Рішення № 95301031, 04.03.2021, Кремінський районний суд Луганської області

Дата ухвалення
04.03.2021
Номер справи
414/2697/20
Номер документу
95301031
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ЗАОЧНЕ

м. Кремінна

04 березня 2021 року Справа № 414/2697/20

Провадження № 2/414/94/2021

Кремінський районний суд Луганської області в складі:

головуючої судді Тесленко І.О.,

за участю секретаря судового засідання Горбаньової Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 03196937, місцезнаходження: 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1а) до ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,

встановив:

позивач звернувся до Кремінського районного суду Луганської області з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ОСОБА_1 з вересня 2015 року перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області як отримувач житлової субсидії на оплату житлово – комунальних послуг. Вперше із заявою про призначення житлової субсидії відповідач звернулась 30 вересня 2015 року. На підставі даної заяви управлінням було призначено житлову субсидію на 12 місяців з місяця звернення, а саме: з вересня 2015 року по серпень 2016 року відповідно до п. 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (в редакції чинній на час звернення). Надалі субсидія призначалась відповідачу автоматично, без повторного звернення відповідача, як домогосподарству, яке отримувало субсидію у попередньому періоді. У лютому до позивача надійшла інформація щодо опрацювання матеріалів, які надійшли від Міністерства фінансів України за результатами верифікації державних виплат, стосовно невідповідності інформації, на підставі якої призначено державні виплати. Згідно наданої інформації по особовій справі позивача було виявлено невідповідність, яка може вплинути на правомірність отримання субсидії в поточному або майбутньому періоді дії субсидії. Позивачем було здійснено додаткову перевірку достовірності наданої інформації щодо відсутності у власності чи володінні осіб, які входять до складу домогосподарства, транспортних засобів, зареєстрованих в установленому порядку і з дати випуску яких минуло менше ніж 5 років. За результатами такої перевірки встановлено, що за громадянином ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який є особою зі складу домогосподарства відповідача, згідно Єдиного державного реєстру транспортних засобів з 12 квітня 2019 року зареєстрований причіп марки КРД, модель 050105, реєстраційний номер НОМЕР_2 , 2018 року випуску, який відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» є транспортним засобом. Відповідно до п.п. 2 п. 6 Положення, житлова субсидія не призначається якщо будь – хто зі складу домогосподарства або члена сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). У випадку набуття права власності на транспортний засіб під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 днів зобов`язаний повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу. Проте, відповідачка про придбання транспортного засобу особою зі складу домогосподарства позивача не повідомила. 17.02.2020 року головним спеціалістом – соціальним інспектором органу соціального захисту був складений акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій. 24.03.2020 року комісією з питань призначення соціальних допомог та пільг Кремінської районної державної адміністрації Луганської області було прийнято рішення про припинення надання відповідачу житлової субсидії з 02.03.2020 року на підставі п. 119 Положення. 07.04.2020 року позивачем відповідачу було направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії, в якому була зазначена сума надміру отриманої житлової субсидії, яку необхідно повернути. 02.11.2020 року позивачем було направлено повідомлення про припинення надання житлової субсидії рекомендованим листом з повідомленням. До цього часу відповідач не вчинила жодних дій для повернення надміру отриманої державної допомоги для оплати житлово – комунальних послуг. У зв`язку з чим позивач звернувся до суду з позовною заявою про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно з ч. 4 ст. 19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.

Відповідно до ст. 274 ч. 1 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.

Ухвалою судді Кремінського районного суду Луганської області від 18 січня 2021 року було призначено справу до розгляду у порядку спрощеного провадження та надано відповідачу п`ятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Інших процесуальних дій не вчинялось.

Представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду заяву в якій просив розглянути справи без його участі.

Відповідач в судові засідання призначені на 17.02.2021 року та 04.02.2021 року не з`явилася, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, у тому числі шляхом розміщення відповідного оголошення на сайті Кремінського районного суду Луганської області, відзиву на позовну заяву не надала, про причини неявки не повідомила.

