
Справа № 420/2962/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Аракелян М.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці в Одеській області (код ЄДРПОУ 39781624; адреса: проспект Шевченка, 2, м. Одеса, 65044) до Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» (код ЄДРПОУ 34108926; адреса: вул. Леніна, 11, м. Ананьїв, Одеська область, 66400) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),-
ВСТАНОВИВ:
06 квітня 2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал», у якому позивач просив суд:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» (код ЄДРПОУ 34108926; адреса: вул. Леніна, 11, м. Ананьїв, Одеська область, 66400) шляхом зобов`язання Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» зупинити експлуатацію комплекної трансформаторної підстанції КТП-5, яка знаходиться за адресою м. Ананьїв, вул. Незалежності, 121; трансформаторної підстанції КТП-197, яка знаходиться за адресою м. Ананьїв, вул. Б. Хмельницького, 1; зупинити роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В; роботи в колодязях, траншеях, котлованах, колекторах, замкнутому просторі; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; зупинити експлуатацію і ремонт водозбірних споруд у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал», з метою перевірки додержання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки. Під час проведення планової перевірки виявлено 31 порушення нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 створюють загрозу життю та здоров`ю людей. Враховуючи зазначене, а також порушення законодавства, викладене у рядку № 1, 2, 16, 19, 22, 24 розділу V Акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 24 лютого 2020 року № 15/14.7/03-242 у зв`язку з метою недопущення спричинення шкоди життю чи здоров`ю людей є підстави для негайного зупинення експлуатації трансформаторної підстанції КТП-5, яка знаходиться за адресою: м. Ананьїв, вул. Незалежності, 121; трансформаторної підстанції КТП-197, яка знаходиться за адресою: м. Ананьїв, вул. Б. Хмельницького, 1; зупинення робіт в діючих електроустановках напругою понад 1000 В; робіт в колодязях, траншеях, котлованах, колекторах, замкнутому просторі; робіт, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; зупинення експлуатації і ремонту водозбірних споруд, у зв`язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою суду від 02.06.2020 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у даній справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
У встановлений в ухвалі від 02.06.2020 року строк відповідач відзив на адміністративний позов не надав, копія ухвали направлена відповідачу.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що Наказом Головного управління Держпраці в Одеській області № 53 від 17.01.2020 року «Про затвердження графіків перевірок суб`єктів господарювання та об`єктів на лютий 2020 року» затверджено проведння перевірки КП Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» щодо додержання законодавства у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення у період з 18.02.2020 по 24.02.2020 року (а.с.7-10).
Відповідно до наказу Головного управління від 17.01.2020 № 53, повідомлення про проведення планової перевірки від 15.01.2020 року № 15/01-28-107 (а.с.11) та направлення на проведення перевірки від 17.01.2020 року № 15/01-29-74 (а.с.12), у період з 18.02.2020 по 24.02.2020 року посадовими особами Головного управління було проведено планову перевірку Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал».
За наслідком проведення перевірки контролюючим органом складено Акт перевірки суб`єкта господарювання від 24.02.2020 року № 15/14.7/03-242 (а.с.13-18), яким зафіксовано наступні порушення (Акт підписаний директором КП Маналатій Ю.М. без зауважень):
- ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» -не отримано дозвіл на устаткування підвищеної небезпеки: устаткування напругою понад 1000В трансформаторних підстанцій КТП-5, КТП-197. Порушено вимоги додатку 3 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (ПКМ України від 26.10.2011 № 1107 в редакції від 10.04.2019);
- ст. 21 ЗУ «Про охорону праці» - не надана декларація відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки на виконання робіт підвищеної небезпеки та Машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:
- роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В;
- роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра;
- роботи в колодязях, траншеях, котлованах, колекторах, замкнутому просторі;
- експлуатація і ремонт водозбірних споруд Порушено вимоги додатку 6 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки (ПКМ України від 26.10.2011 № 1107 в редакції від 10.04.2019);
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - директор не забезпечив проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці працівників у кількості 31 особи. Порушено п.3.18 НПАОП 0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - особа відповідальна за охорону праці не пройшла навчання та перевірку знань з питань охорони праці;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не розроблена програма вступного інструктажу з питань охорони праці;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не проводиться первинний, повторний, позаплановий інструктаж з питань охорони праці;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не розроблені інструкції з охорони праці для всіх професій згідно штатного розпису та видів робіт;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» -не ведеться журнал реєстрації інструкцій з охорони праці на підприємстві;
- ст. 13 ЗУ «Про охорону праці» - не ведеться журнал обліку видачі інструкцій з охорони праці на підприємстві;
- ст. 22 ЗУ «Про охорону праці» - відсутній журнал реєстрації осіб, що потерпіли від нещасних випадків;
- ст.8 ЗУ «Про охорону праці» - працівники підприємства не забезпечені спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - особа відповідальна за охорону праці не пройшла навчання з питань електробезпеки;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не розроблено Положення про енергетичну службу підприємства;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутній перелік осіб, які мають прано одноосібного огляду електроустаткування;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не узгоджений у відділі Держпраці список робітників, які мають право вести оперативні переговори та віддавати оперативні розпорядження;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не забезпечено проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань і вимірів електроустановок, а саме: трансформаторних підстанцій КТП-5, КТП-197, повітряних ліній 0,4 кВ та кабельних ліній 0,4 кВ згідно з правилами і нормами;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутні електрозахисні засоби для обслуговування електроустановок, а також засоби індивідуального захисту, а саме:
Вище 1000 В.
