Рішення № 95326060, 01.03.2021, Дніпровський районний суд міста Запоріжжя (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Запоріжжя)

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
334/7632/20
Номер документу
95326060
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 01.03.2021

Справа № 334/7632/20

Провадження № 2/334/1306/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року м. Запоріжжя

Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі

судді Бредіхіна Ю.Ю.,

за участю секретаря Турленко К.С.,

позивача – ОСОБА_1 ,

представника відповідача – Євтушенка О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_1 до концерну «Міські теплові мережі» про визнання дій незаконними і зобов`язання вчинити дії,

установив

І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.

Позивач звернувся до суду із позовною заявою до концерну «Міські теплові мережі» із вимогами визнати дії концерну «Міські теплові мережі» щодо здійснення нарахування за послуги з постачання гарячої води по особовому рахунку НОМЕР_1 за адресою АДРЕСА_1 за період з грудня 2019 року на підставі нормативів (норм) споживання незаконними та зобов`язати концерн «Міські теплові мережі» здійснити перерахунок послуг з постачання гарячої води, наданих позивачу, починаючи з грудня 2019 року, з урахувань показань засобів обліку гарячої води;

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у його квартирі встановлено лічильник гарячої води і він щомісяця передавав покази вказаного лічильника в установленому відповідачем порядку. Проте, у грудні 2019 року закінчився строк дії повірки зазначеного лічильника у зв`язку із чим відповідач став нараховувати вартість своїх послуг не за показами фактичного споживання, оскільки відповідач зняв лічильник з комерційного обліку у грудні 2019року та почав нараховувати плату на загальних підставах.

Позивач вважає, що його не було належним чином повідомлено про необхідність здійснення планової повірки лічильника, як визначено пунктом 7 «Порядку подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт» (затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №474 від 08.07.2015року) визначений чіткий порядок повідомлення споживача про необхідність повірки лічильника, а саме: Виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатком 1 рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.

В подальшому позивач тривалий час не міг здати лічильник на повірки через обмеження запроваджені на території України для запобіганню розповсюдженню захворювання COVID-19 і зробив це лише у червні 2020 року, однак відповідних документів у нього не збереглось.

Відповідач заперечив проти позову. Вказав на те, що ним протягом 2018 року публікувались відповідні оголошення про необхідність здійснити повірку наявних у споживачів лічильників. Такі оголошення публікувались на веб-сторінці відповідача, а також розмішувались у квитанціях на оплату спожитих послуг, які щомісяця надсилались споживачам. Крім того, відповідач вказує на те, що протягом дії карантину можливо було здійснити повірку лічильників, оскільки відповідні центри працювали, хоч і з деякими обмеженнями.

Враховуючи ці обставини, відповідач вважає, що позивач свідомо проявив бездіяльність, що й призвело до порушення правил експлуатації вимірювальної техніки і в подальшому до нарахування йому вартості послуг по місячній нормі споживання, а не за показами лічильника.

ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.

Ухвалою суду від 29.12.2020 року відкрито загальне провадження у справі, судове засідання призначено на 26.01.2021 року.

Підготовче засідання, яке відбулось 26.01.2021 року відкладено за клопотанням відповідача для надання йому додаткового часу на подання відзиву.

23.02.2021 року закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 01.03.2021 року.

Позивач у судовому засіданні, яке відбулось 01.03.2021 року, підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача просив суд відмовити у задоволені позову, як безпідставного.

ІІІ. Фактичні обставини встановлені судом.

Позивач – ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_2 .

Відповідач – концерн «Міські теплові мережі» є виконавцем послуг з виробництва та постачання теплової енергії для централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (підігріву питної води) у житловий будинок у якому розташована квартира позивача.

Договору про надання послуг між сторонами не укладено.

У квартирі позивача встановлено лічильник гарячої води із заводським №5528614.

У грудні 2019 року у вказаного лічильника закінчився термін повірки, у зв`язку із чим відповідач самостійно зняв його з комерційного обліку та в подальшому здійснював позивачу нарахування вартості послуг з постачання гарячої води по місячній нормі споживання.

У червні 2020 року (точну дату судом не встановлено) позивач здійснив повірку свого лічильника, а відповідач поновив його комерційний облік.

04.09.2020року позивач звернувся до відповідача із листом щодо здійснення йому перерахунку за період з грудня 2019р. по червень 2020року.

Листом відповідача від 08.09.2020р. №С-1812/п в проведенні перерахунку було відмовлено із посиланням на те, що впродовж 2018 року відповідачем проводилась активна інформаційна компанія щодо необхідності проведення періодичної повірки квартирних обліків гарячої води, зокрема, в рахунках на сплату комунальних послуг було розміщене попередження про необхідність такої повірки.

IV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.

Відносини, що виникають у процесі провадження метрологічної діяльності, регулюються Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність».

Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.

Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 № 374.

До Переліку, зокрема, належать: лічильники води (пункт 38);

При цьому повинні дотримуватись міжповірочні інтервали законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, затверджені наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 13.10.2016 № 1747, зареєстрованим у Мін`юсті 01.11.2016 за № 1417/29547.

Так, відповідно до затверджених міжповірочних інтервалів: для лічильників води та теплолічильників установлено міжповірочний інтервал 4 роки.

