Рішення № 95308654, 18.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
560/6093/20
Номер документу
95308654
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/6093/20

РІШЕННЯ

іменем України

18 лютого 2021 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача Журби М.В. представника відповідача Ступницького І.Д. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача- Міністерство внутрішніх справ України про визнання протиправними та скасування протоколу, постанови, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:

- визнати протиправним та скасувати протокол № 11 засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" з установлення причинного зв`язку захворювань, травм, каліцтв у працівників, колишніх працівників ОВС, поліцейських, колишніх поліцейських НП України, військовослужбовців, колишніх військовослужбовців НГ України від 06 серпня 2020 року (голова комісії-Ступницький І.Д., члени комісії- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 );

- визнати протиправною та скасувати постанову № 11 на час фактичного звільнення 15.04.2019 року медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області";

- зобов`язати повторно розглянути питання щодо придатності ОСОБА_1 до служби в Національній поліції України з врахуванням діагностованих у ОСОБА_1 хвороб та вад.

Свій позов позивач мотивує тим, що він проходив службу в органах внутрішніх справ, та в Національній поліції України.

15 квітня 2019 року позивач звільнений із служби в поліції за власним бажанням.

20.05.2019 року від кадрового підрозділу ДВБ отримав направлення № 14 для проведення медичної (військово-лікарської) експертизи для встановлення причинного зв`язку захворювання, травми із проходженням служби в поліції.

За результатами засідання медичної військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" 14.06.2019 року винесена постанова № 22 в якій зафіксовані встановлені у позивача захворювання: "гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3; екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії; остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії.

Також постановою відображено висновок комісії про те, що вказані захворювання пов`язані із проходженням служби в поліції.

В подальшому, на основі постанови № 22, тобто 21.02.2020 року Хмельницькою обласною соціально-експертною комісією позивачу встановлена 2 група інвалідності з втратою працездатності 70 % внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби в поліції.

Однак під час первинного направлення на військово-лікарську комісію кадровий підрозділ не поставив питання щодо визначення ступеня придатності позивача до служби за станом здоров`я на момент звільнення, що передбачено пунктом 2 Розділу 3 Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС.

В зв`язку з цим, позивач 03.06.2020 року звернувся із заявою до ДВБ НП України з проханням надати йому повторне направлення для визначення придатності позивача на час звільнення із служби.

15.06.2020 року позивач отримав направлення № 35 на проведення військово-лікарської комісії для визначення придатності для служби за станом здоров`я на час звільнення із НП України.

За результатами засідання, комісія прийняла постанову № 11 на час фактичного звільнення позивача-15.04.2019 року.

Комісією встановлено перелік захворювань позивача, зазначено, що такі захворювання пов`язані з проходженням служби в поліції та зроблено висновок про те, що позивач придатний до служби в поліції.

Протокол № 11 та постанову № 11 медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" позивач вважає протиправними, враховуючи наступне.

Із змісту повноважень ВЛК вбачається, що до функцій штатних ВЛК зокрема відноситься перегляд власних постанов і постанов підпорядкованих ВЛК у порядку контролю та в інших необхідних випадках.

Разом з тим до функцій штатних ВЛК не відноситься відміна раніше виданих постанов, тому не зрозуміло на підставі чого відмінено надану позивачу постанову № 22 від 14.06.2019 року.

Підпунктом 6 пункту 9 розділу VIII "Положення про діяльність медичної" військово-лікарської комісії МВС" № 285 встановлено, що постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейських приймаються у таких формулюваннях: "Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції" - якщо воно діагностовано в період проходження служби в поліції та/або органах внутрішніх справ (міліції) або коли захворювання було діагностовано до служби, а в період служби досягло такого розвитку, що призводить до прийняття рішення про непридатність.

ВЛК визначила придатність позивача до несення служби без проведення експертиз та відповідних детальних перевірок кожної із хвороб, що вказує на необ`єктивність прийнятого рішення та його передчасність.

Як вбачається із протоколу № 11, рішення про придатність позивача до служби в поліції приймалось на підставі статті 39-г та 71-в "Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції", однак дані статті стосуються лише гіпертонічної хвороби та хвороби хребта. Однак за результатами обстеження у позивача встановлено ще декілька хвороб про які немає згадки при прийнятті рішення про придатність, а саме: екстрасистолічна аритмія, СН-0 стадії та хронічний некалькульозний холецестит.