- ізольована штанга (оперативна) - 2шт.
- показчик напруги - 2шт.
- діелектричні рукавички – 1 пари.
- переносні заземлення - 2шт.
- плакати і знаки безпеки ( переносні) — комплект.
до 1000 В
- показчик напруги -2 шт.
- електровимірювальні кліщі -1 шт.
- інструмент з ізолювальними рукоятками - 1 компл.
- захисні каски ' - 1 шт, на кожного електротехнічного працівника
- респіратори - 2 шт.
- захисні окуляри - 2 пари;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутній журнал обліку та зберігання засобів захисту;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не проведено опосвідченяя стану безпеки електроустановок, а саме: трансформаторних підстанцій КТП-5, КТП-197, повітряних ліній 0,4 кВ та Кабельних ліній 0,4 кВ;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутній перелік робіт, що виконуються за нарядами, розпорядженнями і в порядку поточної експлуатації;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не виконуються організаційні заходи, що убезпечують працівників під час роботи, а саме: оформлення робіт нарядом, розпорядженням або затвердженням переліку робіт, що виконуються в порядку поточної експлуатації;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не проведено випробування ізоляції, опору петлі «фаза-нуль» кабельних ліній КЛ 0,4, кабельних вводів 0,4 кВ, внутрішньої електропроводки;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутній паспорт на кабельні лінії КЛ 0,4 кВ та повітряні лінії ГОІ. 0,4кВ;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутні паспорти, схеми та протоколи вимірювання на кожен заземлювальний пристрій, що є в експлуатації;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не присвоюється працівникам в установленому порядку група з електробезпеки;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не призначена особа відповідальна за експлуатацію свердловин, водозабірних споруд;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - при виконанні небезпечних робіт керівники не видають наряди-допуски;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - персонал не забезпечений сигналізаторами шкідливих та небезпечних речовин;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - відсутні примусова система вентиляції в будівлі КНС;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - не забезпечується проведення виміру статичного (1 раз на 2 місяці) та динамічного (1 раз на місяць) рівней у свердловинам;
- ст.13 ЗУ «Про охорону праці» - до паспорту свердловин не заносяться записи, щодо ремонту свердловин та результати перевірки та іспитів.
24.02.2020 року ГУ Держпраці в Одеській області винесено Припис № 15/14.7/03-242-444 про усунення порушень вимог законодавства, у якому зафіксовано 31 порушення законодавства з охорони праці та промислової безпеки, з яких 6 створюють загрозу життю та здоров`ю людей (а.с.19-21).
Примірник припису 24.02.2020 вручено директору КП Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал», що підтверджується його підписом у приписі.
Позивач зазначає, що порушення законодавства, викладені у рядках № 1, 2, 16, 19, 22, 24 розділу V Акту перевірки суб`єкта господарювання (виробничого об`єкта) від 24 лютого 2020 року № 15/14.7/03-242, можуть спричинити шкоду життю чи здоров`ю людей.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Частиною третьою статті 43 Конституції України кожному гарантоване право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Згідно ст.1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відповідно до абзацу 1 ч.5 ст.4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Згідно з частиною першою статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право безперешкодно відвідувати підконтрольні підприємства (об`єкти), виробництва фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, та здійснювати в присутності роботодавця або його представника перевірку додержання законодавства з питань, віднесених до їх компетенції.
Відповідно до абзацу 5 частини першої статті 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі - Положення №96), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Держпраці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За змістом пункту 3 Положення №96 основними завданнями Держпраці, поміж іншого, є:
- реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
-здійснення державного регулювання і контролю у сфері діяльності, пов`язаної з об`єктами підвищеної небезпеки.
Відповідно до пункту 4 Положення №96 Держпраці відповідно до покладених на неї завдань:
- здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (підпункт 6);
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства у сфері охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань, зокрема, забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту; монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; (підпункт 16);
- зупиняє, припиняє, обмежує експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об`єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов`язаних із користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі відповідного розпорядчого документа у передбачених законодавством випадках, а також анулює видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників (підпункт 52).
Підпунктом 12 пункту 6 Положення №96 Держпраці для виконання покладених на неї завдань надано право звертатися у передбачених законом випадках до суду.
Згідно з пунктом 7 Положення №96 Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84 затверджено Положення про Головне управління Держпраці у Київській області, згідно з пунктом 1 якого, назване Головне управління є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується.
Таким чином, позивач наділений повноваженнями щодо здійснення контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, встановленому законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні визначає Закон України «Про охорону праці».
Відповідно до ст.13 Закону України «Про охорону праці», роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме: створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов`язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання; розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці; забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються; впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо; забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом; забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин; організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров`я виробничих факторів; розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці; здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці; організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці; вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно ст.21 Закону України «Про охорону праці», виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Проектування виробничих об`єктів, розроблення нових технологій, засобів виробництва, засобів колективного та індивідуального захисту працюючих повинні провадитися з урахуванням вимог щодо охорони праці. Експертиза проектів будівництва на їх відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці проводиться відповідно до статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності".
Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, видає дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, проведеної експертно-технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково-технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов`язань на постачання. Одержання дозволу не вимагається у разі експлуатації (застосування) устаткування підвищеної небезпеки, яке прийнято в експлуатацію з видачею відповідного сертифіката або щодо якого зареєстровано декларацію про готовність до експлуатації, а також у разі реєстрації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Порядок видачі дозволів або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання дозволів центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, проведення або експлуатація (застосування) яких потребує отримання дозволу, та граничні розміри тарифів на проведення експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб`єкта господарювання, висновок якої є підставою для видачі дозволів, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Строк дії дозволу становить: на виконання робіт або на експлуатацію машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - п`ять років (з подальшим його продовженням); на застосування машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки - безстроково.
Підставою для переоформлення документа дозвільного характеру є: зміна найменування суб`єкта господарювання - юридичної особи або прізвища, імені та по батькові фізичної особи - підприємця; зміна місцезнаходження суб`єкта господарювання.
Підставою для відмови у переоформленні, видачі дубліката дозволу є: подання роботодавцем неповного пакета документів, необхідних для переоформлення, видачі дубліката дозволу згідно із встановленим законодавством вичерпним переліком; виявлення в документах, поданих роботодавцем, недостовірних відомостей; зміна ідентифікаційного коду за Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) юридичної особи або реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, зазначеного у дозволі.
Переоформлення, видача дубліката дозволу здійснюються на безоплатній основі.
Набуття права на виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки може здійснюватися на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з охорони праці. Переліки видів робіт, машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки, виконання або експлуатація (застосування) яких може здійснюватися на підставі такої декларації, встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, протягом 10 робочих днів з дня надходження заяви на одержання дозволу та необхідних документів приймає рішення про видачу дозволу або про відмову в його видачі із зазначенням підстав, визначених цією статтею.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, приймає рішення про відмову у видачі дозволу в разі: неподання роботодавцем необхідних документів та (або) їх оформлення з порушенням встановлених вимог; подання недостовірних відомостей або висновку за результатами експертизи, який затверджено чи складено більш як за рік до дня подання заяви; встановлення згідно з висновком за результатами експертизи невідповідності об`єкта експертизи вимогам законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці.
Відповідно до п.21 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від від 26 жовтня 2011 р. №1107, виконання робіт підвищеної небезпеки, що зазначені в додатку 6, експлуатація (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначене в додатку 7, здійснюються роботодавцем на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці.
Декларація за формою згідно з додатком 8 подається суб`єктом господарювання (уповноваженим ним органом або особою): у паперовій формі особисто або поштовим відправленням – адміністратору; в електронній формі через портал електронних сервісів юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, оформлена згідно з вимогами законів у сфері електронних документів, - дозвільному органу за своїм місцезнаходженням або у випадках, передбачених законом, за місцем провадження діяльності чи місцезнаходженням об`єкта не пізніше ніж за п`ять робочих днів до початку виконання робіт підвищеної небезпеки та експлуатації (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності.
