Рішення № 95272825, 23.02.2021, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.02.2021
Номер справи
361/4405/20
Номер документу
95272825
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 лютого 2021 року м. Київ № 361/4405/20

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Панової Г.В., при секретарі судового засідання Повх І.С.,

за участю представників сторін:

позивача - Кушніренко А.І.,

від відповідача - Приходько Д.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області

про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Броварського міськрайонного суду Київської області звернувся ОСОБА_1 з позовом до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області, в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області в реєстрації ОСОБА_1 за місцем проживання за адресою: АДРЕСА_1 ;

- зобов`язати відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області здійснити реєстрацію за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі поданих документів.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 14.07.2020 адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області про оскарження відмови у реєстрації місця проживання передано на розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 28.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 25.06.2020 він звернувся до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . На підтвердження права проживання в житлі позивач надав усі необхідні документи, в тому числі оригінал свідоцтва про право власності на житло та свідоцтво про смерть ОСОБА_2 , яка була співвласницею вказаної квартири та майно якої після смерті було успадковано його матір`ю ОСОБА_3 . Пзивач вважає, що ОСОБА_3 є єдиним співвласником квартири АДРЕСА_2 і її згоди достатньо для реєстрації місця проживання в квартирі.

Однак у реєстрації місця проживання суб`єктом владних повноважень було йому відмовлено у зв`язку з ненаданням необхідних документів або інформації. Позивач вважає дану відмову незаконною та такою, що порушує його права.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.12.2020 адміністративну справу № 361/4405/20 за позовом ОСОБА_1 до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням сторін. Судове засідання призначено на 01 лютого 2021 року о 16:00.

Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 01.02.2021 суд замінив відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області на належного відповідача - Виконавчий комітет Броварської міської ради та оголосив перерву у судовому засіданні до 23.02.2021.

Відповідач позов не визнав та подав до суду відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Так, в обґрунтування заперечень щодо позову відповідач вказав, що з самої заяви позивача про реєстрацію місця проживання від 25 червня 2020 року вбачається, що в розділі підстави для реєстрації місця проживання особи дійсно відсутні будь-які записи реєстратора стосовно надання заявником свідоцтва про право власності на житло та згода співвласників житла на реєстрацію місця проживання.

Додатково відповідач зазначив, що з доданого до позовної заяви свідоцтва про право власності на житло випливає, що співвласниками квартири АДРЕСА_2 є ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Відтак, за відсутності доказів успадкування після смерті ОСОБА_2 її частину житлового приміщення, на підставі п. 11 Постанови № 207 органом реєстрації місця проживання фізичних осіб було правомірно відмовлено в реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , оскільки останнім не було подано необхідних документів.

У судове засідання, призначене у справі на 23.02.2021 з`явилися позивач та уповноважений представник відповідача.

Присутній у судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити.

Уповноважений представник відповідача заперечував щодо задоволення позову та просив відмовити у позові ОСОБА_1 .

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 є громадянином України, що підтверджується відомостями паспорта громадянина України Серія НОМЕР_1 , виданим Голосіївським РУГУМВС України в м. Києві 16.10.2007.

25.06.2020 ОСОБА_1 звернувся до Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Броварської міської ради із заявою про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 . Вказана заява прийнята Відділом реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Броварської міської ради 25.06.2020, що підтверджується відбитком відповідної печатки на ній із присвоєнням вхідного номера 6-22/2315.

До заяви про реєстрацію місця проживання позивач додав копію паспорта громадянина України з відміткою про зняття з реєстрації за попереднім місцем проживання, військовий квиток офіцера запасу (з відміткою про взяття на облік), квитанцію про сплату адміністративного збору за надання адміністративної послуги, нотаріально посвідчену заяву ОСОБА_3 про згоду на його реєстрацію у квартирі за вказаною адресою.

Як було встановлено судом з пояснень позивача на вимогу працівників Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Броварської міської ради ним було додатково надано оригінал Свідоцтва про право власності на житло (кв. АДРЕСА_2 ) та Свідоцтво про смерть ОСОБА_2

25.06.2020 адміністратором Відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Виконавчого комітету Броварської міської ради було відмовлено у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 , підставою відмови зазначено: « п. 11, п.п.4 п.18 Постанови КМУ від 02.03.2016 №207 «Про затвердження правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» особа не подала необхідних документів; не надано свідоцтво про право власності та згоди співвласника житла».

