Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
20 квітня 2010 р. № 2-а- 1086/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
в складі: головуючого судді Білової О.В.,
за участю секретаря судового засідання Романенко Т.С.,
за участю: представника позивача Осіпова Д.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Червонозаводському районі міста Харкова звернулася до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) штрафних санкцій за порушення законодавства у розмірі 11 295 грн., обґрунтовуючи свої позовні вимоги наступним.
Фахівцями Державної податкової адміністрації у Харківській області була проведена перевірка щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу кафе «Нон-Стоп», яке розташоване за адресою: м. Харків, вул. Петровського, 24 та належить ФОП ОСОБА_2.
За результатами перевірки був складений акт та встановлені порушення п.1, п.2, п.6, п.13 ст.13 Закону України «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі чого Державною податковою інспекцією у Червонозаводському районі м. Харкова було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 00011123/0 на суму 11295 грн.
Представник позивача Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова Осіпов Д.Г.- в судове засідання зявився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві.
Відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_2 - в судове засідання вдруге не зявився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, причини неявки суду не повідомив, заяв та клопотань не надав.
За таких умов, враховуючи повторну неявку відповідача в судове засідання без поважних причин та без повідомлення про причини неявки, виходячи з рівності сторін в адміністративному судочинстві, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у ній доказів без участі відповідача.
Суд вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини.
Державною податковою адміністрацією у Харківській області було проведено перевірку ФОП ОСОБА_2 щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу субєктами підприємницької діяльності, про що було складено акт № 20402257/2310 від 17.04.2007 року. (а.с.4-5)
Відповідно до акту № 20402257/2310 від 17.04.2007 року були встановлені наступні порушення: - непроведення розрахункової операції через РРО та невидача розрахункового документа суму 2000 грн.; - незабезпечення зберігання книги обліку розрахункових операцій протягом встановленого терміну; - незабезпечення відповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яку зазначені у поточному звіті РРО у розмірі 191,00 грн.(а.с. 5)
Акт перевірки підписаний адміністратором кафе ОСОБА_3 та ОСОБА_2 без зауважень. Як вбачається з письмових пояснень адміністратора Маринюхи Н.Б., нею визнається наявність не проведених через РРО коштів в сумі 2000,00грн., отриманих як передплата за банкет, та встановлена під час проведення перевірки невідповідність грошових сум в касі, сумі грошових коштів згідно денному звіту РРО. (а.с. 7)
На підставі акту № 20402257/2310 від 17.04.2007 року ДПІ у Червонозаводському районі міста Харкова були нараховані штрафні санкції відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) № 00011123110/0 від 27.04.2010 року на суму 11295 грн., корінець якого долучено до матеріалів справи (а.с 6).
За вищезазначені порушення податковою інспекцією було застосовано штрафні санкції відповідно до норм ст..ст. 17, 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»від 06 липня 1995 року № 265/95, якими передбачено, що за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
- у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, - у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій;
- двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі, зокрема, незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну;
- у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
На підставі зазначених норм загальна сума штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих за даним актом перевірки, склала 11295 грн.
При цьому, виходячи з правового характеру спірних правовідносин та їх субєктного складу, суд зазначає, що на спірні відносини щодо дотримання відповідачем порядку здійснення розрахункових операцій при наданні послуг розповсюджуються норми Господарського кодексу України, який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між субєктами господарювання, а також між цими субєктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
Так, відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
Стаття 250 Господарського кодексу України встановлює строки застосування адміністративно-господарських санкцій. Відповідно до вказаної статті адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушень, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
В силу ч. 1 ст. 9 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»№509-ХІІ від 04 грудня 1990 року державні податкові адміністрації в областях виконують функції, передбачені ст.8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2,3,8,11,12,13,16, а також п.15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. Пункт 1 ст.8 даного Закону до таких функцій відносить, зокрема, здійснення контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 15 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” контроль за додержання субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог зазначеного Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Відповідно до ст.25 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Підпунктом 11 ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” визначено право державних податкових інспекцій подавати в суди до боржників позови про стягнення заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що рішення про застосування штрафних (фінансових санкцій) № 00011123110/0 від 27.04.2010 року було прийнято в межах повноважень податкового органу, з дотриманням строків застосування господарсько-адміністративних санкцій, передбачених ст. 250 Господарського кодексу України. Зазначене рішення отримано представником відповідача - бухгалтером ОСОБА_4 11.05.2007 року, оскаржено не було, а отже, є дійсним.
Із врахуванням вищевикладених обставин суд вважає, що позовні вимоги позивача Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) штрафних санкцій за порушення законодавства у розмірі 11295,00 грн. є обґрунтовані та підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 17, 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/950ВР, ст. ст. 8-14, 69, 71, 94, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Червонозаводському районі міста Харкова до фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) штрафні санкції за порушення законодавства у розмірі 11295.00 (одинадцять тисяч двісті дев'яноста п'ять ) гривень на розподільчий рахунок № 34129999700011 УДК Червонозаводського району, 24134627 банк ГУ ДКУ в Харківській області, 851011.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з одночасною подачею її копії до суду апеляційної інстанції, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги.
Повний текст постанови виготовлено 26 квітня 2010 року.
Суддя Білова О.В.