Рішення № 95361674, 02.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
520/19444/2020
Номер документу
95361674
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2021 р. № 520/19444/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Заічко О.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправним розпорядження відповідача від 16.06.2020 року, 04.11.2020 року, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року про відмову позивачу в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям;

- зобов`язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 23.03.2020 року та від 20.07.2020 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що відповідачем було протиправно прийнято повідомлення від 16.06.2020 року за результатами розгляду заяви позивача від 23.03.2020 року щодо виплати допомоги одинокій матері та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а також протиправно прийнято повідомлення від 04.11.2020 року, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року за результатами розгляду заяви позивача від 20.07.2020 року про відмову в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Одночасно, позивач вказує, що відповідач за результатами розгляду заяви позивача від 20.07.2020 року протиправно відмовив на підставі пп.3 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632), оскільки на час звернення з відповідною заявою, редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632 не набрала чинності.

По справі було відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому ст. 263 КАС України та запропоновано відповідачеві надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу, та отримана ним.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, належним відповідачем у справі є Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676).

Відповідач надав суду відзив на позов, в якому заперечував проти позову, просив у задоволенні заявлених вимог відмовити з огляду того, що за результатами вибіркової перевірки справ рішенням від 21.01.2021 року був зроблений перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям за заявою позивача від 23.03.2020 (із прийняттям відповідного рішення на заміну попереднього від 16.06.2020 року) без урахування доходів від підприємницької діяльності, які були враховані у попередньому розрахунку допомоги. Відповідач вважає твердження позивача помилковим, оскільки Порядок було доповнено пунктом 35-2 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020 № 632, п. 5 якої передбачає набрання нею чинності з дня її опублікування та застосування з 01.07.2020 року.

Позивач у відповіді на відзив, заперечував проти викладених доводів відповідача у відзиві, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Заперечень зі сторони відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ст. 263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи, зокрема, щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно вимог ст. 229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила сина ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2 зареєструвала народження сина в міському відділі реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_2 .

Відповідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

В подальшому, ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 народила доньку ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_4 зареєструвала народження доньки в міському відділі реєстрації актів цивільного стану № 3 Харківського обласного управління юстиції, що підтверджується свідоцтвом про народження серія НОМЕР_3 .

Відповідно витягу з державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження відомостей про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України.

Згідно посвідчення серії НОМЕР_4 від 22.02.2016 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є дитиною-інвалідом до 18 років, якому призначена державна соціальна допомога з 14.06.2015 року до 02.03.2023 року у сумі 1479, 30 грн.

Позивач має право на пільги, передбачені законодавством України для багатодітних сімей відповідно до посвідчення НОМЕР_5 , дата видачі 26.04.2018 року, строк дії до 06.07.2024 року.

23.03.2020 року позивач звернулась до відповідача з питання виплати допомоги одинокій матері та державної соціальної допомоги, написавши відповідну заяву.

16.06.2020 року відповідачем прийнято рішення у формі повідомлення про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми з наступних причин: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.

20.07.2020 року позивач звернулась до відповідача з питання виплати допомоги одинокій матері та державної соціальної допомоги, написавши відповідну заяву.

Після подання позивачем довідки про суму виплачених доходів від 06.08.2020 року позивачці було повідомлено про те, що нарахування та виплату буде здійснено протягом 1,5 місяця з дня подання останнього документу.

04.11.2020 року відповідачем прийняті рішення у формі повідомлень про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Причинами прийняття вказаних повідомлень зазначено: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.

В подальшому, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року відповідачем прийняті рішення у формі повідомлень про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Причинами прийняття вказаних повідомлень зазначено: у володінні сім`ї є більше однієї квартири.

Позивач вважаючи протиправними рішення у формі повідомлень від 16.06.2020 року прийняте за результатами розгляду заяви від 23.03.2020 року та рішення від 04.11.2020 року, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року прийняті за результатами розгляду заяви від 20.07.2020 року про відмову позивачу у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та про відмову в наданні державної соціальної допомоги, звернулась з даним позовом до суду.

