
Справа № 639/3156/20
Провадження № 2/639/185/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 лютого 2021 року м. Харків
Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Гаврилюк С. М.,
секретар судового засідання - Пивоварова Т. В.,
за участю представника позивача Барладян Н. О., відповідача ОСОБА_1 , представника відповідача ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу № 639/3156/20 за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
встановив:
Позивач ПАТ «Харківміськгаз» звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, в якій позивач просить стягнути з відповідача суму в розмірі 7117,37 грн, з яких: вартість не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі - 6937,58 грн, 3% річних - 89,52 грн, інфляційні втрати - 90,27 грн.
В обґрунтування вимог позивач посилається на те, що 28.10.2019 представниками позивача проведено перевірку та огляд газового обладнання, дотримання вимог Кодексу газорозподільних систем за адресою: АДРЕСА_1 , за якою проживає відповідач ОСОБА_1 , на яку відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 . За результатами вищевказаної перевірки та огляду встановлено порушення Кодексу ГРМ, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) SAMGAS RS 1/2 LA G-4, про що складено Акт про виявлені порушення та Акт про порушення, підписані відповідачем. На підставі виявленого порушення, представниками позивача демонтовано лічильник газу в домоволодінні за вищевказаною адресою та направлено на експертизу до Сервісного центру з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз», про що складено протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, підписаний відповідачем, а також останню повідомлено про дату, час та місце проведення експертизи.
Під час проведення експертизи 07.11.2019, виявлено втручання в газовий лічильник, про що складено Акт експертизи та видано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки. На підставі виявленого порушення протоколом від 03.12.2019 комісією позивача задоволено Акт про порушення та складено Акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі позивача, що за період з 28.04.2019 по 27.10.2019 складає 6937,58 грн.
В Протоколі постійно діючої комісії від 03.12.2019 відповідачу зазначено про необхідність протягом 10 календарних днів оплатити суму вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в розмірі 6937,58 грн, з яким ОСОБА_1 було ознайомлено 03.12.2019. Проте, відповідач такої оплати не здійснила. У зв`язку з неналежним виконанням грошового зобов`язання відповідачу нараховано за період з 14.12.219 по 18.05.2020 3% річних у розмірі 89,52 грн та інфляційні втрати у розмірі 90,27 грн., загальна сума до стягнення становить 7117,37 грн, яку позивач і просить стягнути з ОСОБА_1 на свою користь. У зв`язку з викладеними обставинами позивач вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав та інтересів.
27.05.2020 ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у цивільній справі, призначено судове засідання (а.с. 46-47).
15.06.2020 відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому ОСОБА_1 просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, з огляду на наступне. 28.10.2019 слюсарями позивача було виконано тільки зняття газового лічильника, а перевірка та огляд не проводились. Після чого було розпочато заповнення акту про порушення, де було зазначено «нет возможности выявить дефект БСГ путем внешнего осмотра». Тому, на думку відповідача, твердження в позовній заяві про те, що саме 28.10.2019 було встановлено несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу не відповідає дійсності. 05.11.2019 ще до проведення експертизи знятого лічильника було виписано повідомлення про припинення газопостачання/розподілу природного газу в зв`язку з виявленим втручанням в роботу лічильника. Однак, на думку відповідача, оскільки станом на 05.11.2019 згідно з актом про порушення було відомо лише тільки те, що «нет возможности выявить дефект БСГ путем внешнего осмотра», то це повідомлення є також неправомірним. Крім того, відповідач допускає, що оскільки газовий лічильник було поміщено в поліетиленовий пакет, який опломбовано та доставлено до місця проведення експертизи слюсарями позивача, то дуже нескладно було під час транспортування чи зберігання на місці проведення експертизи розкрити пакет та пошкодити лічильник, а місце розрізу пакету знову «запаяти». А з доданих до позовної заяви фотографій пломб чи лічильного механізму не вказано, що сфотографованим є саме спірний лічильник. Також, відповідач зазначає, що оскільки в приміщенні, в якому було встановлено лічильник, в 2017 році встановлено твердопаливний котел, який працює на дровах, і приміщення опалювалось дровами, то за два опалювальних сезони 2017-18 і 2018-19 споживання природного газу дорівнювало 1 кубометру, так як приміщення є нежилим. Цей 1 кубометр використано в лютому 2018 року, коли в силу різних причин відповідач вимушена була опалювати приміщення газом. При цьому, з`ясувалось, що газова опалювальна система є несправною і знову довелося опалювати приміщення дровами. На думку ОСОБА_1 , оскільки протягом двох років показання лічильника були однакові, то така ситуація не влаштувала позивача і її звинуватили у втручанні в конструкцію лічильника, що не відповідає дійсності (а.с. 57-59).
Представником позивача - адвокатом Барладян Н. О., яка діє на підставі довіреності, подано до суду 22.06.2020 відповідь на відзив, в якій зазначено, що всі дії співробітників позивача з проведення перевірки та огляду газового обладнання, складання актів про виявлені порушення та про порушення, демонтування лічильника газу, складання протоколу про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи, акту експертизи лічильника газу тощо проведено з дотриманням всіх вимог. В свою чергу, відповідач, як споживач послуг з газопостачання, з усіма вказаними документами була ознайомлена особисто під підпис та жодних зауважень чи заперечень не мала. Відповідач своїми діями порушила норми Кодексу газорозподільних систем, у зв`язку з несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу, в наслідок яких позивачем здійснено нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу. Відповідач була особисто 03.12.2019 на засіданні комісії Оператора ГРМ АТ «Харківміськгаз» з розгляду Акту про порушення від 28.10.2019, була ознайомлена з результатом прийнятого рішення по цьому Акту про порушення та була ознайомлена про необхідність протягом 10 календарних днів оплатити Оператору ГРМ АТ «Харківміськгаз» суму вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу у розмірі 6937,58 грн, та у зв`язку з неналежним виконанням грошового зобов`язання підлягає до стягнення також 3% річних у розмірі 89,52 грн, інфляційні втрати за час прострочення в розмірі 90,27 грн (а.с. 65-74).
Вислухавши у судовому засіданні пояснення представника позивача, відповідача та її представника, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Виходячи з вимог ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
У відповідності до ч. 1 ст. 82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «Про природні монополії», «Про нафту і газ», «Про енергозбереження», «Про угоди про розподіл продукції», «Про захист економічної конкуренції», «Про газ (метан) вугільних родовищ», «Про охорону навколишнього природного середовища», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.
На сьогодні правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.
Згідно зі ст.ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).
01 липня 2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 по 30.06.2020.
Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року N 715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Постановою від 21 травня 2015 року N 1587 анулювала ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.
Водночас, Акціонерне товариство «Харківміськгаз» (стара назва - Публічне акціонерне товариство «Харківміськгаз» (а.с. 39); 61004, м Харків, вул. Москалівська, 57/59, Код 03359552) з 01.07.2015 на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 не є постачальником природного газу населенню міста Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. АТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу та на підставі ліцензії є оператором газорозподільної мережі.
30 вересня 2015 року постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.
Так, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 (а.с. 45), та є побутовим споживачем послуг з розподілу природного газу, у зв`язку з чим на ім`я відповідача відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 .
28.10.2019 представниками ПАТ «Харківміськгаз» при огляді газового обладнання за адресою: АДРЕСА_1 , встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (газового лічильника) SAMGAS RS 1/2 LA G-4, заводський номер 1823769, про що згідно глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, складено відповідний Акт про виявлені порушення № 8393 від 28.10.2019 та Акт про порушення № 568 від 28.10.2019, які підписані споживачем (а.с. 11, 12).
