Рішення № 95308159, 01.03.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
520/854/21
Номер документу
95308159
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

01 березня 2021 року № 520/854/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бадюков Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121) про визнання протиправним повідомлення і рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

-Визнати протиправним повідомлення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про призначення субсидії на ЖКП до особової справи № 40028 від 12 листопада 2020 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг.

- Визнати рішення комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог Московського району Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради від 11.11.2020 протиправним й таким, яке не врахувало всі обставини, які склалися для малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітньої ОСОБА_4 .

- Визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради про відмову в призначенні мені житлової субсидії з жовтня 2020 року і визнати його таким, який позбавив права малолітніх ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та неповнолітню ОСОБА_4 на отримання субсидії, як споживачів житлово-комунальних послуг.

- Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради повторно розглянути мою заяву про призначення субсидії від 26.10.2020 із застосуванням "Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

В обґрунтування позовних вимог позивачем вказано, що спірними рішеннями комісії йому було відмовлено у призначенні субсидії за жовтень 2020 року згідно з підпунктом 3 пункту 14 «Положення про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807) у зв`язку з відсутністю доходів, та із несплатою ним та ОСОБА_5 єдиного соціального внеску. Позивач вважає, що Комісія відмовила йому в призначенні субсидії у протиправний спосіб та не взяла до уваги той факт, що що його сім`я є малозабезпеченою і він не має матеріальної спроможності сплатити за себе і за свою дружину єдиний соціальний внесок.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2021 р. відкрито спрощене провадження у справі.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними. Зазначив, що при прийнятті спірного рішення відповідач врахував всі значущі обставини, зокрема, інформацію надану заявником, акт обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 09.11.2020, інформацію про доходи наданої ДПС, Пенсійним Фондом України та Державним центром зайнятості Харківського обласного центру зайнятості Харківською районною філією. У зв`язку з відсутністю виключених умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 позивачу було відмовлено к призначенні житлової субсидії.

Згідно з ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, судом встановлено таке.

Судом встановлено та не заперечується учасниками справи, що ОСОБА_1 , 1974 р.н., перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , в трикімнатній неприватизованій квартирі в будинку, обладнаному приладом обліку теплової енергії. Разом з ним зареєстровані: дружина ОСОБА_5 , 1973 р.н., непрацююча, перебуває на обліку в Харківській районній філії Харківського обласного центру зайнятості, донька ОСОБА_2 , 2011 р.н., донька ОСОБА_4 , 2004 р.н., донька ОСОБА_3 , 2007 р.н.

Позивач 26.10.2020 звернувся до Управління з заявою про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії через офіційний веб-портал Міністерства соціальної політики в електронній формі.

З метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 за жовтень 2020 року, відповідно до вимог пункту 14 Положення Управлінням були подані запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Згідно довідки Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 03.07.2020 № 33, яка видана ОСОБА_5 відсутня виплата допомоги по безробіттю за період з 01.01.2020 по 30.06.2020. Згідно довідки Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості від 01.07.2020 № 334 у заявника ОСОБА_1 відсутня виплата допомоги по безробіттю за період з січня 2020 по червень 2020 .

За інформацією про доходи від Київської ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_5 за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 відсутня сплата ЄСВ.

Відповідно інформації Державного центру зайнятості Харківського обласного центру зайнятості Харківської районної філії від 28.10.2020 № 1498/02/22-38 ОСОБА_1 та ОСОБА_5 не проходили навчання у центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за направленням Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Відповідно до листа Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова Департаменту соціальної політики Харківської міської ради від 02.11.2020 №918 родина ОСОБА_1 на обліку в вищезазначеному Центрі, як родина в складних життєвих обставинах, не перебуває.

Для розрахунку житлової субсидії брався середньомісячний сукупний дохід осіб за період з 01.01.2020 по 30.06.2020 для призначення субсидії з жовтня 2020 року.

За результатами розгляду заяви позивача та вказаних вище документів, на підставі акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 09.11.2020, рішенням Комісії з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та наданні пільг Адміністрації Московського району Харківської міської ради (протокол № 26 від 11.11.2020) ОСОБА_1 було відмовлено в призначенні житлової субсидії з жовтня 2020 згідно з підпунктом 3 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807), у зв`язку з відсутністю доходів, та із несплатою єдиного соціального внеску ОСОБА_5 за період з 01.01.2020 по 31.06.2020.

Повідомлення № 2282-01 від 13.11.2020 про відмову в призначенні житлової субсидії та витяг з протоколу № 26 від 11.11.2020 засідання Комісії було відправлено заявнику рекомендованим листом через АТ «Укрпошта».

Позивач, не погодившись з вказаними рішеннями, звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг, унормовані, насамперед, приписами Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Статтею 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: комунальні послуги (централізоване постачання холодної води, централізоване постачання гарячої води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), газопостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо).

З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, зі змінами та доповненнями, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27 квітня 2018 р. №329 (далі - Положення).

За умовами п.1 Положення (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) дане Положення визначає, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема, щомісячної житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно із п.2 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Відповідно до пункту 3 Положення, призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

Пунктом 14 Положення встановлено, що субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону, але не більше ніж на 12 місяців, і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

При цьому розмір субсидії на опалювальний сезон для домогосподарств, які використовують природний газ/електричну енергію для індивідуального опалення, розраховується з 16 жовтня по 15 квітня включно. Субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.

