Рішення № 95321451, 04.03.2021, Вінницький районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
04.03.2021
Номер справи
128/3659/20
Номер документу
95321451
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 128/3659/20

РІШЕННЯ

Іменем України

(заочне)

04 березня 2021 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Васильєвої Т.Ю.,

секретар Кострюкова Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін в залі суду в м. Вінниці цивільну справу за позовною заявою Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно перерахованої суми житлової субсидії внаслідок подання громадянином документів із недостовірними відомостями,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вищевказаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що відповідач звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації для призначення житлової субсидії, надавши заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. На підставі поданих документів відповідачу ОСОБА_1 було призначено субсидію з листопада 2015 року по жовтень 2016 року для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг.

Позивач вказує, що відповідно до п. 5 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (в редакції на момент призначення і виплати субсидії відповідачу), субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень. Інформація про такі витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. В розділі IІІ своєї декларації відповідач зазначила, що вона та члени її сім`ї не купували майна, товарів, не оплачували послуг на суму, що перевищує 50 тис. грн. протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії та підписалася під тим, що вона усвідомлює, що в разі подання нею у неповному обсязі або недостовірних відомостей, їй може бути відмовлено у призначенні житлової субсидії або припинено її надання. У такому разі відповідач зобов`язалась повернути надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії.

Позивач зазначає, що під час ревізії використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню було виявлено те, що відповідач ОСОБА_1 подала управлінню недостовірні відомості, оскільки не вказала в декларації придбання 01.07.2015 легкового автотранспортного засобу AUDI А4, 2002 року випуску на суму 117 600, 00 грн., внаслідок чого ОСОБА_1 надмірно отримала житлову субсидію в загальній сумі 8 218, 94 грн. у період з листопада 2015 року по квітень 2016 року, хоча не мала права на призначення субсидії протягом року після здійснення купівлі товару чи майна на суму, що перевищує 50 тис. грн. та зобов`язана повернути такі кошти.

Позивачем було надіслано повідомлення відповідачу про повернення надміру виплачених коштів, однак відповідач кошти управлінню не повернула, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду та просить суд стягнути з відповідача кошти в сумі 8 218, 94 грн як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг.

Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 04.01.2021 було відстрочено сплату судового збору до ухвалення рішення у даній справі, відкрито провадження в справі, справу ухвалено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін (а.с. 39 - 40).

В судове засідання представник позивача Блошенкіна М.П. не з`явилася, однак попередньо подала суду заяву, якою вказала, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити, розгляд справи просить проводити за її відсутності. У разі неявки відповідача не заперечує щодо ухвалення заочного рішення.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, будучи належним чином і в установленому законом порядку повідомленим про дату, час та місце розгляду справи згідно положень п. 2 ч. 7 ст. 128 ЦПК України, за адресою місця проживання, зареєстрованою у встановленому законом порядку. Заяв про розгляд справи без її участі або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходило. Відзив на позовну заяву відповідачем у визначений судом строк до суду не подано.

Згідно з п. п. 1, 2, 3, 4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

У зв`язку з викладеним, суд ухвалив провести заочний розгляд даної цивільної справи у відсутності відповідача на підставі наявних у справі доказів відповідно до ч. 4 ст. 223, ст. 280 ЦПК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За вказаних обставин суд вважає можливим провести судове засідання за відсутності учасників справи та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Так, судом встановлено наступні фактичні обставини справи.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою від 29.10.2015 про призначення житлової субсидії, вказавши свої персональні дані у поданій заяві, що підтверджується копією відповідної заяви (а.с. 8).

Також 29.10.2015 разом з поданою заявою відповідач подала декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (а.с. 8 зі звороту).

У розділі IІІ декларації «Інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійснені протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії» відповідач зазначила, що майна, товарів або оплачених послуг «не купували» (а.с. 8 зі звороту).

На підставі поданих відповідачкою ОСОБА_1 заяви та декларації, їй призначено субсидію, що підтверджується відповідними рішеннями про призначення субсидії уповноваженому власнику/наймачеві ОСОБА_1 (а.с. 9 - 14).

Відповідно до листів Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області, адресованих начальнику Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, повідомлено про проведення ревізії використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню за період з 01.01.2014 по 01.11.2017 (а.с.15, 16, 17).

Відповідно до копії акту ревізії використання коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення, квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот в Управлінні праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації за період з 01.01.2104 по 01.11.2017, складеного Управлінням Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області за №04-30/4 від 12.02.2018, встановлено, що ОСОБА_1 було зайво виплачено 8 218, 94 грн. (а.с. 18 - 22).

