
УХВАЛА
м. Вінниця
02 березня 2021 р. Справа № 120/546/21-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні клопотання про залишення без розгляду позову у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1231 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 1231 про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії.
01.03.2021 від відповідача разом із відзивом надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, у зв`язку із пропущенням позивачем строку на звернення до адміністративного суду.
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду, суд керується наступним.
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України, після одержання позовної заяви суддя з`ясовує, зокрема, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною 1 ст. 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 та 3 ст. 122 КАС України).
В той же час приписами ч. 5 ст. 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Судом встановлено, що предметом оскарження у цій справі є відмова відповідача щодо включення до розміру грошового забезпечення позивача, з якого було розраховано одноразову грошову допомогу при звільненні, сум щомісячної додаткової грошової винагороди у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2009 № 889.
Водночас ч. 2 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Суд враховує, що спеціальним законодавством прямо не врегульовано питання строків звернення до суду у зв`язку з порушенням законодавства про оплату праці військовослужбовців (виплати грошового забезпечення).
Водночас згідно з ч. 2 ст. 233 Кодексу законів про працю України у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Як зазначено у рішенні Конституційного Суду України від 15.10.2013 № 9-рп/2013 (справа № 1-13/2013), у разі порушення роботодавцем законодавства про оплату праці, не обмежується будь-яким строком звернення працівника до суду з позовом про стягнення заробітної плати, що йому належить, тобто усіх виплат, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до державних гарантій, встановлених законодавством, незалежно від того, чи було здійснене роботодавцем нарахування таких виплат.
Крім того, суд зауважує, що відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, окрім якщо інше прямо не передбачено законом.
З огляду на підстави заявленого позову та матеріали позовної заяви, суд вважає, що позивач дізнався про порушення своїх прав та інтересів уже після того, як був звільнений з військової служби та виключений зі списків особового складу військової частини, а саме коли отримав відмову у перерахунку грошової допомоги при звільненні, оформлену листом від 24.12.2020 за № 350/119/1/1721/пс. Більше того, у цьому випадку обставини щодо правомірності чи неправомірності включення щомісячної додаткової грошової винагороди до розрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні, що має значення в тому числі і для визначення структури грошового забезпечення та, відповідно, і до строків звернення до суду, перебувають у безпосередньому взаємозв`язку з підставами заявленого позову, а їх повна оцінка може мати місце лише за наслідками розгляду справи по суті.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що строк звернення до адміністративного суду з цим позовом не пропущено.
За таких обставин, суд доходить висновку, про відсутність підстав для залишення позову без розгляду. А отже, подане клопотання задоволенню не підлягає .
Керуючись ст.ст. 122, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна