Рішення № 95234227, 02.03.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.03.2021
Номер справи
160/17066/20
Номер документу
95234227
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 березня 2021 року Справа № 160/17066/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Златіна Станіслава Вікторовича

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю " АРТ ФІНАНС" про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

21.12.2020 року Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ ФІНАНС", в якому просить:

- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ ФІНАНС» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 2 154,24 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року по справі № 160/12834/20 з Товариства з обмеженою відповідальністю АРТ ФІНАНС" на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів було стягнуто адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства щодо працевлаштування інвалідів у розмірі 19200,00 грн. Стягнута судом сума адміністративно-господарських санкцій мала бути самостійно сплачена відповідачем до 15.04.2019 року, однак вказана сума надійшла на рахунки Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів лише 28.10.2020 року. Таким чином, оскільки сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена з простроченням на 561 днів, підлягає сплаті пеня у розмірі 2154,24 грн., яку і просять стягнути в судовому порядку.

Ухвалою суду від 28 грудня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Цією ж ухвалою відповідачу надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем у встановлений судом строк, письмових заперечень проти позову, пояснень чи доказів щодо заявлених позовних вимог, на підтвердження або спростування обставин, зазначених у позові, не надано, як і заяви про визнання позову.

Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом встановлено, що ТОВ "АРТ ФІНАНС» перебуває на обліку у Дніпропетровському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2020 року у справі № 160/12334/20 встановлено, що ТОВ "АРТ ФІНАНС» за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю у 2018 році, відповідач повинен був до 15.04.2019 самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 19 200,00 грн., у зв`язку з невиконанням зазначених вимог законодавства судом ухвалене рішення про стягнення адміністративно-господарських санкцій з ТОВ «АРТ ФІНАНC» у сумі 19 200,00 грн.

Оскільки, обставини щодо нарахування заборгованості ТОВ "АРТ ФІНАНС» зі сплатити адміністративно-господарських санкцій у розмірі 19 200,00 грн. є преюдиційними, суд не надає їм оцінку.

Позовні вимоги щодо стягнення пені за несвоєчасну сплату нарахованих адміністративно-господарських санкцій ґрунтуються на тих обставинах, що стягнута судом сума адміністративно-господарських санкцій мала бути самостійно сплачена відповідачем до 15.04.2019 року, однак вказана сума надійшла на рахунки Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів лише 28.10.2020 року, а тому, позивач вважає, що сума адміністративно-господарських санкцій була сплачена відповідачем з простроченням у 561 днів у результаті чого за ним обліковується заборгованість зі сплати пені на суму 2 154,24 грн.

Надаючи оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами, є Закон України від 21 березня 1991 року №875-ХІІ "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (далі - Закон №875-ХІІ).

Згідно із ч.2 ст.17 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю.

Частинами 1-3, 5, 11 ст.19 Закону №875-ХІІ встановлено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.

Норматив робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його встановлення визначаються виключно цим Законом. Якщо іншими законами встановлюються нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, або порядок їх встановлення, відмінні від зазначених у цьому Законі, застосовуються положення цього Закону.

Згідно із ч.9 ст.19 Закону №875-ХІІ, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцезнаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

Частиною 10 ст.19 Закону №875-ХІІ передбачено, що керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативів робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, неподання Фонду соціального захисту інвалідів звіту про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Судом встановлено, що ТОВ "АРТ ФІНАНС» зазначених вимог закону не виконало та за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування осіб з інвалідністю і не зайнятих особами з інвалідністю у 2018 році, відповідач повинен був до 15.04.2019 самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 19 200,00 грн., у зв`язку з невиконанням зазначених вимог законодавства судом ухвалене рішення про стягнення адміністративно-господарських санкцій з ТОВ "АРТ ФІНАНС» у сумі 19 200,00 грн.

Частинами 2-3 ст.20 Закону №875-ХІІ визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Сплату адміністративно-господарських санкцій і пені підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, проводять відповідно до закону за рахунок прибутку, який залишається в їх розпорядженні після сплати всіх податків і зборів (обов`язкових платежів).

Враховуючи вищезазначену норму, відповідач повинен був сплатити пеню виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

З наданого суду розрахунку пені вбачається, що сума пені 19 200,00 грн., обчислена виходячи із того, що відсоток ставки НБУ станом на 27.10.2020 року становив 6.00%. Розмір пені за 1 день: 6,00 х 120 / 100 / 365 = 0,02 %. Отже, розмір пені за 561днів становив: (19 200,00 х 0.02 %) х 561 = 2154,24 грн.

Таким чином, суд дійшов висновку, що до відповідача обґрунтовано застосовані зазначені адміністративно-господарські санкції у зв`язку з несвоєчасною сплатою яких до нього мають бути застосовані штрафні санкції у вигляді пені.

Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Беручи до уваги, що відповідач не виконав покладеного на нього обов`язку та своєчасно не сплатив заборгованість, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення пені підлягають задоволенню.

Згідно з частиною 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись ст.ст. 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Старокозацька, 52, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 25005978) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АРТ ФІНАНС» (вул. Кн.Ольги, б.2 оф.17, Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 38360810) про стягнення пені - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АРТ ФІНАНС» на користь держави в особі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення термінів сплати суми адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 2 154,24 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя (підпис) С.В. Златін

Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду

Помічник судді Лісна А.М.

Рішення не набрало законної сили станом на 02.03.2021 року

Помічник судді Лісна А.М.