Згідно п.17 Переліку видів робіт підвищеної небезпеки Додаток 6 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 3 березня 2020 р. № 207), на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці виконується монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що зазначені в додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки.
Відповідно до п.7 Додатку 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. № 1107, до переліку машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, що експлуатуються (застосовуються) на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці відносяться, устатковання напругою понад 1000 В (електричне устатковання електричних станцій і мереж, технологічне електрообладнання).
Таким чином, на роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000 В; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; роботи в колодязях, траншеях, котлованах, колекторах, замкнутому просторі; експлуатація і ремонт водозбірних споруд необхідно отримати декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт на об`єктах підвищеної небезпеки.
Щодо порушення відповідачем пункту 1.3.1 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України 09.01.98 №4 (далі - Правила №4), суд зазначає наступне (пункт 16 розділу V).
Пунктом 1.3.1 Правил №4, визначено, що керівник підприємства зобов`язаний забезпечити утримання, експлуатацію і обслуговування електроустановок відповідно до вимог чинних нормативних документів. Для цього він повинен, поміж іншого:
- забезпечити проведення протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань та вимірювань електроустановок згідно з правилами і нормами (ПТЕ);
- забезпечити проведення технічного огляду електроустановок.
Згідно з пунктом 7 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687 технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції і модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації устаткування, оцінки технічного стану складових частин, деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідність технічним вимогам тощо.
При цьому пунктом 5 Порядку №687 передбачено, що технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування проводять атестовані в установленому порядку фахівці спеціалізованої, експертної та уповноваженої організації, які безпосередньо не беруть участі у проектуванні, виготовленні, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устаткування.
В матеріалах справи відсутні докази проведення відповідачем протиаварійних, приймально-здавальних і профілактичних випробувань і вимірів електроустановок.
Щодо не проведення відповідачем опосвідчення стану безпеки електроустановок підприємства, що є порушенням ним пунктів 8.1-8.4 Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.98 №4, суд зазначає таке (пункт 19 розділу V Акту).
Згідно з пунктом 8.1 указаних Правил регламентні роботи по проведенню опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів виконується підприємством (власником) згідно з орієнтовним переліком робіт. Періодичність опосвідчень стану безпеки встановлена один раз на три роки, після первинного опосвідчення, яке провадиться протягом року після затвердження цих Правил. Рівень безпечного стану електроустановок оформлюється актом, у якому оцінюється стан безпеки діючого електроустаткування, наявність необхідної експлуатаційної та оперативної документації в електрогосподарстві.
Пунктом 8.2 цих Правил встановлено, що акт опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів (додаток 8), оформлюється комісією підприємства (організації) у складі: - керівника (головного інженера) - голова комісії); начальника енергетичної служби (особи, відповідальної за електрогосподарство); начальника відділу охорони праці. Акт затверджується керівником підприємства (організації), власником.
Відповідно до пункту 8.3 згаданих Правил опосвідченням передбачається:
- перевірка наявності експлуатаційної і виконавчої документації в обсягах, передбачених вимогами ПВЕ, ПТЕ і ПБ, СНиП, державних стандартів, під час експлуатації електроустановок споживачів, паспортно-технічних даних, інструкцій щодо експлуатації устаткування;
- визначення достатності і працездатності захисно-блокувальних пристроїв;
- оцінка стану безпеки електроустаткування, а також стану будівельної частини будівель і споруд енергетичних об`єктів;
- перевірка періодичності і якості виконання регламентних робіт щодо обслуговування електроустаткування;
- оцінка рівня фахової підготовки працівників з питань безпеки, відповідності кваліфікації до робіт, що виконуються.
Акти опосвідчення стану безпеки електроустановок реєструються та зберігаються на підприємстві (організації), у власника. Копії актів, по закінченні звітного періоду, направляються в територіальні органи Держнаглядохоронпраці, Держенергоспоживнагляду та у відділи охорони праці Держадміністрацій. (пункт 8.4 Правил).
Відповідно до п. 8.7.3. Правил, 4 на підприємстві має знаходитись наступна документація:.
Наказ про особу, відповідальну за електрогосподарство, її професійна відповідність.
Список осіб, які мають право віддавати оперативні розпорядження, вести оперативні переговори, а також наявність переліку телефонів диспетчерів енергопостачальної організації та доступність зв`язку.
