
Господарський суд
Житомирської області
_________
____________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"17" лютого 2021 р. м. Житомир Справа № 906/1325/20
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кравець С.Г.
секретар судового засідання: Гекалюк О.І.
за участю представників сторін:
від позивача: Гончарук О.М., адвокат, довіреність №007-167-1220 від 30.12.2020,
від відповідача: Лінійчук А.І., керівник, витяг з ЄДР,
присутня від відповідача: Пилипчук Н.Т. довіреність №1 від 09.01.2020 (вільний
слухач),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (м.Житомир),
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Люцина" (м.Житомир)
про стягнення 102378,43 грн.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Люцина" про стягнення 102378,43грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 18.11.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 16.12.2020.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 16.12.2020 відкладено підготовче засідання на 13.01.2021.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 13.01.2021 продовжено строк підготовчого провадження та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 22.01.2021.
Ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.01.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу №906/1325/20 до судового розгляду по суті на 17.02.2021.
Представник позивача в судовому засіданні 17.02.2021 позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, відповіді на відзив від 14.12.2020, а також поясненнях (вх.1217/21 від 19.01.2021) та просила позов задовольнити в повному обсязі (а.с.1-9, 97-100, 137-140).
Представник відповідача в судовому засіданні 17.02.2021 проти позову заперечив, просив у позові відмовити з підстав наведених у відзиві на позовну заяву від 30.11.2020, поясненнях на відповідь до відзиву від 29.12.2020 та запереченнях від 22.01.2021 (а.с.64-66, 114-118, 144-145).
Дослідивши подані документи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 01.01.2016 між Публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" (оператор ГРМ, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Люцина" (споживач, відповідач) було укладено шляхом підписання заяви-приєднання типовий договір на розподіл природного газу (для споживача, що не є побутовим) №09420U6NLWAP016 (далі - договір)(а.с.13).
Типовий договір розподілу природного газу є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.
Умови цього Договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" і Кодексу ГРС.
Згідно з пунктом 2.2 договору, за цим договором Оператор ГРМ зобов`язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов`язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим Договором.
За умовами пункту 1.3 договору, цей Договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного Кодексу України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку 1 (для побутових споживачів) або у додатку 2 (для споживачів, що не є побутовими) до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу Інформаційним листом за формою, наведеною у додатку 3 до цього Договору, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Згідно з пунктом 2.3 договору, при вирішенні всіх питань, що не обумовлені цим Договором, Сторони зобов`язуються керуватися Законом України "Про ринок природного газу" та Кодексом газорозподільних систем. Оператор ГРМ зобов`язується вносити зміни та оновлювати інформацію, що розміщена на його сайті, зокрема, чинну редакцію тексту цього Договору та Кодексу газорозподільних систем.
Оператор ГРМ має право: перевіряти роботу комерційного вузла обліку (лічильника газу), у тому числі встановленого на об`єкті Споживача, у порядку, визначеному Кодексом газорозподільних систем (пп.4 п.7.2 договору).
10.01.2019 працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" здійснювалась перевірка стану обліку природного газу з побутовими лічильниками відповідача, для чого фахівці ПAT "Житомиргаз" прибули на об`єкт газоспоживання ТОВ "Люцина", що розташований за адресою: м.Житомир, вул.Чуднівська, 94. Під час технічного огляду лічильників було встановлено порушення Кодексу ГРС, а саме: при перевірці роботи лічильників газу №1144748 G6РЛ та №1130036 G10РЛ було виявлено шум при роботі та механічні пошкодження на болтах лічильників, що підтверджується актами №50267 та №50268 перевірки стану обліку природного газу з побутовим лічильником (а.с.15-18).
В зв`язку з виявленими порушеннями, 04.02.2019 представниками ПAT "Житомиргаз" лічильники було демонтовано, запаковано в пакети, опломбовано та направлено на експертизу, про що свідчать складені акти про демонтаж засобів вимірювальної техніки та протоколи щодо направлення засобів вимірювальної техніки на позачергову (експертну) повірку (експертизу) від 04.02.2019 (а.с.19-24).
05.02.2019 комісією ПАТ "Житомиргаз" у присутності уповноваженої особи споживача - Сорокопуда М.В. (доручення №7 від 05.02.2019) було проведено експертизу лічильників газу ТОВ "Люцина", за результатами якої складено акти №3008 та №3009 від 05.02.2019 проведення експертизи лічильників, в яких зазначено, що втручання в роботу лічильників не виявлено (а.с.25-26, 29).
