
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2021 р. Справа№200/12182/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бєломєстнова О.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
24.12.2020 року позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3), у якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нарахування пенсії без 100 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Обґрунтовуючи позов зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому з 11.11.1994 року призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ". Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року його позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення йому перерахунку пенсії та зобов`язано здійснити перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року. Також зобов`язано здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року, та виплатити йому суму недоотриманої пенсії у повному обсязі за весь період з 01.01.2016 року за вирахуванням вже виплачених сум.
На виконання зазначеного рішення суду Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснило з 01.01.2016 року перерахунок пенсії, розмір якої складає 3476,09 грн. (6952,18 грн. х 50%), про що йому повідомлено листом від 24.09.2020 року. На його звернення щодо виконання рішення в частині перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» з 05.03.2019 року відповідач направив листи від 09.11.2020 року та від 25.11.2020 року, в яких повідомив, що рішення суду виконане в повному обсязі, але в наведеному відповідачем розрахунку відсутній перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії.
Наведене стало підставою його звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 30.12.2020 року було відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Ухвалою суду від 25.01.2021 року відмовлено у задоволенні заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
18.01.2021 року відповідач через відділ діловодства та документообігу суду надав відзив на адміністративний позов, у якому просив відмовити у задоволенні адміністративного позову. Свою позицію обґрунтовував тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року у справі № 200/830/20-а здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-569 від 09.09.2019 року. Основний розмір пенсії позивача встановлено на рівні 3476,09 грн., який визначено: 6952,18 грн. (розмір грошового забезпечення, визначений довідкою) помножено 50% (відсотковий розмір пенсії позивача, визначений у відповідності до статті 13 Закону України № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»). На момент перерахунку пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» відсотковий розмір пенсії позивача також складав 50 % грошового забезпечення. Цей відсоток був визначений при призначенні пенсії виходячи з 20-ти років вислуги у позивача і не змінювався при її перерахунку. Тому вважає твердження позивача, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в частині перерахунку пенсії лише з урахуванням 50 % відповідних сум грошового забезпечення є необґрунтованим.
Крім того відповідач зазначає, що ОСОБА_1 не відноситься до категорії військових пенсіонерів, перерахунок та виплата яким врегульовані пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» № 103 від 21 лютого 2018 року і постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 704 від 30 серпня 2017 року, оскільки є колишнім співробітником органів внутрішніх справ (міліції), тому скасування вказаних пунктів постанови КМУ № 103 не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу. Посилається на те, що пункт 1 і 2 постанови КМУ № 103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до постанови КМУ №704, а пункт 3 постанови КМУ № 103 передбачає перерахунок і виплату пенсії відповідно до постанови КМУ № 988 (грошове забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейських). Вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог, оскільки розмір грошового забезпечення відповідній категорії громадян врегульований постановою КМУ № 988, а не як вважає позивач постановою КМУ № 704.
Дослідивши подані сторонами документи, судом встановлено наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є одержувачем пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262 від 09 квітня 1992 року з 11 листопада 1994 року.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області (код ЄДРПОУ: 13486010) є суб`єктом владних повноважень, основним завданням якого згідно вимог чинного законодавства, зокрема, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року у справі № 200/830/20-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задоволено частково, а саме:
визнано протиправною бездіяльність Головного управління пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не здійснення ОСОБА_1 перерахунку пенсії;
зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року;
зобов`язано Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року;
зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплатити ОСОБА_1 суму недоотриманої пенсії у повному обсязі за весь період з 01.01.2016 року за вирахуванням вже виплачених сум.
У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання вказаного рішення здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-569 від 09.09.2019 року.
Розмір пенсії після виконання рішення суду складає 3476,09 грн., який визначено: 6952,18 грн. (розмір грошового забезпечення, визначений довідкою про розмір грошового забезпечення № 22/6-569 від 09.09.2019 року) помножено 50% грошового забезпечення (вислуга років 20).
