Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 201/2114/21
Провадження № 1-кс/201/719/2021
УХВАЛА
Іменем України
04 березня 2021 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська Батуєв О.В., за участю секретаря судового засідання Гаржі О.О., слідчого з ОВС четвертого ВРКП СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Романова Р.В., розглянувши клопотання слідчого з ОВС четвертого ВРКП СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Романова Р.В., погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Шереметом О.О., про надання дозволу на проведення обшуку, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32020041670000001 від 09.01.2020 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.2 ст. 205-1, ч.5 ст. 27 ч.3 ст.212 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий звернувся до суду з вищевказаним клопотанням, в обґрунтування якого зазначив, що четвертий ВРКП СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні №32020041670000001 від 09.01.2020 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.212, ч.2 ст. 205-1, ч.5 ст. 27 ч.3 ст.212 КК України.
Службові особи ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871) в період з 2019 по теперішній час діючи умисно, з метою мінімізації податкових зобов`язань з ПДВ відображають в бухгалтерському та податковому обліках підприємства, у податковій звітності з ПДВ фінансово-господарські безтоварні операцій щодо нібито придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ТОВ «ОК «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «ПромоСервіс» (код 39932350) та в порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) ухилились від сплати податку на додану вартість в сумі 8 087 849 грн., що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету держави в особливо великих розмірах.
Додатково було встановлено, що з 2018 року по теперішній час на території
м. Дніпра та Дніпропетровської області діють невстановлені особи, використовуючи підконтрольні суб`єкти господарської діяльності відносно яких, внесено завідомо неправдиві відомості та умисно подано зазначені документи, державному реєстратору для проведення реєстрації/перереєстрації, а саме таких підприємств, як, ТОВ «Промо-Сервіс» (код 39932350), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Охоронна компанія «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42505120), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична Компанія» (код 41577257), ТОВ «Азимут Групп» (42068464) та інші підприємства.
Вищезазначені підприємства, зареєстровані без мети ведення реальної фінансово-господарської діяльності та стали підставою для формування ризикового податкового кредиту з ПДВ підприємствами - вигодонабувачами, внаслідок чого 2018-2020 років платниками податків реального сектору економіки в тому числі ПАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871), що зареєстровано за податковою адресою та фактично розташоване: Дніпропетровська область, Петриківський район, смт. Петриківка, вул. Дніпрова, буд.17, в документах податкової звітності задекларовано наявність фінансово-господарських відносин, які фактично не відбувались, в наслідок чого існує заниження сплати в державний бюджет України податку на додану вартість на суму, яка в сім тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.
Факт пов`язаності зазначених підприємств підтверджується однаковими ІР-адресами НОМЕР_1 (ТОВ «Дніпронет») з яких подається звітність, місцем реєстрації (ГУ ДПС у Дніпропетровській обл.(м. Кам`янське), банківськими установами у яких відкриті рахунки, тотожні податкові адреси, однакові контрагенти постачальники та покупці, тощо.
Відповідно до аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс»
(код 39932350), а саме аналізом баз даних виписаних та зареєстрованих податкових накладних, встановлено, що близько 90% податкового кредиту сформовано за рахунок купівлі: газу, бензину марки «А-95», «А-92» та дизельного палива, а податкові зобов`язання зазначаються за рахунок надання транспортних послуг з перевезення товарно-матеріальних цінностей вантажними автомобілями DAF, які згідно до інформації з баз даних автотранспортних засобів у якості пального використовують лише - дизельне паливо.
Так, за період з 2018 по 2019 р. підприємство було придбано дизельного пального в кількості 217 475 л., газу 272 097 л., бензин марки «А-95», «А-92» 765 765 л., хоча встановлено, що у підприємства відсутні послуги з зберігання зазначених ТМЦ та протягом 2018-2019 років ТОВ «Промо-Сервіс» реалізацію бензину, газу воно не здійснювало, а також у своїй діяльності не використовувало.
Отже виходячи з вищевикладеного, вказані фінансові операції були проведені лише з метою мінімізації сплати податкових зобов`язань до бюджету та прикриття незаконної діяльності, що полягає у безпідставному переведенні безготівкових грошових коштів у готівку та наданні послуг по незаконному формуванню сум у складі податкового кредиту по податку на додану вартість реально діючим суб`єктам підприємницької діяльності шляхом документального оформлення безтоварних господарських операцій. Зазначеними підприємствами документально оформлюються неіснуючі операції, які нібито свідчили про отримання ТМЦ, надання послуг, виконання робіт, після чого, вказані завідомо підроблені документи передаються замовникам «послуг» із конвертації в готівку безготівкових коштів для їх відображення в бухгалтерському і податковому обліках, з метою незаконного формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат з податку на прибуток для подальшого заниження своїх податкових зобов`язань.
Проведеними оперативними заходами встановлено місце фактичного розташування офісу підприємства ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), де ймовірно зберігаються печатки фіктивних підприємств та готівкові кошти виручені від оптового продажу підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів) за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, проспект Свободи 43Д.
Викладене ставить під сумнів фактичне проведення господарських операцій зазначеними суб`єктами господарювання, достовірність їх відображення у податковому обліку та обґрунтовує необхідність проведення слідчих та процесуальних дій, спрямованих на належне фіксування доказів у кримінальному провадженні, виявлення та вилучення документів та інших носіїв інформації, в яких зафіксовані відомості про фінансово - господарську діяльність вказаних суб`єктів підприємницької діяльності.
Відповідно до ст. 91 КПК України сама подія кримінального правопорушення підлягає доказуванню, яке полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Разом з тим, згідно зі ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, процесуальними джерелами яких можуть бути показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно оперативної інформації отриманої від оперативного підрозділу ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час досудового розслідування встановлено, що фінансово-господарські документи на підставі яких формувався податковий кредит, податкові зобов`язання валові доходи, валові витрати, реєстраційні, установчі та звітні документи, документи щодо податків і зборів, передбачених чинним податковим законодавством, у тому числі документи бухгалтерського обліку згідно вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; первинні документи бухгалтерського та податкового обліку (договорів з додатками та специфікаціями, податкових накладних, видаткових накладних, актів прийому передачі, фінансово - господарські документи ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Промо-Сервіс»(код39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871) по взаємовідносинам з підприємствами контрагентами зберігаються за адресою фактичного розташування офісу підприємства ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), де ймовірно зберігаються печатки фіктивних підприємств та готівкові кошти виручені від оптового продажу підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів), а саме: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, проспект Свободи 43Д.
З метою встановлення факту настання юридичних наслідків від господарської діяльності ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 3006387), під час проведення досудового слідства необхідно детально дослідити повний обсяг документів бухгалтерського, податкового обліку та документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс»(код39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп (код 30063871) , ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233) за період 2018 р. по теперішній час
Вище перелічені документи та речі мають суттєве значення, оскільки можуть містити сліди кримінального правопорушення, зокрема підписи осіб, відбитки печаток тощо, по яким може виникнути необхідність у проведенні почеркознавчих, судово-економічних та інших експертиз, що неможливе без їх вилучення у володільця.
На теперішній час є достатні підстави вважати, що на запит правоохоронного органу в порядку ст. 93 КПК України або за наявності ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ уповноважені працівники вказаних підприємств, можуть не надати, приховати або знищіти документи фінансово-господарської діяльності, оскільки можуть свідчити про наявність ознак кримінального правопорушення.
Отже, у слідства є достатні підстави вважати, що вищевказані підприємства, шляхом сприянню підприємствам реального сектору економіки в мінімізації ними податкових зобов`язань, які підлягають сплаті до бюджету та переводу грошових коштів з безготівкової в готівкову форму, проводять незаконну діяльність спрямовану на ухилення від сплати податків до державного бюджету
Відповідно до інформаційної довідки №241785634 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 - належить: ОСОБА_1 (рішення суду від 14.07.2009) форма власності - приватна спільна часткова (1/4); ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 ) (договір купівлі-продажу ВМІ №621442, ВМІ №621443, реєстр №1075 від 11.08.2009), форма власності - приватна спільна часткова (3/4).