У зв`язку із неявкою в судове засідання відповідача, яка була належним чином повідомлений про проведення судового засідання, та від якої не надходило заяви про розгляд справи за її відсутності, причини неявки нею не повідомлені, відзиву на позов не подано, а позивач не заперечував проти вирішення справи у заочному порядку, розгляд справи здійснювався за відсутності відповідача на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України за наявними у справі доказами (у заочному порядку), про що судом була постановлена ухвала без виходу до нарадчої кімнати, та у порядку частини п`ятої статті 259 Цивільного процесуального кодексу України занесена до протоколу судового засідання.

У зв`язку з неявкою у судове засідання учасників справи, в силу положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, а фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши матеріали справи, судом було встановлено наступні обставини справи.

Як вбачається з заяви про призначення житлової субсидії №1107/1 від 30.09.2015 року ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ) звернулась до УСЗН Кремінської РДА, місце проживання зазначила: АДРЕСА_2 . Відповідно до зазначеної заяви ОСОБА_1 зобов`язалась у разі зміни обставин, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії (зміни складу осіб, які зареєстровані (фактично проживають), джерел доходу, переліку отримуваних житлово – комунальних послуг, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 000,00грн.), протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення (а.с. 10).

Відповідно до декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 30.09.2015 року, поданої ОСОБА_1 до УСЗН Кремінської РДА, особами, які зареєстровані у житловому приміщенні є: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ), ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_5 ) (а.с. 11).

Згідно до рішень про призначення субсидій за період з травня 2019 року по квітень 2020 року власнику / наймачеві ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_2 , була призначена житлова субсидія у загальній сумі 3015,69 грн. (а.с. 12 - 22, 26).

Як вбачається з копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_6 , ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 ) на праві власності належить транспортний засіб марки КРД, модель 050105, тип – загальний причіп, ПР – бортовий – В, 2018 року випуску, дата набуття права власності 12.04.2019 року (а.с. 23).

Відповідно до Акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 17.02.2020 року, УСЗН Кремінської райдержадміністрації була проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої ОСОБА_1 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , виявлено, що особи, які зареєстровані на зазначеній житловій площі мають транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації із дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопедів), внаслідок чого були надмірно виплачені кошти за період з травня 2019 року – лютий 2020 року (а.с. 22).

Повідомленнями про припинення надання житлової субсидії від 07.04.2020 року (Вих. №1364 від 07.04.2020 року та Вих. №891 від 02.11.2020 року), направленими засобами поштового зв`язку, ОСОБА_1 , що зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , Управлінням соціального захисту населення Кремінської райдержадміністрації було повідомлено про припинення надання житлової субсидії та надміру перераховану (виплачену) субсидію в сумі 3015,69 грн., яку необхідно повернути на зазначені в повідомлені рахунки (а.с. 27 - 30).

Згідно до розрахунку надміру отриманої субсидії на оплату житлово – комунальних послуг за особовою справою ОСОБА_1 за період з травня 2019 року по лютий 2020 року загальна сума надмірно отриманої відповідачем субсидії складає 3015,69 грн. (а.с. 31).

Відповідно до відповіді на запит Міністерства внутрішніх справ, за параметрами пошуку « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » рахується транспортний засіб КРД 050105, 2018 року, дата реєстрації 12.04.2019 року та Chevrolet Lacetti, 2008 року, дата реєстрації 11.04.2015 року (а.с. 24).

Як вбачається з витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення соціальних допомог та пільг №3 від 24.03.2020 року, слухали заяву ОСОБА_1 з приводу порушення та вирішили не призначати субсидію, згідно п. 119 Положення з 01.03.2020 року (а.с. 25).

Відповідно до п. 4 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2018 року №329), житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно до п. 6 Положення про порядок призначення житлових субсидій, житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у своєму володінні транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності або володінні зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності або володіння на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Відповідно до п. 9 Положення про порядок призначення житлових субсидій, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються особи, що зареєстровані і фактично проживають в житловому приміщенні (будинку), на яких розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії.

