
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26-А
______________________
УХВАЛА
"01" березня 2021 р. м. Рівне
Справа № 918/64/21
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Політики Н.А., за участі секретаря судового засідання Костюкович Ю.С.,
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району,
Олександрійського ліцею Олександрійської сільської ради
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв"
про стягнення коштів в сумі 19 339 грн 69 коп.,
у підготовчому засіданні приймали участь:
від позивача-1 - Азізова Т.А., довіреність № 138 від 25.02.2021 р.;
від позивача-2 - Федорась В.С, керівник;
від відповідача - Севрук В.О., ордер серія АІ № 1091772 від 01.03.2021 р.;
від прокуратури - Кривецька-Люліч Т.А., посвідчення № 057466 від 15.10.2020 р.
ВСТАНОВИВ:
У лютому 2021 року заступник керівника Рівненської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Олександрійської сільської ради Рівненського району, Олександрійського ліцею Олександрійської сільської ради звернувся до Господарського суду Рівненської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" про стягнення коштів в сумі 19 339 грн 69 коп.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що за результатами проведених закупівель 22.03.2019 року між Олександрійським ліцеєм Олександрійської сільської ради (далі - замовник) та переможцем відкритих торгів Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" (далі - постачальник) укладено договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів № С/384-29. У подальшому між замовником та постачальником укладено ряд додаткових угод до договору про збільшення ціни за кубічний метр газу. Прокурор вважає вказані додаткові угоди нікчемними, тобто такими, що не породжують жодних правових наслідків, оскільки вони укладені в порушення вимог ч. 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі". Відтак, прокурор вважає, що кошти у розмірі 19 339 грн 69 коп., які отримані на підставі нікчемних угод, отримані постачальником безпідставно, а відтак мають бути повернуті.
Ухвалою суду від 3 лютого 2021 року позовну заяву заступника керівника Рівненської місцевої прокуратури від 27.01.2021 р. № 37-56-595вих-21 прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 1 березня 2021 року.
25 лютого 2021 року від відповідача на адресу суду надійшли відзив на позовну заяву та клопотання про передачу справи до суду за територіальною підсудністю. В клопотанні про передачу справи до суду за територіальною підсудністю відповідач просить справу направити за територіальною підсудністю до Господарського суду Черкаської області. Зокрема відповідач зазначає, що місцезнаходженням відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв", згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 18002, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137, а відтак дана справа повинна розглядатися в Господарському суді Черкаської області.
26 лютого 2021 року від Рівненської місцевої прокуратури через відділ канцелярії та документального забезпечення суду надійшло клопотання про долучення до матеріалів справи копії платіжних доручень щодо плати за газ.
У підготовче засідання 1 березня 2021 року з`явилися прокурор у справі, представники позивачів та відповідачів. Представник відповідача клопотання про передачу справи до суду за територіальною підсудністю підтримав. Прокурор у справі та представники позивача щодо передачі справи за підсудністю до Господарського суду Черкаської області заперечили.
Вирішуючи подане відповідачем клопотання про передачу справи до суду за територіальною підсудністю, суд керувався таким.
Статтею 125 Конституції України передбачено, що судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.
Аналогічні положення закріплені в частині 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".
Територіальна підсудність - це компетенція із розгляду справ однорідними судами залежно від території, на яку поширюється їх юрисдикція.
Основними видами територіальної підсудності є, зокрема загальна, альтернативна та виключна.
Загальна територіальна підсудність встановлюється як загальне правило і застосовується у тому випадку, коли вона не змінена або доповнена іншим видом територіальної підсудності.
Відповідно до статті 1 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження господарських судів, встановлює порядок здійснення судочинства у господарських судах.
Відповідно до ст. 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці; інші справи у спорах між суб`єктами господарювання.
Згідно зі ст. 3 Господарського кодексу України закріплено, що під господарською діяльністю у цьому Кодексі розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Суб`єктами господарювання згідно ст. 55 Господарського кодексу України визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Матеріали справи свідчать, що спірні правовідносини між сторонами виникли на підставі Договору на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів від 22.03.2019 р. № С/384-19, який укладений між Олександрійською сільською радою Рівненського району та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв".
Зі змісту укладеного між сторонами договору вбачається, що сторони не визначили місце виконання зобов`язань за договором. Крім того спірними додатковими угодами сторонами також не передбачено місце виконання зобов`язань за договором.
В позовній заяві зазначено, що згідно витягу із офіційного порталу оприлюднення інформації про публічні закупівлі України Прозоро, місце поставки товарів або місце виконання робіт чи надання послуг є с. Олександрія, вул. Молодіжна, 5Г, Рівненського району, Рівненської області, а відтак справа є підсудною Господарському суду Рівненської області.
Згідно ч. 1 ст. 532 Цивільного кодексу України, місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі. Якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться, зокрема, за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання.
Частиною 2 ст. 532 Цивільного кодексу України визначено, що зобов`язання може бути виконане в іншому місці, якщо це встановлено актами цивільного законодавства або випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.
За наведених підстав, підсудність даного спору визначається з урахуванням ст. 27 ГПК України за загальним правилом.
Відповідно до частин 1, 2 статті 27 ГПК України, позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Для цілей визначення підсудності відповідно до цього Кодексу місцезнаходження юридичної особи та фізичної особи-підприємця визначається згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Статтею 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" визначено, що Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи.
Відомості про офіційну адресу місцезнаходження юридичної особи, зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідно до ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 10 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" є достовірними.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходженням відповідача, Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв", є: 18002, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137.
Відтак, з огляду на встановлені обставини, даний на вирішення спір має розглядатись в суді за місцезнаходженням відповідача.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 31 ГПК України, суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Згідно з ч. 3 ст. 31 ГПК України, передача справи на розгляд іншого суду за встановленою цим Кодексом підсудністю з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої цієї статті, здійснюється на підставі ухвали суду не пізніше п`яти днів після закінчення строку на її оскарження, а в разі подання скарги - не пізніше п`яти днів після залишення її без задоволення.
Разом з тим суд наголошує на тому, що розгляд справи судом, яка йому не підсудна є безумовною підставою для скасування судового рішення прийнятого за результатами вирішення судового спору, а також може розцінюватись як перевищення повноважень, компетенції, прийняття завідомо неправосудного рішення тощо.
Виходячи з вищевикладеного, враховуючи, що місцезнаходженням відповідача є м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137, справа № 918/64/21 не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Господарського суду Рівненської області, а тому суд вважає за необхідне клопотання відповідача про передачу справи до суду за територіальною підсудністю задовольнити, а справу направити за встановленою в законі територіальною підсудністю до Господарського суду Черкаської області.
Керуючись ст. ст. 31, 234, 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергогазрезерв" про передачу справи до суду за територіальною підсудністю - задовольнити.
2. Справу № 918/64/21 передати за підсудністю до Господарського суду Черкаської області.
Ухвала набирає законної сили 1 березня 2021 року та відповідно до підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України може бути оскаржена в апеляційному порядку до Північно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Рівненської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання нею законної сили.
Суддя Політика Н.А.
Віддруковано 6 примірників:
1 - до справи;
2 - позивачу-1 (35320, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Олександрія, вул. Свято-Преображенська, буд. 66);
3 - позивачу-2 (35320, Рівненська обл., Рівненський р-н, с. Олександрія, вул. Молодіжна, буд. 5Г);
4 - відповідачу (18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 137);
5 - Рівненській місцевій прокуратурі (33001, м. Рівне, вул. Гарна, 29);
6 - Прокуратурі Рівненської області (33000, м. Рівне, вул. 16-го Липня, 52).