Постанова № 95325315, 03.02.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
03.02.2021
Номер справи
522/2209/20
Номер документу
95325315
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/2209/20

Провадження №2а/522/54/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2021 року

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого - судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Стогнієнко Т.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить: скасувати постанову ГУ ДМС України в Одеській області ПН МОД 002390 від 03.02.2020 року про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_2 та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Представник відповідача надав відзив на позов.

В судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити, оскільки в діях громадянина Афганістана ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 КУпАП. Зазначає, що рішенням Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 18.03.2019 року про примусове видворення позивача оскаржено в судовому порядку та П`ятим апеляційним адміністративним судом 03 лютого 2021 року винесена ухвала про відмову у відкритті апеляційного провадження. Зазначене підтверджується відомостями ЄДРСР, згідно якого ухвала оприлюднена 06.02.2021 року. Отже, станом на 03 лютого 2020 року позивачу не було та не могло було відомо про прийняття апеляційним судом рішення.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, вважає, що постанова про притягнення позивача до адміністративної відповідальності відповідає вимогам діючого законодавства та фактичним обставинам справи

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні фактичні обставини та відповідні правовідносини.

Судом встановлено, що Головним управлінням Державної міграційної служби України в Одеській області розглянуто матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо позивача та прийнято постанову ПН МОД 002390 від 03 лютого 2020 року відповідно до якої на ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у виді штрафу 1700 грн. за вчинення правопорушення передбаченого ч.1 ст. 203 КУпАП.

Відповідно до вищезазначеної постанови, 03 лютого 2020 року о 11:40 за адресою: м. Одеса, вул. Переображенська, 64 був виявлений громадянин Афганістану ОСОБА_2 , який порушив правила перебування іноземців в Україні проживає без документів на право проживання з 25.03.2019 року. Місце скоєння правопорушення: АДРЕСА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 203 КУпАП.

Частиною 1 ст. 203 КУпАП порушення іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні, за недійсними документами або документами, термін дії яких закінчився, або працевлаштування без відповідного дозволу на це, якщо необхідність такого дозволу передбачено законодавством України, або недодержання встановленого порядку пересування і зміни місця проживання, або ухилення від виїзду з України після закінчення відповідного терміну перебування, неприбуття без поважних причин до визначеного місця навчання або працевлаштування після в`їзду в Україну у визначений строк, а так само порушення правил транзитного проїзду через територію України, крім порушень, передбачених частиною другою цієї статті, тягнуть за собою накладення штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається із наданих матеріалів справи, 18 березня 2019 року Головним управлінням Державної міграційної служби в Одеській області відносно громадянина Афганістану ОСОБА_2 прийнято рішення № 190 від 18.03.2019 року про його примусове повернення в країну походження як іноземця, яке ним оскаржено в судовому порядку.

Рішенням Приморського районного суду міста Одеси від 13 грудня 2019 року у справі № 522/4956/19 у задоволені позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання противоправним та скасування рішення про примусове повернення в країну походження відмовлено в повному обсязі.

Відповідно п. 10 Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 2304.2012 року № 353/272/150 оскарження рішень про примусове повернення або примусове видворення зупиняє їх дію, якщо іноземець оскаржив це рішення у встановленому законом порядку до суду - у межах строків, визначених частинами другою-четвертою статті 288 Кодексу адміністративного судочинства України, незалежно від того, чи суд у порядку забезпечення адміністративного позову відповідною ухвалою зупинив дію рішення суб`єкта владних повноважень або його окремих положень, що оскаржуються.

Ухвалою судді П`ятого апеляційного адміністративного суду від 03 лютого 2020 року відмовлено у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою на рішення Приморського районного суду міста Одеси від 13 грудня 2019 року у справі № 522/4956/19.

Проте, постанову про притягнення до адміністративної відповідності позивач вважає незаконною, оскільки станом на 03 лютого 2021 року йому не було відомо про прийняття ухвали апеляційним судом та він не мав фізичної можливості виїхати з України до 03.02.2021 року.

Доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 251 КУпАП). Ці дані встановлюються поясненням особи, що притягається до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків, а також показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при здійсненні нагляду за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно зі ст. 252 КУпАП орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Відповідно до положень ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.

Як зазначає позивач та вбачається із ЄДРСР зазначена ухвала апеляційного суду надіслана судом 04 лютого 2020 року, а оприлюднена 06.02.2020 року.

Відповідачем суду не надано доказів на спростування обставин, викладених позивачем в позовній заяві.

Тобто, Відповідачем не спростовано обставини, які ставлять під сумнів правомірність притягнення до адміністративної відповідальності Позивача, а тому оскаржувана постанова підлягає скасуванню.

Оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б давали суду підстави дійти обґрунтованого висновку щодо вчинення позивачем адміністративного правопорушення, суд вважає за необхідне закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 203 КУпАП.

Відповідно до положень п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події та складу адміністративного правопорушення.

Таким чином, суд приходить до висновку, що обставини викладені позивачем в обґрунтування позову, знайшли своє підтвердження в матеріалах справи, у зв`язку з чим адміністративний позов підлягає задоволенню.

Крім того, відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право, зокрема, скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

З метою повного захисту прав позивача, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне закрити відповідну справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 203 КУпАП у зв`язку із відсутністю доказів тієї події правопорушення, яка відображена в оскаржуваній постанові.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 19, 20, 73-77, 241-245, 153-163 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності - задовольнити.

Скасувати постанову ГУ ДМС України в Одеській області ПН МОД 002390 від 03.02.2020 року про накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_2 та закрити справу про адміністративне правопорушення.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Р.Д. Абухін

03.02.2021