Рішення № 95237182, 01.03.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
640/13781/20
Номер документу
95237182
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2021 року м. Київ № 640/13781/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., при секретарі судового засідання Кравченку Я.В.,

за участю представників сторін:

від позивача - Островський Р.С.,

від відповідача - Пущук М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Актив Груп»

до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0031851406 від 07.06.2019,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" звернулося до суду з позовом про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0031851406 від 07.06.2019.

В обгрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на Податковий кодекс України, Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та зазначає про протиправність податкового повідомлення-рішення №0031851406 від 07.06.2019, оскільки висновки контролюючого органу щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" вимог податкового законодавства базуються виключно на припущеннях. Також позивач вказує про протиправність проведеної перевірки, оскільки Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві порушено строки проведення перевірки, не вчинено дій з метою отримання вилучених правоохоронними органами документів та Товариству з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" не надіслано повідомлення та наказу про проведення перевірки. Позивач одночасно зазначає, що пропущення строку на подання митних декларацій сталося з підстав відсутності фінансових інвойсів, які товариство мало отримати від своїх контрагентів та накладення арешту на банківські рахунки, що унеможливлювало здійснення предоплати авансових платежів на депозитний рахунок митниці.

Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог з огляду на положення Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про митні декларації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450, та зазначає про правомірність податкового повідомлення-рішення №0031851406 від 07.06.2019, оскільки під час перевірки контролюючим органом встановлено заниження податкового зобов`язання по сплаті податку на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів на суму 12 593 506,85 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві в період з 25.04.2019 по 06.05.2019 проведено документальну невиїзну перевірку дотримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" вимог законодавства України з питань державної митної справи у частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів під час митного оформлення товару «газ природний…» за митними деклараціями від 27.02.2018 №UA903010/2018/003011, від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012, від 30.03.2018 №UA903010/2018/004812.

За результатами проведеної перевірки Головним управлінням Державної фіскальної служби у м. Києві складено акт від 20.05.2019 № 475/26-15-14-06-06/40437756, яким встановлено порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" вимог частин четвертої та десятої статті 260, частини другої статті 263, пунктів 1, 4 та 5 частини першої статті 266 Митного кодексу України, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, пунктів 21 та 26 Положення про митні декларації, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ПДВ на суму 12 593 506,86 грн.

На підставі складеного акта перевірки Головним управлінням ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0031851406, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" суму грошового зобов`язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів на суму 18 802 178,72 грн, з яких: за податковими зобов`язаннями - 12 534 785,81 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 6 267 392,91 грн.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач оскаржив його в адміністративному порядку.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 16.09.2019 № 42257/6/99-99-11-06-03-25 скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0031851406 - без змін.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Згідно з підпунктом 41.1.2 пункту 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.

Відповідно до частини першої статті 351 Митного кодексу України (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин) предметом документальних невиїзних перевірок є дані про своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати митних платежів при переміщенні товарів через митний кордон України підприємствами, а також при переміщенні товарів через митний кордон України громадянами з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств.

Пунктом 1 частини другої статті 351 Митного кодексу України визначено, що документальна невиїзна перевірка проводиться у разі виявлення ознак, що свідчать про можливе порушення законодавства України з питань митної справи, за результатами аналізу електронних копій митних декларацій, інформації, що стосується товарів, митне оформлення яких завершено, отриманої від суб`єктів зовнішньоекономічної діяльності та виробників таких товарів, з висновків акредитованих відповідно до законодавства експертів.

Згідно з частинами третьою-шостою статті 351 Митного кодексу України документальна невиїзна перевірка проводиться на підставі наказу органу доходів і зборів.

Документальна невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу доходів і зборів в приміщенні цього органу за умови направлення керівнику відповідного підприємства або відповідному громадянину рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особистого вручення зазначеним особам чи уповноваженим ними представникам під розписку письмового повідомлення про дату початку та місце проведення перевірки.

Присутність уповноважених посадових осіб підприємства або громадянина, що перевіряється, під час проведення невиїзної документальної перевірки не обов`язкова.