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», вузол розподільного обліку – вузол обліку, що забезпечує індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги в будівлях, де налічуються два та більше споживачів. Згідно з частиною другою статті 6 названого Закону про комерційний облік обслуговування та заміна вузлів розподільного обліку/приладів-розподілювачів теплової енергії здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено законом або договором.

Відповідно до частини четвертої статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання теплової енергії та води в квартирах (приміщеннях) будинку, здійснюються за рахунок власників таких вузлів обліку, якщо інше не встановлено договором, а у разі укладення співвласниками багатоквартирного будинку індивідуальних договорів про надання відповідної комунальної послуги періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування і монтаж) таких вузлів обліку забезпечуються виконавцем комунальної послуги за рахунок плати за абонентське обслуговування, встановленої відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Статтею 6 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» встановлено, що виконавець комунальної послуги або інша особа, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг, забезпечує функціональну перевірку приладів - розподілювачів теплової енергії. Порядок, періодичність такої перевірки визначаються договором між споживачем та виконавцем послуги або іншою особою, що здійснює розподіл обсягів комунальних послуг.

Відповідно до статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власність зобов`язує.

Статтею 322 Цивільного кодексу України передбачено, що власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Виконавець має право здійснювати перевірку показань квартирних засобів обліку в порядку, визначеному законом і договором.

Іншого чинним законодавством не передбачено.

Періодична повірка засобів вимірювальної техніки вузлів розподільного обліку здійснюється згідно з міжповірочним інтервалом, зазначеним у технічному паспорті на цей засіб, але не менш як один раз на шість років для засобів механічного типу та не менш як один раз на дев`ять років для засобів інших типів.

Процедуру подання засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, на періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) визначено Порядком подання засобів вимірювальної техніки на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2015 № 474 (далі – Порядок).

Порядок проведення періодичної повірки засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, а також норми часу, необхідного для проведення повірки таких засобів, встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Відповідно до Порядку виконавець не пізніше ніж за місяць до настання строку проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки або протягом трьох робочих днів з дня отримання відомостей про необхідність його ремонту інформує про це споживача шляхом надсилання повідомлення, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання його споживачем.

Споживач забезпечує у зазначений в повідомленні строк доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки.

У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до засобу вимірювальної техніки для проведення його періодичної повірки споживач не пізніше ніж за 10 календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.

Інший строк доступу до засобу вимірювальної техніки споживач та виконавець узгоджують, зокрема шляхом обміну листами.

Представник виконавця пред`являє споживачеві направлення, видане йому виконавцем, для проведення періодичної повірки або ремонту засобу вимірювальної техніки, а також у разі потреби демонтажу такого засобу.

Демонтаж засобу вимірювальної техніки проводиться представником виконавця виключно у присутності споживача та оформляється актом за формою згідно з додатком 2, зазначеного Порядку.

У разі проведення періодичної повірки засобу вимірювальної техніки у місці його експлуатації демонтаж такого засобу не проводиться.

Після проведення періодичної повірки або ремонту виконавець у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, забезпечує транспортування засобу вимірювальної техніки для його монтажу. Транспортування засобу вимірювальної техніки здійснюється таким чином, щоб не вплинути на його метрологічні характеристики.

Споживач забезпечує у строк, зазначений в акті про демонтаж засобу вимірювальної техніки, доступ представника виконавця до місця монтажу засобу вимірювальної техніки.

У разі неможливості споживача у зазначений строк забезпечити доступ представника виконавця до місця монтажу засобу вимірювальної техніки споживач не пізніше ніж за п`ять календарних днів до настання такого строку інформує про це виконавця шляхом надсилання рекомендованого листа з повідомленням про вручення або в інший спосіб, що підтверджуватиме отримання виконавцем відповідної інформації.

Інший строк доступу до місця монтажу засобу вимірювальної техніки споживач та виконавець узгоджують, зокрема шляхом обміну листами.

Враховуючи викладені положення законодавства, суд дійшов висновку про те, що позивач був належним чином повідомлений про існування необхідності здійснити повірку свого лічильника. Навіть, якщо припустити, що позивач дійсно не отримував квитанції на оплати послуг відповідача у яких вказувалось на необхідність здійснити таку повірку, він (позивач) за його твердженням щомісяця передавав відповідні покази через особовий кабінет на веб-сторінці відповідача, на якій, в свою чергу, розміщені відповідні оголошення про необхідність здійснення повірки.

Також суд враховує той факт, що тривалий час, який знадобився позивачу для здійснення повірки лічильника не може бути обґрунтовано наявністю карантинних обмежень, запроваджених Урядом, адже будь-яких доказів того, що саме вони зумовили неможливість здійснення повірки суду не надано.

Згідно із вимогами ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 13, 18, 76, 81, 83, 89, 141, 206, 247, 258, 259, 263-265, 268, 354 ЦПК України, суд –

вирішив

Відмовити у задоволені позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , адреса фактичного проживання: АДРЕСА_4 ) до концерну «Міські теплові мережі» (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, буд. 137) про визнання дій незаконними і зобов`язання вчинити дії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду або через Ленінський районний суд м. Запоріжжя.

Повний текст рішення складено та підписано 03.03.2021 року.

Суддя: Бредіхін Ю. Ю.