Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 32/12730.03.10 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат» до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області
про визнання договору укладеним
Суддя Хрипун О.О.
Представники сторін:
Від Позивача Левківський О.П. –предст.,
Від Відповідача не з’явилися,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач звернувся до Господарського суду міста Києва з позовом до Києво-Святошинської районної державної адміністрації Київської області та просить, з урахуванням останньої заяви про уточнення позовних вимог, визнати укладеним договір оренди земельної ділянки у запропонованій редакції від 10.09.2007, підготовлений відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»для ведення підсобного сільського господарства в межах Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розроблену Дочірнім підприємством «Київський інститут землеустрою»Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою».
В обґрунтування заявлених позовних вимог Позивач посилається на те, що ним розроблено Технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»для ведення підсобного сільського господарства, отримано відповідні позитивні висновки та надано Відповідачу проект договору оренди земельної ділянки, однак Відповідач ухиляється від укладення такого договору, чим порушує право Позивача на оренду землі. Враховуючи цю обставину, Позивач вважає, що є всі підстави стверджувати, що договір оренди земельної ділянки між Києво-Святошинською районною державною адміністрацією Київської області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат» є укладеним, однак йому не надано письмової форми, що і стало причиною звернення до суду із позовом.
Відповідач надав відзив на позов, в якому проти задоволення позовних вимог заперечує, оскільки підстави для укладення договору у нього відсутні. Зокрема, Відповідач вказує на те, що проект землеустрою до Відповідача на затвердження не подавався, акт про встановлення зовнішньої межі земельної ділянки Бузівською сільською радою не погоджений.
29.03.2010 від Відповідача надійшло клопотання про передачу справи за підсудністю до господарського суду Київської області.
Вказане клопотання відповідача задоволенню не підлягає, оскільки Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України щодо визначення підсудності справ з питань земельних відносин»від 18.02.2010, яким встановлено, що справи у спорах, що виникають із земельних відносин, розглядаються за місцезнаходженням об’єктів земельних відносин, набрав чинності 18.03.2010, в той час як провадження у справі було порушено 12.03.2010.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Пунктом 12 Перехідних положень Земельного кодексу України визначено, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Відповідно до частини 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
На підставі розпорядження Ради Міністрів України № 781-р від 25.12.1981, рішення виконкому Київської обласної ради депутатів трудящих від 09.02.1981 № 90, виконавчим комітетом Києво-Святошинської Ради депутатів трудящих Київському верстатобудівному виробничому об’єднанню для організації підсобного господарства відведено в постійне користування земельну ділянку площею 585,1 га із землекористування радгоспу «Бузівський»Києво-Святошинського району, про що у лютому місяці 1982 року видано Державний акт на право постійного користування землею серії Б № 087156.
Правонаступником Київського верстатобудівного виробничого об’єднання є Відкрите акціонерне товариство «Веркон»(копія Статуту в матеріалах справи), а останнє, в свою чергу, є засновником Товариства з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат».
З матеріалів справи вбачається, що Відкрите акціонерне товариство «Веркон»зробило майновий внесок до статутного капіталу Позивача шляхом передання на його користь вищевказаної земельної ділянки та зверталося до голови Києво-Святшинської райдержадміністрації з проханням припинити право користування земельними ділянками Відкритим акціонерним товариством «Веркон»та оформити право оренди Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»(лист № 401 від 01.10.2004 долучено до матеріалів справи).
Керуючись вимогами ст. ст. 120, 124, 186 та п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу України Позивач звернувся до Києво-Святошинської районної адміністрації Київської області з клопотанням про надання дозволу на розробку технічної документації із землеустрою для оформлення права оренди на земельну ділянку.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про оренду землі»орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Стаття 1 Закону України «Про оренду землі» та стаття 93 Земельного кодексу України встановлює, що право оренди земельної ділянки –це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Закон України «Про оренду землі», а саме - стаття 16 «Порядок укладення договору оренди землі»зазначає, що особа, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду із земель державної або комунальної власності, подає до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування за місцем розташування земельної ділянки заяву (клопотання).
