
Справа № 560/7224/20
РІШЕННЯ
іменем України
17 лютого 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.
за участю:секретаря судового засідання Троян О.А. представника позивача Бурмаки С.А. представника відповідача Чубко Л.В. розглянувши адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Хмельницькхліб" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 11 серпня 2020 року № 0108475804, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 4354010 грн., за основним платежем та застосовано штрафні фінансові санкції в сумі 2177005 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 11 серпня 2020 року № 0108455804, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 336615 грн.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області проведено камеральну перевірку даних, задекларованих позивачем у податковій звітності з податку на додану вартість за травень 2020 року.
Камеральною перевіркою встановлено порушення ТОВ "Торговий дім "Хмельницькхліб" пункту 36.1 статті 36, пункту 44.1 статті 44, пункту 187.1 статті 187, пунктів 200.1, 200.2, 200.4 статті 200, пунктів 201.14, 201.15 статті 201 ПК України та розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість № 21 від 28.01.2016 року, а саме:
- занижено податкові зобов`язання на суму 4354010 грн., в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року;
- занижено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту на суму 336615 грн.
За результатами перевірки відповідачем складено акт від 22.07.2020 року № 1031/22-01-58-04/38776215 та прийняті податкові повідомлення - рішення від 11 серпня 2020 року - № 0108475804, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 4354010 грн., за основним платежем та застосовано штрафні фінансові санкції в сумі 2177005 грн., та № 0108455804, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 336615 грн.
Прийняті податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню з наступних підстав.
Перевіркою встановлено, що позивач як платник податків задекларував значення р.16 "від`ємне значення", що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду" та р.16.1 "значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду" в сумі 372319 грн.
Значення р.16.1 задекларовано у відповідності до показника р.21 декларації за попередній звітний період, тобто за квітень 2020 року.
При цьому відсутнє декларування показника в р.16.3 " збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу" в сумі 4690625 грн., та р.16 в сумі 4318316 грн.
Позивач не врахував постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 року у справі № 560/3868/19 по ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.08.2019 року № 0010171407.
Вказаним податковим повідомленням-рішенням за результатами перевірки, яким зменшено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість в розмірі 4690625 грн., за лютий 2019 року.
Позивач не врахував постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду при поданні податкової звітності з податку на додану вартість за травень 2020 року, оскільки така постанова набрала законної сили 27.05.2020 року, та прийнята в письмовому провадженні.
Копію постанови позивач отримав 04 червня 2020 року.
Камеральна перевірка даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за травень 2020 року проведена відповідачем 22 липня 2020 року.
Отже позивач повинен був зменшити залишок від`ємного значення за результатами перевірки у розмірі 4690625 грн., за червень 2020 року, оскільки постанова суду ним була отримана 04.06.2020 року, а відповідач повинен був провести перевірку не за травень 2020 року, а за червень 2020 року.
Так як прийняті податкові повідомлення-рішення не відповідають вимогам законодавства, що підлягало застосуванню, тому позивач просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 16 листопада 2020 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 14.12.2020 року.
Протокольною ухвалою суду від 20.01.2021 року закрито підготовче засідання та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.02.2021 року.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та надав пояснення за змістом адміністративного позову.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю та надала пояснення відповідно до змісту відзиву на позов.
Обґрунтовуючи заперечення позовних вимог, представник відповідача зазначила, що 22.07.2020 року проведено камеральну перевірку податкової звітності з податку на додану вартість за травень 2020 року ТОВ "ТД "Хмельницькхліб".
Перевіркою встановлено, що позивач в податковій декларації за травень 2020 року занизив податкові зобов`язання на суму 4354010 грн., та завищив від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в розмірі 336615 грн.
За результатами перевірки складено акт від 22.07.2020 року № 1031/22-01-58-04/38776215, та на його підставі прийняті податкові повідомлення - рішення від 11 серпня 2020 року - № 0108475804, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 4354010 грн., за основним платежем та застосовано штрафні фінансові санкції в сумі 2177005 грн., та № 0108455804, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 336615 грн.
Відповідно до підпункту 5 пункту 4 Розділу 5 "Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", затвердженого наказом Міністерства фінансів № 21 від 28.01.2016 року у рядку 16 податкової декларації відображається від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду.
У рядку 16.3 вказується сума збільшення/зменшення від`ємного значення з податку на додану вартість за результатами перевірки контролюючого органу, що узгоджена протягом звітного (податкового) періоду.