По суті позовних вимог суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 3 Конституції України, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави.

Стаття 46 Конституції України проголошує, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Положеннями ч. 1 ст. 13 Закону України "Про охорону дитинства" від 26 квітня 2001 року №2402-III, передбачено, з метою створення належних матеріальних умов для виховання дітей у сім`ях, держава надає батькам або особам, які їх замінюють, соціальну допомогу, передбачену Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року № 2811-XII та іншими законами України.

Статтею 3 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначені види державної допомоги сім`ям з дітьми, зокрема, допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Право на допомогу на дітей одиноким матерям (батькам) має мати (батько) дітей у разі смерті одного з батьків, які не одержують на них пенсію в разі втрати годувальника, соціальну пенсію або державну соціальну допомогу дитині померлого годувальника, передбачену Законом України "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю".

Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідки про народження, виданої виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) ради, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документа про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку. Допомога на дітей одиноким матерям призначається незалежно від одержання на дітей інших видів допомоги, передбачених цим Законом (ст. 18-2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми»).

Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матері (батьку) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, а також вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Зазначена норма кореспондується із приписами п. 34 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми» від 27.12.2001 року № 1751 (далі - Порядок №1751 в редакції на 21.05.2020 року, станом на час звернення позивача до відповідача з заявою від 20.07.2020 року), яким передбачено, що середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги.

До складу сім`ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Відповідно до пункту 36 Порядку № 1751 допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18-річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I-IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.

З аналізу вищевикладених норм вбачається, що визначення розміру допомоги одиноким матерям пов`язано, зокрема, із середньомісячним сукупним доходом сім`ї, який підтверджується декларацією про доходи та майновий стан особи, яка звернулась за призначенням такої допомоги.

Приписами ст.18-4 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» визначено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги.

Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.

У разі припинення дії обставин, передбачених частиною другою цієї статті, виплата допомоги поновлюється за письмовою заявою отримувача допомоги до органу, який призначає допомогу, з місяця, що настає за місяцем, в якому припинилася дія зазначених обставин.

Припинення або призупинення виплати допомоги здійснюється на підставі відомостей про обставини, зазначені у частинах першій та другій цієї статті, з місяця, що настає за місяцем, в якому було виявлено зазначені обставини, за рішенням органу, який призначив допомогу.

Зазначеними положеннями вищевказаної статті передбачено вичерпний перелік підстав для припинення або призупинення виплати допомоги на дітей одиноким матерям.

Статтею 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" № 1768-III від 01.06.2000 року та статтею 2 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №2811-XII від 21.11.1992 р. визначено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї; малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.

Прожитковим мінімумом для сім`ї є визначена для кожної сім`ї залежно від її складу сума прожиткових мінімумів, розрахованих і затверджених відповідно до Закону України "Про прожитковий мінімум" для осіб, які належать до основних соціальних і демографічних груп населення.

Середньомісячний сукупний доход сім`ї - це обчислений у середньому за місяць доход усіх членів сім`ї з усіх джерел надходжень, крім допомоги на дітей, над якими встановлено опіку чи піклування, протягом шести місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання вищезазначеної норми Кабінетом Міністрів України 24.02.2003 року постановою № 250 затверджено Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (далі Порядок № 250 в редакції на 21.05.2020 року, станом на час звернення позивача до відповідача з заявою від 20.07.2020 року).

Відповідно до п. 2 Порядку № 250 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

При цьому, суд зазначає, що умови, за якими соціальна допомога не призначається, а також випадки, за якими допомогу може бути призначено, визначено положеннями ст. 7 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", яка кореспондується із приписами п. 10 Порядку № 250, а саме державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли: працездатні члени малозабезпеченої сім`ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за особами з інвалідністю I групи або дітьми з інвалідністю віком до 18 років, за особами з інвалідністю II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги); з`ясовано, що малозабезпечена сім`я має додаткові джерела для існування, а також хто-небудь із її складу протягом 12 місяців перед зверненням за наданням державної соціальної допомоги здійснив покупку або оплатив послуги на суму, яка на час звернення перевищує 10-кратну величину прожиткового мінімуму для сім`ї; у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім`ї є особа з інвалідністю; у малозабезпеченій багатодітній сім`ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої і вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов`язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім`ї.

Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім`ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України № 632 від 22.07.2020 року, затверджено Порядок обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги (далі - Постанова № 632 від 22.07.2020 року).

Згідно п. 5 Постанови № 632 від 22.07.2020 року, встановлено, що ця постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 липня 2020 року.

Суд наголошує, що Постановою № 632 від 22.07.2020 року, яка набрала чинності 24.07.2020 року згідно відомостей публікації документа 24.07.2020 року в Урядовому кур`єрі № 141, внесено зміни, зокрема: до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751 та Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250 викладено в новій редакції.

Так, відповідно до пп. 3 п. 35-2 Порядку № 1751 в редакції затвердженій Постановою № 632 від 22.07.2020 року, визначено, допомога на дітей одиноким матерям не призначається, якщо: у власності сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території в Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Згідно до пп. 3 п. 10 Порядку № 250 в редакції затвердженій Постановою № 632 від 22.07.2020 року, визначено, державна соціальна допомога не призначається якщо: у власності малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок), крім житла, яке розташоване на тимчасово окупованій території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, у населених пунктах на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, та у населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, або житла, непридатного для проживання, що підтверджено актом обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач з питань надання спірних допомог зверталась до Харківського окружного адміністративного суду з відповідним позовом.

Так, рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.11.2019 року по справі № 520/8794/19, адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправним розпорядження управління соціального захисту населення Новобаварського району від 10.07.2019 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Зобов`язано Управління соціального захисту населення Новобаварського району Харківської міської ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , від 10.06.2019 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з урахуванням висновків суду.

Рішення набрало законної сили 09.12.2019 року.

На виконання рішення суду, Управлінням прийнято рішення у формі повідомлення від 11.12.2019 року про надання державної допомоги сім`ям з дітьми, згідно якого виплачено: з 01.06.2019 року по 30.06.2019 року 1978,70 грн.; з 01.07.2019 року по 30.11.2019 року 2160,70 грн. та повідомлення від 11.12.2019 року про призначення державної соціальної допомоги, згідно якого виплачено: з 01.06.2019 року по 30.06.2019 року 3640,85 грн.; з 01.07.2019 року по 05.07.2019 року 3981,07 грн.; з 06.07.2019 року по 30.11.2019 року 4231,07 грн.

В подальшому, позивач з відповідними заявами зверталась до відповідача 23.03.2020 року та 20.07.2020 року, а також 27.10.2020 року та 23.11.2020 року з інформаційними запитами щодо повідомлення її про результат розгляду заяви від 20.07.2020 року, а також просила відповідача надати розрахунок за двома видами допомоги.

В свою чергу, відповідачем за результатами вибіркової перевірки справ 20.01.2021 року був зроблений перерахунок допомоги на дітей одиноким матерям за заявою ОСОБА_1 від 23.03.2020 із прийняттям відповідного рішення на заміну попереднього від 16.06.2020 року без урахування доходів від підприємницької діяльності, які були враховані у попередньому розрахунку допомоги.

Також, управлінням 20.01.2021 року був зроблений перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченими сім`ям за заявою ОСОБА_1 від 23.03.2020 без урахування доходів від підприємницької діяльності, які були враховані у попередньому розрахунку допомоги.

За результатами вибіркової перевірки, відповідачем 20.01.2021 року прийнято рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми та рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Таким чином, у ході розгляду справи, знайшов своє підтвердження факт розгляду заяви позивача від 23.03.2020 року, та в подальшому, до ухвалення судового рішення по суті заявлених позовних вимог, перегляд відповідачем самостійно рішення від 16.06.2020 року, що свідчить наразі про відсутність підстав для визнання його протиправним, оскільки таке рішення на час розгляду справи замінено відповідним рішенням від 20.01.2021 року.