Відповідно до п.п. 3 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Відповідно до п. 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
На підставі виявленого порушення, того ж дня, представником Оператора ГРМ, лічильник газу в домоволодінні за вищевказаною адресою було демонтовано та направлено на експертизу до Сервісного центру з ремонту та повірки газових лічильників АТ «Харківміськгаз», про що складено Протокол про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи № 8393 від 28.10.2019, який також підписано відповідачем без зауважень, та повідомлено про час і місце проведення експертизи (а.с. 13).
Порядок проведення експертизи ЗВТ та пломб встановлений главою 10 розділу Х Кодексу ГРС якою передбачено, що якщо під час перевірки (обстеження) комерційного ВОГ або при контрольному огляді вузла обліку за домовленістю сторін або ініціативою Оператора ГРМ чи споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) буде ініційована експертиза щодо перевірки пошкодження пломб/ЗВТ чи несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, вони мають діяти з урахуванням положень цієї глави.
Після зняття ЗВТ та/або пломби, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломбу, чи гвинта, на якому закріплено пломбувальний матеріал, у присутності сторін пломба або ЗВТ пакується в пакет з поліетилену чи з іншого цупкого матеріалу (або в транспортну тару, що передбачена заводом-виробником та зазначена в паспорті на ЗВТ), який опломбовується пломбою Оператора ГРМ з унікальним номером та, за бажанням, пломбою споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу).
Під час складання протоколу щодо направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу сторона, яка ініціювала експертизу, визначає, ким буде здійснюватися така експертиза (комісією з проведення експертизи ЗВТ та пломб, яка затверджується наказом Оператора ГРМ, або суб`єктом судово-експертної діяльності, діяльність якого регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
Експертиза ЗВТ та/або пломби має бути проведена протягом десяти робочих днів з дня складання протоколу (крім випадку проведення експертизи ЗВТ та/або пломби суб`єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).
У разі відмови споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) від поставлення підпису в протоколі про направлення ЗВТ та/або пломби на експертизу про це в протоколі робиться відповідний запис, а його другий екземпляр надсилається поштою.
Експертизу ЗВТ та/або пломби проводить комісія, до складу якої має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів.
Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику від метрологічної організації та територіального органу Регулятора.
У разі відмови метрологічної служби або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі таких представників.
Остаточний склад комісії з проведення експертизи ЗВТ та пломб затверджується наказом Оператора ГРМ.
За вимогою однієї зі сторін до проведення експертизи в конкретному випадку можуть бути додатково залучені представники виробника ЗВТ чи виробника пломби. Уповноважені особи при собі повинні мати документ, який посвідчує їх особу, та оригінал листа від виробника за підписом керівника, завірений печаткою (за наявності), в якому чітко зазначені уповноважені від виробника особи для участі в експертизі та їх кваліфікація.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) зобов`язаний бути присутнім під час проведення експертизи.
За неможливості бути присутнім під час проведення експертизи споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) може дати письмову згоду у довільній формі на проведення експертизи без його присутності або у присутності уповноваженої ним іншої особи.
У разі неприбуття споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) та/або уповноваженої ним особи на експертизу проведення експертизи ЗВТ та/або пломби проводиться без його участі.
Під час проведення експертизи комісія проводить зовнішній огляд пакувального пакета (тари), в який було запаковано ЗВТ та/або пломбу.
Після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються: 1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі; 2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі; 3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ; 4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ; 5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ; 6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ; 7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації; 8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ; 9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.
Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.
Результати огляду фіксуються в акті експертизи. Акт експертизи підписується всіма членами комісії, а також споживачем (суміжним суб`єктом ринку природного газу) або його уповноваженою особою. Якщо споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу) або його уповноважена особа чи член комісії мають окрему думку з приводу експертизи, вона має бути відображена в акті експертизи.
У разі відмови від підпису будь-кого з членів комісії або споживача (суміжного суб`єкта ринку природного газу) чи уповноваженої ним особи в акті експертизи про це робиться відповідний запис.
Відповідно до висновків експертизи проводяться відповідні подальші заходи, передбачені цим Кодексом.