Позивач у податковій декларації з податку на додану вартість від 17.06.2020 року за травень 2020 року не відобразив зменшення від`ємного значення відповідно до податкового повідомлення-рішення № 001017140007 від 20.08.2019 року, яке було узгоджене 27.05.2020 року згідно із постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду. В р.16.3 декларації позивач не зменшив залишок від`ємного значення на суму 4690625 грн., та в рядку 16 відсутнє зменшення від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду на суму 4318316 грн.
Отже ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" невірно визначив значення рядків декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року, в саме: р.16, р.16.3, р.17, р.18, р.19, р.19.1, р. 21.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Відповідно до пунктів 123.1, 123.3 статті 123 ПК України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Таким чином податкові повідомлення - рішення прийняті відповідно до чинного законодавства України, тому підстав для визнання їх протиправними та скасування відсутні.
Враховуючи викладене, представник відповідача вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи вважає, що позов не підлягає задоволенню за таких підстав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України (далі ПК України).
Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України, контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Пунктом 61.1 статті 61, підпунктом 62.1.3 пункту 62.1 статті 62 ПК України, визначено, що податковий контроль це система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Податковий контроль здійснюється шляхом перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
В судовому засіданні встановлено, що 22.07.2020 року, відповідач як контролюючий орган провів камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість за травень 2020 року по ТОВ "ТД "Хмельницькхліб", (код ЄДРПОУ 38776215).
Порядок проведення перевірок регулюється Главою 8 (Перевірки) ПК України, порядок проведення камеральних перевірок регулюється безпосередньо статтею 76 цього Кодексу.
За результатами камеральної перевірки складено акт від 22.07.2020 року № 1031/22-01-58-04/38776215.
Камеральною перевіркою встановлено, що ТОВ "ТД "Хмельницькхліб", (код ЄДРПОУ 38776215) при поданні декларації порушило пункт 36.1 статті 36, пункт 44.1 статті 44, пункт 187.1 статті 187, пункти 200.1, 200.2, 200.4 статті 200, пункти 201.14, 201.15 статті 201 ПК України та розділ V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість від 28.01.2016 року № 21, а саме:
- занижено податкові зобов`язання на суму 4354010 грн., в податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року;
- завищено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту в сумі 336615 грн.
У поданій позивачем податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року № 9138484898 від 17.06.2020 року, задекларовано такі показники:
- р.16 (від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду)-372309 грн.,
- р.16.1 (значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду)-372309 грн.,
- р.16.3 (збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу) -прочерк;
- р.17 (усього податкового кредиту)-372309 грн.,
- р.19 (від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.17-р.9 декларації) (позитивне значення)-336615 грн.,
- р.19.1 (з рядка 19 сума перевищення від`ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200.3 статті 200 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації)-336615 грн.,
- р.21 (сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1+рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду)-336615 грн.
Значення р.16.1 задекларовано у відповідності до показника р.21 декларації за попередній звітний період, тобто за квітень 2020 року.
Відсутнє декларування показника в р.16.3 в сумі (-) 4690625 грн., та в р.16 в сумі (-) 4318316 грн.
ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" при декларуванні податку на додану вартість за травень 2020 року не враховано постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 року у справі № 560/3868/19 про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 20.08.2019 року № 0010171407.
Контролюючим органом було проведено позапланову документальну виїзну перевірку з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин із ТОВ "Украгропостач" за лютий 2019 року.
За результатами проведеної документальної виїзної перевірки, складено акт перевірки № 0586/22-01-14-07/38776215 від 01.08.2019 року, та на підставі акту перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення № 0010171407 від 20.08.2019 року, яким ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" зменшено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за лютий 2019 року в сумі 4690625 грн.
ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" в листопаді 2019 року оскаржило податкове повідомлення-рішення від 20.08.2019 року № 0010171407 в судовому порядку.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 03.02.2020 року у справі № 560/3868/19 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 року апеляційну скаргу ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" залишено без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду без змін.
Рішення суду набрало законної сили з 27.05.2020 року.
При складанні декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року платником податків не враховано постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.05.2020 року у справі № 560/3868/19 та не зменшено залишок від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на суму в розмірі 4690625 грн., (р.16.3), чим платник податків порушив вимоги розділу V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість від 28.01.2016 року № 21.