Відповідно до ст. 234 КПК України, фактичною підставою для проведення обшуку є наявність достатніх відомостей, що вказують на можливість досягнення його мети.
Згідно матеріалів кримінального провадження орган досудового розслідування стверджує, що за вищевказаною адресою знаходяться: документи господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс» (код 39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код 41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233 по взаємовідносинам між собою та іншими підприємствами, документи, які свідчать про умисне ухилення від сплати податків службовими особами підприємств (а саме: документи бухгалтерського та податкового обліку; реєстраційні, установчі та звітні документи; документи про функціонування банківських рахунків; підроблені документи фінансово-господарської діяльності, в тому числі, які відображають здійснення псевдо розрахункових операцій по наданню послуг в адресу підприємств-контрагентів, а також інші документи та інші знаряддя створення мнимих фінансових операцій; бухгалтерські та фінансово-господарські документи підприємств-контрагентів; документи «тіньового» бухгалтерського обліку та інші документи, які відображають фактичні обставини здійснення господарської діяльності; документи, що свідчать про ухилення від сплати податків; підроблені фінансово-господарські документи по взаємовідносинам з підприємствами контрагентами; документи по господарським операціям з підприємствами-контрагентами, які мають ознаки фіктивності, а також з іншими підприємствами, печатки, цифрові коди доступу до рахунків підприємств, а також інші предмети та документи, які забезпечать швидке виконання завдань кримінального судочинства та можуть бути доказами під час судового розгляду.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням обставин, які містяться в матеріалах даного кримінального провадження, з метою проведення економічних, почеркознавчих експертиз та беручи до уваги те, що інші заходи забезпечення кримінального провадження можуть негативно вплинути на досягнення дієвості даного провадження, орган прокуратури та досудового розслідування вважає за необхідне звернутись до суду з клопотанням про проведення обшуку за вказаною адресою, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення осіб, причетних до кримінального правопорушення, що забезпечить швидке, повне та неупереджене розслідування даного кримінального провадження.
Слідчий в судовому засіданні вимоги клопотання підтримав і просив його задовольнити.
Відповідно до ст. 107 КПК України здійснювалося повне фіксування кримінального провадження за допомогою технічного засобу.
Слідчий суддя, розглянувши клопотання та додані до нього документи, приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб. Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування, а у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених до підсудності Вищого антикорупційного суду, - на підставі ухвали слідчого судді Вищого антикорупційного суду.
Згідно із ч. 1 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи з підстав, зазначених у клопотанні прокурора, слідчого, надає право проникнути до житла чи іншого володіння особи лише один раз.
Пунктом 15 ч.1 ст. 7 КПК України встановлено, що зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, відносяться змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ст. 30 Конституції України кожному гарантується недоторканість житла та не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. Проведення обшуку є суттєвим обмеженням конституційних прав громадян, у зв`язку з чим він має застосовуватися у виняткових випадках при наявності беззаперечних підстав для його проведення в умовах реальної необхідності та за відсутності можливості отримання інформації іншим шляхом.
Відповідно до ст. 8 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950р. кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
В судовому засіданні встановлено, що клопотання слідчого про проведення обшуку відповідає вимогам ч. 3 ст. 234 КПК України.
У своєму клопотанні слідчий зазначає, що четвертий ВРКП СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області проводить досудове розслідування у кримінальному провадженні №32020041670000001 від 09.01.2020 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.212, ч.2 ст. 205-1, ч.5 ст. 27 ч.3 ст.212 КК України.