Між сторонами відсутній спір щодо фактичних обставин справи. Підставою його виникнення є різна правова оцінка сторонами застосування певного відсотку грошового забезпечення під час здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства соціальної політики України, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Як раніше зазначено, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 10.03.2020 року у справі № 200/830/20-а зобов`язано відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року; зобов`язано відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії відповідно до постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до довідки Департаменту персоналу, організації та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 22/6-569 від 09 вересня 2019 року.
Відповідно до ч.4 ст. 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Згідно з частинами першою, другою та четвертою статті 63 Закону № 2262 перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Судом встановлено, що відповідачем на виконання вищевказаного рішення суду та відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» здійснено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2016 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення № 22/6-569 від 09.09.2019 року, в якій визначені такі складові як:
посадовий оклад - 2950,00 грн.;
оклад за військовим званням майора поліції - 2000,00 грн.;
надбавка за стаж служби 40% - 1980,00 грн.;
премія 0,32% - 22,18 грн.
Усього 6952,18 грн.
Розмір пенсії позивача після перерахунку складає 3476,09 грн., який визначено: 6952,18 грн. (розмір грошового забезпечення, визначений довідкою про розмір грошового забезпечення № 22/6-569 від 09.09.2019 року) помножено 50% грошового забезпечення (вислуга років 20).
Застосування вказаного відсотку обумовлено приписами статті 13 Закону № 2262 (чинною на момент призначення позивачу пенсії), якою встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
При цьому, як вбачається з наданого відповідачем протоколу за пенсійною справою N/А-19047 (МВС) від 17.06.2016 року, загальна вислуга років позивача становить 20 років. Крім того, зазначено, що позивач звільнений відповідно до пункту 2 статті 64 "в" у запас.
У зв`язку з наведеним суд дійшов висновку, що у зв`язку з відсутністю у позивача понаднормового стажу, загальний відсотковий розмір його пенсії складає саме 50% відповідних сум грошового забезпечення, який і був застосований відповідачем при перерахунку йому пенсії.
Позивач помилково утотожнює цей відсоток з обмеженнями виплат підвищення пенсії, які були встановлені Постановою КМ України №103 від 21.02.2018 та діяли до 05.03.2019 - набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва по справі №826/3858/18.
Перерахунок пенсії позивача на підставі рішення Донецького окружного адміністративного суду здійснювався відповідачем після 05.03.2019 року, а тому підстав для застосування при цьому обмежень, передбачених Постановою КМ України №103 від 21.02.2018 не було.
Як вбачається з доданого до відзиву на позовну заяву розрахунку доплати пенсії від 14.01.2021, донарахована сума починаючи з січня 2016 року по серпень 2020 року не обмежена 50% розміру збільшення пенсії. Загальна сума підвищення 74 318,31 грн. відповідає 100% суми, яка підлягає доплаті позивачу, що спростовує його доводи.
Суд підкреслює, що обмеження у порядку виплати підвищення пенсії (50%, 75%, 100% від суми підвищення) не впливають на розрахований при призначенні пенсії відсоток суми грошового забезпечення (50% за 20 років).
У позовній заяві позивач посилається також на судове рішення в зразковій справі №160/3586/19.
Проте справа, що розглядається, не відповідає наведеним у вказаному рішенні ознакам типової справи - спір не виникав у зв`язку з неперерахунком та невиплатою (із врахуванням раніше виплачених сум) пенсії позивачеві з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року.
Враховуючи викладене, судом не встановлено протиправних дій відповідача при здійсненні позивачу перерахунку пенсії з застосуванням 50 % грошового забезпечення. Тому позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
Понесені позивачем витрати з судового збору відповідно до ст. 139 КАС України стягненню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-10, 72-90, 139, 242-246, 205, 250, 255, 257-263, 293-295 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ЄДРПОУ: 13486010, місцезнаходження: Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, 3) про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо нарахування пенсії без 100 відсотків суми підвищення, визначеного станом на 01.03.2018 року з 05.03.2019 року; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області провести перерахунок та виплату пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум - відмовити.
Повний текст судового рішення складено та підписано 26 лютого 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Бєломєстнов О.Ю.