Також є незрозумілим яким чином позивач є придатним до служби в НП України станом на момент звільнення, якщо Хмельницькою обласною МСЕК на основі постанови № 22 військово-лікарської комісії та медичної документації позивачу було встановлено 2 групу інвалідності.

На підставі наведеного, позивач вважає протиправними протокол та постанову № 11 ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" тому просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 16 жовтня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено до розгляду на 11.11.2020 року.

Протокольною ухвалою суду в судовому засіданні 11.11.2020 року підготовче провадження закрито та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.12.2020 року.

Позивач в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду судового засідання.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, надавши пояснення за змістом позовної заяви.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав повністю, надавши пояснення суду за змістом відзиву на позовну заяву позивача від 04.11.2020 року.

Так зокрема представник відповідача пояснив суду, що 14 червня 2019 року медичною військово-лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" на підставі протоколу № 22 засідання медичної військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" від 14 червня 2019 року винесено постанову № 22 за змістом якої вбачається, що у позивача встановлено діагноз: "гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3; екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії; остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії, та зазначено : "Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції".

12 червня 2020 року, Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України видав позивачу направлення № 35 на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи відносно ОСОБА_1 , для визначення стану здоров`я з метою встановлення його придатності до подальшої служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби (звільнений з органів НПУ 15 квітня 2019 року).

24 липня 2020 року позивач звернувся до медичної військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" із заявою про визначення його придатності до служби за станом здоров`я на час фактичного звільнення (15 квітня 2019 року).

Медичною військово - лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" за результатами розгляду направлення № 35 від 12 червня 2020 року та заяви позивача від 24 липня 2020 року, а також інших документів, винесено постанову № 11 на час фактичного звільнення позивача, - 15 квітня 2019 року, якою встановлено позивачу діагноз за переліком видів захворювань; на підставі статті 39-г, 71-в гр. 1 "Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню службі в поліції", сформовано висновок про придатність позивача до служби в поліції; відмінено постанову М (ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" № 22 від 14.06.2019 року.

Підставою для прийняття постанови є протокол № 11 засідання комісії від 06 серпня 2020 року.

Згідно із підпунктом 3 пункту 16 Розділу II Положення № 285, до функцій штатних ВЛК належить перегляд власних постанов у порядку контролю, тому на підставі направлення № 35 від 12 червня 2020 року та заяви від 24 липня 2020 року, п. п. 13, 16 Розділу VI Положення № 285 комісія переглянула постанову № 22 від 14 червня 2019 року і одночасно прийняла постанову № 11 на час фактичного звільнення (15 квітня 2019 року).

Підставою для визначення непридатності до служби в поліції є наявність у позивача захворювань які передбачені Переліком захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції та віднесенні до таких, що вказують на непридатність особи до служби в поліції.

Захворювання які діагностовані у позивача, а саме:

- гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3, відповідно до статті 39-г, остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії, відповідно до статті 71-в, Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, визначають позивача як придатного до служби в поліції;

- екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії, прямо не передбачені таким Переліком, що об`єктивно свідчить про відсутність підстав для формування висновку про непридатність позивача для служби в поліції.

Наявність у постанові формулювання про те, що "Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції" не надає підстав для формування висновку про непридатність позивача до служби у поліції, в силу абзацу 5 пункту 5 Розділу I Положення № 285.

Таким чином позивач вважає, що постанова № 11 медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" є правомірною, тому скасуванню не підлягає.

Крім того позивач скористався правом оскарження рішення М(ВЛ)К ДУ"ТМО МВС України по Хмельницькій області" відповідно до пункту 21 Розділу III Положення № 285 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії МВС.

За результатами розгляду звернення позивача з питання перегляду постанови № 11 від 06.08.2020 року та аналізу медичної документації складеної щодо позивача, ЦВЛК дійшла висновку, що постанова № 11 від 06.08.2020 року прийнята правильно у відповідності до Положення № 285, підстав для її перегляду немає.