Тривалість проведення перевірки визначається у відповідному наказі органу доходів і зборів та не може перевищувати строки, встановлені частиною восьмою статті 346 цього Кодексу для проведення документальних виїзних перевірок. Продовження строку проведення перевірки можливе на строк та з підстав, визначених частиною дев`ятою статті 346 цього Кодексу.

Згідно з частиною шостою восьмою статті 346 Митного кодексу України тривалість документальної виїзної перевірки не повинна перевищувати 30 робочих днів.

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Головного управління ДФС у м. Києві від 15.04.2019 № 4538 на підставі пункту 1 частини другої статті 351 Митного кодексу України, доповідної записки Департаменту аудиту від 19.03.2019 № 1731/26-15-14-06-06-16 призначено проведення документальної невиїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" з питань дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи у частині правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів під час митного оформлення товару «газ природний…» за митними деклараціями від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011, від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012, від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812 тривалістю 5 робочих днів, з 25.04.2019 по 06.05.2019.

Повідомлення про проведення перевірки від 15.04.2019 № 93/26-15-14-06-06 Головним управлінням ДФС у м. Києві надіслано на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп": провулок Лабораторний, 140, каб. 138, м. Київ 01133, листом від 15.04.2019 № 70319/10/26-15-14-06-06-16 на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп": вул. Велика Васильківська/Басейна, 1-3/2, літера А, секц. F-11, м. Київ 01004, листом від 15.04.2019 № 70323/10/26-15-14-06-06-16.

Повідомлення про проведення перевірки, надіслане на адресу: провулок Лабораторний, 140, каб. 138, м. Київ 01133, отримане уповноваженою особою Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" 24.04.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення.

З урахуванням наведеного, суд не бере до уваги доводи позивача щодо ненадіслання Товариству з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" повідомлення. В частині ненадіслання наказу про проведення перевірки суд зазначає, що положеннями статті 351 Митного кодексу України не передбачено обов`язковість надіслання наказу про проведення документальної невиїзної перевірки.

Одночасно суд критично ставиться до доводів позивача щодо порушення термінів проведення перевірки, виходячи з наступного.

Як встановлено судом, наказом від 15.04.2019 № 4538 призначено перевірку тривалістю 5 робочих днів, з 25.04.2019 по 06.05.2019.

Враховуючи, що з 27.04.2019 по 01.05.2019 та 04.05.2019, 05.05.2019 були вихідними та святковими днями, відповідно перевірка тривала 5 робочих днів, а не 8 робочих днів, як зазначає позивач.

Наведене свідчить, що контролюючим органом дотримано строків проведення документальної невиїзної перевірки.

Таким чином, під час розгляду справи спростовано доводи позивача щодо порушення контролюючим органом порядку проведення документальної невиїзної перевірки.

При цьому, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої-четвертої статті 354 Митного кодексу України результати перевірок оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу доходів і зборів та керівником підприємства, що перевірялося, або уповноваженою ним особою. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка. За результатами зустрічної звірки складається довідка.

Акт (довідка) про результати перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу доходів і зборів, які проводили перевірку, та реєструється в органі доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення встановленого для проведення перевірки строку. Такий акт (довідка) після реєстрації в органі доходів і зборів протягом трьох робочих днів вручається для підписання керівнику підприємства або уповноваженій ним особі чи надсилається підприємству в порядку, встановленому Податковим кодексом України для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень.

Строк складення акта (довідки) про результати перевірки не зараховується до строку проведення перевірки, встановленого цим Кодексом.

Керівник підприємства, що перевірялося, або уповноважена ним особа протягом п`яти робочих днів з дня, що настає за днем отримання акта (довідки), зобов`язані повернути органу доходів і зборів підписаний примірник акта (довідки). Другий примірник акта (довідки) залишається на підприємстві.

Як вбачається з матеріалів справи, Головним управлінням ДФС у м. Києві направлено перший та другий примірники акта для підписання до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" листом від 22.05.2019 за № 95498/10/26-15-14-06-06-16. Вказані матеріали надіслані рекомендованим листом з повідомленням про вручення та отримані представником Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" 24.05.2019, що підтверджується описом вкладення та повідомленням про вручення поштового відправлення.

