
Справа № 234/13524/20
Провадження № 2/234/1167/21
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року місто Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Кравченко О.Ю.
секретар судового засідання Малушка С.В.
справа №234/13524/20
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів,-
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстровані в єдиній Web-орієнтованій інформаційній технології формування Сегменту «Облік ВПО» як внутрішньо переміщені особи міста Краматорська з 20.04.2018 року за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживають за адресою: АДРЕСА_2 .
23.04.2018 року ОСОБА_1 , як уповноважений представник сім`ї, вперше звернулась до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві особисто зазначила про відсутність у неї та членів її сім`ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Рішенням від 17.05.2018 року ОСОБА_1 було призначено допомогу як особі, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 23.04.2018 року по 22.06.2018 року в розмірі 2442 грн. 00 коп. (442,00 грн. - на відповідача, по 1000,00 грн. - на дітей); на період з 23.06.2018 року по 22.08.2018 року в розмірі 2221,00 грн. (221,00 грн. - на відповідача, по 1000,00 грн. - на дітей); на період з 23.08.2018 року по 22.10.2018 року в розмірі 2000,00 грн. (по 1000,00 грн. - на дітей).
Надалі відповідач зверталась з заявами про призначення щомісячної адресної грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам від 05.11.2018 року, 29.01.2020 року. В усіх заявах зазначено про відсутність житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
В січні 2020 року, державним соціальним інспектором була здійснена перевірка інформації щодо майнового стану, наданої особам для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Згідно одержаних даних із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, було підтверджено що, з 21.09.2018 року чоловік відповідача ОСОБА_4 є власником квартири за адресою: АДРЕСА_3 , що не належить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р, Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
Згідно п.6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
На підставі отриманих даних, позивачем було прийнято рішення від 16.03.2020 року про здійснення перерахунку за період з 01.12.2018 року по 04.05.2019 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації. Розмір загальної переплати відповідно до перерахунку від 16.03.2020 року становить 10258 грн. 06 коп.
На адресу ОСОБА_1 направлялося повідомлення від 16.03.2020 року №29-11-22/309 про необхідність повернення надмірно виплачених коштів. Але відповідачем добровільно кошти не повернуті. Просять стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці і соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів в сумі 10258,06 грн. та сплачений судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Ухвалою Краматорського міського суду від 27.10.2020 року відкрито провадження у цивільній справі у порядку спрощеного позовного провадження, справу призначено до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін, відповідачу запропоновано подати відзив на позов.
Представник позивача у судове засідання не з`явився, але надана заява про розгляд справи за відсутності представника позивача, позовні вимоги підтримує та не заперечує проти заочний розгляд справи.
Відповідачка в судове засідання не з`явилась, про час, дату та місце розгляду справи була повідомлена належним чином, судовим повістками з повідомленням, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала.
Відповідно до вимог ст. 280 ЦПК України, у разі неявки у судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності з повідомленням причин неявки, ненадання відповідачем відзиву на позовну заяву, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв`язку з викладеним, враховуючи заяву позивача, який не заперечував проти такого вирішення справи, суд вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідача на підставі наявних у справі доказів і постановити заочне рішення, направивши за місцем мешкання відповідача копію рішення суду для відома.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд,-
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст.68 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та її діти ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 і ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають за адресою: АДРЕСА_2 , звернулася 20.04.2018 року до управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради з заявою як особа, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення.
Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 «Про облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення» довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, або змушені були покинути своє постійне місце проживання в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють своїх повноважень, і перемістилися в населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження в повному обсязі.
Згідно «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №509 та листа Мінсоцполітики України від 12.12.2014 «Про проведення обліку внутрішньо переміщених осіб», управлінням було видано відповідачу ОСОБА_1 довідку №1426/92623 від 05.11.2018 року про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, та її дітям: ОСОБА_3 (довідка №1426/92624 від 05.11.2018 року), ОСОБА_5 (довідка №1426/92625 від 05.11.2018 року).
