Рішення № 95236730, 01.03.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2021
Номер справи
580/321/21
Номер документу
95236730
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2021 року справа № 580/321/21

м. Черкаси

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., перевіривши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання противоправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області, в якій просить:

- визнати протиправною відмову управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області від 31 грудня 2020 року №3172/06 про відмову у встановленні ОСОБА_1 статусу особи з інвалідності внаслідок війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі відповідного посвідчення;

- зобов`язати управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області встановити ОСОБА_1 статусу особи з інвалідності внаслідок війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі відповідного посвідчення, врахувавши висновки рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 19.08.2020 року.

Ухвалою судді від 01.02.2020 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи проводити в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи в судове засідання.

Обґрунтовуючи вимоги позовної заяви, позивач посилається на те, що має право на визнання за ним статусу інваліда війни на підставі приписів пункту 9 частини другої статті 7 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII), як особа, яка приймала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, та якій встановлена інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Вважає відмову відповідача у наданні йому вказаного статусу протиправною, оскільки така суперечить наведеним положенням законодавства.

Відповідач у встановлений судом строк відзиву проти позову не подав, хоча копію ухвали про відкриття провадження у справі та копію позовної заяви з додатками отримав 05.02.2020, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1803103973561, у зв`язку з чим справа розглянута за наявними матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.

У період з 08.10.1986 по 31.12.1986 позивач залучався для виконання робіт під час ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Участь позивача у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, підтверджується його посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії серія НОМЕР_1 , виданим 27.02.2019.

Відповідно до довідки до акта огляду МСЕК серії 10 ААА №064049 від 29.10.2013 позивачу встановлена друга група інвалідності. Захворювання пов`язане з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Листом відповідача від 06.02.2020 №321/06 підтверджується, що позивач до нього звертався для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи. Зазначеним листом його повідомив про відсутність для цього підстав, оскільки за результатом перевірки наданих ним документів, зважаючи на дані листів: Управління з питань цивільного захисту населення та оборонної роботи Житомирської обласної державної адміністрації від 24.10.2019 №4458/06, Прокуратури Житомирської області – від 18.11.2019 №4644/06, Генеральної прокуратури України від 18.12.2019 №1998/06,- неможливо встановити приналежність Черкаської рухомої механізованої колони №247 у період участі позивача з 06.10.1986 до 31.12.1986 у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Народницькому районі Житомирської області до складових формувань Цивільної оборони.

Вказана перевірка пов`язана з наданням позивачем відповідачу довідки вих.від 10.11.1992 №365 Черкаської пересувної механізованої колони №247, підписаної начальником Б.К. Лінчуковим та інспектором з кадрів Л.С.Шпаком і скріпленої печатками, відповідно до якої стверджується, що він на підставі наказу від 16.10.1986 №45 до 31.12.1986 дійсно брав участь у роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в Народничому районі в 30-кілометровій зоні з нарахуванням заробітної плати в п`ятикратному розмірі.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2020 року в адміністративній справі №580/2711/20 визнано протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації щодо вирішення питання встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з видачею відповідного посвідчення. Зобов`язано управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації у встановленому законом порядку вирішити питання встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з видачею відповідного посвідчення.

Вказане рішення набрало законної сили 19.09.2020.

Листом №3172/06 від 31.12.2020 відповідач повідомив позивача про відсутність достатніх підстав для встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, оскільки департамент не володіє достатньою інформацією щодо залучення позивача до складу формувань Цивільної оборони під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Вважаючи таку відмову суб`єкта владних повноважень протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 4 Закону України від 22.10.1993 №3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі - Закон №3551-XII), до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

За змістом пункту 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, умовами для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ, є: 1) настання інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; 2) участь особи у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Згідно з частиною першою статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року №796-XII (далі - Закон № 796-ХІІ) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Положенням про Цивільну оборону СРСР, затвердженим постановою КПРС і Ради Міністрів СРСР від 18.03.1976 №1111, та Положенням про невоєнізовані формування ЦО СРСР, затвердженим наказом начальника ІДО СРСР від 06.06.1975 №90, було передбачено, що формування Цивільної оборони, в тому числі і невоєнізовані, створювались для виконання заходів по ліквідації аварій, катастроф, стихійних лих, великих пожеж, та їх наслідків, а також при застосуванні засобів масового ураження (у воєнний час), захисту і організації життєзабезпечення населення.