05.02.2019 ПАТ "Житомиргаз" за участю представника ТОВ "Люцина" Сорокопуда М.В. було складено акти про порушення №2560 та №2561, в яких встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ ХІ, глави 2, пункт 3, підпункт 1 "Пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно" (а.с.30-33). Згідно з актами, представника споживача було запрошено на засідання комісії та повідомлено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього Акта буде проводити засідання 28.02.2019 за адресою: Фещенка-Чопівського, 35. В актах зазначено, що представник споживача Сорокопуд М.В. з даними актами ознайомлений.
При цьому, за результатами проведеної позачергової повірки лічильників газу ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видано довідки №241 та №242 від 07.02.2019 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: лічильників газу №1144748 РЛ-6 та №1130036 РЛ-10 (а.с.27-28).
З матеріалів справи вбачається, що 28.03.2019 відбулось засідання комісії з розгляду актів про порушення, рішення щодо яких оформлено протоколом №28/03-19. За результатами засідання комісією було вирішено задовольнити акти про порушення та здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу ТОВ "Люцина", адреса об`єкта: м.Житомир, вул.Чуднівська, 94; встановлене порушення - пп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ; кількість обрахованого газу 4375куб.м. та 5131куб.м.; період нарахування - 01.02.2019 7:00 по 01.03.2019 07:00; підстава проведення перерахунку - пп.1 п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРМ; вартість - 47118,20грн та 55260,23грн відповідно. Також було вирішено направити акти-розрахунки споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.34).
В подальшому, позивач листом №10005.2-01-5920-0419 від 08.04.2019 надіслав відповідачу Акти-розрахунки від 28.03.2019, а також рахунки на оплату №69010177 від 28.03.2019 на суму 39265,17грн та №69010178 від 28.03.2019 на суму 55260,23грн (а.с.35-39; докази надіслання та вручення а.с.40).
Вказані рахунки відповідачем оплачено не було, що стало підставою для звернення АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" з позовом у даній справі про стягнення з відповідача вартості донарахованого об`єму розподіленого (спожитого) природного газу в загальній сумі 102378,43грн.
Відповідач, заперечуючи проти позову зазначає, що станом на 05.06.2019 року заборгованості між ТОВ "Люцина" перед АТ "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" не існувало, а визначена позивачем сума не підтверджується фактичними даними бухгалтерського обліку, не рахується на балансі підприємства позивача, як заборгованість відповідача. Вказує, що в актах проведення експертизи лічильників газу за результатами проведення експертизи втручання в роботу лічильників не виявлено, тому відсутня вина споживача, що свідчить про відсутність несанкціонованого споживання природного газу. Доводить, що саме по собі дотримання оператором газорозподільної системи формальної процедури фіксації порушення, за відсутності достовірно встановленого факту порушення не свідчить про правомірність складання відповідних документів. Зазначає, що позивач невірно застосовує норми, оскільки вимоги п.п.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС застосовуються тільки у випадку пропущення строку періодичної повірки.
Оцінивши подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з такого.
Правовідносини між споживачем та газорозподільною організацією врегульовані Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494 (далі - Кодекс ГРС), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за №1379/27824, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15.05.2015 року №285 тощо.
Закон України "Про ринок природного газу" визначає наступних суб`єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи; оператор газорозподільної системи: оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.
Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (далі - позивач, Оператор ГРМ) є Оператором ГРМ.
Відповідно до Кодексу ГРС Оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
У спірних правовідносинах відповідач має статус споживача. Згідно з п.4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об`єкти якої в установленому порядку підключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу.
Згідно з п.1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.
Відповідно до п.3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРС договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного Кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Згідно з п.4 глави 3 розділу VI кодекс ГРМ, договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Пунктами 1, 5 глави 1 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об`єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб`єктами ринку природного газу.
Згідно з п.1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору: 2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема, загальної похибки вимірювання; 3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб; 4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу; 5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв`язки газового та газорегулюючого обладнання; 6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон зачислення лічильником газу).
Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРС встановлено, що суб`єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.
Перевірка комерційного вузла обліку газу (далі - ВОГ), а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Відповідно до пунктів 2,3 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем акт про порушення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення, Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов`язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Згідно з п. 8, 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.
Якщо за результатами позачергової чи експертної повірки комерційного ВОГ (ЗВТ) буде підтверджена його невідповідність нормативним документам у сфері метрології та/або факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках за відсутності дублюючого чи підмінного ВОГ (ЗВТ) або припинення газопостачання об`єм розподіленого в точці вимірювання природного газу за період порушення та відсутності комерційного ВОГ (ЗВТ) розраховується у порядку, визначеному розділом XI цього Кодексу (п. 6 глави 9 розділу X Кодексу ГРС).