Службові особи ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871) в період з 2019 по теперішній час діючи умисно, з метою мінімізації податкових зобов`язань з ПДВ відображають в бухгалтерському та податковому обліках підприємства, у податковій звітності з ПДВ фінансово-господарські безтоварні операцій щодо нібито придбання товарів (робіт, послуг) у підприємств ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ТОВ «ОК «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «ПромоСервіс» (код 39932350) та в порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (із змінами та доповненнями) ухилились від сплати податку на додану вартість в сумі 8 087 849 грн., що призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету держави в особливо великих розмірах.
Додатково було встановлено, що з 2018 року по теперішній час на території
м. Дніпра та Дніпропетровської області діють невстановлені особи, використовуючи підконтрольні суб`єкти господарської діяльності відносно яких, внесено завідомо неправдиві відомості та умисно подано зазначені документи, державному реєстратору для проведення реєстрації/перереєстрації, а саме таких підприємств, як, ТОВ «Промо-Сервіс» (код 39932350), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Охоронна компанія «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42505120), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична Компанія» (код 41577257), ТОВ «Азимут Групп» (42068464) та інші підприємства.
Вищезазначені підприємства, зареєстровані без мети ведення реальної фінансово-господарської діяльності та стали підставою для формування ризикового податкового кредиту з ПДВ підприємствами - вигодонабувачами, внаслідок чого 2018-2020 років платниками податків реального сектору економіки в тому числі ПАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871), що зареєстровано за податковою адресою та фактично розташоване: Дніпропетровська область, Петриківський район, смт. Петриківка, вул. Дніпрова, буд.17, в документах податкової звітності задекларовано наявність фінансово-господарських відносин, які фактично не відбувались, внаслідок чого існує заниження сплати в державний бюджет України податку на додану вартість на суму, яка в сім тисяч і більше разів перевищує установлений законодавством неоподаткований мінімум доходів громадян, тобто в особливо великих розмірах.
Факт пов`язаності зазначених підприємств підтверджується однаковими ІР-адресами НОМЕР_1 (ТОВ «Дніпронет») з яких подається звітність, місцем реєстрації (ГУ ДПС у Дніпропетровській обл.(м. Кам`янське), банківськими установами у яких відкриті рахунки, тотожні податкові адреси, однакові контрагенти постачальники та покупці, тощо.
Відповідно до аналізу фінансово-господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс»
(код 39932350), а саме аналізом баз даних виписаних та зареєстрованих податкових накладних, встановлено, що близько 90% податкового кредиту сформовано за рахунок купівлі: газу, бензину марки «А-95», «А-92» та дизельного палива, а податкові зобов`язання зазначаються за рахунок надання транспортних послуг з перевезення товарно-матеріальних цінностей вантажними автомобілями DAF, які згідно до інформації з баз даних автотранспортних засобів у якості пального використовують лише - дизельне паливо.
Так, за період з 2018 по 2019 р. підприємство було придбано дизельного пального в кількості 217 475 л., газу 272 097 л., бензин марки «А-95», «А-92» 765 765 л., хоча встановлено, що у підприємства відсутні послуги з зберігання зазначених ТМЦ та протягом 2018-2019 років ТОВ «Промо-Сервіс» реалізацію бензину, газу воно не здійснювало, а також у своїй діяльності не використовувало.
Отже виходячи з вищевикладеного, вказані фінансові операції були проведені лише з метою мінімізації сплати податкових зобов`язань до бюджету та прикриття незаконної діяльності, що полягає у безпідставному переведенні безготівкових грошових коштів у готівку та наданні послуг по незаконному формуванню сум у складі податкового кредиту по податку на додану вартість реально діючим суб`єктам підприємницької діяльності шляхом документального оформлення безтоварних господарських операцій. Зазначеними підприємствами документально оформлюються неіснуючі операції, які нібито свідчили про отримання ТМЦ, надання послуг, виконання робіт, після чого, вказані завідомо підроблені документи передаються замовникам «послуг» із конвертації в готівку безготівкових коштів для їх відображення в бухгалтерському і податковому обліках, з метою незаконного формування податкового кредиту з ПДВ та валових витрат з податку на прибуток для подальшого заниження своїх податкових зобов`язань.