Враховуючи викладене, представник відповідача просить відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерства внутрішніх справ України, в судове засідання не з`явився, хоча третя особа була належним чином повідомлена про дату, час і місце судового засідання.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити, враховуючи наступне.

Відповідно до статті 70 "Основ законодавства України про охорону здоров`я" від 19.11.1992 року № 2801-XII, військово - лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов`язаних, встановлює причинний зв`язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров`я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Порядок організації та проведення військово-лікарської експертизи встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до статей 50, 61, 65, 77 Закону України "Про Національну поліцію", частини десятої статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", статті 21 Закону України "Про Національну гвардію України", статті 70 "Основи законодавства України про охорону здоров`я" та з метою нормативно-правового врегулювання організації медичного обстеження кандидатів на службу в поліцію, поліцейських, кандидатів на військову службу за контрактом, резервістів та військовослужбовців Національної гвардії України, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 03.04.2017 року № 285, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 квітня 2017 року за № 559/30427, затверджено "Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС" (далі Положення № 285), яке визначає організацію діяльності медичних (військово-лікарських) комісій МВС щодо проведення лікарської та військово-лікарської експертизи.

Підпунктом 3 пункту 3, підпунктом 1 пункту 4 Розділу I Положення № 285 встановлено, що одним із основних завдань ВЛК є визначення причинного зв`язку захворювань, поранень, травм, контузій і каліцтв у поліцейських, що проходять службу, звільняються зі служби та звільнились зі служби, військовослужбовців НГУ, колишніх військовослужбовців, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ.

ВЛК відповідно до покладених на них завдань проводять лікарську експертизу кандидатам на службу в поліцію, поліцейським і колишнім поліцейським, кандидатам до вступу до вищих навчальних закладів, здобувачам вищої освіти навчальних закладів.

Відповідно до пункту 5 Розділу I Положення № 285, лікарська експертиза кандидатам на службу у поліцію, кандидатам до вступу до навчальних закладів, поліцейським та здобувачам вищої освіти навчальних закладів проводиться відповідно до цього Положення.

Постанови ВЛК щодо придатності (непридатності) осіб до служби в поліції приймаються відповідно до Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції та Пояснень щодо застосування статей Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції.

Постанови ВЛК щодо причинного зв`язку захворювання, поранення (контузії, травми, каліцтва) приймаються згідно з вимогами відповідних розділів цього Положення.

Постанови щодо ступеня придатності до служби колишніх поліцейських, колишніх військовослужбовців, осіб рядового й начальницького складу, причинного зв`язку їх захворювань, травм (поранень) приймаються ВЛК відповідно до цього Положення, законодавства чинного на момент звільнення зазначених осіб зі служби.

Відповідно до пунктів 1, 2 Розділу II Положення № 285, лікарська та військово-лікарська експертиза проводиться штатними та позаштатними ВЛК.

Штатними ВЛК є Центральна медична (військово-лікарська) комісія МВС (далі - ЦВЛК), медична (військово-лікарська) комісія державної установи "Територіальне медичне об`єднання" МВС (далі - ДУ ТМО) в областях, в місті Києві (далі - ВЛК ДУ ТМО).

Підпунктами 1, 2, 3 пункту 16 Розділу II Положення № 285, передбачені такі функції штатних ВЛК:

1) організація та проведення лікарської і військово-лікарської експертизи, контроль за її проведенням в підпорядкованих ВЛК, надання їм у разі необхідності методичної і практичної допомоги;

2) розгляд звернень, заяв і скарг кандидатів до служби у поліції, поліцейських, кандидатів на військову службу, військовослужбовців, колишніх поліцейських, колишніх осіб рядового й начальницького складу і колишніх військовослужбовців з питань лікарської і військово-лікарської експертизи, аналіз та узагальнення результатів цієї роботи;

3) перегляд власних постанов і постанов підпорядкованих ВЛК у порядку контролю, а також у разі оскарження їх керівництвом МВС, Національної поліції України, командуванням НГУ чи особами, що пройшли медичний огляд, та в інших необхідних випадках.

Згідно із пунктами 1,11,19 Розділу III Положення № 285, направлення на медичний огляд для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи за формою (додаток 4) здійснюють відповідні підрозділи кадрового забезпечення Національної поліції України, командири частин НГУ.

Медичний огляд осіб у ВЛК проводиться з обов`язковим обстеженням лікарями-спеціалістами: терапевтом, хірургом, невропатологом, офтальмологом, отоларингологом, дерматологом, стоматологом, психіатром та лікарем-психологом або практичним психологом закладів охорони здоров`я МВС.

Постанова ВЛК щодо придатності (непридатності) особи до служби, яка приймається за результатами медичного огляду, заноситься до Акта медичного огляду, Книги (журналу) обліку документації ВЛК (додаток 9) і оформлюється Довідкою (додаток 10) або свідоцтвом про хворобу.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі рапорту позивача, наказом начальника Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України № 75 о/с від 15.04.2019 року ОСОБА_1 , звільнений із служби в поліції за власним бажанням.

20 травня 2019 року Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України видав направлення № 14 до медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" із проханням здійснити медичний огляд ОСОБА_1 , для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, для визначення стану здоров`я з метою встановлення причинного зв`язку захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у зв`язку з проходженням служби в поліції.

За результатами засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області з установлення причинного зв`язку захворювань, травм, каліцтв у колишніх працівників органів внутрішніх справ та у колишніх поліцейських НПУ, ВЛК 14 червня 2019 року прийнято постанову № 22 на час фактичного звільнення (15.04.2019 року) ОСОБА_1 .

У постанові зазначено: діагноз і постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв`язок захворювання, травми (поранення, контузії) за даними медичної документації: гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3; екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії; остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії.

"Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції".

Щодо встановлення придатності позивача до служби у поліції в зв`язку із встановленими захворюваннями у постанові ВЛК не зазначено в зв`язку з тим, що у направленні на медичний огляд таке питання не ставилося.

Постанова ВЛК № 22 від 14 червня 2019 року прийнята на підставі протоколу № 22 від 14 червня 2019 року засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області.

12 червня 2020 року, Департамент внутрішньої безпеки Національної поліції України видав направлення № 35 до медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" із проханням провести медичний огляд ОСОБА_1 , для проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи для визначення стану здоров`я з метою встановлення його придатності до подальшої служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби (звільнений з органів НПУ 15 квітня 2019 року).

В зв`язку із направленням на медичний огляд до ВЛК, позивач 24 липня 2020 року звернувся до медичної військово-лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" із заявою про визначення його придатності до служби за станом здоров`я на час фактичного звільнення (15 квітня 2019 року).

Зокрема у заяві позивач послався на постанову ВЛК від 14.06.2019 року та повідомив, що 21.02.2020 року Хмельницькою обласною медико-соціальною експертною комісією на основі постанови № 22 М(ВЛ) ДУ ТМО МВС України та медичної документації йому встановлено 2 групу інвалідності з втратою працездатності 70 % внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби в поліції.

Посилаючись на пункт 13 Розділу VI Положення № 285, яким встановлено, що колишні поліцейські можуть ініціювати питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення із служби та причинного зв`язку їх захворювань, травм (поранень), позивач повідомив ВЛК про те, що отримав 15.06.2020 року направлення № 35 на проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи про визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби (звільнений з НПУ 15.04.2019 року).

Також у своєму листі позивач зазначив, що змушений був звернутися 03.06.2020 року до Департаменту внутрішньої безпеки Національної поліції України з проханням надати йому направлення в зв`язку із тим, що при направленні на ВЛК підрозділ кадрового забезпечення не зазначив питання щодо визначення ступеня придатності до служби за станом здоров`я на момент звільнення.

Таким чином позивач просив на підставі пункту 13 Розділу VI Положення № 285, та направлення № 35 від 15.06.2020 року провести лікарську (військово-лікарську) експертизу щодо визначення придатності ОСОБА_1 , до служби за станом здоров`я на час фактичного звільнення (звільнений зі служби 15.04.2019 року).

Медичною військово - лікарською комісією ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" за результатами розгляду направлення № 35 від 12 червня 2020 року та заяви позивача від 24 липня 2020 року, а також інших документів, винесено постанову № 11 від 06.08.2020 року на час фактичного звільнення 15 квітня 2019 року ОСОБА_1 .