Відповідно до реєстру жителів Вінницького району, які згідно інформацій ТСЦ, придбавали протягом 2015 - 2016 років та січня-жовтня 2017 року автомобілі та рахуються в УПСЗН Вінницької РДА як отримувачі субсидій, із зазначенням вартості автомобілів, дати їх придбання та обрахований сум зайво виплачених субсидій, складеного за підписом заступника начальника відділу контролю у соціальній галузі та культури Управління Північного офісу Держаудитслужби у Вінницькій області Т.М. Турчина, відповідач ОСОБА_1 01.07.2015 придбала легковий транспортний засіб AUDI А4, 2002 року випуску, вартістю 117 600, 00 грн. (а.с. 23 - 25).

Тобто, судом встановлено, що на момент звернення до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації та під час отримання житлової субсидії, у власності відповідачки був наявний транспортний засіб, який нею було придбано протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії та вартість якого перевищує 50 тис. гривень. Однак, ОСОБА_1 не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про дану обставину.

Про необхідність повернення надміру виплачених коштів Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації повідомляло відповідача шляхом направлення Повідомлення про повернення надміру виплачених коштів за адресою місця проживання відповідача АДРЕСА_1 (а.с. 26, 27, 28). Відомості про добровільне повернення відповідачем отриманих сум житлової субсидії відсутні.

Оцінивши докази в їх сукупності, суд керується наступними нормами.

Призначення житлових субсидій здійснюється відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (далі - Положення).

Відповідно до п. 1 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року, яка редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу), це Положення визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива. Субсидія є безповоротною і її отримання не пов`язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Відповідно до пп. 5 п.5 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року, яка редакції діяла на момент призначення і виплати субсидії позивачем відповідачу),субсидія не призначається, якщо: будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Як встановлено судом відповідач придбала протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії транспортний засіб, вартість якого перевищує 50 тис. гривень, а саме 29.10.2015 відповідач звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації із заявою про призначення житлової субсидії, а 07.07.2015 придбала транспортний засіб AUDI А4, 2002 року випуску, вартістю 117 600, 00 грн., однак не повідомила Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації про дану обставину.

Пунктом 13 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року) передбачено, що для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у випадках, передбачених абзацом третім пункту 12 цього Положення, а також у разі зазначення у декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням; договір найму (оренди) житла (за наявності).

Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Відповідно до абз. 3 п. 20 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року), надання раніше призначеної субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до абз. 8 п. 20 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року), сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.

У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку (абз. 9 п. 20 Положення (в редакції постанови КМУ від 30 жовтня 2015 року).

Згідно зі ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: повернення виконаного за недійсним правочином; витребування майна власником із чужого незаконного володіння; повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.

Відповідно до ч. 1 ст. 1213 ЦПК України, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (ч. 1 ст. 81 ЦПК України).

Повно та всебічно дослідивши обставини справи, перевіривши їх доказами, які оцінено на предмет належності, допустимості, достовірності, достатності та взаємного зв`язку, установивши, що дослідженими судом доказами підтверджено, що відповідач, звертаючись з заявою про призначення житлової субсидії, вказала недостовірні дані, а саме не зазначила один із видів доходів, зокрема придбання нею транспортного засобу, вартість якого перевищує 50 тис. гривень, що вплинуло на право отримання нею субсидії, та внаслідок чого їй було виплачено відповідну суму житлової субсидії, а тому, суд приходить до висновку, що виплачена відповідачу субсидія підлягає поверненню, в зв`язку з чим позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі із зазначенням одержувача відповідних коштів, за рахунок яких було здійснено фінансування на оплату житлової субсидії відповідача.

Враховуючи повне задоволення позовних вимог позивача, зважаючи, що відповідно до ухвали суду від 01.01.2021 судом відстрочено сплату судового збору у даній справі до ухвалення рішення у справі, тому згідно вимог ст.141 ЦПК, судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 гривні слід стягнути з відповідача на користь держави.

Також суд вважає за необхідне роз`яснити учасникам справи положення ч.ч. 4, 5 ст. 268 ЦПК України, що у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершується розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, керуючись Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848, ст. ст. 1166, 1212, 1213 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 141, 223, 247, 259, 263, 265, 268, 280-282 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надмірно перерахованої суми житлової субсидії внаслідок подання громадянином документів із недостовірними відомостями задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 кошти в сумі 8 218, 94 грн (вісім тисяч двісті вісімнадцять гривень, 94 копійки) як такі, що виплачені з Державного бюджету у вигляді субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг, на користь Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації (рахунок UA498201720343110018000016956, одержувач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, МФО 820172, ЄДРПОУ 03191928, банк: Держказначейслужба України м. Київ, в призначенні платежу вказати: переплачена сума за використану субсидію у попередніх періодах, прізвище, ім`я, по - батькові, село).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держависудові витрати по сплаті судового збору в сумі 2 102 грн.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Цивільним процесуальним кодексом України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте Вінницьким районним судом Вінницької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене позивачем в апеляційному порядку безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Вінницької районної державної адміністрації, місцезнаходження: вул. Грибоєдова, 10А, м. Вінниця, поштовий індекс: 21032, код ЄДРПОУ 03191928.

Відповідач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 .

Повний текст рішення складено 04.03.2021.

Суддя: