Рішення № 95205659, 25.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
380/6944/20
Номер документу
95205659
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2021 року справа №380/6944/20

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Шведа Б.В.,

представника позивача Несторовича Б.В.,

представників відповідача Гладія Р.М., Гороха В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Львові адміністративну справу

за позовом Головного управління ДПС у Львівській області (позивач)

до Державного підприємства «Стрийський комбінат хлібопродуктів № 1» Державного агентства резерву України (відповідач),

третя особа Стрийське управління Державної казначейської служби України у Львівській області (далі Стрийське управління ДКСУ у Львівській області),

третя особа Дрогобицьке управління Державної казначейської служби України у Львівській області (далі Дрогобицьке управління ДКСУ у Львівській області)

про стягнення простроченої заборгованості за бюджетними позичками

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС У Львівській області звернулося до адміністративного суду з позовом до Державного підприємства «Стрийський комбінат хлібопродуктів № 1» Державного агентства резерву України про стягнення коштів за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками в сумі в сумі 3996216,70 грн.

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що у відповідача утворилася заборгованість перед бюджетом у зв`язку з несплатою зобов`язань за бюджетними позичками. У зв`язку з чим територіальним органом Державної казначейської служби до контролюючого органу внесено подання для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості за фінансовою допомогою (основного боргу) в сумі 3996216,70 грн. Вказана заборгованість у добровільному порядку відповідачем не сплачена, що є підставою для звернення до суду з позовом щодо її стягнення. Просив позов задовольнити повністю.

Ухвалою суду від 02.09.2020 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. У вказаний судом строк позивач допущені недоліки усунув.

Згідно ухвали від 23.09.2020 відкрито загальне позовне провадження у адміністративній справі, залучено до участі у справі третіх осіб: Стрийське управління ДКСУ у Львівській області та Дрогобицьке управління ДКСУ у Львівській області, підготовче засідання призначено на 03.11.2020.

Стрийське управління ДКСУ у Львівській області подало письмові пояснення у справі, у яких зазначає, що Державному підприємству «Стрийський КХП № 1» надано бюджетну позику на закупівлю зерна, елітного та сортового насіння за державним замовленням в сумі 1567250 грн., яка станом на сьогоднішній день є неповернутою до Державного бюджету України. На суму простроченої заборгованості нараховувалась пеня. Загальна сума нарахованої пені становить 2428966,70 грн. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою не поширюється.

Відповідач відзиву на позовну заяву не подав.

03.11.2020 згідно протокольної ухвали закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 08.12.2020.

Третя особа – Стрийське управління ДКСУ у Львівській області подало заяву про розгляд справи без участі представника управління.

08.12.2020 відкладено розгляд справи на 26.01.2021.

26.01.2021 представник позивача та представник відповідача надали пояснення по суті спору, досліджено докази, відкладено розгляд справи на 25.02.2021.

25.02.2021 представником відповідача подано клопотання про витребування оригіналів долучених до справи договорів на підставі яких надавалась бюджетна позичка, яке судом відхилено з огляду на те, що оригінали даних договорів повинні бути наявними у відповідача, а не у позивача, а відповідач не вказав до яких з долучених до справи доказів у відповідача є зауваження. Також у судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про ознайомлення з матеріалами справи, яке залишено без розгляду на підставі ч.2 ст. 204 КАС України.

Представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, наведених у позовній заяві, представниками відповідача жодних аргументів на спростування позовних вимог не наведено.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши позивача та представників відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Стрийським управлінням Державної казначейської служби України Львівської області на адресу Стрийського управління ГУ ДПС у Львівській області внесено подання № 266 від 02 квітня 2020 року для здійснення заходів щодо стягнення простроченої заборгованості з ДП «Стрийське КХП № 1» за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції, яка станом на 01.04.2020 становить 1567250 грн., нарахована пеня у сумі 2428966,70 грн.

Стаття 19-1 Податкового кодексу України визначає функції органів доходів і зборів, до яких, зокрема, відноситься забезпечення стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно з ч. 9 ст. 17 Бюджетного кодексу України прострочена заборгованість суб`єкта господарювання перед державою за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету (включаючи плату за користування такими кредитами (позиками) та пеню) стягується з такого суб`єкта господарювання органами доходів і зборів, що є органами стягнення такої заборгованості у порядку, передбаченому Податковим кодексом України або іншим законом, включаючи погашення такої заборгованості за рахунок майна цього суб`єкта господарювання. Позовна давність на вимоги щодо погашення такої заборгованості суб`єкта господарювання перед державою не поширюється.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №174 затверджено Порядок обліку заборгованості, в тому числі простроченої, перед державою за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, наданими Міністерством фінансів у 1993-1998 роках, нарахування пені та списання безнадійної заборгованості.