У постанові зазначено: діагноз і постанова медичної (військово-лікарської) комісії про причинний зв`язок захворювання, травми (поранення, контузії) за даними медичної документації: гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3; екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії; остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії.

"Захворювання, ТАК, пов`язане з проходженням служби в поліції".

На підставі статті 39-г, статті 71-в гр.1 "Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції" (наказ МВС від 03.04.2017 року № 285). Придатний до служби в поліції.

Постанову М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області № 22 від 14.06.2019 року, відмінити.

Підстава: протокол № 11 від 06.08.2020 року засідання медичної військово - лікарської комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області".

Із пояснень представника відповідача та матеріалів справи судом встановлено, що захворювання які діагностовані у позивача, а саме:

- гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3, відповідно до статті 39-г, остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії, відповідно до статті 71-в, Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції, визначають позивача як придатного до служби в поліції;

- екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії, прямо не передбачені таким Переліком, що об`єктивно свідчить про відсутність підстав для формування висновку про непридатність позивача для служби в поліції.

Аналіз наданої документації та результати огляду позивача свідчать про відсутність підстав для висновку щодо непридатності позивача для служби в поліції на дату його звільнення.

Позивач оскаржив рішення М(ВЛ)К ДУ"ТМО МВС України по Хмельницькій області" відповідно до пункту 21 Розділу III Положення № 285 до Центральної медичної (військово-лікарської) комісії МВС.

За результатами розгляду звернення позивача з питання перегляду постанови № 11 від 06.08.2020 року та аналізу медичної документації складеної щодо позивача, ЦВЛК дійшла висновку, що постанова № 11 від 06.08.2020 року прийнята правильно, у відповідності до Положення № 285, підстав для її перегляду немає.

Відповідно до пунктів 1, 8 Розділу VI Положення № 285, лікарська експертиза поліцейським здійснюється в порядку та з урахуванням вимог, зазначених у розділі III цього Положення.

Постанова ВЛК щодо ступеня придатності поліцейських приймається за розділом "Поліцейські" за графами Переліку захворювань відповідно до посади, на яку він призначається.

Дослідження змісту додатку 1 "Перелік захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції" до "Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС" (пункт 5 Розділу I), дає суду підстави зробити висновок про те, що медична військово - лікарська комісія ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" правомірно класифікувала та надала оцінку захворюванням позивача діагностованих позивачу під час проходження ним служби в НП України згідно із вказаним додатком, а саме: захворювання позивача встановлені йому під час проходження служби у поліції як гіпертонічна хвороба 1 стадії, 2 ступінь, ризик 3, відповідно до статті 39-г, остеохондроз грудного відділу хребта 1 стадії, відповідно до статті 71-в, визначені як такі за наявності яких позивач є придатним до служби в поліції.

Такі діагнози як екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії, прямо не передбачені таким Переліком, що об`єктивно свідчить про відсутність підстав для формування висновку про непридатність позивача для служби в поліції.

Медична військово - лікарська комісія ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" не вправі була надавати оцінку рішенню від 21.02.2020 року Хмельницької обласної соціально-експертної комісії яким позивачу встановлена 2 група інвалідності з втратою працездатності 70 % внаслідок захворювання пов`язаного із проходженням служби в поліції, оскільки колишні поліцейські можуть ініціювати тільки питання щодо визначення придатності до служби за станом здоров`я на час звільнення зі служби та причинного зв`язку їх захворювань, травм (поранень).

Оцінка на підставі яких документів і за яких обставин позивачу 21.02.2020 року встановлена Хмельницькою обласною соціально-експертною комісією 2 група інвалідності не може бути предметом розгляду відповідача при проведенні медичного огляду позивача.

Відповідно до пункту 5 Розділу VIII Положення № 285, якщо в особи, що проходить лікарську експертизу, діагностовано захворювання, не передбачене Переліком захворювань, ВЛК має право прийняти постанову відповідно до тієї статті Переліку захворювань, яка найбільше відповідає її захворюванню і фактичній придатності до служби.