Пунктом 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року народження №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №807), житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема: будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда). При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля. Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Якщо право власності на транспортний засіб набуто під час отримання житлової субсидії, громадянин, якому призначено житлову субсидію, протягом 30 календарних днів зобов`язаний повідомити про це структурному підрозділу з питань соціального захисту населення незалежно від розміру вартості транспортного засобу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344-III, причіп - транспортний засіб без власного джерела енергії, пристосований для буксирування автомобілем.

Згідно до п. 1.10 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, транспортний засіб - пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів; причіп - транспортний засіб, призначений для руху тільки в з`єднанні з іншим транспортним засобом. До цього виду транспортних засобів належать також напівпричепи і причепи-розпуски.

Таким чином, з врахуванням наявності у ОСОБА_2 , який є членом сім`ї відповідачки, на праві власності причіпа (який є в розумінні положень Закону України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001 року №2344-III та Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, транспортним засобом із дати випуску якого минуло менше ніж 5 років, відповідачка була позбавлена права на отримання субсидії на оплату житлово – комунальних послуг з квітня місяця 2019 року.

Таким чином, за період з травня 2019 року по лютий 2020 року відповідачці було нараховано та сплачено субсидію на оплату житлово – комунальних послуг в загальній сумі 3015,69 грн., на отримання яких вона не мала права, відповідно до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до п. 119 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 року народження №848 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 року №807), за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об`єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли, зокрема: у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 91 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Згідно до п. 121 Положення про порядок призначення житлових субсидій, надання житлової субсидії у випадках, зазначених у пунктах 119 і 120 цього Положення, припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому їх виявлено (якщо інше не передбачено заявою).

Відповідно до п.п. 124 – 127 Положення про порядок призначення житлових субсидій, у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути призначено лише на наступний опалювальний (неопалювальний) сезон за рішенням комісії. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об`єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії. У разі призначення житлової субсидії громадянину на наступний період структурний підрозділ з питань соціального захисту населення може утримувати суму надміру виплаченої житлової субсидії під час виплати щомісячних сум субсидій шляхом їх зменшення не більш як 20 відсотків. У випадках, зазначених в абзацах четвертому - шостому пункту 119 цього Положення, житлову субсидію після подання нових заяви та декларації може бути поновлено протягом сезону її призначення за рішенням комісії. У разі відмови громадянина добровільно повернути суму надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії питання про її примусове стягнення вирішується у судовому порядку.

Загальні підстави для виникнення зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави визначені нормами глави 83 ЦК України.

Відповідно до частини першої статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 було порушено покладені на неї обов`язки щодо повідомлення позивача про придбання членом сім`ї транспортного засобу, що позбавляє її права на отримання субсидії на оплату житлово – комунальних послуг, внаслідок чого, вона безпідставно набула грошові кошти в сумі 3015,69 грн., які підлягають поверненню позивачу, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Як вбачається із ч. 1 ст. 141 ЦПКУкраїни судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог; у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Позивачем надані до матеріалів справи докази сплати судового збору в сумі 2102,00 грн. (платіжне доручення №1726 від 04.12.2020 року) (а.с. 2).

Враховуючи те, що суд дійшов висновку про необхідність повного задоволення позову, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача суму понесених судових витрат у вигляді судового збору в розмірі 2102,00 грн.

Керуючись ст. ст. 12, 13, 77-81, 263-265, 354, 355 ЦПК України, суд

вирішив:

позовні вимоги Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг,задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Кремінської районної державної адміністрації Луганської області (код ЄДРПОУ 03196937, місцезнаходження: 92900, Луганська область, м. Кремінна, вул. Побєди, 1а) надмірно виплачену щомісячну житлову субсидію на оплату житлово – комунальних послуг у розмірі 3015 (три тисячі п`ятнадцять) грн. 69 коп. та судовий збір у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн. 00 коп., а загалом 5117 (п`ять тисяч сто сімнадцять) грн. 69 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Луганського апеляційного суду безпосередньо або через Кремінський районний суд Луганської області.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя І.О. Тесленко