Рішення № 9529673, 20.05.2010, Ріпкинський районний суд Чернігівської області

Дата ухвалення
20.05.2010
Номер справи
2-265/2010
Номер документу
9529673
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2-265/2010

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2010 року Ріпкинський районний суд Чернігівської області у складі:

головуючого-судді: Сташківа В.Б.,

при секретарі Коваль Т.С.,

за участю: представника позивача Щерби Н.О.,

відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ріпки в залі суду цивільну справу за позовом Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго»

до ОСОБА_2

про стягнення заборгованості за теплову енергію, -

ВСТАНОВИВ:

В квітні 2010 р. ВАТ «Облтеплокомуненерго» звернулось до ОСОБА_2 та ОСОБА_3 з позовом, в якому просили стягнути на їх користь заборгованість за теплову енергію в сумі 887 грн. 84 коп. за період з 01.05.2007 р. по 31.07.2007 р., мотивуючи свої вимоги тим, що відповідачі зареєстровані в АДРЕСА_1 вони надають відповідачам послуги по тепло забезпеченню, які в свою чергу відповідно до положень п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п. 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 1992 р. № 572 зобовязані оплачувати наданні житлово-комунальні послуги, проте в добровільному порядку оплату житлово-комунальних послуг не проводили, в звязку з чим виникла вказана заборгованість.

Представник ВАТ «Облтеплокомуненерго» Щерба Н.О. в судовому засіданні ставить питання про стягнення заборгованості саме з ОСОБА_2 в сумі 887 грн. 84 коп., з підстав зазначених в позовній заяві та уточненій позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_2 проти позову категорично заперечувала, посилаючись на відсутність в спірний період договірних відносин з позивачем, та на те, що вона в березні 2007 р. подала заяву в селищну раду про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП, рішенням Любецької селищної ради від 23 квітня 2007 р. їй надано дозвіл на установлення індивідуального опалення, вона отримала всі технічні умови, в середині червня 2007 р. її квартиру було відключено від вказаних мереж, що свідчить про відсутність підстав для задоволення позову.

Ухвалою Ріпкинського районного суду Чернігівської області від 20.05.2010 р. провадження по справі закрито в частині ОСОБА_3.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи приходить до наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 проживає за адресою АДРЕСА_1 ВАТ „Облтеплокомуненерго" фактично надавало відповідачу послуги по теплозабезпеченню та гарячому водопостачанню в період з 01.05.2007 р. по 31.07.2007 р..

Враховуючи наведене, те, що укладення договору про надання комунальних послуг є обовязком користувачів послуг, а не їх правом, беручи до уваги, те, що взаємні права та обов'язки сторін виникли в силу взаємних їх дій (ст. 11 ЦК України), суд вважає, що зазначене слід вважати укладенням договору на умовах, передбачених Законом України «Про житлово-комунальні послуги» та Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.11.2005 року.

Таким чином, судом встановлено, що у сторін виникли договірні зобовязання.

З огляду на це, суд не може прийняти заперечення відповідача про відсутність з позивачем укладеного договору.

Виходячи з положень ст.ст. 6, 626-631, 526 ЦК України укладений договір є обовязковим для належного виконання сторонами, відповідно до його умов, вимог ЦК України та інших актів цивільного законодавства.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобовязання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно п. 5 ч. 3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», абз. 1 п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.11.2005 року, споживач зобовязаний оплачувати послуги в установлені договором строки.

Щодо заперечень позивача стосовно відключення її квартири, як підстави для відмови в позову, то судом встановлено наступне.

Відповідно до п. 34 Правил надання населенню послуг з водо-, теплопостачання та водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 1997 року № 1497, споживач не має права самовільно, з порушенням проектних рішень переобладнати і використовувати не за призначенням та псувати санітарно-технічне обладнання житлових будинків і житлових приміщень.

Правилами передбачено, що в разі відмови споживача від користування послугами з теплопостачання він має право розірвати договір та вимагати відключення відповідних мереж за умови технічної можливості, оскільки при цьому не повинні порушуватися санітарно-гігієнічні, теплотехнічні вимоги та експлуатаційні показники інших квартир багатоквартирного житлового будинку.