З огляду на те, що правовідносини між Позивачем та Відповідачем виникли у 2005 році, тому до врегулювання правовідносин між сторонами щодо оформлення права оренди земельної ділянки підлягають застосуванню норми законодавства, які діяли на час виникнення таких правовідносин, тобто на час подання Позивачем клопотання про надання дозволу на розробку технічної документації щодо оформлення права оренди земельної ділянки на території Бузівської сільської ради для ведення підсобного сільського господарства.
07.02.2005 Києво-Святошинська районна державна адміністрація розглянувши клопотання Позивача дала дозвіл на розробку технічної документації (лист № 92). Листами № 31/10 від 27.09.2006 та № 49 від 17.06.2008 Києво-Святошинська районна державна адміністрація продовжила термін дії вказаного дозволу до 01.01.2010.
На підставі зазначеної згоди Позивач замовив розробку відповідної технічної документації із землеустрою у Дочірнього підприємства «Київський інститут землеустрою»Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», яке має відповідні ліцензії на землевпорядні роботи.
В результаті роботи Дочірнього підприємства «Київський інститут землеустрою»Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»підготовлена технічна документація із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»для ведення підсобного сільського господарства в межах Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, яка була погоджена з відділом містобудування та архітектури, відділом земельних ресурсів Києво-Святошинської РДА та суміжними землекористувачами.
Крім того, в матеріалах справи міститься рішення господарського суду Київської області від 01.07.2008 у справі № 2/043-08 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»до Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району про визнання недійсним рішення та визнання погодженими технічної документації із землеустрою та меж земельної ділянки, яким визнано погодженою Бузівською сільською радою технічну документацію із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»для ведення підсобного сільського господарства та визнано погодженими із суміжним землекористувачем –Бузівською сільською радою –межі земельних ділянок, що відводяться в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»відповідно до технічної документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»для ведення підсобного сільського господарства.
Оцінюючи подані Позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги Позивача підлягають задоволенню з наступних підстав.
Згідно зі статтею 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (ст. 33 Господарського процесуального кодексу України).
Частина 1 статті 116 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення правовідносин з приводу оформлення права користування земельною ділянкою площею 439,89 га для ведення підсобного сільського господарства в межах Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області) громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Надання земельних ділянок юридичним особам у постійне користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування за проектами відведення цих ділянок (ч. 1 ст. 123 Земельного кодексу України).
Згідно з частиною 6 статті 123 Земельного кодексу України (у відповідній редакції) розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду).
Таким чином, технічною документацією із землеустрою передбачено передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення підсобного сільського господарства поза межами населеного пункту с. Хмільне, що не порушує інтереси територіальної громади с. Хмільна.
10.09.2007 Позивач звернувся до Відповідача листом № 36, в якому просив Відповідача прийняти рішення про передачу в оренду земельної ділянки, що перебуває у державній власності, Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»строком на 49 років для ведення підсобного господарства шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Зазначене клопотання було отримане Відповідачем, про що свідчить штам вхідної кореспонденції № 07-26-3391 від 24.09.2007.
Частина 7 статті 123 Земельного кодексу України в редакції, чинній на момент подачі документів Позивача для розгляду до Києво-Святошинської районної державної адміністрації, передбачає, що погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування. Дозволом Відповідача № 92 від 07.02.2005 не передбачалось отримання висновку державної землевпорядної експертизи, отже переоформлення передачі в оренду даної земельної ділянки має бути здійснене Відповідачем.
Договір оренди землі –це договір, за яким орендодавець зобов’язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов’язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 638 Цивільного кодексу України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Стаття 641 Цивільного кодексу України встановлює, що пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. Відповідь особи, відповідно до статті 642 Цивільного кодексу України, якій адресована пропозиція укласти договір, про її прийняття (акцепт) повинна бути повною і безумовною.
Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України забороняється приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації.
Судом встановлено, що у Позивача на отримання в оренду земельної ділянки існує, однак його реалізація неможлива через те, що право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди та його державної реєстрації.
Договір оренди земельної ділянки за своєю природою є господарським договором.
Статтею 181 Господарського кодексу України визначений загальний порядок укладання господарських договорів. Відповідно до якого господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. За наявності заперечень щодо окремих умов договору одна сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Частиною 3 статті 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні.