В результаті такого порушення, в декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року платником податків невірно визначено значення рядків декларації, а саме: 16, 16.1, 16.3, 17, 18, 19, 19.1, 21.
З врахуванням встановлених перевіркою порушень податкового законодавства, контролюючий орган визначив такі показники декларації платника податків за травень 2020 року:
- р.16 (від`ємне значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду)-4690625 грн.,
- р.16.1 (значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду)-372309 грн.,
- р.16.3 (збільшено/зменшено залишок від`ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу) -4690625;
- р.17 (усього податкового кредиту)-4690625 грн.,
- р.18 (позитивне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (рядок 9-рядок 17 декларації 0110), яке сплачується до державного бюджету (сума рядків 14 таблиць 1-3 додатка ДС 10 до декларації 0121-0123, 0130) (позитивне значення)-4354010 грн.,
- р.19 (від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.17-р.9 декларації0110), (сума рядків 14 таблиць 1-3 додатка ДС10 до декларації 0121-0123, 0130) (позитивне значення)-336615 грн.,
- р.19.1 (з рядка 19 сума перевищення від`ємного значення над сумою, обчисленою відповідно до пункту 200.3 статті 200 розділу V Кодексу на момент подання податкової декларації (податкового) періоду та від`ємного значення, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду(рядок 19 + рядок 21)-336615 грн.,
- р.21 (сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1+рядок 20.3 декларації 0110) (рядок 19 декларації 0121-0123, 0130) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду)-336615 грн.
Таким чином камеральною перевіркою встановлено:
- завищення показника р.16 на суму 4690625 грн.,
- завищення показника р.16.3 на суму 4690625 грн.,
- завищення показника р.17 на суму 4690625 грн.,
- заниження показника р.18 на суму 4354010 грн.,
- завищення показника р.19 на суму 336615 грн.,
- завищення показника р.19.1 на суму 336615 грн.,
- завищення показника р.20 на суму 336615 грн.
В зв`язку із тим, що ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" порушено пункт 36.1 статті 36, пункт 44.1 статті 44, пункт 187.1 статті 187, пункти 200.1, 200.2, 200.4 статті 200, пункти 201.14, 201.15 статті 201 ПК України та розділ V Порядку заповнення і подання податкової декларації з податку на додану вартість від 28.01.2016 року № 21, контролюючий орган на підставі пункту 54.3 статті 54, пункту 58.1 статті 58 ПК України, надіслав позивачу податкові повідомлення-рішення:
- від 11 серпня 2020 року № 0108475804, яким ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" збільшено суму грошового зобов`язання за платежем податок на додану вартість в сумі 6531015 грн., в тому числі за податковими зобов`язаннями в сумі 4354010 грн., та штрафними фінансовими санкціями в сумі 2177005 грн.;
- від 11 серпня 2020 року № 0108455804, яким зменшено розмір від`ємного значення суми податку на додану вартість на суму 336615 грн.
Надаючи правову оцінку встановленим по справі обставинам, суд враховує наступне.
Позивач зареєстрований як юридична особа та являється платником податків в розумінні змісту статті 15 ПК України.
Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 ПК України, платник податків зобов`язаний:
- вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно із пунктами 36.1,36.2, 36.5 статті 36 ПК України, податковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов`язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.
Згідно із пунктом 44.1 статті 41 ПК України, для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.
Відповідно до пункту 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов`язання, у тому числі податкового зобов`язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов`язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Пунктами 49.1, 49.2 статті 49 ПК України, передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.
Згідно із пунктом 202.1 статті 202, пунктом 2013.1 статті 203 ПК України, звітним (податковим) періодом з податку на додану вартість є один календарний місяць.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Із змісту наведених правових норм ПК України вбачається, що податковим обов`язком платника податків є своєчасне подання податкової декларації з податку на додану вартість за відповідний звітний (податковий) період, у якій він зобов`язаний навести достовірні дані щодо обчислення, та сплати суми податку в порядку і строки, визначені чинним законодавством, на підставі належного ведення обліку доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено чинним законодавством.
В свою чергу контролюючий орган на виконання своїх повноважень має право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків.
Відповідно до підпункту 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України, контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.
Як встановлено підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України, грошове зобов`язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно із пунктом 58.1 статті 58 ПК України, контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій (митній) декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Згідно із пунктом 58.1 статті 58 ПК України, з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення.
