Рішення № 95272799, 03.03.2021, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.03.2021
Номер справи
300/3965/20
Номер документу
95272799
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" березня 2021 р. справа № 300/3965/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” до Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області та Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області про стягнення грошової застави, -

ВСТАНОВИВ:

Івано-Франківська Обласна організація політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” (далі – позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області (далі – відповідач 1) та Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (далі – відповідач 2), в якому просить суд: визнати протиправною бездіяльність Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області щодо не здійснення дій з повернення грошової застави, сплаченої позивачем в розмірі 2643,00 грн. за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області; стягнути з Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області на користь Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” грошової застави в розмірі 2643,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що для реєстрації виборчого списку депутатів до Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області позивач 23.09.2020 здійснив безготівковий платіж в сумі 2643,00 грн. на спеціальний (депозитний) рахунок Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області. За результатами місцевих виборів від Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” обрано двоє депутатів, а тому позивач отримав право на участь у розподілі депутатських мандатів. За вказаних обставин, відповідно до частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області була зобов`язана повернути грошову заставу в розмірі 2643,00 грн. на рахунок Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ”. При цьому, позивач зазначив, що згідно з частиною 6 статті 225 Виборчого кодексу України кошти грошової застави в сумі 2643,00 грн. перераховано до місцевого бюджету Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, а тому саме з відповідача 2 необхідно стягнути вищевказану грошову заставу.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05.11.2020 відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними в справі матеріалами.

14.01.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла заява Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” від 13.01.2021, до якої долучено: виписку по рахунку від 23.09.2020, з якого були перераховані суми грошової застави в розмірі 2643,00 грн.; інформацію з офіційного сайту ЦВК про спеціальний (депозитний) рахунок, на який підлягала зарахуванню грошова застава за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (а.с. 27-32).

01.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов лист Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області від 26.01.2021 № 9/022-17. Згідно вказаного листа відповідач 2 повідомив суд, що готовий повернути позивачу кошти в сумі 2643,00 грн. Однак у зв`язку з тим, що грошова застава була внесена на рахунок Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області, а не Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, відповідач 2 вивчає механізм повернення вказаних коштів, оскільки рахунки відповідача 1 на даний час закриті.

01.02.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов лист Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області від 26.01.2021 № 1. Згідно вказаного листа відповідач 1 повідомив суд, що Яблунівська селищна територіальна виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області не отримувала від позивача заяви про повернення коштів грошової застави. Згідно з частиною 6 статті 225 Виборчого кодексу України кошти грошової застави в сумі 2643,00 грн. перераховано до Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області.

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено таке.

Постановою Верховної Ради України "Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році" №795-ІХ від 15.07.2020 призначено на 25.10.2020 чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 25.10.2020" №160 від 08.08.2020 призначено на неділю, 25.10.2020, перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів.

10.08.2020 Центральною виборчою комісією постановою "Про утворення та формування складу обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), місцевих (крім міст в Автономній Республіці Крим), районних у місті Києві територіальних виборчих комісій" від 10.08.2020 № 172 утворено та сформовано склад обласних, районних (крім районів в Автономній Республіці Крим), міських (крім міст в Автономній Республіці Крим), районах у місті Києві територіальних виборчих комісій, у тому числі у межах Івано-Франківської області.

Центральною виборчою комісією 30.08.2020 прийнято постанову № 208 "Про початок виборчого процесу місцевих виборів 25 жовтня 2020 року", якою оголошено з 5 вересня 2020 року початок виборчого процесу місцевих виборів, призначених на 25 жовтня 2020 року.

Постановою Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 № 246 визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.

Так, грошова застава місцевої організації політичної партії для виборів депутатів Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області визначено в розмірі 2643,00 грн., що підтверджується інформацією з офіційного сайту ЦВК про спеціальний (депозитний) рахунок, на який підлягала зарахуванню грошова застава за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (а.с. 31-32).

23.09.2020 з метою реєстрації виборчого списку депутатів до Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, Івано-Франківська Обласна організація політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” здійснила безготівковий платіж в сумі 2643,00 грн. на спеціальний (депозитний) рахунок Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області, що підтверджується платіжним дорученням № 102 від 23.09.2020 (а.с. 9), випискою по рахунку від 23.09.2020, з якого були перераховані позивачем суми грошової застави в розмірі 2643,00 грн. (а.с. 29-30) та випискою по рахунку від 24.09.2020, на який було зараховано грошову заставу позивача в розмірі 2643,00 грн.

25.09.2020 Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області прийняла постанову № 5 «Про реєстрацію кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району, включених до переліку кандидатів у депутати від Івано-Франківської обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” (а.с. 10-14).

Відповідно до відомостей про результати місцевих виборів до Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, які містять на офіційному веб-сайті Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області за електронною адресою: https://rada.info/upload/users_files/04354255/fa8fade7f5993451e0167f42de235a1b.pdf, від Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” обрано двоє депутатів: Попович Л.Д., Рибчук Т.В.