В свою чергу, позивачем не заявлено позовні вимоги щодо визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 20.01.2021 року.

Щодо розгляду заяви від 20.07.2020 року, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 20.07.2020 року позивач звернулась до відповідача з питання виплати допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги, написавши відповідну заяву.

Після подання позивачем довідки про суму виплачених доходів від 06.08.2020 року позивачці було повідомлено про те, що нарахування та виплату буде здійснено протягом 1,5 місяця з дня подання останнього документу.

Відповідачем 04.11.2020 року прийнято рішення у формі повідомлення № 02-26/8100 про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та №02-26/8101 про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Причинами прийняття вказаних повідомлень зазначено: середньомісячний сукупний дохід перевищує або дорівнює рівню прожиткового мінімуму для сім`ї.

При перевірці відомостей, які були зазначені позивачем у Розділі ІІІ декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів допомог, було встановлено, що квартири за адресами: АДРЕСА_2 , та АДРЕСА_3 , перебувають у власності позивача.

Так, відповідачем на заміну повідомлень від 04.11.2020 року № 02-26/8100 та №02-26/8101, прийнято рішення у формі повідомлень № 02-26/8301 від 12.11.2020 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та № 02-26/8302 від 12.11.2020 року про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Причинами прийняття вказаних повідомлень зазначено: у володінні сім`ї є більше однієї квартири.

Також, відповідачем прийнято рішення у формі повідомлень від 07.12.2020 року про відмову у наданні державної допомоги сім`ям з дітьми та про відмову в наданні державної соціальної допомоги. Причинами прийняття вказаних повідомлень зазначено: у володінні сім`ї є більше однієї квартири.

Вказані рішення відповідачем прийнято з урахуванням положень Постанови № 632 від 22.07.2020 року, яка набрала чинності 24.07.2020 року стосовно змін, зокрема, до Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. № 1751, та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. № 250.

Суд зазначає, що позивач до відповідача звернулась 20.07.2020 року, а тому відповідач повинен був розглядати вказану заяву без урахування змін внесених Постановою № 632 від 22.07.2020 року.

Пунктами 8 та 9 Порядку № 250 в редакції на 21.05.2020 року, станом на час звернення позивача до відповідача з заявою від 20.07.2020 року, визначено, соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім`ї, які документи повинні бути подані додатково.

Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім`ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття.

Рішення про призначення соціальної допомоги або про відмову в її наданні приймається органом соціального захисту населення протягом десяти календарних днів із дня подання заяви і надсилається наступного після його прийняття дня уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.

Враховуючи вищевикладене, відповідачем несвоєчасно здійснено розгляд заяви позивача від 20.07.2020 року та не застосовано законодавство, що було чинне на час подачі заяви.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що рішення відповідача у формі повідомлень від 04.11.2020 року, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року про відмову позивачу в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, є протиправними та підлягають скасуванню.

В зобов`язальній частині позовних вимог, з метою повного захисту порушеного права позивача, суд задовольняє позовні вимоги шляхом зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 20.07.2020 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, з урахуванням висновків суду у даній справі.

За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Розподіл судових витрат здійснюється в порядку ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) про визнання протиправними та скасування розпоряджень, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Скасувати рішення Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) у формі повідомлень від 04.11.2020 року, 12.11.2020 року та 07.12.2020 року про відмову позивачу в призначенні державної допомоги на дітей одиноким матерям, та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) від 20.07.2020 року про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям та державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, з урахуванням висновків суду у даній справі.

У задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (вул. Різдвяна, буд. 1, м. Харків, 61052, код ЄДРПОУ 03196676) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складання у повному обсязі шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або в порядку, передбаченому п. 15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 02 березня 2021 року.

Суддя Заічко О.В.