Відповідач не надав жодних зауважень до договору оренди землі.
Приймаючи до уваги вищевикладене, є всі підстави стверджувати, що договір оренди земельної ділянки є укладеними, однак йому не надано письмової форми, оскільки Позивачем не отримано свого примірнику договору оренди землі.
Таким чином, на виконання вимог статті 181 Господарського кодексу України договір оренди земельної ділянки підписаний з боку Позивача та переданий на підпис Відповідачу, який був зобов’язаний його підписати або надати Позивачеві протокол розбіжностей разом з підписаними договорами.
Відповідно до ч. 1 ст. 187 Господарського кодексу України спори, що виникають при укладенні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов’язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. В даному випадку укладання договору оренди землі є обов’язковим відповідно до статті 125 Земельного кодексу України та Закону України «Про оренду землі».
Таким чином, Києво-Святошинська районна державна адміністрація порушила терміни щодо розгляду питання про укладення договору оренди земельної ділянки, що призводить до порушення прав Позивача.
Частиною 9 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що відмову органів місцевого самоврядування або органів виконавчої влади у наданні земельної ділянки в користування або залишення клопотання без розгляду в установлений строк може бути оскаржено в судовому порядку.
Враховуючи те, що відповідно до ст. 123 Земельного кодексу України та ст. 15 Закону України «Про оренду землі»Товариство з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»вчинило всі передбачені законодавством дії, спрямовані на оформлення землі, а відповідно до ст. 126 Земельного кодексу України право користування посвідчується договором оренди землі, то за наявності всіх підстав для укладання договору (в даному випадку всі підстави є), та зважаючи на те, що одна із сторін ухиляється від укладання договору, інша сторона чиє право на оформлення землі порушується може звернутись до суду та просити суд визнати договір оренди земельної ділянки укладеним.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України на Відповідача покладаються витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Керуючись ст. ст. 32-34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати укладеним договір оренди земельної ділянки у запропонованій редакції від 10.09.2007, підготовлений відповідно до Технічної документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок для передачі їх в оренду Товариству з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»(03062, м. Київ, пр-т Перемоги, 67, код 23500484) для ведення підсобного сільського господарства в межах Бузівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області, розроблену Дочірнім підприємством «Київський інститут землеустрою»Державного підприємства «Київський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», на наступних умовах:
ДОГОВІР
оренди земельної ділянки
місто Київ, десятого вересня 2007 року
Києво-Святошинська районна державна адміністрація (м. Київ, пр. Перемоги, 126) - далі у тексті –«Орендодавець», в особі Голови Києво-Святошинської районної державної адміністрації, Пашинського Миколи Васильовича, який діє на підставі ст. 39 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»- з однієї сторони, та Товариство з обмеженою вдповідальністю «Агровиробничий комбінат»(код ЄДРПОУ 23500484; м. Київ, просп. Перемоги, 67; зареєстроване Святошинською районною державною адміністрацією м. Києва 11 липня 2005 року за реєстраційним номером 1072105 000170) далі у тексті «Орендар», в особі директора Мартинюка Василя Федосійовича (код ДРФО 2197813179 м. Київ,вул. Новаторів, 22б, кв.216), який діє на підставі Статуту, - з другої сторони уклали договір оренди земельної ділянки (далі у тексті –Договір) про нижченаведене:
1. Предмет договору
1.1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (далі –об`єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим Договором.
2.Об'єкт оренди
2.1. Об`єктом оренди відповідно до цього Договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування –с. Хмільна, Києво-Святошинський район, Київська обл.;
- розмір –439,8916 га, у тому числі: ріллі –180,3401 га; сіножатей –30,2599 га; пасовищ –71,8465 га; під господарськими дворами –11,2048 га; під господарськими шляхами –4,4000 га; земель вкритих лісовою рослинністю –112,5271 га; забудованих земель –0,3423 га; заболочених земель –17,1848 га; ярів –0,1041 га; під водою –11,6821 га.;
- цільове призначення –для ведення підсобного сільського господарства;
- кадастровий номер –322 24 80800: 06: 004 : 0001; 322 24 80800: 06: 005 : 0001; 322 24 80800: 07: 001 : 0001; 322 24 80800: 06: 010 : 0001; 322 24 80800: 06: 007 : 0001; 322 24 80800: 07: 008 : 0003.