Отже віднесення діагностованих захворювань позивача таких як екстрасистологічна аритмія; СН-0 стадії; хронічний некалькульозний холецистит, стадії ремісії, що не передбачені Переліком захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби в поліції до захворювань при встановленні придатності чи непридатності позивача проходженню служби в поліції, є правом ВЛК, а не її обов`язком, тому ВЛК при прийнятті постанови такі діагнози віднесла до таких, що свідчать про придатність позивача до служби в поліції.

Відповідно до пунктів 1- 4, 6 - 8 Розділу VIII Положення № 285, за результатами лікарської та військово-лікарської експертизи ВЛК приймають постанови, які включають діагноз, встановлений особі за результатами проведеного обстеження, рішення щодо ступеня придатності чи про непридатність до служби та висновок про причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва).

Постанови ВЛК приймаються на час фактичного огляду особи.

Постанови приймаються відповідно до мети проведення лікарської (військово-лікарської) експертизи, зазначеної у направленні на медичний огляд.

Формулювання постанов ВЛК за ступенем придатності осіб - щодо поліцейських приймаються такі постанови:

"Придатний до служби в поліції";

"Придатний до служби в поліції, непридатний до служби на посаді";

"Непридатний до служби в поліції".

Причинний зв`язок захворювань, поранень (контузій, травм, каліцтв) поліцейським та військовослужбовцям встановлюється ВЛК у всіх випадках встановлення їм відповідного діагнозу.

Таким чином, аналіз та узагальнення змісту наведених правових норм та встановлених у справі обставин дає суду правові підстави вважати, що постанова ВЛК № 11 від 06.08.2020 року на час фактичного звільнення 15 квітня 2019 року ОСОБА_1 , в частині встановлення причинного зв`язку захворювань позивача із проходженням служби в поліції та висновку про придатність позивача до служби в поліції на дату його звільнення із НП України відповідає вимогам Положення № 285, тобто є правомірною.

Що стосується пояснень позивача наведених у позовній заяві та пояснень представника позивача в судовому засіданні відносно протиправності постанови № 11 від 06.08.2020 року на час фактичного звільнення 15 квітня 2019 року ОСОБА_1 , в частині відміни постанови М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області № 22 від 14.06.2019 року, суд враховує наступне.

Як зазначено вище у мотивувальній частині позову, однією із функцій штатних ВЛК є перегляд власних постанов, в зв`язку із чим М(ВЛ)К ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області, керуючись вказаною правовою нормою Положення № 285, для уникнення наявності двох постанов в яких є однаковий висновок про встановлення причинного зв`язку захворювань позивача із проходженням служби в поліції, вирішила скасувати власну постанову № 22 від 14.06.2019 року.

Перегляд постанови проводиться також за заявою позивача. Із змісту заяви позивача від 24 липня 2020 року вбачається необхідність перегляду постанови ВЛК № 22 від 14.06.2019 року.

Перегляд постанови передбачає у разі необхідності прийняття рішення про її відміну, тому суд вважає, що в цій частині постанова ВЛК № 11 від 06.08.2020 року на час фактичного звільнення 15 квітня 2019 року ОСОБА_1 , також є правомірною.

Враховуючи наведене суд вважає, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправним та скасувати протокол № 11 засідання медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області" з установлення причинного зв`язку захворювань, травм, каліцтв у працівників, колишніх працівників ОВС, поліцейських, колишніх поліцейських НП України, військовослужбовців, колишніх військовослужбовців НГ України від 06 серпня 2020 року (голова комісії-Ступницький І.Д., члени комісії- ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ); визнати протиправною та скасувати постанову № 11 на час фактичного звільнення 15.04.2019 року медичної (військово-лікарської) комісії ДУ "ТМО МВС України по Хмельницькій області"; зобов`язати повторно розглянути питання щодо придатності ОСОБА_1 до служби в Національній поліції України з врахуванням діагностованих у ОСОБА_1 хвороб та вад.

Аналізуючи все в сукупності, суд робить висновок про те, що позов необгрунтований та недоведений належними доказами, тому у його задоволенні необхідно відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

< поле для вводу додаткового тексту >

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Державної установи "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області", третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Міністерство внутрішніх справ України, про визнання протиправними та скасування протоколу, постанови, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 березня 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Державна установа "Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Хмельницькій області" (вул. Проскурівського підпілля, 112,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08734575)

Головуючий суддя В.К. Блонський