Постанова № 9526912, 23.07.2009, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2009
Номер справи
2а-827/09/0970
Номер документу
9526912
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ

АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2009 року cправа № 2а-827/09/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Суддя Остапюк С.В.

при секретарі Дутчак Л.В.

за участю:

представника позивача: підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» Солонина Р.Д.

представника відповідача: Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області Клюфінської У.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0001412302 від 31.12.2008 року на суму 1086525, 82 (один мільйон вісімдесят шість тисяч пятсот двадцять пять) гривень 82 копійки, -

ВСТАНОВИВ :

16 березня 2009 року підприємство «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за №0001412302 від 31.12.2008 року на суму 1086525, 82 (один мільйон вісімдесят шість тисяч пятсот двадцять пять) гривень 82 копійки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем, оскаржуваним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій, протиправно в порушення статті 250 Господарського кодексу України застосовано адміністративно-господарські санкції пізніш як через один рік з дня порушення позивачем встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав вказаних в позовній заяві. Крім того, суду пояснив, що відповідачем самостійно визначені застосовані до позивача штрафні (фінансові) санкції як адміністративно-господарські. На підтвердження вказаних обставин суду надав копію позовної заяви, в якій відповідач звертається з позовними вимогами до позивача про стягнення з нього адміністративно-господарських санкцій, застосованих оскаржуваним рішенням.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив мотивуючи тим, що застосовані штрафні (фінансові) санкції не є адміністративно-господарськими, оскільки їх застосування передбачено Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 року за №436/95, а не законом.

Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши докази, суд прийшов до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.

Судом встановлено, що 18.12.2008 року відповідачем проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2005 року до 30.06.2008 року. За результатами перевірки складено акт від 18.12.2008 року за №1305/23-25065242, в якому визначено, що під час перевірки встановлено порушення позивачем пункту 2.6 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року та не оприбутковано готівкові кошти в касі підприємства, а саме: 12.12.2007 в сумі 137, 00 гривень, 24.12.2007 року в сумі 152, 58 гривень, 25.12.2007 року в сумі 80,00 гривень, 26.12.2007 року в сумі 40, 00 гривень; не оприбутковано в касі підприємства готівкових коштів, отриманих як поворотну фінансову допомогу за банківськими виписками: №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 13000, 00 гривень, №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 19000, 00 гривень, №БВ-000062 від 29.11.2007 року на суму 12900, 00 гривень, №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 6000, 00 гривень, №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 24700, 00 гривень, №БВ-000067 від 06.12.2007 року на суму 35000, 00 гривень, №БВ-000068 від 07.12.2007 року на суму 20000, 00 гривень, №БВ-0000037 від 30.03.2008 року на суму 33000, 00 гривень, №БВ-0000094 від 30.05.2008 року на суму 7800, 00 гривень, №БВ-0000114 від 20.06.2008 року на суму 8970, 00 гривень. Всього позивачем за період з 28.11.2007 року до 20.06.2008 року не оприбутковано в касі підприємства 180779, 58 гривень. Крім того, відповідачем виявлено порушення пункту 5.9 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року, а саме виявлено понадлімітний залишок готівки в касі підприємства на кінець робочого дня на суму 91313,96 гривень, а саме 12.12.2007 року на суму 8700, 00 гривень, 18.12.2007 року на суму 34408,50 гривень, 24.12.2007 року на суму 24144, 86 гривень, 25.12.2007 року на суму 6200,00 гривень, 27.12.2007 року на суму 6104,10 гривень, 31.03.2008 року на суму 11756,50 гривень.

31.12.2008 року відповідачем, на підставі даного акту перевірки, за допущення зазначених порушення Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року, згідно з статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» за №436/95 від 12.06.1995 року прийнято оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 1086525, 82 гривень, що відповідає пятикратному розміру суми коштів, що не оприбутковані позивачем та двократному розміру виявленої понадлімітної готівки.

Представником позивача, в судовому засіданні визнано вчинення позивачем, виявлених під час перевірки порушень Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року, тому на підставі частини 3 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України факт допущення позивачем вказаних порушень доказуванню не підлягає.

Стаття 217 Господарського кодексу України визначає господарські санкції як правовий засіб відповідальності у сфері господарювання і передбачає, що господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. Частиною третьою даної статті встановлено, що до субєктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції. Частина четверта статті 217 Господарського кодексу України передбачає, що адміністративно-господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Частиною 1 статті 238 Господарського кодексу України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Частина друга даної статті передбачає, що види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу. За неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки вказаною статтею Указу встановлена відповідальність у вигляді штрафу в пятикратному розмірі неоприбуткованої суми, а за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах встановлена відповідальність у вигляді штрафу у двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожний день.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою визначено Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженим постановою Правління Національного банку України за №637 від 15.12.2004 року (далі-Положення).