Згідно платіжного доручення № 7 від 10.11.2020 Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області перерахувала грошову заставу в загальній сумі 17929,00 грн., в тому числі грошову заставу позивача в розмірі 2643,00 грн., на рахунок Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області. Вказані обставини також підтверджуються випискою по рахунку АТ «Укрексімбанк» за 23.09.2020, випискою УДКСУ у Косівському районі від 24.09.2020.

Вважаючи протиправною бездіяльність Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області щодо не здійснення дій з повернення грошової застави, сплаченої позивачем в розмірі 2643,00 грн. за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.

Відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд керується положеннями Виборчого кодексу України від 19.12.2019 № 396-IX.

Так, порядок сплати та повернення грошової застави визначений в статті 225 Виборчого кодексу України.

Відповідно до абзаців 2-5 частини 2 статті 225 Виборчого кодексу України:

Організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата.

Організація партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, висунута шляхом самовисування на посаду сільського, селищного, міського голови (міста з кількістю виборців до 75 тисяч), у єдиному одномандатному виборчому окрузі, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу.

Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної у місті, а також міської, селищної, сільської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради, кандидати на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) або організація відповідної партії вищого рівня, а також особа, яка висувається кандидатом на посаду міського голови (міста з кількістю виборців 75 тисяч і більше) шляхом самовисування, після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати та на посаду міського голови вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо.

Центральна виборча комісія не пізніш як на п`ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.

Реквізити рахунку для внесення грошової застави не пізніш як на другий день після початку виборчого процесу розміщуються відповідною територіальною виборчою комісією на її офіційному веб-сайті (за наявності) та/або на стенді офіційних матеріалів такої комісії, а також передаються до Центральної виборчої комісії для розміщення на її офіційному веб-сайті (частина 3 статті 225 Виборчого кодексу України).

Як встановлено судом вище, грошову заставу місцевої організації політичної партії для виборів депутатів Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області визначено в розмірі 2643,00 грн., що підтверджується інформацією з офіційного сайту ЦВК про спеціальний (депозитний) рахунок, на який підлягала зарахуванню грошова застава за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (а.с. 31-32).

Відповідно до частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб`єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава. Грошова застава повертається відповідному суб`єкту внесення, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.

В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету (частина 6 статті 225 Виборчого кодексу України)

Згідно з частиною 7 статті 225 Виборчого кодексу України порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування.

Так, процедура повернення грошової застави регламентована Постановою ЦВК від 21.08.2020 № 193 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" та наказом Міністерства фінансів України від 21.08.2020 року за № 517 "Про затвердження порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".

Згідно з пунктом 9 Постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193:

Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві. Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.

Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за результатами місцевих виборів кандидата визнано обраним сільським, селищним, міським головою.

Грошова застава, внесена особою, яка була висунута кандидатом у депутати шляхом самовисування, на підставі заяви, поданої до відповідної територіальної виборчої комісії, повертається суб`єкту її внесення на рахунок, зазначений у відповідній заяві, у разі, якщо за підсумками виборів особу визнано обраною депутатом.

Грошова застава, внесена особою, яка була висунута на посаду сільського, селищного, міського голови шляхом самовисування, повертається, у разі, якщо за результатами місцевих виборів зазначену особу визнано обраною сільським, селищним, міським головою. Повернення грошової застави суб`єкту її внесення здійснює територіальна виборча комісія на рахунок, зазначений у заяві, поданій до відповідної територіальної виборчої комісії.

Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.

Відповідно до пункту 10 Постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.

З огляду на вищевказані положення частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України та пункту 9 Постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, грошова застава повертається у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.

Відповідно до відомостей про результати місцевих виборів до Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, які містять на офіційному веб-сайті Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області від Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” обрано двоє депутатів. Таким чином грошова застава в розмірі 2643,00 грн., сплачена 23.09.2020 Івано-Франківською Обласною організацією політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” на спеціальний (депозитний) рахунок Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області згідно платіжного доручення № 102 від 23.09.2020, підлягала поверненню Яблунівською селищною територіальною виборчою комісією Косівського району Івано-Франківської області на рахунок позивача. Проте відповідач 1 не здійснив повернення вищевказаної грошової застави Івано-Франківській Обласній організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ”.

Суд відхиляє доводи відповідача 1 про неподання позивачем заяви на повернення коштів грошової застави в розмірі 2643,00 грн., оскільки вони не спростовують вказаного вище висновку суду. Такий обов`язок відповідача 1 по поверненню грошової застави, внесеною місцевою організацією політичної партії – в спірному випадку позивачем, настав в силу закону з факту визнання обраним за результатами місцевих виборів кандидата до відповідної ради та мав бути реалізованим виборчою комісією у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, незалежно від подання такою місцевою організацією політичної партії заяви. Позивач не змінював рахунку на сплату та повернення грошової застави, та відповідно не подав про це відповідачу 1 відповідної заяви.

Згідно з статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що, не здійснивши повернення Івано-Франківській обласній організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” грошової застави в розмірі 2643,00 грн., Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області вчинила бездіяльність, оскільки не дотрималася вимог частини 5 статті 225 Виборчого кодексу України та пункту 9 Постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193.

Щодо способу відновлення порушеного права позивача внаслідок бездіяльності відповідача 1, то суд зазначає таке.

Так, Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу “належного урядування”. Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (рішення у справах “Беєлер проти Італії”, заява № 33202/96; “Онер`їлдіз проти Туреччини”, заява № 48939/99; “Москаль проти Польщі”, заява № 10373/05).

У рішенні від 31.07.2003 у справі “Доран проти Ірландії” (заява № 50389/99) Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття “ефективний засіб” передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні по справі “Салах Шейх проти Нідерландів” від 11.01.2007 (заява № 1948/04), ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи “Каіч та інші проти Хорватії” (рішення від 17.07.2008) Суд вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов`язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абзац 10 пункту 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, при обранні способу відновлення порушеного права позивача, суд виходить з принципу верховенства права, та принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, яка звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Судом встановлено, що згідно платіжного доручення № 7 від 10.11.2020 Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області перерахувала грошову заставу в загальній сумі 17929,00 грн. на рахунок Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області. Таким чином грошова застава позивача в розмірі 2643,00 грн. зарахована до місцевого бюджету Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області, що також підтверджується листом Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області від 26.01.2021 № 1.

Також судом враховано при прийнятті рішення та обранні ефективного способу відновлення порушеного права позивача такі обставини як те, що Яблунівська селищна рада визнає свій обов`язок повернути кошти грошової застави в розмірі 2643,00 грн. виборчій комісії, та те, що рахунки Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії закриті.

Отже, рішення суду зобов`язального характеру про повернення коштів не вирішить спір та за таких обставин не буде ефективним способом відновлення порушеного права позивача.

З огляду на те, що кошти грошової застави Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” в розмірі 2643,00 грн. перераховані в бюджет Яблунівської селищної ради, то суд вважає, що ефективним способом відновлення порушеного права позивача буде стягнення таких коштів з відповідного місцевого бюджету на користь Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ”.

Підсумовуючи, суд вважає, що позов Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” до Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області та Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області належить задовольнити у спосіб, визначений судом.

Щодо розподілу судових витрат у справі.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За змістом частини 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вправі покласти на сторону повністю чи частково судові витрати незалежно від результатів вирішення спору, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони.

В підтвердження судових витрат у справі позивачем подано платіжне доручення № 198 від 24.12.2020 про сплату судового збору в розмірі 2102,00 грн. за подання позовної заяви. Доказів понесення позивачем інших судових витрат суду не подано.

З огляду на задоволення позову, позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області судові витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 2102,00 грн., оскільки цей спір виник внаслідок протиправної бездіяльності саме Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області щодо неповернення Івано-Франківській Обласній організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” грошової застави в розмірі 2643,00 грн., яка сплачена 23.09.2020 за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області.

Стягнути з бюджету Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області (ідентифікаційний код – 04354255, вулиця Франка, 57, селище міського типу Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78621) на користь Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” (ідентифікаційний код – 43669941, вулиця Галицька, 41, офіс 5, місто Івано-Франківськ, 76018) грошову заставу за реєстрацію списку кандидатів у депутати Яблунівської селищної ради Косівського району Івано-Франківської області в розмірі 2643 (дві тисячі шістсот сорок три) гривні, сплачену платіжним дорученням № 102 від 23.09.2020.

Cтягнути на користь Івано-Франківської Обласної організації політичної партії “СЛУГА НАРОДУ” (ідентифікаційний код – 43669941, вулиця Галицька, 41, офіс 5, місто Івано-Франківськ, 76018) за рахунок бюджетних асигнувань Яблунівської селищної територіальної виборчої комісії Косівського району Івано-Франківської області (ідентифікаційний код – 34159415, вулиця Франка, селище міського типу Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78621) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) гривні.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: Івано-Франківська Обласна організація політичної партії “СЛУГА НАРОДУ”, ідентифікаційний код – 43669941, вулиця Галицька, 41, офіс 5, місто Івано-Франківськ, 76018.

Відповідач 1: Яблунівська селищна територіальна виборча комісія Косівського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний код – 34159415, вулиця Франка, селище міського типу Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78621.

Відповідач 2: Яблунівська селищна рада Косівського району Івано-Франківської області, ідентифікаційний код – 04354255, вулиця Франка, 57, селище міського типу Яблунів, Косівський район, Івано-Франківська область, 78621.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.