Проведеними оперативними заходами встановлено місце фактичного розташування офісу підприємства ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), де ймовірно зберігаються печатки фіктивних підприємств та готівкові кошти виручені від оптового продажу підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів) за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, проспект Свободи 43Д.
Слідчий суддя погоджується з органом досудового слідства про те, що викладене ставить під сумнів фактичне проведення господарських операцій зазначеними суб`єктами господарювання, достовірність їх відображення у податковому обліку та обґрунтовує необхідність проведення слідчих та процесуальних дій, спрямованих на належне фіксування доказів у кримінальному провадженні, виявлення та вилучення документів та інших носіїв інформації, в яких зафіксовані відомості про фінансово - господарську діяльність вказаних суб`єктів підприємницької діяльності.
Згідно оперативної інформації отриманої від оперативного підрозділу ГУ ДФС у Дніпропетровській області під час досудового розслідування встановлено, що фінансово-господарські документи на підставі яких формувався податковий кредит, податкові зобов`язання валові доходи, валові витрати, реєстраційні, установчі та звітні документи, документи щодо податків і зборів, передбачених чинним податковим законодавством, у тому числі документи бухгалтерського обліку згідно вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; первинні документи бухгалтерського та податкового обліку (договорів з додатками та специфікаціями, податкових накладних, видаткових накладних, актів прийому передачі, фінансово - господарські документи ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), ТОВ «Промо-Сервіс»(код39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871) по взаємовідносинам з підприємствами контрагентами зберігаються за адресою фактичного розташування офісу підприємства ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233), де ймовірно зберігаються печатки фіктивних підприємств та готівкові кошти виручені від оптового продажу підакцизних товарів (паливно-мастильних матеріалів), а саме: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, проспект Свободи 43Д.
Відповідно до інформаційної довідки №241785634 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, право власності на нерухоме майно, розташоване за адресою: АДРЕСА_1 - належить: ОСОБА_1 (рішення суду від 14.07.2009) форма власності - приватна спільна часткова (1/4); ОСОБА_2 (код НОМЕР_2 ) (договір купівлі-продажу ВМІ №621442, ВМІ №621443, реєстр №1075 від 11.08.2009), форма власності - приватна спільна часткова (3/4).
Відповідно до висновку експертного дослідження судового експерта Костень О.О. від 25.11.2020 року № 1-25/11/2020-дос, при проведенні експертного дослідження, з урахуванням умови, вказаної в питанні, поставленого на його проведення, експертом з`ясоване, що підприємством ПРАТ «ПЕТРИКІВСЬКИЙ РИБГОСП» (код ЄДРПОУ 30063871) за період з січня 2019 року по вересень 2020 року було завищено податковий кредит декларацій з податку на додану вартість у сумі 8 092 068 грн, у зв`язку з чим, в порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України за період січня 2019 року по вересень 2020 року ймовірно не донараховано та не сплачено до державного бюджету України та на спеціальні рахунки, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів податку на додану вартість у сумі 8 087 849 грн.
Крім того, відповідно до висновку експертного дослідження судового експерта Костень О.О. від 21.12.2019 року № 1-21/12/2019-дос, при проведенні експертного дослідження наданих матеріалів, за умов поставлених в питаннях на його проведення експертом з`ясовано, що службовими особами ТОВ «ПРОМО-СЕРВІС» (код 39932350) у період 2018-2019 років, внаслідок закупівлі ТМЦ з номенклатурною групою «Бензин А- 92», «Бензин А-95» та «Газ скраплений» без подальшої реалізації та без використання у власній фінансово-господарській діяльності, було завищено податковий кредит декларацій з податку на додану вартість у сумі 4 494 909 грн., у зв`язку з чим, в порушення п. 198.1, п. 198.2, п. 198.3 ст. 198, п. 200.1, п. 200.2, 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України протягом періоду 2018-2019 років на думку експерта не донараховано та не сплачено до державного бюджету України та на спеціальні рахунки, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів ПДВ в сумі 3 912 813 грн.