Пунктом 8 та 9 Положення, визначено, що житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства.

До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Відповідно до пункту 10 Положення №848, для розрахунку житлової субсидії враховуються нараховані доходи членів домогосподарства, членів сім`ї особи із складу домогосподарства, зазначених у пункті 9 цього Положення, які досягли 14-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються такі доходи.

Абзацом 4 пункту 11 Положення визначено, що для розрахунку житлової субсидії середньомісячний сукупний дохід осіб, зазначених у пункті 9 цього Положення, враховується за два квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії, - у разі, коли житлова субсидія призначається не з початку опалювального (неопалювального) сезону.

Абзацом 3 пункту 6 Положення визначено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДФС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім випадків, коли наявна заборгованість роботодавця із виплати заробітної плати та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за цих осіб).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду: навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, закладах вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

Отже, зі змісту вищенаведених норм слідує, що житлова субсидія не призначається якщо у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії і в цьому періоді за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи та ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, однак, за наявності виключних умов, зазначених у підпункті 3 пункту 14 Положення №848, житлову субсидію може бути призначено за умови якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду були зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Відповідно до п.56 Положення структурні підрозділи з питань соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від інших підприємств, установ і організацій інформацію, необхідну для призначення житлових субсидій та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням.

Як вбачається з наданих представником відповідача доказів, з метою визначення права на отримання житлової субсидії сім`ї ОСОБА_1 з жовтня 2020 року, відповідно до вимог абз.1, 2 пункту 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 №848 (в редакції постанови КМУ від 27.04.2018 №329), управлінням подано запити на інформацію про доходи до ДПС, Пенсійного фонду України та Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості.

Згідно інформації Харківської районної філії Харківського обласного центру зайнятості у ОСОБА_1 та члена домогосподарства ОСОБА_5 відсутня виплата допомоги по безробіттю за період з 01.01.2020 по 30.06.2020.

Відповідно до відомостей Київської ОДПІ м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області та Пенсійного фонду України у ОСОБА_1 та ОСОБА_5 за період з 01.01.2020 по 31.06.2020 відсутня сплата ЄСВ.

Відповідно до п. 60 Положення, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення протягом 10 календарних днів з дня подання зазначених документів приймається рішення про: призначення житлової субсидії; непризначення житлової субсидії (у разі, коли за результатами розрахунку житлової субсидії її розмір має нульове або від`ємне значення); відмову в призначенні житлової субсидії; подання документів на розгляд комісії.

Згідно з п.66 Порядку, рішення про призначення, непризначення або відмову в призначенні житлової субсидії приймається комісією протягом 30 календарних днів з дня прийняття структурним підрозділом з питань соціального захисту населення рішення про подання документів щодо призначення житлової субсидії на розгляд комісії.

З матеріалів справи вбачається, відповідач вжив передбачених Порядком заходів по організації отримання інформації, необхідної для призначення житлових субсидій та проведення перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за їх призначенням, перевіряючи, зокрема, виключну обставину, за якої може бути призначена житлова субсидія, встановленої у підпункті 3 пункті 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807 та у враховуючи відсутність доходу за період з 01.01.2020 року по 30.06.2020 року, відсутність доходу, передбаченого підпунктом 3 пункту 14 Положення, відсутність сплати ЄСВ правомірно відмови ОСОБА_1 у призначені житлової субсидії з жовтня 2020 року.

З приводу доводів позивача про те, що відповідачем при призначенні субсидії не враховано, що малозабезпеченість особи, безробіття дружини позивача є складними життєвими обставинами, суд зазначає, що згідно з інформації Центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді Московського району м. Харкова № 918 від 02.11.2020 року, родина ОСОБА_1 звернулась до Центру через складні життєві обставини, які виникли внаслідок необхідності придбання коштовних препаратів для лікування їх доньки - ОСОБА_4 , яка дуже часто хворіє і стоїть на обліку у алерголога. Центр, в межах своєї компетенції, надав родині необхідні соціальні послуги. На даний час родина на обліку Центру не перебуває.

Суд зазначає, що законодавством України передбачено вичерпний перелік підстав за яких громадянам призначається житлова субсидія і така підстава як наявність складних життєвих обставин законодавством не передбачено , а тому дані твердження позивача не впливають на висновки суду.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку про те, що відповідач ОСОБА_1 правомірно відмовив у призначенні житлової субсидії з жовтня 2020 року, з підстав відсутності умов, передбачених підпунктом 3 пунктом 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 (в редакції постанови КМУ від 14.08.2019 № 807).

За приписами ч. 1 ст. 77 Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб`єкт владних повноважень довів належним чином повноту та обґрунтованість оскаржуваних рішень, а тому позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 263, 255, 295, 297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах малолітньої ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144,м. Харків,61121) , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог - Комісія з розгляду питань при призначенні соціальних допомог та надання пільг адміністрації Московського району Харківської міської ради (просп. Тракторобудівників, буд. 144, м. Харків, 61121) про визнання протиправним повідомлення і рішення, зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення виготовлено 01 березня 2021 року.

Суддя Бідонько А.В