункту 3 частини першої статті 26 Закону №280/97-ВР, питання: утворення виконавчого комітету ради, визначення його чисельності, затвердження персонального складу, внесення змін до складу виконавчого комітету та його розпуск,- вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради .

Відповідно до частин сьомої, восьмої статті 45 Закону №280/97-ВР, строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України; Повноваження місцевої ради, обраної на позачергових, повторних або перших виборах, закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної ради, обраної на наступних (чергових або позачергових) виборах.

Згідно з положеннями частини першої статті 51 Закону №280/97-ВР, виконавчий комітет ради є виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.

За правилами частин другої-третьої цієї статті, кількісний склад виконавчого комітету визначається відповідною радою. Персональний склад виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради затверджується радою за пропозицією сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - за пропозицією голови відповідної ради. Виконавчий комітет ради утворюється у складі відповідно сільського, селищного, міського голови, районної у місті ради - голови відповідної ради, заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради, керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету, а також керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, інших осіб.

За усього наведеного, суд констатує, що ОСОБА_1 з 19.09.2018 обіймав посаду заступника міського голови з питань бюджету, тобто входив до складу виконавчого комітету Сарненської міської ради (VII скликання). З урахуванням рішення Сарненської міської ради (VIII скликання) №08 від 12.11.2020, яким сформований новий склад виконавчого комітету, ОСОБА_1 втратив свої повноваження з вказаної дати, з огляду на що відпали і правові підстави для його подальшого перебування на займаній посаді.

За таких обставин та з врахуванням того, що служба в органах місцевого самоврядування припиняється в тому числі на підставах і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997, суд вважає цілком правомірним звільнення позивача із займаної посади 12.11.2020 відповідно до частини першої статті 51 вказаного Закону, тобто з огляду на закінчення строку повноважень виконавчого комітету ради.

Що стосується формулювання відповідачем причин звільнення в трудовій книжці, то на переконання суду Сарненською міською радою підставно використано Методичні рекомендації щодо особливостей прийняття (обрання) на службу посадових осіб органів місцевого самоврядування, затверджені листом Головного управління державної служби України № 42/621 від 06.02.2002, в яких також зауважено, що повноваження заступника (заступників) сільського, селищного, міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету закінчуються після сформування нового складу виконавчого комітету і в такому разі у трудовій книжці робиться запис: «Звільнений у зв`язку із закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, пункт 1 статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» із зазначенням дати та підстави звільнення (рішення сесії ради, його дата і номер), порядкового номеру запису».

Доводи сторони позивача про те, що звільнення ОСОБА_1 підпадає під пункт 5 частини першої статті 41 КЗпП України, суд відхиляє як абсолютно необґрунтовані.

Так, вищеназваний пункт, яким передбачена така підстава для розірвання трудового договору, як: «припинення повноважень посадових осіб», включений до частини першої статті 41 КЗпП України, якою передбачені виключно додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників та за певних умов.

Тобто, визначальною ознакою звільнення на підставі будь-якого пункту частини першої статті 41 КЗпП України є саме ініціатива власника або уповноваженого ним органу.

Обставини звільнення ОСОБА_1 з посади не є такими, що виникли з ініціативи власника або уповноваженого ним органу, а тому до них ні за яких умов незастосовний пункт 5 частини першої статті 41 КЗпП України.

Доводи сторони позивача про те, що ОСОБА_1 не писав заяву про звільнення в жодному разі не доводять, що ініціатива з припинення його публічної служби виходила від органу місцевого самоврядування, позаяк і припинення трудових відносин, і припинення відносин публічної служби не завжди має ініціатора, натомість може відбуватися і внаслідок настання визначених законодавством обставин (підстав), які залежать, або не залежать від волі сторін.

Покликання сторони позивача на постанову Верховного Суду від 06.08.2020 у справі №186/294/16-а, є недоречними, позаяк у даній справі позивач був звільнений саме на підставі пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України, і ухвалюючи відповідне рішення про стягнення вихідної допомоги при звільненні Верховний Суд виходив якраз з того, що розпорядження, яким позивача звільнено з посади першого заступника міського голови відповідно до пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України не було спірним у цій справі, і на час вирішення Верховним Судом справи у встановленому порядку не скасовано і протиправним не визнано.

Натомість суд застосовує праву позицію Верховного Суду, наведену у постанові від 28.11.2019 по справі №541/1104/16-а, щодо непоширення положень пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України на правовідносини, пов`язані з припиненням служби в органах місцевого самоврядування на підставі норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Таким чином, суд приходить до висновку, що підстави для задоволення позовних вимог про зобов`язання Сарненської міської ради внести зміни до трудової книжки ОСОБА_1 в частині формулювання причини звільнення, виклавши його в редакції: «Звільнений у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункт 5 частини 1 статті 41 КЗпП України», - відсутні.

За правилами частини першої статті 44 КЗпП України, у разі припинення трудового договору з підстав, зазначених у пункті 5 частини першої статті 41 КЗпП України, працівникові виплачується вихідна допомога у розмірі не менше ніж шестимісячний середній заробіток

З огляду на те, що позовні вимоги про стягнення з Сарненської міської ради на користь позивача вихідної допомоги є похідними від вимог про вказівку основної причини звільнення - по пункту 5 частини першої статті 41 КЗпП України, то і у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити за їх безпідставністю.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 повністю.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не стягуються.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) в позові до Сарненської міської ради Рівненської області (код ЄДРПОУ 04057770, вул. Широка, 31, м.Сарни, Сарненський район, Рівненська область, 34500) про визнання протиправними дій щодо формулювання причини звільнення та зобов`язання внести зміни до трудової книжки серії НОМЕР_3 в частині формулювання причини звільнення, виклавши його в наступній редакції: «Звільнений у зв`язку з закінченням строку повноважень виконавчого комітету ради, частина 1 статті 51 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", пункт 5 частини 1 статті 41 КЗпП України», про визнання протиправною бездіяльності та стягнення вихідної допомоги в розмірі 270000,00 гривень без урахування податків та інших обов`язкових платежів, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений 19 лютого 2021 року.

Суддя Н.В. Друзенко