Отже, у слідчого судді є достатні підстави вважати, що вищевказані підприємства, шляхом сприянню підприємствам реального сектору економіки в мінімізації ними податкових зобов`язань, які підлягають сплаті до бюджету та переводу грошових коштів з безготівкової в готівкову форму, проводять незаконну діяльність спрямовану на ухилення від сплати податків до державного бюджету
З метою встановлення факту настання юридичних наслідків від господарської діяльності ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 3006387), під час проведення досудового слідства необхідно детально дослідити повний обсяг документів бухгалтерського, податкового обліку та документів фінансово-господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс»(код39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп (код 30063871), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233) за період 2018 р. по теперішній час.
Згідно матеріалів кримінального провадження орган досудового розслідування стверджує, що за вищевказаною адресою знаходяться: документи господарської діяльності ТОВ «Промо-Сервіс» (код 39932350), ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код 41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ПрАТ «Петриківський рибгосп» (код 30063871), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233 по взаємовідносинам між собою та іншими підприємствами, документи, які свідчать про умисне ухилення від сплати податків службовими особами підприємств (а саме: документи бухгалтерського та податкового обліку; реєстраційні, установчі та звітні документи; документи про функціонування банківських рахунків; підроблені документи фінансово-господарської діяльності, в тому числі, які відображають здійснення псевдо розрахункових операцій по наданню послуг в адресу підприємств-контрагентів, а також інші документи та інші знаряддя створення мнимих фінансових операцій; бухгалтерські та фінансово-господарські документи підприємств-контрагентів; документи «тіньового» бухгалтерського обліку та інші документи, які відображають фактичні обставини здійснення господарської діяльності; документи, що свідчать про ухилення від сплати податків; підроблені фінансово-господарські документи по взаємовідносинам з підприємствами контрагентами; документи по господарським операціям з підприємствами-контрагентами, які мають ознаки фіктивності, а також з іншими підприємствами, печатки, цифрові коди доступу до рахунків підприємств, а також інші предмети та документи, які забезпечать швидке виконання завдань кримінального судочинства та можуть бути доказами під час судового розгляду.
Вище перелічені документи та речі мають суттєве значення, оскільки можуть містити сліди кримінального правопорушення, зокрема підписи осіб, відбитки печаток тощо, по яким може виникнути необхідність у проведенні почеркознавчих, судово-економічних та інших експертиз, що неможливе без їх вилучення у володільця.
На теперішній час є достатні підстави вважати, що на запит правоохоронного органу в порядку ст. 93 КПК України або за наявності ухвали слідчого судді про тимчасовий доступ уповноважені працівники вказаних підприємств, можуть не надати, приховати або знищіти документи фінансово-господарської діяльності, оскільки можуть свідчити про наявність ознак кримінального правопорушення.
Враховуючи вищевикладене, з урахуванням обставин, які містяться в матеріалах даного кримінального провадження, з метою проведення економічних, почеркознавчих експертиз та беручи до уваги те, що інші заходи забезпечення кримінального провадження можуть негативно вплинути на досягнення дієвості даного провадження, слідчий суддя погоджується зі слідчим щодо надання дозволу на проведення обшуку за вказаною адресою, з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення осіб, причетних до кримінального правопорушення, що забезпечить швидке, повне та неупереджене розслідування даного кримінального провадження.
За встановлених обставин, на думку слідчого судді, обшук є найбільш доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей і документів, які мають значення для досудового розслідування, оскільки отримання тимчасового доступу до документів, предметів, речей та засобів може не дати результатів з огляду на специфіку цієї слідчої дії, яка не дозволяє запобігти знищенню документів зацікавленою особою.