Як уже зазначалось, 10.01.2019 працівниками ПАТ по газопостачанню та газифікації "Житомиргаз" здійснено перевірку стану обліку природного газу у споживача - ТОВ "Люцина". За результатами перевірки та виявлених порушень позивачем складено акти про порушення №2560 та №2561, в яких встановлено порушення Кодексу ГРМ: Розділ ХІ, глава 2, пункт 1 "пошкодження ЗВТ (лічильник газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно".
Акти про порушення №2560 та №2561 від 05.02.2019, було складено у присутності представника споживача - Сорокопуда М.В. , що підтверджено його особистим підписом у розділі - "з Актом про порушення ознайомлений споживач (його представник)" та наявною в матеріалах справи довіреністю №7 від 05.02.2019. В розділі зауваження споживача, представником відповідача зазначено: "Порушення виявлено під час повірки лічильників 05.02.2019".
При цьому, слід зазначити, що в результаті проведеної експертизи лічильників газу 05.02.2019 складено акти №3008 та №3009 згідно з якими: пломби на лічильниках РЛ-6 №1144748 та РЛ-10 №1130036 не пошкоджені; цілісність відлікового механізму - не пошкоджено; механічні пошкодження та інше відсутні; похибки лічильника РЛ-6 №1144748 за об`ємами витрати Qmin = -12,18%, 0.2Qmax = -0,54%, Qmax = -0,68%; похибки лічильника РЛ-10 №1130036 об`ємами витрати Qmin = - 13,31%, 0.2Qmax = -0,56%, Qmax = -0,56%. Висновки комісії - втручання в роботу лічильників не виявлено.
ДП "Житомирський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" видано про довідки №241 та №242 про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки, а саме: лічильників газу №1144748 РЛ-6 та №1130036 РЛ-10.
У даному випадку, підставами для визначення ЗВТ непридатними стала невідповідність вимогам ДСТУ 3336-96 п.5.1.5, Р50-071-98, оскільки похибки лічильників - Qmax = -0,68%, 0.2Qmax = -0,54%, Qmin = -12,18% та Qmax = -0,56%, 0.2Qmax = -0,56%, Qmin = - 13,31%, перевищують максимально допустимі значення. Тобто, лічильники відповідача були визнані непридатними до застосування за метрологічними показниками.
За результатами засідання Комісії з розгляду актів про порушення, рішення щодо яких оформлено протоколом №28/03-19, яке відбулося 28.03.2019 за участю представника відповідача, комісією було вирішено задовольнити акти про порушення та здійснити перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу споживачу - ТОВ "Люцина", адреса об`єкту: м.Житомир, вул.Чуднівська, 94; встановлене порушення - пп.1 п.3 гл.2 розд.ХІ Кодексу ГРМ; кількість обрахованого газу 4375куб.м. та 5131куб.м.; період нарахування - 01.02.2019 7:00 по 01.03.2019 07:00; підстава проведення перерахунку - пп.1 п.4 гл.4 розд.ХІ Кодексу ГРМ; вартість - 47118,20грн та 55260,23грн відповідно. Також було вирішено направити акти-розрахунки споживачу для узгодження донарахованого об`єму природного газу в добровільному або судовому порядку (а.с.34-40).
Згідно з пп.1 п.3 гл.2 розд. XI Кодексу ГРМ, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об`єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до вимог п.п.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого: при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об`єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Твердження відповідача про те, що вимоги п.п.1 п.4 глави 4 Розділу XI Кодексу ГРС застосовуються тільки у випадку пропущення строку періодичної повірки свідчать про невірне тлумачення приписів наведеної норми, оскільки її умови застосовуються до різних видів виявлених порушень, в тому числі і до тих, які мають місце у даному випадку, а на лише у випадку пропущення строку періодичної повірки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає: 1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо; 2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об`єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу; 3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ; 4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення; 5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів; 6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
З огляду на наявність встановленого факту позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ на об`єкті відповідача обліковувались некоректно, що засвідчено складеними та підписаними сторонами актами про виявлені порушення, а також актами проведення експертизи лічильників газу, довідками спеціалізованого державного підприємства про непридатність лічильників газу споживача, у позивача були всі правові підстави для проведення перерахунку об`єму розподіленого (спожитого) природного газу на об`єкті відповідача в порядку, передбаченому пп. 1 п. 4 глави 4 розділу XI Кодексу.
В зв`язку із виявленим позаштатним режимом роботи лічильників відповідачу були проведені донарахування об`ємів, які в силу того, що лічильники не працювали у штатному режимі, об`єм газу необліковувався належним чином. Наведеним спростовуються доводи відповідача стосовно неправомірності проведених донарахувань обсягу газу за відсутності його вини та втручання в засоби обліку.