2.2. Згідно з витягом з державного земельного кадастру Управління земельних ресурсів у Києво-Святошинському районі Київської області нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: рілля (1,0 га) –1937,1 грн.; сіножаті (1,0 га) –1205,6 грн.; пасовища (1,0 га) –1182,4 грн.; під водою (1,0 га) –3795,8 грн.
2.3. Земельна ділянка, яка передається в оренду, не має недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.
3. Строк дії Договору
3.1. Договір укладено на 49 (сорок дев`ять) років.
4. Орендна плата
4.1. Визначена цим Договором орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який Орендар вносить Орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі.
4.2. Річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі 0,1 (ноль цілих одного десятого ) відсотка від її нормативної грошової оцінки.
4.3. оРоРРозмір орендної плати може змінюватись за згодою сторін шляхом прийняття відповідного рішення Орендодавця та внесення змін до цього Договору.
4.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до цього Договору у порядку та випадках, передбачених законодавством України.
4.5. Орендна плата вноситься за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом тридцяти календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Питання сплати податку на додану вартість та інших податкових платежів, що пов`язані з виконанням Договору, вирішуються Орендарем в установленому законодавством України порядку.
4.6. Зміна отримувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в одностронньому порядку і не потребує внесення змін до цього Договору. Орендар зобов`язується уточнювати банківські реквізити і назву отримувача орендної плати.
4.7.Розмір орендної плати може переглядатись у випадках, передбачених законом, за згодою сторін, але не частіше, ніж один раз на рік.
4.8. За несвоєчасне внесення орендної плати справляється пеня в розмірі 120 (ста двадцяти) відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок. Розрахунок пені здійснюється на дату погашення боргу (частини боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.
4.9.Контроль за правильністю обчислення і справлення орендної плати, нарахування пені за несвоєчасну сплату орендної плати та її стягнення здійснює районний податковий орган за місцем розташування земельної ділянки.
5. Умови використання та обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки
5.1.Умови збереження стану об`єкта оренди:
- на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов`язана з цільовим призначенням земельної ділянки. Зміна цільового призначення земельної ділянки можлива за ініціативою Орендаря у порядку встановленому законодавством.
5.2. Обмеження та сервітути щодо земельної ділянки на день підписання цього Договору відсутні.
6.Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду
6.1. Передача земельної ділянки здійснюється за Актом приймання-передачі об`єкта оренди в день державної реєстрації цього Договору.
6.2. Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього Договору.
7. Умови повернення земельної ділянки
7.1. Після припинення дії договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов`язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв`язується у судовому порядку.
8. Права та обов`язки Сторін
8.1. Орендодавець має право вимагати від Орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з цим Договором;
- дотримання місцевих правил забудови;
- своєчасного внесення орендної плати;
- дострокового розірвання цього Договору у випадках передбачених Договором та чинним законодавством;
- відшкодування понесених збитків, в тому числі неотриманих доходів, відповідно до чинного законодавства у разі розірвання цього Договору.
8.2. Орендодавець зобов`язаний:
- не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендарю користуватися земельною ділянкою;
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору.
8.3. Орендар має право:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням вимог чинного законодавства України та умов цього Договору;
- за письмовою згодою Орендодавця зводити в установленому законодавством порядку інші будівлі і споруди;
- у разі розірвання цього Договору, за погодженням сторін, має право вимагати відшкодування нанесених збитків відповідно до чинного законодавства;
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір при умові належного виконання обов`язків відповідно до умов цього Договору, Орендар має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору;
- переважне право на купівлю земельної ділянки у разі її продажу.
8.4. Орендар зобов`язаний:
- забезпечити вільний доступ до земельної ділянки представнику контролюючих органів;
- повернути земельну ділянку Орендодавцю у стані, придатному для її подальшого використання після припинення дії цього Договору;
- у строки, встановлені чинним законодавством, звітувати перед податковими органами району за місцем розташування земельної ділянки про сплату орендної плати;
- у п`ятиденняй строк після державної реєстрації договору оренди земельної ділянки надати копію цього Договору до районного податкового органу за місцем розташування земельної ділянки.