На переконання слідчого судді, єдиною ефективною можливістю отримання речей і документів, які можуть бути використані для встановлення обставин кримінального провадження під час досудового розслідування та в подальшому в ході судового розгляду, зокрема проведення судово-хімічної та судово-технічної експертизи та підтвердження факту незаконного виготовлення та збуту незаконно виготовлених алкогольних напоїв є проведення обшуку.
Вирішуючи питання пропорційності втручання у володіння, суд враховує що втручання у виді обшуку однозначно є доволі серйозним втручанням, однак тяжкість злочину який розслідується, суспільний інтерес у об`єктивному завершені досудового слідства та інтереси слідства пов`язані з запобіганням знищенню документів, предметів, речей та засобів свідчать про те, що таке втручання буде пропорційним заходом.
Слідчий суддя на даній стадії не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд при розгляді кримінального провадження по суті, тобто не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності у особи за вчинення кримінального правопорушення, а лише зобов`язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї слідчої розшукової дії - проведення обшуку, і потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власника майна з метою ефективної можливості отримання речей і документів, які можуть бути використані для встановлення обставин кримінального провадження під час досудового розслідування та в подальшому в ході судового розгляду.
Враховуючи вищевикладене, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення даного кримінального правопорушення, що дозволять органам досудового розслідування провести подальше розслідування кримінального провадження, враховуючи той факт, що є всі підстави вважати, що за адресою, зазначеному у клопотанні, можуть знаходитись предмети, речі та засоби, які є речовими доказами у кримінальному провадженні, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання про проведення обшуку підлягає задоволенню.
В судовому засіданні слідчий довів факт існування кримінального правопорушення, наявність достатніх підстав вважати, що з метою відшукання та вилучення вищезазначених предметів, які самостійно та в сукупності з іншими зібраними по кримінальному провадженні доказами, мають суттєве значення для з`ясування обставин вчинення кримінального правопорушення, встановлення всіх причетних осіб до його вчинення, обшук за встановлених обставин є доцільним та ефективним способом відшукання та вилучення речей та документів, а тому є необхідність в наданні дозволу на проведення обшуку за зазначеною в клопотанні адресою.
Разом з цим слід звернути увагу на висновки Касаційного кримінального суду Верховного Суду, викладені ним в постанові від 17 лютого 2021 року по справі № 263/10353/16-к.
Так, приписи ст. 235 КПК України не зобов`язують слідчого суддю в ухвалі зазначати прокурора чи слідчого, який буде проводити обшук, натомість зазначена ухвала має містити відомості про прокурора, слідчого, який подав клопотання про обшук. Тобто, процесуальний закон зобов`язує слідчого суддю встановити, що клопотання надійшло від уповноваженої особи - прокурора, включеного до групи прокурорів, або слідчого, якому доручено здійснювати розслідування, в порядку статей 37, 39, 216 КПК України. Судовий контроль під час розгляду клопотання про проведення обшуку здійснюється з метою забезпечення права на недоторканність житла чи іншого володіння особи. Водночас, зміст норм цього Кодексу не дає підстав для твердження про те, що до повноважень слідчого судді належать, крім здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні (п. 18 ст. 3 КПК України), ще й інші, віднесені до повноважень прокурора та слідчого з організації досудового розслідування.
Із системного тлумачення статей 36, 40, 235, 236 КПК України не вбачається, що до компетенції слідчого судді належить визначення як конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати таку слідчу (розшукову) дію, так й інших осіб, що будуть брати участь у проведенні обшуку (понятих, працівників оперативного підрозділу, спеціалістів та ін.). Питання про дотримання вимог КПК прокурором або слідчим щодо належного використання повноважень здійснювати обшук, залучення понятих, спеціалістів, працівників оперативного підрозділу, підозрюваного, захисника, інших учасників провадження вирішуються на етапі судового провадження (п. 24 ст. 3 КПК України), а не провадження у слідчого судді, і за умови надання суду протоколу обшуку як доказу винуватості у вчиненні злочину.