Судом встановлено факт участі позивача у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також настання інвалідності у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з участю у ліквідації цих наслідків. Ці обставини свідчать про те, що на позивача як на особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, поширюються пільги, гарантії і компенсації, передбачені Законом №796-ХІІ. Водночас, для набуття статусу інваліда війни з підстав, встановлених пунктом 9 частини другої статті 7 Закону №3551-ХІІ, окрім факту настання в особи інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (стосовно позивача цей факт встановлено), необхідно виконати умову щодо прийняття такою особою участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС саме у складі формувань Цивільної оборони.

Це пояснюється тим, що крім формувань Цивільної оборони, у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС брали участь інші формування, які створювались в іншому порядку, ніж невоєнізовані формування Цивільної оборони та направлялись у райони виконання робіт згідно з розпорядженням керівників відповідних органів, відомств, організацій, установ та підприємств.

Як вбачається з наданої позивачем копії довідки департаменту з питань цивільного захисту та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Київської обласної державної адміністрації №01-04/969/383 від 31.05.2013 департамент, як колишній штаб ЦО Київської області, підтвердив, що ОСОБА_1 у період з 08 жовтня 1986 року по 31 грудня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування інженерної служби ЦО від Народицького РАПО Житомирської області штаб ЦО і був задіяний до заходів ЦО з локалізації джерела радіоактивного забруднення - спорудження «Саркофагу».

Названа довідка видана на підставі: положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ДК КПРС і Ради Міністрів СРСР № 1111 – 1976 р., накази заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР № 90 від 06.06.1975 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелізації) їх матеріально- технічними засобами) та № 92 від 29.06.1976 р. (Настанова по організації та веденню Цивільної оборони в районі (сільському) на сільськогосподарському об`єкті народного господарства), розпорядження начальника ЦО СРСР від 26.04.1986, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 №01, від 30.04.1986 №02, від 06.05.1986 № 25, від 19.05.1986 №52 та інші), маршрутний лист, документи і матеріали по ЦО за 1986 рік, які зберігаються в департаменті, інші офіційні документи.

В рішенні Черкаського окружного адміністративного суду від 19 серпня 2020 року в адміністративній справі №580/2711/20 суд вказав, що оскільки позивач надав відповідачу документи, пов`язані з ліквідацією ним наслідків аварії на ЧАЕС, для надання йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни відповідач мав обов`язок з`ясувати, чи відповідає він вимогам вказаного вище п.9 ч.2 ст.7 Закону, зокрема, чи був він залучений до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Отже, відповідач мав витребувати та дослідити вищенаведені первинні документи на підставі яких видана довідка №01-04/969/383 від 31.05.2013 та за результатами їх аналізу вирішити питання про приналежність позивача до складу формувань Цивільної оборони.

З наданої позивачем копії листа №3172/06 від 31.12.2020 вбачається, що відповідач наведені первинні документи не перевіряв, натомість керувався листом Державної служби України з надзвичайних ситуацій від 11.01.2020 №1-452/162, листом Міністерства соціальної політики України від 01.03.2016 №2936/0/14-16/172 та листом Департаменту цивільного захисту оборони та взаємодії з правоохоронними органами Київської ОДА від 23.12.2020 №01.1-14/2095.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що відповідач не довів, що у спірних правовідносинах діяв з дотриманням вимог закону. Водночас не доведено, що відповідач вчинив саме дії з відмови позивачу у встановленні статусу та видачі посвідчення, оскільки відсутнє таке рішення, як акт розпорядчого характеру. Його лист містить загальну інформацію щодо недостатності підстав для спірних дій і не є рішенням про відмову, що вказує на допущену відповідачем бездіяльність.

Як наслідок, для відновлення порушених прав позивача у спірних правовідносинах, суд вважає за необхідне зобов`язати управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації Черкаської області розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідності внаслідок війни відповідно до п. 9 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та видачі відповідного посвідчення, з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, тому підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації щодо вирішення питання про встановлення ОСОБА_1 статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з видачею відповідного посвідчення.

Зобов`язати управління соціального захисту населення Смілянської районної державної адміністрації (20700, Черкаська область, м. Сміла, вул. Незалежності, буд.37, код ЄДРПОУ 03195777) у встановленому законом порядку розглянути питання про встановлення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з видачею відповідного посвідчення, з урахуванням висновків суду, викладених у судовому рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана з врахуванням особливостей закріплених п. 3 розділу VI «Прикінцеві положення» та п. 15.5 Перехідних положень КАС України протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя В.В. Гаращенко