Журнал перевірки знань ПТЕ електроустановок споживачів і цих Правил.
Список електротехнічних працівників.
Медичний висновок про дозвіл на право роботи електротехнічних працівників в електроустановках.
Список осіб, які можуть призначатися відповідальними особами.
Перелік робіт, які можуть виконуватися за нарядом і за розпорядженням.
Перелік робіт, які проводяться в порядку поточної експлуатації.
Однолінійна схема електроустановок.
Комплект експлуатаційних інструкцій та інструкцій з охорони праці.
Журнал інструктажів.
Журнал обліку електроінструменту.
План навчання електротехнічних працівників безпеці праці.
План протиаварійних тренувань.
Журнал обліку протиаварійних і протипожежних тренувань.
Оперативний журнал.
Журнал обліку відмов і аварій в роботі електрообладнання і мереж.
Журнал обліку захисних засобів.
Журнал реєстрації протоколів випробування засобів захисту і інструменту з ізолювальними ручками, переносних світильників, знижувальних трансформаторів; журнал випробувань засобів захисту із діелектричних матеріалів.
Журнал обліку робіт за нарядами і розпорядженнями.
Графік огляду кабельних трас, кабельних споруд і повітряних ліній.
Протоколи перевірок і випробування електрообладнання, апаратури, пристроїв РЗ і А, електромереж і заземлювальних пристроїв.
Паспортні карти або журнали з описом електрообладнання, що експлуатується, і захисні засоби з зазначенням технічних характеристик і зазначенням інвентарних номерів.
Креслення електромереж, установок і споруд; кабельні журнали, виконавчі креслення ПЛ і кабельних трас.
Виконавча документація підземних кабельних трас і заземлювальних пристроїв з прив`язками до будівель і постійних споруд із зазначенням місць встановлення з`єднувальних муфт і перетинів з комунікаціями.
Відповідачем не доведено усунення виявлених порушень (п.п.19,22,24 розділу V Акту перевірки), зокрема, не надано орієнтовний перелік робіт щодо проведення опосвідчення стану безпеки електроустановок споживачів та випробувань ізоляції, опору петлі «фаза-нуль».
Відповідно до ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом (ст. 43 Конституції України).
Отже, саме людина, її життя і здоров`я, зокрема визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні. Кожен громадянин повинен бути забезпечений безпечними для його життя і здоров`я умовами праці.
Недотримання правил у сфері промислової безпеки, охорони праці може призвести до тяжких наслідків, що є неприпустимим, оскільки порушуватиме конституційно закріплені права людей, зокрема тих, які працюють на електроустановках, та, окрім того, створює загрозу життю та здоров`ю людей, які працюють на підприємствах, установах, організаціях, які обслуговуються такими електроустановками.
Положення ст. 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод гарантують, що право кожного на життя охороняється законом та обов`язок захищати право на життя за ст. 2 цієї Конвенції визначається у поєднанні із загальним обов`язком держави за ст. 1 Конвенції, яка визначає гарантування кожному, хто перебуває під юрисдикцією, прав і свобод, визначених в Конвенції.
Таким чином, в ході судового розгляду справи судом встановлено, що недотримання відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки й високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров`ю працівників (робітників).
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Дослідивши письмові докази та з`ясувавши фактичні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління Держпраці в Одеській області підлягають задоволенню, а судові витрати зі сплати судового збору позивачем згідно ч.2 ст.139 КАС України не підлягають розподілу між сторонами.
Керуючись ст. ст. 241-246, 250, 255, 297 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці в Одеській області до Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) – задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» (код ЄДРПОУ 34108926; адреса: вул. Леніна, 11, м. Ананьїв, Одеська область, 66400) шляхом зобов`язання Комунального підприємства Ананьївської міської ради «Ананьїв-Водоканал» зупинити експлуатацію комплекної трансформаторної підстанції КТП-5, яка знаходиться за адресою м. Ананьїв, вул. Незалежності, 121; трансформаторної підстанції КТП-197, яка знаходиться за адресою м. Ананьїв, вул. Б. Хмельницького, 1; зупинити роботи в діючих електроустановках напругою понад 1000В; роботи в колодязях, траншеях, котлованах, колекторах, замкнутому просторі; роботи, що виконуються на висоті понад 1,3 метра; зупинити експлуатацію і ремонт водозбірних споруд у зв`язку із загрозою життю та здоров`ю людей.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст.255 КАС України.
Відповідно до ст.295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя М.М. Аракелян