8.5. Сторони також мають інші права і несуть інші обов’язки, визначені законодавством України.
9. Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини
Ризик випадкового знищення або пошкодження об`єкта оренди чи його частини несе Орендар.
10. Страхування об`єкта оренди
Сторони домовилися про те, що Орендар має право застрахувати об`єкт оренди.
11.Зміна умов договору иа припинення і поновлення Договору
11.1. Всі зміни та/або доповнення до цього Договору вносяться за згодою сторін. Згодою або заперечення Орендодавця на зміни та/або доповнення до цього Договору, є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.
11.2. Витрати, пов`язані з внесенням зміни та/або доповнення до цього Договору, сплачує Орендар.
11.3. Договір оренди припиняється в разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;
- поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря;
- ліквідації юридичної особи –Орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
11.4. Припинення Договору шляхом розірвання.
Договір може бути розірваний:
- за взаємною згодою сторін;
- за рішенням суду, в порядку, встановленому законом;
- в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця, із звільненням Орендодавця від відповідальності, згідно з Господарським кодексом України, в разі, коли Орендар використовує земельну ділянку способами, які суперечать екологічним вимогам, не за цільовим призначенням, систематично не сплачує орендну плату (протягом трьох місяців поспіль), здійснює без згоди Орендодавця передачу або відчуження права користування земельною ділянкою третім особам.
11.5. Договір може бути достроково розірваним у разі невиконання або неналежного виконання Орендарем обов`язків визначених у пунктах 8.4. та 5.1 цього Договору.
11.6. Поновлення Договору:
- після закінчення строку, на який було укладено цей Договір, Орендар, за умови належного виконання своїх обов`язків, має за інших рівних умов переважне право на поновлення Договору. У цьому разі Орендар повинен не пізніше, ніж за 3 (три) місяці до закінчення строку дії Договору повідомити Орендодавця про намір продовжити його дію;
- у разі поновлення Договору на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін.
11.7. У разі припинення або розірвання цього Догоовру Орендар зобов`язаний повернути Орендодавцеві земельну ділянку, на умовах, визначених цим Договором. У разі невиконання Орендарем обов`язку щодо умов повернення Орендодавцеві земельної ділянки Орендар зобов`язаний відшкодувати Орендодавцеві завдані збитки.
11.8. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до третьої особи, а також реорганізація юридичної особи-орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання Договору.
12. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання договору та вирішення спорів
12.1.У разі невиконання своїх зобов`язань за цим Договором Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та законодавством.
12.2. Сторона, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
12.3. Усі спори, що пов`язані із виконанням умов цього Договору, вирішуються судами України, при неможливості досудового врегулювання спорів, що виникають при виконанні умов цього Договору.
13. Суборенда земельної ділянки
13.1. Орендар має право передавати земельну ділянку або її частину у суборенду виключно за письмовою згодою Орендодавця.
13.2. Орендодавець надає свою згоду чи заперечення щодо передачі земельної ділянки або її частини у суборенду шляхом прийняття в установленому законодавством порядку відповідного рішення.
13.3. Умови договору суборенди земельної ділянки повинні обмежуватися умовами даного договору і не суперечити йому.
14. Прикінцеві положення
14.1. Витрати, пов`язані з нотаріальним посвідченням цього договору, сплачує Орендар.
14.2. Цей Договір складений у двох примірниках. Один примірник –для зберігання у Орендаря, один –для Орендодавця.
14.3. Невід`ємною частиною цього Договору є:
- план земельної ділянки, яка передається в оренду;
- кадастровий план земельної ділянки;
- акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);
- акт приймання- передачі земельної ділянки.
Стягнути з Києво-Святошинської районної адміністрації Київської області (03115, м. Київ, пр. Перемоги, 126) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агровиробничий комбінат»(03062, м. Київ, пр-т Перемоги, 67, код 23500484) 85,00 грн. державного мита та 236,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
Рішення вступає в законну силу після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого у відповідності до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.О. Хрипун
Дата підписання рішення:09.04.2010