Виходячи з аналізу норм Кодексу газорозподільних систем, донарахування здійснюються за саму лише непридатність приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ, а перерахунок об`єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться за номінальною потужністю неопломбованого обладнання за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до додатків №4 до Типового договору розподілу природного газу, який додається до заяви-приєднання, на об`єкті споживача в точках комерційного обліку суб`єкта встановлено таке обладнання: водонагрівач Beretta IDRABAGNO (11 кВт) номінальною потужністю 3,2м.куб./год; водонагрівач SELENA SWH-20-E1 (25 кВт) номінальною потужністю 2,5м.куб./год; плита Indesit ПГ-4 KGG 21 S/R (10 кВт) номінальною потужністю 1,16м.куб./год; котел DAKON PLUX50 номінальною потужністю 9м.куб./год.
Судом встановлено, що відповідно до Акту №02-19-1109011140/П12 надання послуг з транспортування природного газу магістральними трубопроводами від 28.02.2019 та Акту №02-19-1512000704-баланс від 28.02.2019 вартість природного газу за 1м.куб. у лютому 2019 року становить: 10,7698752грн (0,11736грн + 10,6525152грн). Час роботи газового неопломбованого обладнання з 7-00 год. 01.02.2019 до 7-00 01.03.2019 становить 672,00 год.
Розрахункова кількість природного газу котла DAKON P LUX 50 складає 9м.куб./год х 672,00год = 6048,00м.куб.
Розрахункова кількість природного газу водонагрівача Beretta IDRABAGNO складає 3,2м.куб./год х 672,00год = 2150,40м.куб.; водонагрівача SELENA SWH-20-E1 складає 2,5м.куб./год х 672,00год = 1680,00м.куб.; плити Indesit ПГ-4 KGG 21 S/R складає 1,16м.куб./год х 672,00год = 779,52м.куб., що загалом становить 4609,92грн.
Перевіривши проведені позивачем нарахування, враховуючи вищенаведені дані та віднявши відповідні фактично оплачені відповідачем об`єми природного газу, судом встановлено, що сума необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу по ВОГ-1 становить: 55260,23грн, по ВОГ-2 становить: 47118,20грн. Загальна сума проведених нарахувань складає 102378,43грн.
За таких обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо нарахування відповідачу 102378,43грн вартості необлікованого об`єму та обсягу природного газу за період за період з 01.02.2019 7:00 до 01.03.2019 07:00, як такі, що підтверджуються належними та допустимими доказами.
При цьому, суд констатує, що предметом спору у даній справі є стягнення з відповідачів коштів на підставі рішення комісії з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом №28/03-19 від 28.03.2019. Дане рішення відповідачем в судовому порядку не оскаржувалось і станом на час розгляду даної справи є чинним і обов`язковим для виконання.
Заявлена у даній справі до стягнення сума виникла внаслідок проведення перерахунку (донарахування) необлікованих об`ємів природного газу в зв`язку з виявленим позаштатним режимом роботи газових лічильників, встановлених на об`єкті відповідача і така сума не з збитками, як помилково зазначає відповідач. Донарахування об`єму природного газу за своєю правовою природою, з урахуванням характеру спірних правовідносин, є одним з засобів обліку протранспортованого природного газу, який застосовується у чітко визначеному чинним законодавством порядку. Отже, у даному випадку таке донарахування не має на меті настання для споживача несприятливих економічних чи правових наслідків, не є санкцією, а пов`язане насамперед, з необхідністю обґрунтованого визначення обсягів наданих за договором про розподіл природного газу послуг, тобто способом обліковування газу в період коли він обліковується некоректно.
Доводи відповідача про те, що визначена позивачем сума не підтверджується фактичними даними бухгалтерського обліку та не рахується на балансі підприємства позивача, як заборгованість відповідача, судом оцінюються критично, оскільки заявлені суми відображаються в бухгалтерському обліку після узгодження донарахованого об`єму природного газу із споживачем в добровільному або судовому порядку. Окрім того, слід також зазначити, що на вже проведений розрахунок зазначені донарахування жодним чином не впливають, оскільки не змінюють їх.
Як визначає ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За змістом статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 102378,43грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу є обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства та такими, що підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст.129 ГПК України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Люцина" (10029, Житомирська область, м.Житомир, вул. Михайла Грушевського, буд.61; ідентифікаційний код 30239788) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Житомиргаз" (10002, Житомирська область, м.Житомир, вул. Фещенка-Чопівського, буд.35; ідентифікаційний код 03344071):
- 102378,43грн вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу,
- 2102,00грн витрат по сплаті судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено: 01.03.21
Суддя Кравець С.Г.
Друк:
1 - в справу,
2 - позивачу - рек.,
3 - відповідачу (рек. з пов.),
та на електронну пошту позивача:
office@ztgas.com.ua та Roman.Dovgalyuk@lawallince.ua