Відповідно до п.2 Порядку №174 боржник - суб`єкт господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги, та не забезпечив своєчасне і повне виконання своїх зобов`язань за такою угодою;

бюджетна позичка/фінансова допомога - сума коштів, надана Мінфіном у 1993-1998 роках позичальнику на поворотній основі за рахунок коштів державного бюджету на умовах угоди про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

заборгованість за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - зобов`язання перед державою, що виникають у суб`єкта господарювання, який отримав кредит, залучений державою або під державні гарантії, бюджетну позичку/фінансову допомогу на умовах, визначених кредитною (субкредитною) угодою, угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги;

прострочена заборгованість за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою - заборгованість боржника перед державою за бюджетною позичкою/фінансовою допомогою (в тому числі за основним боргом, відсотками тощо), не погашена у строк, визначений угодою про надання бюджетної позички/фінансової допомоги.

Пунктом 6 Порядку №174 визначено, що облік простроченої заборгованості за бюджетними позичками/фінансовою допомогою ведеться органами Державної казначейської служби у валюті бюджетної позички/фінансової допомоги, в якій вони надані.

Згідно з п.10 Порядку №174, з метою примусового стягнення в установленому законодавством порядку простроченої заборгованості з боржника територіальні органи Державної казначейської служби до кінця місяця, що настає за звітним періодом інформують органи державної податкової служби за місцем реєстрації боржника про зміну розміру простроченої заборгованості за кредитами та суму нарахованої на неї пені.

Відповідно до п.15 Порядку №174 прострочена заборгованість за кредитами, бюджетними позичками/фінансовою допомогою, яка не погашена боржником протягом 30 календарних днів після настання строку платежу, а також нарахована на суму простроченої заборгованості за кредитом, бюджетною позичкою/фінансовою допомогою пеня стягуються в установленому законодавством порядку органами державної податкової служби за місцем реєстрації боржника відповідно до подання територіальних органів Державної казначейської служби.

Контролюючі органи мають право стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України (пп.20.1.19 п. 20.1 ст.20 Податкового кодексу України).

На податковий орган не покладено обов`язок перевіряти правомірність та обґрунтованість заборгованості.

Тобто підставою для звернення контролюючого органу до суду із позовом щодо стягнення з боржника суми простроченої заборгованості перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою, є відповідне подання органу Державної казначейської служби, яке вноситься до контролюючого органу через 30 календарних днів після настання строку платежу, що не сплачений боржником.

Головне управління ДПС України у Львівській області долучило до матеріалів справи документи на підтвердження надання ДП «Стрийський КХП № 1» бюджетних позичок, наданих на закупівлю зерна, елітного і сортового насіння за державними замовленнями 1995-1997 року, які були надані позивачу Стрийським УДКС України у Львівській області, інші докази щодо обліку заборгованості відповідача перед бюджетом за державними позичками, у сторони позивача об`єктивно відсутні.

При цьому, подання органу Державної казначейської служби, внесене до органів доходів і зборів в порядку та у спосіб, встановлені чинним законодавством, є достатньою та належною підставою для стягнення з боржника простроченої заборгованості з основного боргу перед державним бюджетом за бюджетними позичками, наданими на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням).

Аналогічні висновки наведені Восьмим апеляційним адміністративним судом у постанові від 20.02.2020 у справі № 460/1898/19, пров. № 857/13902/19.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Аналіз вказаної правової норми свідчить про те, що учасник судового процесу - суб`єкт владних повноважень повинен доводити правомірність своїх рішень, дій чи бездіяльності виключно в адміністративних справах про їх оскарження. Водночас, інший учасник судового процесу не позбавлений обов`язку довести ті обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги чи заперечення. Тобто обов`язок доказування в адміністративному процесі не покладено виключно на суб`єкта владних повноважень, а також на інших учасників в залежності від їх вимог та заперечень.

У даному випадку обов`язок доказування відсутності простроченої заборгованості за бюджетними позичками в сумі, яка обліковується за даними органу Державної казначейської служби, покладається на відповідача, в той час як позивач зобов`язаний підтвердити належними та допустимими доказами обставини, які стали підставою для звернення до суду з позовом щодо її стягнення.

Суд зазначає, що відповідач не навів жодного аргументу на заперечення факту отримання ним бюджетних позичок на закупівлю сільськогосподарської продукції за держконтрактом (замовленням), не надав будь-яких доказів сплати суми бюджетної позички, а також не заперечив суми боргу, який обліковується за підприємством відповідно до приписів постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 № 174.

Суд неодноразово відкладав розгляд справи з метою надання відповідачу можливості навести обґрунтовані заперечення проти позовних вимог, однак, на дату вирішення спору такі заперечення (відзив) не надано.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є законними та відповідають обставинам справи. Отже, позов слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 14, 77, 90, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити повністю.

Стягнути з Державного підприємства «Стрийський комбінат хлібопродуктів № 1» Державного агентства резерву України до Державного бюджету України кошти за простроченою заборгованістю за бюджетними позичками в сумі 3996216,70 грн. (три мільйони дев`ятсот дев`яносто шість тисяч двісті шістнадцять) гривень.

Судові витрати стягненню не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду, з врахуванням гарантій встановлених пунктом 3 Розділу VІ «Прикінцевих положень» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 01.03.2021.

Суддя Крутько О.В.