У відповідності до пункту 2.6 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися, пунктом 5.9 даного Положення передбачено, що якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.

Пунктом четвертим статті 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено виконання державними податковими інспекціями в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та обєднаних державних податкових інспекцій функції контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку. Пунктом 11 статті 11 вказаного Закону України передбачено право органів державної податкової служби застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції. Також пунктом 2 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» встановлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються органами державної податкової служби.

Отже, виходячи з вищевказаних норм права суд доходить висновку, що передбачені Указом Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України є видом адміністративно-господарських санкцій адміністративно-господарським штрафом, а Державна податкова інспекція в Надвірнянському районі Івано-Франківської області є уповноваженим органом державної влади на застосування вказаних адміністративно-господарських санкцій до субєктів господарювання.

Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до субєкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим субєктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем 31.12.2008 року оскаржуваним рішенням, застосовано до позивача штрафні санкції в сумі 655047, 90 гривень за порушення пункту 2.6 Положення неоприбуткування в касі підприємства готівкових коштів в сумі 131009, 58 гривень, що мали місце в період з 28.11.2007 року до 07.12.2007 року, тобто з перебігом строку давності, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.

А саме, застосовані штрафні (фінансові) санкції за неоприбуткування в касі підприємства готівкових коштів 12.12.2007 в сумі 137, 00 гривень, 24.12.2007 року в сумі 152, 58 гривень, 25.12.2007 року в сумі 80,00 гривень, 26.12.2007 року в сумі 40, 00 гривень; не оприбуткування в касі підприємства готівкових коштів, отриманих як поворотну фінансову допомогу за банківськими виписками: №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 13000, 00 гривень, №БВ-000061 від 28.11.2007 року на суму 19000, 00 гривень, №БВ-000062 від 29.11.2007 року на суму 12900, 00 гривень, №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 6000, 00 гривень, №БВ-000063 від 30.11.2007 року на суму 24700, 00 гривень, №БВ-000067 від 06.12.2007 року на суму 35000, 00 гривень, №БВ-000068 від 07.12.2007 року на суму 20000, 00 гривень.

Також вказаним рішенням 31.12.2008 року відповідачем застосовано до позивача штрафні (фінансові) санкції в розмірі 159114, 92 гривень за порушення пункту 5.9 вказаного Положення перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі підприємства на суму 79557, 46 гривень, які допущені позивачем в період з 12.12.2007 року до 27.12.2007 року тобто з перебігом строку давності, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України.

А саме, застосовані штрафні (фінансові) санкції за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касі 12.12.2007 року на суму 8700, 00 гривень, 18.12.2007 року на суму 34408,50 гривень, 24.12.2007 року на суму 24144, 86 гривень, 25.12.2007 року на суму 6200,00 гривень, 27.12.2007 року на суму 6104,10 гривень.

Загальна сума застосованих з перебігом строку давності, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України штрафних (фінансових) санкцій складає 814162, 82 гривень.

За таких обставин суд приходить до висновку, що Державною податковою інспекцією в Надвірнянському районі Івано-Франківської області протиправно застосовано штрафні (фінансові) санкції до підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» за порушення норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, прийнятих рішенням за №0001412302 від 31.12.2008 року в частині накладення штрафу в сумі 814162, 82 гривень, а позовні вимоги в цій частині такими, що підлягають до задоволення.

Застосування до позивача фінансових санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, допущених за період з 03.03.2008 року до 20.06.2008 року в сумі 272363 гривень, що вчинено в межах строку давності, встановленого статтею 250 Господарського кодексу України є правомірним, а позовні вимоги про скасування рішення відповідача за №0001412302 від 31.12.2008 року в цій частині є такими, що не підлягають до задоволення.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» від 31.12.2008 року за №0001412302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 814162 (вісімсот чотирнадцять тисяч сто шістдесят дві) гривні 82 копійки.

Скасувати рішення Державної податкової інспекції в Надвірнянському районі Івано-Франківської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій до підприємства «Бізнес-Центр» Івано-Франківського обласного обєднання ділових людей «Галицькі Газди» від 31.12.2008 року за №0001412302 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 814162 (вісімсот чотирнадцять тисяч сто шістдесят дві) гривні 82 копійки.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України про апеляційне оскарження постанови подається заява протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду набирає законної сили після закінчення 10-денного строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у 20-денний строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя С.В. Остапюк

Постанова складена в повному обсязі 28 липня 2009 року.