Постанова № 9530506, 29.04.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.04.2010
Номер справи
994/10/2070
Номер документу
9530506
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КОПІЯ< Текст >

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

29.04.2010 р. № 2а- 994/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючий суддя: П'янова Я.В.

При секретарі: Нікітіної О.В.

За участю представників сторін:

Позивача: Корнієнко Б.Д.

Відповідача: Зальотіна О.П., Головащенко М.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова, в якому з урахуванням наданих уточнень просить суд визнати протиправним (незаконним) та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0.

В обґрунтування позову позивач посилається на те, що фахівцем ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова 19.08.2009 року було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС" поданої за травень 2005 року. За результатами перевірки було складено акт від 19.08.2009 р. № 4228/1600/30986722.

На підставі акту перевірки керівником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова за порушення п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», було прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість на суму 8527,00 грн.

Позивач вважає, що проведення перевірки податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС", поданої за травень 2005 року, за наслідками якої податковим органом зроблено висновок, що сума бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість на суму 8527,00 грн. задекларовано підлягає зменшенню, а також податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0 є такими, що не відповідають дійсному стану справ і суперечать вимогам чинного законодавства України. Зазначена сума визначена неправомірно, а податкове повідомлення-рішення є незаконним і підлягає скасуванню.

В судовому засіданні представник позивача підтримав уточненні позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представники ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова проти адміністративного позову заперечували у повному обсязі та просили відмовити в задоволенні позовних вимог.

На думку представника відповідача, висновки в акті перевірки зроблені правомірно, податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0 винесене із дотриманням вимог чинного законодавства.

Суд, дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення учасників адміністративного процесу, встановив таке.

Матеріалами справи підтверджено, що 19.08.2009 року ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова було проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС" поданої за травень 2005 року.

За результатами перевірки було складено акт від 19.08.2009 р. № 4228/1600/30986722.

На підставі акту перевірки керівником ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова за порушення п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», було прийняте податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0 про зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість на суму 8527,00 грн.

Суд зазначає, що підставою для проведення перевірки, як зазначено в податковому повідомленні-рішенні, є п. 1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», згідно з яким органи податкової служби мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки. При цьому слід зауважити, що згідно цієї ж ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби мають право проводити перевірки у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України. Підстави та порядок проведення планових та позапланових виїзних перевірок регулюються ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».

Щодо висновків, викладених в Акті перевірки, згідно з п.п. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, на який є посилання у висновках Акту, платник має право на отримання сум бюджетного відшкодування не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Порядок відшкодування ПДВ регулюється п.п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість».

Згідно з п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.

ТОВ "Авіаспецтехніка ІМПЕКС" прийняло рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів відповідно до п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» та відобразило цю суму у відповідній податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2005 р. Право позивача на повернення ПДВ в цьому випадку слід вважати реалізованим з моменту подання ним податкової декларації, яка і є заявою про таке повернення.

Оскільки діюче законодавство України не передбачає граничного строку для здійснення заліку суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів, то позивач має право на зарахування суми бюджетного відшкодування з моменту виникнення такого права і всі наступні податкові періоди, тобто і за межами 1095-денного строку.

Листом від 30.12.2005р. № 26335/7/16-1217 Державна податкова адміністрація України підтверджує, що відповідно до частини другої п.п. 7.7.3 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» за бажанням платника податку (яке відображається в податковій декларації з ПДВ) сума задекларованого ним бюджетного відшкодування може бути повністю або частково зарахована в рахунок платежів з цього податку або на банківські рахунки платника. Тобто суми ПДВ, які обліковуються як переплата в картці особового рахунку, задекларовані до відшкодування, не можуть бути списані внаслідок мінування терміну давності, а підлягають відшкодуванню за умовами підтвердження їх матеріалами документальних перевірок.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Проте доказів правомірності, законності та обґрунтованості оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем до суду не надано.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача підстав для зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість на загальну суму 8527,00 грн. за травень 2005 року, внаслідок чого податкове повідомлення-рішення від 22.09.2009 р. № 0000511600/0 Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова про зменшення суми бюджетного відшкодування (в тому числі заявленого в рахунок зменшення податкових зобовязань наступних періодів) з податку на додану вартість на суму 8527,00 грн. є незаконним і повинно бути скасовано судом.

З урахуванням вище викладених обставин суд вважає, що вимоги позивача правомірні, обґрунтовані і підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 71, 94, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС" до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Дзержинському районі міста Харкова від 22.09.2009 р. № 0000511600/0

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіаспецтехніка ІМПЕКС", код 30986722, судовий збір в розмірі 3,40 грн. (три гривні 40 копійок).

На постанову через суд першої інстанції може бути подана заява про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення постанови у повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Копія апеляційної скарги одночасно направляється до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Постанова в повному обсязі виготовлена та підписана 30.04.2010р.

Суддя підпис< Текст >П'янова Я.В.

Постанова не набрала чинності. Оригінал знаходиться в матеріалах справи.< Текст >

З оригіналом згідно< Текст >

Суддя Я.В. П*янова< Текст >

Секретар О.В. Нікітіна< Текст >