Під час проведення експертизи 07.11.2019 комісією АТ «Харківміськгаз» спільно з ДП «Укрметртестстандарт» виявлено втручання в газовий лічильник, а саме: пломба заводу виробника з правової сторони пошкоджена. Пломба з лівої сторони розрізана на 2 частини, які закріплені між собою речовиною схожою на клей. Механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місцях встановлення пломб. При відкритті виявлено механічні пошкодження відлікових колес та корпусу відлікового пристрою зсередини, про що складено Акт експертизи лічильника газу № 3809Е від 07.11.2019 та видано ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/14217 ЦСБ 3809 Е від 07.11.2019 (а.с. 14, 15).
У вказаній вище Довідці зазначено підстави для визнання ЗВТ непридатним: «Наявні ознаки пошкодження (руйнування) захисного пломбування лічильника. Наявні ознаки пошкодження відлікового пристрою лічильника».
На підставі виявленого порушення протоколом від 03.12.2019 постійно діючої комісії АТ «Харківміськгаз» з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення, які складені внаслідок виявлення порушень побутовим споживачем вимог Кодексу газорозподільних систем, задоволено Акт про порушення від 28.10.2019 та складено акт-розрахунок вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі АТ «Харківміськгаз» від 03.12.2019 у розмірі 6937,58 грн (а.с. 16, 17, 10, 143-144).
Згідно з пунктами 8, 9, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРС, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРС зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об`єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Відповідно до п. 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.
У відповідності з положеннями ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.
Статтею 625 ЦК України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
У зв`язку з простроченням відповідачем виконання зобов`язання по оплаті за надані послуги боржнику нараховано інфляційні втрати за час прострочення у сумі 90 грн 27 коп., а також три відсотки річних від простроченої суми у розмірі 89 грн 52 коп. (а.с. 8, 9).
Згідно з ч. 3 ст. 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.
Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Згідно з ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Як вбачається з положень ч. 1 ст. 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
В порушення вказаних вимог закону відповідачем не надано суду жодних належних та допустимих доказів того, що вона не користувалася газом, Акт про порушення відповідачем оскаржений не був, жодних зауважень до вказаного акту вона не заносила, а також враховуючи те, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ виявлено в домоволодінні відповідача та підтверджується належними доказами дослідженими у судовому засіданні (а.с.11, 12-17,122, 143, 144), суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 допустила несанкціоноване втручання в роботу газового лічильника, внаслідок чого нею завдано збитків позивачу АТ «Харківміськгаз» на загальну суму 7117,37 грн.
Європейський суд з прав людини вказав, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними залежно від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити суду, та відмінності, які існують в державах - учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень (Проніна проти України, № 63566/00, пр. 23, ЄСПЛ, від 18 липня 2006 р.).
Відповідно ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь АТ «Харківміськгаз» сплачений позивачем, що підтверджується матеріалами справи (а.с. 7), судовий збір у сумі 2012,00 грн.
Аналізуючи наведені обставини, досліджені докази, суд приходить до висновку про наявність правових підстав щодо задоволення вимог позивача та стягнення з відповідача на користь позивача суми вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу, 3% річних та інфляційних втрат в загальному розмірі 7117,37 грн та судового збору у сумі 2102,00 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 6, 7, 12, 13, 43, 76, 81, 82, 89, 131, 141, 247, 258, 259, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 22, 526, 625 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» 7117 (сім тисяч сто сімнадцять) грн 37 коп., з яких: вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі - 6937,58 грн, 3% річних - 89,52 грн, інфляційні втрати - 90,27 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» витрати по сплаті судового збору у розмірі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», код ЄДРПОУ 03359552, п/р НОМЕР_2 , МФО 300647, адреса місцезнаходження: 61004, м. Харків, вул. Москалівська, 57/59.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Жовтневим РВ ХМУ УМВС України в Харківській області 28.11.2000, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_3 .
Повне рішення складено 02.03.2021.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Суддя С. М. Гаврилюк