Таким чином, визначення в ухвалі слідчого судді конкретного слідчого або прокурора, які мають здійснювати обшук, перебуває поза межами повноважень слідчого судді з контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні та обмежується в цій частині перевіркою того, чи є належним суб`єктом учасник кримінального провадження, який звернувся з клопотанням про проведення обшуку.
Виходячи з наведеного, слідчим суддею встановлено, що клопотання про надання дозволу на проведення обшуку подане і погоджено належними суб`єктами кримінального провадження, відомості про яких містяться у витягу з ЄРДР, в постанові про визначення слідчих та в постанові про визначення групи прокурорів, які здійснюватимуть досудове розслідування.
А тому, оскільки слідчий просить надати дозвіл на проведення обшуку конкретним слідчим і прокурорам, то в задоволенні клопотання в цій частині слід відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 236 КПК України ухвала про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи може бути виконана слідчим чи прокурором.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 235 КПК України ухвала слідчого судді про дозвіл на обшук житла чи іншого володіння особи повинна містити відомості про строк дії ухвали, який не може перевищувати одного місяця з дня постановлення ухвали.
Керуючись ст.ст. 110, 233, 234, 236 КПК України, -
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого з ОВС четвертого ВРКП СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області Романова Р.В., погоджене прокурором відділу Дніпропетровської обласної прокуратури Шереметом О.О., про надання дозволу на проведення обшуку, - задовольнити частково.
Надати співробітникам СУ ГУ ДФС у Дніпропетровській області та прокурорам, які здійснюють процесуальне керівництво досудовим розслідуванням дозвіл на проведення обшуку за адресою: Дніпропетровська область, м. Кам`янське, проспект Свободи 43Д, з метою відшукання та вилучення, документів фінансово-господарської діяльності, які підтверджують взаємовідносини між ПрАТ «Петриківський рибгосп (код 30063871) і ТОВ «Промо-Сервіс» (код 39932350) та ТОВ «Охранна компанія» «Цитадель» (код 39847145), ТОВ «Укр Строй Альянс» (код 42502910), ТОВ «Національна Енергетична компанія» (код 41577257), ТОВ «Азимут Груп» (код 42068464), ТОВ «Прайм Строй ЛТД» (код 42502910), ТОВ «МТС-Бетон» (код 40159233) за період 2018 року по теперішній час, а саме: фінансово-господарські документи на підставі яких формувався податковий кредит, податкові зобов`язання, валові доходи, валові витрати, реєстраційні, установчі та звітні документи, документи щодо податку з доходів громадян та інших податків і зборів, передбачених чинним податковим законодавством, у тому числі документи бухгалтерського обліку згідно вимог Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»; первинні документи бухгалтерського та податкового обліку (договорів з додатками та специфікаціями, податкові накладні, видаткові накладні, акти прийому передачі, вантажно-супровідні документи, рахунки, довіреності, листи, платіжні документи, які підтверджують списання з рахунків коштів чи отримання коштів на рахунки, касові документи (касові книги, видаткові та прибуткові касові ордери, квитанції, авансових звітів), документи по переміщенню і прийманню (передачі) ТМЦ, документи по переміщенню (надходженню, видачі) ТМЦ по складу (складські книги, складські картки і т.п.), договори, товарно-транспортні накладні, реєстр руху автотранспорту, журнал в`їзду, виїзд транспортних засобів, документи, які складалися при митному оформлені товарів, податкові накладні, банківські виписки, які підтверджують проведені розрахунки, довіреності на окремих осіб, чорнові нотатки, печатки, штампи, факсімільє, специфікації, векселя, кошториси рахунків, виписки банку, банківські платіжні картки.
В задоволенні інших вимог клопотання - відмовити.
Строк дії цієї ухвали 1 місяць з дня її постановлення, а саме - до 04 квітня 2021 року.
Повний текст ухвали оголошений 04.03.2021 року о 18-00 год.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Зобов`язати слідчого або прокурора у цьому кримінальному провадженні повідомити слідчого суддю Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська про виконання цієї ухвали.
Слідчий суддя О.В. Батуєв