Ухвала суду № 95190247, 26.02.2021, Зарічний районний суд м. Суми

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
591/1271/21
Номер документу
95190247
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 591/1271/21

Провадження № 2-а/591/56/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 лютого 2021 року Зарічний районний суд м. Суми в складі:

головуючого судді – Северинової А.С.,

з участю секретаря судового засідання – Бабич В.В.,

представника позивача – Кирилкіної А.М.,

відповідача – Бусарєва В.Г.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Республіки Таджикистан за межі території України та його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців з метою забезпечення примусового видворення,

в с т а н о в и в :

26 лютого 2021 року позивач Управління Державної міграційної служби України в Сумській області 26 лютого 2021 року звернулось до суду з указаним позовом та свої вимоги обґрунтовує тим, що 23 лютого 2021 року Управлінням ДМС України в Сумській області отримано лист ГУНП в Сумській області № 148/03/16-2021, в якому зазначено, що 26 лютого 2021 року з ДУ «Сумська виправна колонія № 116» звільняється громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у зв`язку із відбуттям покарання за раніше скоєний злочин передбачений ч.1 ст. 115 КК України, який відповідно до положень п. 14 ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» є нелегальним мігрантом. При проведенні перевірки встановлено, що відповідач має паспортні документи: діючий внутрішній паспорт громадянина Таджикистану А1668626, недійсний паспорт громадянина Таджикистану НОМЕР_1 (не дає права перетину кордону), довідка про звільнення серії НОМЕР_2 від 26 листопада 2010 року та довідка про звільнення серії СУМ №02885 від 26 лютого 2021 року. Відомо, що 12 серпня 2010 року обвинувальним вироком Охтирського районного суду Сумської області ОСОБА_1 засуджений за ч. 1, 2 ст. 185 КК України до 6 (шість) місяців арешту, звільненого 26 листопада 2010 року по відбуттю покарання. Також 05 серпня 2011 року обвинувальним вироком Охтирського міськрайонного суду Сумської області засуджений за ч. 1 ст. 115 КК України до 10 (десять) років позбавлення волі, 26 лютого 2021 року звільнений по відбуттю покарання. У паспорті громадянина Таджикистану для виїзду за кордон НОМЕР_1 , дійсного до 08 серпня 2014 року на сторінці 4 та сторінці 2 стоять штампи Охтирського МВ УМВС що 16 квітня 2010 року прийнято рішення № 8 про видворення та встановлено заборону в`їзду до 16 квітня 2015 року, а також що 25 травня 2011 року прийнято рішення № 9 про видворення та встановлено заборону в`їзду до 25 травня 2016 року. Отже, іноземець вже неодноразово ухилявся від виїзду за межі території України та виконання рішення про примусове повернення.

За інформацією, отриманою з інтегрованої міжвідомчої інформаційно-телекомунікаційної системи щодо контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (система «Аркан») встановлено, що відповідач не значиться як такий, що перетинав державний кордон на в`їзд/виїзд.

За результатами перевірки, проведеної за наявними обліками територіальних органів ДМС та відомчої інформаційної системи «Оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» ЄІАС УМП установлено, що відповідач на території України зареєстрованим не значиться, громадянства не набував, посвідкою на постійне проживання та тимчасове проживання не документувався.

Підстав для законного перебування на території України, передбачених статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідач не має.

Відповідач жодних дій щодо легалізації свого перебування на території України не здійснював. Під час перебування на території України до підрозділів ДМС України у Сумській області щодо продовження термінів чи з інших питань перебування на території України не звертався. Із заявою про отримання статусу біженця чи додаткового захисту іноземець не звертався.

Зважаючи на викладене та на ту обставину, що в громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , документа, який би посвідчував його особу та надавав право перетину державного кордону не має, зареєстроване місце проживання в Україні відсутнє, УДМС України в Сумській області має обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворенню чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію.

Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та затримати строком на 6 місяців громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

Ухвалою Зарічного районного суду м. Суми від 26 лютого 2021 року відкрито провадження у даній справі за вказаним позовом, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження та призначено справу до судового розгляду на 26 лютого 2021 року на 15-годину 30 хв.

В судовому засіданні представник позивача підтримала заявлений позов в повному обсязі.

Відповідач позовні вимоги заперечував, хоча визнав той факт, що повертатися до Таджикистану не збирається, оскільки в нього немає там сім`ї чи родичів, немає місця проживання. Також визнав той факт, що покинути Україну не має можливості у зв`язку з відсутністю коштів та документів, необхідних для перетину державного кордону України.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши подані суду докази, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що вироком Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 05 серпня 2011 року ОСОБА_1 був засуджений за ч. 1 ст. 115 КК України до 10 років позбавлення волі (а.с. 12-13).

З вироку Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 05 серпня 2011 року слідує, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м. Чкаловск республіки Таджикістан, має середню спеціальну освіту, не одружений, не працює, раніше судимий.