Не погодившись з відмовою у реєстрації місця проживання позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» № 1382-ІV від 11.12.2003 (далі Закон № 1382-ІV) громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов`язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.

Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг): письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку).

Забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших, ніж передбачених цією статтею, документів.

Згідно ст. 9-1 Закону № 1382-ІV орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку.

Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Відповідно до ст. 3 Закону № 1382-ІV орган реєстрації - виконавчий орган сільської, селищної або міської ради, сільський голова (у разі якщо відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено), що здійснює реєстрацію, зняття з реєстрації місця проживання особи на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради;

Механізм здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні, а також встановлення форми необхідних для цього документів визначаються Правилами реєстрації місця проживання, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 02.03.2016.

Відповідно до Правил реєстрації місця проживання реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється виконавчим органом сільської, селищної або міської ради, сільським головою (у разі коли відповідно до закону виконавчий орган сільської ради не утворено) на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради (п. 3).

Документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи подаються до органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних послуг) з урахуванням вимог Закону України Про адміністративні послуги (п. 8).

Орган реєстрації відмовляє в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала необхідних документів або інформації; у поданих документах містяться недостовірні відомості або подані документи є недійсними; звернулася особа, яка не досягла 14 років.

Рішення про відмову в реєстрації/знятті з реєстрації місця проживання приймається в день звернення особи або її представника шляхом зазначення у заяві про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання підстав відмови. Зазначена заява повертається особі або її представнику (п. 11).

Відповідно до п. 18 Правил реєстрації місця проживання для реєстрації місця проживання особа або її представник подає: 1) заяву за формами, наведеними відповідно у додатках 6, 7 або 8; 2) документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; 3) квитанцію про сплату адміністративного збору; 4) документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи; 5) військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); 6) заяву про зняття з реєстрації місця проживання особи за формою згідно з додатком 11 (у разі здійснення реєстрації місця проживання одночасно із зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).

Працівник органу реєстрації або центру надання адміністративних послуг перевіряє належність документа, до якого вносяться відомості про місце проживання (або документа, до якого вносяться відомості про місце перебування, - у разі реєстрації місця перебування), особі, що його подала, його дійсність, правильність заповнення заяви про реєстрацію місця проживання/перебування (у разі потреби надає допомогу особі в заповненні бланка заяви) та наявність документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування, про що ним вчиняється відповідний запис у цій заяві (п. 19).

Працівник органу реєстрації в день звернення особи або її представника чи в день отримання документів від центру надання адміністративних послуг або представника спеціалізованої соціальної установи, закладу соціального обслуговування та соціального захисту, посадової особи виконавців послуг з управління (утримання) багатоквартирного будинку (гуртожитку), об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельного кооперативу, управителя багатоквартирного будинку, органів державної реєстрації актів цивільного стану або даних від органу соціального захисту населення: приймає рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації місця проживання особи (п. 27).

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про адміністративні послуги» № 5203-VI від 06.09.2012 адміністративні послуги надаються суб`єктами надання адміністративних послуг безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг.

Згідно ч. 1 ст. 12 даного Закону центр надання адміністративних послуг - це постійно діючий робочий орган або структурний підрозділ місцевої державної адміністрації або органу місцевого самоврядування, що зазначений у частині другій цієї статті, в якому надаються адміністративні послуги через адміністратора шляхом його взаємодії з суб`єктами надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 Закону України «Про адміністративні послуги» перелік адміністративних послуг, які надаються через центр надання адміністративних послуг, визначається органом, який прийняв рішення про утворення центру надання адміністративних послуг.

Таким чином, реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування здійснюється органом реєстрації, яким є виконавчий орган сільської, селищної або міської ради на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюються повноваження відповідної сільської, селищної або міської ради. При цьому документи для здійснення реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи можуть бути подані як безпосередньо до органу реєстрації так і через центри надання адміністративних послуг.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» № 280/97-ВР від 21.05.1997 виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Положенням про Центр обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області, затвердженого рішенням Броварської міської ради від 31.10.2018 № 1110-47-07 встановлено, що Центр обслуговування «Прозорий офіс» є виконавчим органом (управлінням) Броварської міської ради Київської області, який утворюється міською радою з метою забезпечення надання адміністративних послуг та реалізує повнваження у сфері реєстрації місця проживання/перебування фізичних осіб.

Відтак органом реєстрації, який відповідно до вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та Правил реєстрації місця проживання уповноважений здійснювати реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб на території міста Бровари, на яку поширюються повноваження Броварської міської ради, є відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області.

Отже, ЦНАП забезпечує надання адміністративних послуг через адміністратора, який уповноважений приймати від суб`єктів звернень документи, необхідних для надання адміністративних послуг (у тому числі щодо реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб) та забезпечує подання таких документів до відповідного суб`єкту надання адміністративних послуг (у тому числі до органу реєстрації), який у свою чергу вирішує питання про надання чи відмову у наданні відповідної адміністративної послуги.

Таким чином, ОСОБА_1 звернувшись через відділ реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області, який є центром надання адміністративних послуг із заявою про реєстрацію місця проживання фактично звернувся до управління реєстрації, зняття з реєстрації, місця проживання фізичних осіб виконавчого комітету Броварської міської ради, яке є органом реєстрації та уповноважене здійснювати реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб на території м. Бровари. Крім того, відмова у реєстрації місця проживання надана уповноваженою особою органу, до якого позивач звернувся із заявою, про що свідчать дані про посаду, підпис, прізвище та ініціали працівника органу реєстрації, що прийняв рішення про відмову позивача у реєстрації місця проживання на підставі п. 11, пп.4 п.18 Правил реєстрації місця проживання.

Слід зазначити про те, що позивачем для проведення реєстрації місця проживання до відповідача були подані документи, які, відповідно до вимог ст. 6 Закону, є достатніми для вчинення реєстраційної дії суб`єктом владних повноважень.

Так, згідно відомостей Свідоцтва про право власності на житло виданого Броварським міськвиконкомом від 21.02.1994 року, квартира за адресою: АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належить ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , відомості про що внесено до реєстрової книги за № 1-2617.

Відповідно до відомостей свідоцтва про смерть від 18.09.2009 виданого Виконкомом Термахівської сільської ради Іванківського району Київської області ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Разом з тим, судом встановлено, що ОСОБА_3 24.06.2020 було нотаріально оформлено заяву про те, що вона дає згоду на реєстрацію місця проживання свого сина ОСОБА_1 в квартирі АДРЕСА_2 . Вказана заява була надана позивачем на підтвердження згоди власника житла на реєстрацію його місця проживання за адресю: АДРЕСА_1 до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Центру обслуговування «Прозорий офіс» Броварської міської ради Київської області.

Суд вважає за необхідне зазначити, що в межах досліджуваних правовідносин відсутній будь-який спір про право власності/користування на нерухоме майно, а виключно підлягає дослідженню процедура розгляду заяви про реєстрацію місця проживання та наявність/відсутність правових підстав для відмови в задоволенні вказаної заяви.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що позивачем для проведення реєстрації місця проживання до відповідача були подані документи, які, відповідно до вимог ст. 6 Закону, є достатніми для вчинення реєстраційної дії суб`єктом владних повноважень, при цьому, жодних зауважень до належності поданих позивачем документів відповідачем не наведено.

З огляду на зазначене, а також враховуючи те, що положеннями часини сьомої статті 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» встановлено заборону вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інші, ніж передбачено цією статтею, документи, суд дійшов висновку, що відповідачем було відмовлено ОСОБА_1 у реєстрації місця проживання з порушенням вимог Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити реєстрацію за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі поданих документів, то суд зазначає, що вказана вимога має похідний характер від попередньої, яка судом задоволена, а відтак вказану вимогу також слід задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Позивачем під час розгляду справи надано належні та допустимі докази на підтвердження обґрунтованості позовних вимог, а наведені ним доводи не були спростовані відповідачами.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Під час звернення до суду позивачем було сплачено судовий збір в розмірі 840,80 грн.. який підлягає стягненню з відповідача на його користь.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною відмову від 25.06.2020 в реєстрації ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Виконавчий комітет Броварської міської ради Київської області здійснити реєстрацію за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 на підставі поданих документів.

4. Стягнути з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області (код ЄДРПОУ 04054932; місцезнаходження: 07400, Київська область, м. Бровари, вул.Гагаріна,15) суму судового збору у розмірі 840 (вісімсот сорок) грн. 80 коп. на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_2 ; місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Панова Г. В.

Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 01 березня 2021 р.