При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання протиправним та/або скасування рішення контролюючого органу грошове зобов`язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Оскільки контролюючий орган за результатами проведеної позапланової документальної виїзної перевірки з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на додану вартість при здійсненні фінансово-господарських взаємовідносин позивача із ТОВ "Украгропостач" за лютий 2019 року, прийняв та надіслав платнику податків податкове повідомлення-рішення № 0010171407 від 20.08.2019 року, яким ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" зменшено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за лютий 2019 року в сумі 4690625 грн., а платник податків, скориставшись своїм правом оскаржив рішення контролюючого органу в суді, таке грошове зобов`язання вважається узгодженим з 27.05.2020 року-дати набрання законної сили рішенням суду.
Відповідно до пункту 201.15 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року N 375, наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 року № 21 "Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 січня 2016 року за № 159/28289, затверджено форму податкової декларації з податку на додану вартість; форму уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок; форму розрахунку податкових зобов`язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України; Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість.
Пунктом 5) розділу II "Податковий кредит", розділу V "Порядок заповнення податкової декларації" Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість передбачено, що у рядку 16.3 вказується сума збільшення/зменшення від`ємного значення, узгоджена за результатами перевірки контролюючого органу, у звітному (податковому) періоді, на який припадає день узгодження податкового повідомлення-рішення, враховуючи процедури адміністративного оскарження відповідно до статті 56 розділу II Кодексу.
В зв`язку із тим, що податкове/грошове зобов`язання яке було нараховано контролюючим органом податковим повідомленням-рішенням № 0010171407 від 20.08.2019 року, яким ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" зменшено від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за лютий 2019 року в сумі 4690625 грн., таке податкове/грошове зобов`язання вважається узгодженим з 27.05.2020 року, тому позивач зобов`язаний був відобразити зменшення від`ємне значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту за лютий 2019 року в сумі 4690625 грн., у податковій декларації з податку на додану вартість за травень 2020 року, тобто за звітний (податковий) період коли відбулося узгодження податкового/грошового зобов`язання.
Згідно із пунктами 123.1- 123.3 статті 123 ПК України, вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Діяння, передбачені пунктом 123.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Так як порушення податкового законодавства позивачем відбулося повторно протягом 1095 календарних днів (податкове повідомлення-рішення № 0010171407 від 20.08.2019 року та податкові повідомлення-рішення від 11 серпня 2020 року № 0108475804, та № 0108455804), контролюючий орган наклав штраф в розмірі 50 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи.
Суд, при вирішенні спору не бере до уваги пояснення наведенні в судовому засіданні представником позивача, враховуючи наступне.
Сам позивач у поясненнях в підтвердження позовних вимог, наведених у мотивувальній частині позову, а також представник позивача у своїх поясненнях наданих в судовому засіданні стверджують, що копію постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду позивач отримав 04 червня 2020 року, тому ТОВ "ТД "Хмельницькхліб" повинно було відобразити результати перевірки по зменшенню залишку від`ємного значення з податку на додану вартість в сумі 4690625 грн., у червні 2020 року.
Декларація з податку на додану вартість за травень 2020 року подана позивачем до контролюючого органу 17.06.2020 року, тобто після отримання копії постанови суду.
Отже позивач мав можливість подати декларацію з податку на додану вартість за травень 2020 року в якій належним чином відобразити узгоджені суми податкового/грошового зобов`язання, але умисно цього не зробив, внаслідок чого до нього був застосований штраф за порушення правил сплати (перерахування) грошового зобов`язання.
Крім того суд звертає увагу на те, що відображення узгоджених сум по зменшенню залишку від`ємного значення з податку на додану вартість в сумі 4690625 грн., необхідно здійснювати саме у податковому періоді коли відбулося узгодження податкового зобов`язання, а не в період коли було отримано копію рішення суду.
Аналізуючи встановлені у справі обставини та докази надані сторонами в підтвердження таких обставин, суд не вбачає правових підстав для того щоб визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 11 серпня 2020 року № 0108475804, та № 0108455804.
Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Хмельницькхліб" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 11 серпня 2020 року № 0108475804 та № 0108455804, відмовити.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 26 лютого 2021 року
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Хмельницькхліб" (вул. Олега Паршутіна, 13, Кропивницький, Кіровоградська область,25004 , код ЄДРПОУ - 38776215) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький, Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 43142957)
Головуючий суддя В.К. Блонський