Рішення № 95273416, 02.03.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
380/12559/20
Номер документу
95273416
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/12559/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 березня 2021 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сакалоша Володимира Миколайовича, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання неправомірними дій, зобов`язання провести перерахунок пенсії,-

в с т а н о в и в :

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) в якій позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії з 01.01.2018 року із урахуванням усіх складових грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення - надбавка за особливості проходження служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, преміювання) із застосуванням обмеження у 88% відповідних сум грошового забезпечення (Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 13.04.2020 року справа №380/1953/20);

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років та її виплату з 01.01.2018 року із розрахунком підвищення до пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою (з урахуванням усіх основних і додаткових складових грошового забезпечення) на 01.01.2018 року, виходячи із 88% грошового забезпечення;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача (реєстраційний номер платника податків НОМЕР_1 ) суму судових витрат, а саме: судовий збір у розмірі 840,80 грн.

Спрощене позовне провадження у справі відкрито ухвалою суду від 04.01.2020.

Вимоги позивач обґрунтовує тим, що ГУ ПФУ у Львівській області протиправно на його думку, відмовлено у проведенні перерахунку пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення. Покликання відповідача як на підставу відмови на ті обставини, що після останнього перерахунку Уряд не приймав рішення щодо перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» необґрунтованими. Вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Відповідач надав відзив Вимоги вважає безпідставними. Вказує що сама по собі довідка про розмір грошового забезпечення не породжує право у позивача на перерахунок, підставою перерахунку є нормативно-правовий акт Кабінету Міністрів України, за цих підстав позивачу вже 01.01.2018 проведено належний перерахунок пенсії.

Всебічно та повно дослідивши наявні докази та матеріали справи судом встановлено наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_1 є пенсіонером Служби безпеки України. Перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

15.09.2020 позивач звернувся до Управління Служби безпеки України з проханням надати нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.

Листом від 06.10.2020 №62/21/І-875/14 Управління СБУ у Львівській області надало ОСОБА_1 відповідну довідку та повідомило позивача, що довідка про розмір грошового забезпечення встановленого за відповідною посадою на день звільнення зі служби станом на 05.03.2019 скерована до ГУ ПФУ у Львівській області».

Згідно Довідки від 05.10.2020 №62/21-579-10 грошове забезпечення встановлене за відповідною (аналогічною) посадою (на день звільнення зі служби) помічник начальника 7 служби Управління «Р» СБ України, станом на 05.03.2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців , осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Довідку складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі №160/8324/19 щодо здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії.

Відповідно до вищевказаної довідки до складу грошового забезпечення враховані наступні його види: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років, надбавка за особливості проходження служби, , надбавка за службу в умовах режимних обмежень, преміювання.

Згідно перерахунку за пенсійною справою від 15.10.2020 з 01.11.2020 пенсія позивача перерахована. Її основний розмір складає 88% грошового забезпечення. До складу грошового забезпечення враховано посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років.

З огляду на наведене, позивач звернувся 17.11.2020 до ГУ ПФУ у Львівській області стосовно проведення перерахунку його пенсії з урахуванням всіх складових грошового забезпечення.

Листом від 15.12.2020 №8666-868/І-52/8-1300/20 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що підстави для перерахунку пенсії на її основі відсутні, оскільки немає відповідного рішення Кабінету Міністрів України.

Вважаючи нездійснення перерахунку ГУ ПФУ у Львівській області його пенсії на підставі означеної довідки - протиправним, ОСОБА_1 звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 113 Конституції України передбачено, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади, який у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №103, визначено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції*) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Статтею 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові вили грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія): одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Питання пенсійного забезпечення військових пенсіонерів регулюється Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Розмір грошового забезпечення визначався Постановою КМУ Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб від 07.11.2007 року № 1294.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 06.12.2016 р. №1774-VІІІ внесені зміни в статтю 63 Закону №2262-ХІІ, згідно якого частина 3 Закону стала частиною 4 і сама ця частина Закону була змінена.

Частиною 4 цієї статті визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою КМУ від 30.08.2017 року №704 Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, яка почала діяти з 1 березня 2018 року і передбачає визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців відповідно до займаних посад, з урахування коефіцієнтів, визнано такою що втратила чинність Постанова №1294.

Отже, ч.3 ст.43 Закон №2262-ХІІ передбачала, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому КМУ.

05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв`язку з набранням чинності рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.12.2018 року по справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду міста Києва від 05.03.2019, Адміністрацією Служби безпеки України видано довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 05.10.2020 №62/21-579-10 , в якій зазначено розмір грошового забезпечення позивача в сумі 21796,20 грн.

Таким чином, з 05.03.2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 року, а не з 01.01.2018, як вказує позивач, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням даних нової довідки про розмір грошового забезпечення, а саме: розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, надбавки за службу в умовах режимних обмежень, надбавки за клас кваліфікації, премії, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011 -XII.

Згідно положень ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зобов`язаний перевірити дотримання вказаних критеріїв суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваного рішення, вчиненні дій чи допущенні бездіяльності.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Адміністративний суд не обмежений у виборі способів захисту прав та інтересів позивача для ефективного їх відновлення. Суд зазначає що матеріалами справи підтверджуються ті обставини, що пенсія позивача з 01.11.2020 перерахована у розмірі 88% з 01.01.2018 на виконання рішення суду у справі №380/1953/20.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов`язання ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Адміністрації Служби безпеки України від 05.10.2020 №62/21-579-10 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03,2019 року у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виходячи з 88% розміру грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням вже проведених виплат.

Відповідно до ч. 4 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову, у випадку покладення судових витрат на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, суд може зобов`язати сторону, на яку покладено більшу суму судових витрат, сплатити різницю іншій стороні. У такому випадку сторони звільняються від обов`язку сплачувати одна одній іншу частину судових витрат.

Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 01.04.2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України у Львівській області від 05.10.2020 №62/21-579-10 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року у відповідності до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» виходячи з 88% розміру грошового забезпечення та здійснити виплату з урахуванням проведених виплат.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, код ЄДРПОУ 13814885) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судовий збір в сумі 610 (шістсот десять) грн. 60 коп.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" КАС України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.М. Сакалош