Проте, Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" перший примірник акта документальної невиїзної перевірки не повернуто, про що Головним управлінням ДФС у м. Києві складено акт № 368/26-15-14-06-06/40437756 від 06.06.2019.

Представником відповідача під час розгляду справи вказано про відсутність оригіналу акта перевірки в зв`язку з неповерненням його до контролюючого органу позивачем. Одночасно відповідачем надано роздруковану копію акта перевірки.

Представник позивача під час розгляду справи вказав про відсутність у Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" акта перевірки.

Матеріалів по спірним правовідносинам під час розгляду справи позивачем також не надано з підстав їх вилучення у ході обшуку в межах кримінального провадження №42017000000003984 від 16.11.2017. На підтвердження даної позиції позивачем надано копію ухвали Печерського районного суду м. Києва від 05.05.2018 у справі № 757/21863/18-к та копію протоколу обшуку від 22.05.2018.

За таких обставин, судом надається оцінка спірним правовідносинам на підставі наданої представником відповідача копії акта перевірки та матеріалів, які використані контролюючим органом під час проведення перевірки.

Як вбачається з акта перевірки, відповідачем під час проведення перевірки встановлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" відповідно до частини четвертої статті 260 Митного кодексу України та пункту 21 Положення про митні декларації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450, заявлено на періодичне переміщення за МД:

від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011 товар «газ природний у газоподібному стані, період постачання березень 2018 року, у кількості 133 640 тис. кВт*год/13 257 941 м куб. через ПЗРГ Будінце. Густина газу - 0,676 кг/м куб.» на підставі підтвердження індивідуального договору вих. № 422053-422054 щодо поставки та прийому природного газу від 02.02.2018;

від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012 товар «газ природний у газоподібному стані, період постачання березень 2018 року, у кількості 133 640 тис. кВт*год/13 257 941 м куб. через ПЗРГ Берегдароц. Густина газу - 0,676 кг/м куб.» на підставі підтвердження індивідуального договору вих. № 422053-422054 щодо поставки та прийому природного газу від 02.02.2018;

від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812 товар «газ природний у газоподібному стані, період постачання за квітень 2018 року, у кількості 12 000 тис. м куб., що становить 127 200 МВт/год через ГВС Берегдароц. ГОСТ5542-87. Густина газу - 0,676 кг/м куб.» на підставі підтвердження індивідуального договору вих. № 427724-427725-427727 щодо поставки та прийому природного газу від 26.02.2018.

Згідно підрозділів 4 граф 31 періодичних МД від 27.02.2018 № 27.02.2018 № UA903010/2018/003011 та від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012 терміном, під час якого здійснюватиметься регулярне переміщення товару через митний кордон України, задекларовано березень 2018 року.

Відповідно до графи D/J даних періодичних МД посадовою особою органу доходів і зборів при здійсненні митного оформлення зазначено строк доставки 15.04.2018, що означає встановлення граничного строку подання додаткових декларацій до даних періодичних МД 15.04.2018.

Згідно підрозділів 4 граф 31 періодичної МД від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812 терміном, під час якого здійснюватиметься регулярне переміщення товару через митний кордон України задекларовано, квітень 2018 року.

Відповідно до графи D/J даних періодичної МД посадовою особою органу доходів і зборів при здійсненні митного оформлення зазначено строк доставки 15.05.2018, що означає встановлення граничного строку подання додаткової декларації до даної періодичної МД 15.05.2018.

Згідно місячного загального акта № 03/2018 транспортування природного газу через ТП Будінце від 04.04.2018 та довідки щодо отримувачів природного газу на точці підключення (ТП) Будінце до вищезазначеного загального акту ПАТ «Укртрансгаз» (код 30019801) прийнято на точці підключення Будінце для ТОВ «Дельта Актив Груп» за березень 2018 року 13 997 115 м куб. (147 830 000 кВт/год).

Згідно місячного загального акту транспортування природного газу через ГВС Берегдароц б/н від 04.04.2018 та довідки щодо отримувачів природного газу на ПЗРГ Берегдароц до вищезазначеного загального акту ПАТ «Укртрансгаз» (код 30019801) прийняло на ПЗРГ Берегдароц для ТОВ «Дельта Актив Груп» за березень 2018 року 44 741 187 м куб. (470 657 000 кВт/год).

Враховуючи той факт, що на підставі підтвердження індивідуального договору вих. № 422053-422054 щодо поставки та прийому природного газу від 02.02.2018 оформлено періодичні МД від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011 та від 27.02.2018 №UA903010/2018/003012, від 05.03.2018 № UA903010/2018/003351 та від 05.03.2018 №UA903010/2018/003352, листом ТОВ «Дельта Актив Груп» від 26.06.2018 № 1-26/06 повідомлено Головне управління ДФС у м. Києві при проведенні попередньої перевірки, за результатами якої складено акт від 09.07.2018 № 908/26-15-14-06-06/40437756, що обсяги природного газу протягом 01.03.2018-05.03.2018 були переміщені на адресу підприємства на підставі періодичних МД, відмінних від тих, стосовно яких проводилася попередня перевірка, а саме: від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011 та від 27.02.2018 №UA903010/2018/003012, робочою групою скориговано дані щодо фактичного розподілу протранспортованого газу за березень 2018 року в розрізі контрагентів, надані ТОВ «Дельта Актив Груп» в листі від 22.06.2018 № 1-22/05, а саме: зменшено загальні обсяги природного газу, переміщеного на адресу підприємства в рамках підтвердження індивідуального договору вих. № 422053-422054 щодо поставки та прийому природного газу від 02.02.2018, на обсяги, переміщені протягом 06.03.2018 - 31.03.2018, та отримано наступні фактичні обсяги, що стосуються даної перевірки.

По індивідуальному договору від 02.02.2018 № 422053-422054 в точці входу Берегдароц - 25 056 МВт, 2 379 680 м куб., в точці входу Будінце - 3 840 МВт, 362 915 м куб.

Таким чином, даною перевіркою ТОВ «Дельта Актив Груп» та перевіркою, за результатами якої складено акт від 09.07.2018 № 908/26-15-14-06-06/40437756, повністю охоплено обсяги природного газу, фактично переміщених на адресу підприємства протягом березня 2018 року та зазначених у вищевказаних загальних місячних актах ПАТ «Укртрансгаз» (Берегдароц - 44 741 187 м куб. (470 657 МВт/год), Будінце - 13 997 115 м куб. (147 830 МВт/год)).

Відповідно до інформації, наданої листом Енергетичної митниці ДФС від 17.04.2019 № 1383/8/28-70-60-12 (вх. Головного управління ДФС у м. Києві від 19.04.2019 № 13855/7), згідно місячного загального акту транспортування природного газу через ГВС Берегдароц б/н від 03.05.2018 та довідки щодо отримувачів природного газу на ПЗРГ Берегдароц до вищезазначеного загального акту ПАТ «Укртрансгаз» (код 30019801) прийняло на ПЗРГ Берегдароц для ТОВ «Дельта Актив Груп» за квітень 2018 року 6 299 965 м куб. (66 334 МВт/год.).

Станом на 15.04.2018 ТОВ «Дельта Актив Груп» не було виконано обов`язок з оформлення додаткових декларацій до періодичних МД від 27.02.2018 №UA903010/2018/003011 та від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012 та сплати митних платежів за фактично переміщений товар.

Станом на 15.05.2018 ТОВ «Дельта Актив Груп» не було виконано обов`язок з оформлення додаткових декларацій до періодичних МД від 30.03.2018 №UA903010/2018/004812 та сплатити митних платежів за фактично переміщений товар.

Відповідно до інформації, наданої Енергетичною митницею ДФС листом від 17.04.2019 № 1383/8/28-70-60-12 (вх. Головного управління ДФС у м. Києві від 19.04.2019 №13855/7) до ПМД від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812 ТОВ «Дельта Актив Груп» подано податкові декларації від 15.05.2018 № UA903010/2018/007677 та від 30.05.2018 №UA903010/2018/008562, за якими складено картки відмови у прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів № 435 та № 461 відповідно у зв`язку з неподанням інвойсів та актів прийому-передачі газу, а також через відсутність коштів на рахунках митниці.

Відповідно до зазначених вище карток відмови ТОВ «Дельта Актив Груп» здійснено роз`яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість прийняття митної декларації, митного оформлення, випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а саме подати нову митну декларацію з повним пакетом документів та сплатити обов`язкові митні платежі, що справляються під час переміщення або у зв`язку з переміщенням товарів через митний кордон України.

Станом на дату реєстрації акта документальної невиїзної перевірки дотримання ТОВ «Дельта Актив Груп» вимог законодавства України з питань державної митної справи щодо перевірки правильності визначення бази оподаткування, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, під час митного оформлення товару «газ природний…» за МД від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011, від 27.02.2018 №UA903010/2018/003012, від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812, нові додаткові декларації до вищевказаних періодичних МД до оформлення не подано та не сплачено до Державного бюджету України належні до сплати митні платежі, тобто не виконані зобов`язання щодо подання додаткової митної декларації та сплати обов`язкових митних платежів.

Додатково встановлено, що Енергетичною митницею ДФС складено протокол про порушення митних правил від 26.06.2018 № 0030/90301/18 відносно керівника ТОВ «Дельта Актив Груп» ОСОБА_1 за ознаками порушення митних правил, передбаченого статтею 485 Митного кодексу України, а саме через протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів за фактично переміщений на митну територію України природний газ за ПМД від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812 протягом квітня 2018 року.

В акті перевірки вказано, що враховуючи відсутність інвойсів (рахунків-фактур), інформація щодо вартості природного газу, переміщеного на адресу ТОВ «Дельта Актив Груп» протягом березня та квітня 2018 року, отримано робочою групою з наявних індивідуальних договорів на постачання природного газу, додатків до них та додатково наданих підприємством документів.

Як вбачається з додатку 1 до акту перевірки, контролюючим органом обраховано митну вартість товару в розмірі 62 673 929,06 грн та визначено суму податкових зобов`язань з ПДВ в розмірі 12 534 785,81 грн.

Частиною четвертою статті 260 Митного кодексу України встановлено, що періодична митна декларація може подаватися на регулярне переміщення через митний кордон України товарів однією і тією ж особою на одних і тих же умовах та підставах протягом не більше 180 днів та під зобов`язання про подання додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця, у порядку та на умовах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Для випуску товарів відповідно до заявленого митного режиму, що ввозяться на митну територію України за періодичною митною декларацією, застосовуються курси валют, визначені відповідно до статті 31 цього Кодексу, заходи тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, чинні на день прийняття органом доходів і зборів додаткової декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця (частина шоста статті 260 Митного кодексу України).

Орган доходів і зборів не має права відмовити в прийнятті тимчасової або періодичної митної декларації, якщо виконано всі умови, встановлені цим Кодексом (частина восьма статті 260 Митного кодексу України).

Вимоги до оформлення і використання митних декларацій, на підставі яких декларуються товари, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України підприємствами, та інші товари, що відповідно до законодавства України декларуються шляхом поданням митної декларації, передбаченої для підприємств, а також порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначає Положення про митні декларації, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 № 450 (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Згідно з пунктом 21 Положення № 450 періодична митна декларація подається для декларування товарів, що переміщуються через митний кордон України суднами закордонного плавання, трубопровідним транспортом або лiнiями електропередачі, припасів, періодичних друкованих видань та товарів, переміщення яких через митний кордон України планується з періодичністю не рідше ніж два рази протягом строку її дії.

Подана митному органу періодична митна декларація підтверджує взяття декларантом або уповноваженою ним особою зобов`язання подати митному органу додаткові декларації на товари, переміщені за періодичною митною декларацією протягом попереднього календарного місяця.

Пропуск товарів через митний кордон України за періодичною митною декларацією може здійснюватися з моменту її оформлення митним органом протягом строку її дії у межах кількості товарів, зазначеної в періодичній митній декларації (пункт 23 Положення №450).

Товари, що ввозяться на митну територію України за періодичною митною декларацією трубопровідним транспортом, можуть бути випущені митним органом після оформлення періодичної митної декларації (пункт 25 Положення № 450).