26 лютого 2021 року відбув покарання. Має довідку про звільнення серії СУМ № 02885, видану 26 лютого 2021 року державною установою «Сумська виправна колонія (№ 116)», яка має фотокартку відповідача, незаконно перебуває на території України без відповідних документів (а.с. 16, 22-23).

26 лютого 2021 року Управлінням ДМС України в Сумській області прийнято рішення № 6 про примусове повернення з України Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з яким відповідач ознайомився шляхом проставлення підпису (а.с. 24-25).

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, порядок їх в`їзду в Україну та виїзду з України встановлює Закон України Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства від 22.09.2011 № 3773-VI (далі - Закон № 3773).

Відповідно до ч. 1 ст. 26 вказаного Закону іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров`я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.

У відповідних положеннях статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зазначено, що кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: f) «законний арешт або затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції».

Стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод не вимагає, щоб затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції розглядалося як обґрунтовано необхідний захід, наприклад, з метою запобігти вчиненню особою злочину або втечі. У зв`язку з цим, стаття 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачає інший від статті 5 § 1 (с) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод рівень захисту: все, що вимагається відповідно до підпункту (f) - це «вжити заходів з метою депортації або екстрадиції». Відповідно, для цілей його застосування несуттєво, чи є рішення про примусове видворення обґрунтованим згідно з національним законодавством або Конвенцією (§ 112 рішення у справі "Чахал проти Сполученого Королівства", § 38 рішення у справі "Чонка проти Бельгії", § 69 рішення у справі "Насруллоєв проти Росії", § 109 рішення у справі "Солдатенко проти України").

Затримання особи з метою запобігання її недозволеному в`їзду в країну чи особи, щодо якої провадиться процедура депортації або екстрадиції може бути виправдане у відповідності до другої частини статті 5 § 1 (f) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод запитами від компетентних органів, навіть якщо офіційне прохання або наказ про екстрадицію не видано, оскільки такі запити можуть вважатися «заходами» в розумінні цього положення ("Х проти Швейцарії", рішення Комісії від 9 грудня 1980 року).

Згідно ч.ч. 11, 13 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців. Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Відповідно до частини п`ятою статті 26 Закону № 3773- VI іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

Частиною першою статті 30 Закону № 3773- VI визначено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.

Інструкція про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України 23 квітня 2012 року № 353/271/150 (у редакції наказу Міністерства внутрішніх справ України, Служби безпеки України від 22 січня 2018 року № 38/77), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119 (далі – Інструкція) , згідно пункту 4 якої іноземці можуть бути примусово повернуті до країни походження чи третьої країни на підставі рішення органу ДМС або органу охорони державного кордону, або органу СБУ про примусове повернення чи примусово видворенні на підставі винесеної за позовом цих органів/підрозділів постанови адміністративного суду про примусове видворення.

П. 2.7 Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 р. № 353/271/150 детально описує вжиття компетентними органами заходів щодо ідентифікації та документування іноземців та передбачає, що у разі відсутності в іноземця документів, що посвідчують особу, територіальний орган, територіальний підрозділ ДМС, орган СБУ або орган охорони державного кордону України вживають заходів щодо їх ідентифікації та документування (запити до дипломатичних представництв або консульських установ із долученням двох кольорових фотокарток на кожну особу); - у разі відсутності акредитованого в Україні дипломатичного представництва або консульської установи країни походження іноземця запити до компетентних органів відповідної країни щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС; - у разі відсутності відповіді від компетентних органів країни походження іноземця запити щодо його ідентифікації надсилаються через Департамент консульської служби МЗС України повторно.

Судом встановлено той факт, що ОСОБА_1 26 лютого 2021 року звільнився з місць позбавлення волі, винесено рішення про його примусове повернення до країни походження або третьої країни, однак ОСОБА_1 через відсутність документів та коштів виконати його не може.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позову.

Керуючись ст.ст. 9, 90, 241-246, 250, 288, 289, 371 КАС України,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Сумській області до ОСОБА_1 про примусове видворення громадянина Республіки Таджикистан за межі території України та його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців з метою забезпечення примусового видворення – задовольнити.

Примусово видворити за межі території України громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Затримати строком на 6 місяців громадянина Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , з метою забезпечення примусового видворення за межі території України з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.

В порядку пункту 3 частини 2 статті 371 КАС України звернути до негайного виконання рішення суду.

Рішення суду може бути оскаржено безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Зарічний районний суд м. Суми.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Управління Державної міграційної служби України в Сумській області місцезнаходження: м. Суми вул. Герасима Кондратьєва, 27, ЄДРПОУ 37846270.

Відповідач: громадянин Республіки Таджикистан ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , останнє відоме місце перебування: АДРЕСА_1 .

Суддя А.С. Северинова