Крім того, Державний Комітет України з питань житлово-комунального господарства своїм листом від 23 квітня 2003 року щодо влаштування індивідуального опалення в квартирах багатоквартирних житлових будинків раді Міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міській державній адміністрації розяснив, що відключення споживачів від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання може здійснюватися за умови встановлення в усіх квартирах та нежилих приміщеннях будинку індивідуальних опалювальних приладів або встановлення в усіх квартирах окремих секцій чи підїздів будинку індивідуальних опалювальних приладів при наявності технічної можливості повного відключення від центрального опалення цих секцій або підїздів.

Дозвіл на відключення споживача від користування послугами із централізованого опалення та гарячого водопостачання надається органами місцевого самоврядування.

Відповідно до п.25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 р. № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 р. № 1478/11758, затверджений Порядок відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання. Згідно з вказаним Порядком, для вирішення питання відключення від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання (ЦО і ГВП) споживач повинен отримати дозвіл постійно діючої міжвідомчої комісії, яка створюється рішенням органу місцевого самоврядування або місцевого органу виконавчої влади (далі - Комісія), отримати в компетентних організаціях технічні умови, виготовити в проектній або проектно-монтажній організації проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП з відповідною технічною документацію, який узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника (наймача) квартири або уповноваженої ним особи. По закінченню робіт складається акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП і в 10-денний строк подається споживачем до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на засіданні Комісії сторонами переглядаються умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 подала 5 березня 2007 р. заяву в Любецьку селищну раду про відключення її квартири від мереж ЦО і ГВП, і 23 квітня 2007 р. після проведення обстеження її квартири комісією селищної ради, виконавчим комітетом Любецької селищної ради було 23 квітня 2007 р. винесено рішення про надання, зокрема відповідачці дозволу на встановлення індивідуального опалення в її квартирі. 24.05.2007 р. та 19.06.2007 р. відповідачці були надані технічні умови відключення позивачем та Ріпкинським РГГ відповідно.

14 червня 2007 р. в спірній квартирі проведені роботи по індивідуальному опаленню з установкою газового котла.

В той же час, ОСОБА_2 суду не надано затвердженого акту про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП, який є підставою для не нарахування заборгованості за надані позивачем послуги в період після його легалізації у встановленому порядку.

Крім того, в наказі від 31.03.2003 р. по ВАТ «Облтеплокомуненерго» «Про упорядкування розрахунків зі споживачами і встановлення межі між опалювальними сезонами» зазначено, що в між опалювальний період, з 15 квітня по 14 жовтня, нарахування за опалення в попередньому опалювальному сезоні здійснюється по 31 липня включно згідно діючого тарифу, з 1 серпня до початку опалювального сезону, нарахування не проводиться, або повертається споживачеві.

Таким чином, заперечення відповідача не ґрунтуються на відповідних доказах, а тому вони не можуть бути підставою для відмови в позові, оскільки згідно ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Враховуючи наведене, та те, що згідно розрахунку наданого позивачем, заборгованість ОСОБА_2 за надані послуги перед позивачем за період з 01.05.2007 р. по 31.07.2007 р. становить 887 грн. 84 коп., суд вважає, що позов ВАТ «Облтеплокомуненерго», з урахуванням уточнення позовних вимог, слід задовольнити, а з ОСОБА_2 на користь позивача слід стягнути 887 грн. 84 коп..

Згідно ст. 88 ЦПК України, витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, сплачені ВАТ «Облтеплокомуненерго» при поданні позовної заяви, підлягають стягненню з ОСОБА_2 пропорційно задоволеним вимогам, від сплати судового збору відповідачку слід звільнити, як особу постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи (Категорія 4).

Керуючись ст.ст. 10, 13, 14, 60, 174, 208, 209, 215, 216, 218 ЦПК України, ст. 68 ЖК України, ст.ст. 6, 11, 526, 611, 626-631 ЦК України, Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21.11.2005 року, суд

В И Р І Ш И В :

Позов ВАТ «Облтеплокомуненерго», з урахуванням уточнення позовних вимог - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Відкритого акціонерного товариства «Облтеплокомуненерго» (код за ЄДРПОУ 03357671, р/р 26004300000976, Банк «Демарк», м. Чернігів МФО 353575):

- 887 грн. 84 коп. в рахунок заборгованості за теплову енергію,

- 15 грн. в рахунок сплачених витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Чернігівської області через Ріпкинський районний суд Чернігівської області шляхом подання в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги або шляхом подання в десятиденний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги.

Головуючий В.Б.Сташків