Відповідно до пункту 26 Положення № 450 до 15 числа місяця, що настає за кожним календарним місяцем переміщення товарів через митний кордон України за періодичною митною декларацією, декларант або уповноважена ним особа зобов`язані:

подати додаткову декларацію (додаткові декларації) із зазначенням точних відомостей про товари, переміщені через митний кордон України за періодичною митною декларацією відповідно до заявленого митного режиму протягом відповідного календарного місяця;

подати передбачені законодавством документи, необхідні для здійснення митного оформлення товарів, крім документів, поданих разом з періодичною митною декларацією;

сплатити митні платежі, що справляються під час переміщення або у зв`язку з переміщенням товарів через митний кордон України.

Згідно з пунктами 1, 4 та 5 частини першої статті 266 Митного кодексу України декларант зобов`язаний:

здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу;

у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на органи доходів і зборів.

Проте, в порушення наведених вимог митного законодавства позивачем не подано додаткові декларації та не сплачено митні платежі.

Вказані обставини позивачем під час розгляду справи не спростовано. При цьому, позивач вказав, що пропущення строку на подання митних декларацій сталося з підстав відсутності фінансових інвойсів, які товариство мало отримати від своїх контрагентів та накладення арешту на банківські рахунки, що унеможливлювало здійснення предоплати авансових платежів на депозитний рахунок митниці.

Проте, доказів на підтвердження наведеної позиції позивачем не надано. Також позивачем не надано доказів оскарження карток відмови у прийнятті митних декларацій.

В свою чергу, відповідачем на підтвердження правомірності обставин викладених в акті перевірки надано листи Енергетичної митниці ДФС, які підтверджують обставини не подання ТОВ «Дельта Актив Груп» додаткових декларацій та не сплату митних платежів.

В контексті наведеного суд не бере до уваги доводи позивача відносно того, що висновки контролюючого органу щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" вимог податкового законодавства базуються виключно на припущеннях.

Одночасно суд бере до уваги пояснення позивача щодо не вчинення контролюючим органом дій з метою отримання вилучених правоохоронними органами документів, проте зазначає наступне.

Відповідно до пункту 85.9 статті 85 Податкового кодексу України у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов`язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.

При цьому, як вбачається з опису речей і документів, які були вилучені в ході обшуку, у позивача вилучені договори, додаткові угоди до договорів, акти виконаних робіт.

Документи, пов`язані із здійсненням митного оформлення товару «газ природний…» за митними деклараціями від 27.02.2018 № UA903010/2018/003011, від 27.02.2018 № UA903010/2018/003012, від 30.03.2018 № UA903010/2018/004812, що було предметом проведеної перевірки, правоохоронними органами не вилучались.

Таким чином, вилучені документи не впливають на обставини даної справи та не підлягали дослідженню під час проведення перевірки.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (частина перша статті 76 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина друга статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

В контексті наведеного суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи доведено правомірність висновків щодо порушення Товариством з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" вимог частин четвертої та десятої статті 260, частини другої статті 263, пунктів 1, 4 та 5 частини першої статті 266 Митного кодексу України, пункту 190.1 статті 190 Податкового кодексу України, пунктів 21 та 26 Положення про митні декларації, в результаті чого занижено податкове зобов`язання по сплаті ПДВ на суму 12 593 506,86 грн.

Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Згідно із пунктом 123.1 статті 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, -

тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов`язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування -

тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

З урахуванням наведеного та враховуючи повторність виявлених порушень, суд приходить до висновку про правомірність податкового повідомлення-рішення від 07.06.2019 № 0031851406, яким збільшено Товариству з обмеженою відповідальністю "Дельта Актив Груп" суму грошового зобов`язання за платежем: податок на додану вартість із ввезених на територію України товарів на суму 18 802 178,72 грн, з яких: за податковими зобов`язаннями - 12 534 785,81 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями - 6 267 392,91 грн.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Дельта Актив Груп» (провулок Лабораторний, 1, блок 140, каб. 138, м. Київ, 01133, код ЄДРПОУ 40437756) до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 43141267) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0031851406 від 07.06.2019 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева

Повний текст рішення складений 02.03.2021.