Згідно ст. 4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 № 1706-У ІІ факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, на момент їх виникнення.
23.04.2018 року відповідач звернулася до позивача з заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. В заяві особисто зазначила про відсутність у неї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.
Відповідно до п. 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року № 505 грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Для отримання грошової допомоги уповноважений представник сім`ї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та пред`являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сім`ї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги: прізвище, ім`я та по батькові; число, місяць, рік народження; серія, номер паспорта громадянина України, ким і коли виданий, для іноземців або осіб без громадянства - серія, номер паспортного документа та посвідки на постійне проживання; реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному органу державної фіскальної служби і мають відмітку в паспорті); зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування); реквізити рахунка уповноваженого представника сім`ї в уповноваженому банку, на який перераховуватиметься грошова допомога; наявність у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції; наявність у володінні всіх членів сім`ї транспортних засобів (механізмів), що підлягають державній реєстрації та обліку в Державтоінспекції (із зазначенням строку експлуатації з дати випуску); наявність у будь-кого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку коштів у розмірі», що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб; місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює.
До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей та письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, (п. 5 Порядку №505)
Згідно п. 3 Порядку №505 фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету та коштів, що надходять до державного бюджету як благодійна або міжнародна допомога. У 2015 році фінансування витрат, пов`язаних з наданням щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на цю мету.
Рішенням від 17.05.2018 року відповідачу було призначено допомогу як особі, яка переміщуються з тимчасово окупованої території України, районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 23.04.2018 року по 22.06.2018 року в розмірі 2442 грн. 00 коп. (442,00 грн. - на відповідача, по 1000,00 грн. - на дітей); на період з 23.06.2018 року по 22.08.2018 року в розмірі 2221,00 грн. (221,00 грн. - на відповідача, по 1000,00 грн. - на дітей); на період з 23.08.2018 року по 22.10.2018 року в розмірі 2000,00 грн. (по 1000,00 грн. - на дітей).
В наданій заяві від 23.04.2018 року, та у подальшому в заявах від 05.11.2018 року, 29.01.2020 року про призначення щомісячної адресної допомоги відповідач зазначила, що не має у власності житлового приміщення, яке розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
В подальшому, державним соціальним інспектором була здійснена перевірка інформації щодо майнового стану, наданої ОСОБА_1 для призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам. Згідно одержаних даних із Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта, було підтверджено що, з 21.09.2018 року чоловік відповідача ОСОБА_4 є власником квартири за адресою:
АДРЕСА_3 не належить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 року № 1275-р. Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та Переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-р.
Згідно п.6 Порядку № 505 грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
На підставі отриманих даних позивачем було прийнято рішення від 16.03.2020 року здійснити перерахунок за період з 01.12.2018 року по 04.05.2019 року, у зв`язку з тим, що за вказаний період відповідач не мала права на отримання державної допомоги внутрішньо- переміщеним особам для покриття витрат на проживання, у зв`язку з наданням недостовірної інформації.
Розмір загальної переплати відповідно перерахунку від 16.03.2020 року становить 10258 грн. 06 коп.
Згідно п. 11 Порядку № 505 суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Враховуючи, що на теперішній момент сума заборгованості не відшкодована відповідачем у повному обсязі, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог і стягненні з відповідача на користь позивача вказаної суми в розмірі 10258,06 грн.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, слід стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст. ст.10, 12, 141, 258-259, 263-265, 280-282 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради заборговану переплату державних коштів в розмірі 10258,06 грн. (десять тисяч двісті п`ятдесят вісім грн. 06 коп.), судовий збір в розмірі 2102,00 грн.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Відповідно до п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області.
Позивач: Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради, ЄРДПОУ 25953617, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв Небесної Сотні,23.
Відповідач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання як внутрішньо переміщена особа: АДРЕСА_2 .
Суддя Краматорського міського суду О. Ю. Кравченко