Ухвала суду № 95175201, 25.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
640/3141/21
Номер документу
95175201
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А

про передачу адміністративної справи до іншого суду

25 лютого 2021 року м. Київ № 640/3141/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шулежка В.П., розглянувши позовну заяву з доданими до неї документами ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, треті особи - лейтенант поліції УПП в м. Києві ДПП Красуцький Андрій Сергійович, поліцейський 7 роти 2 батальйону УПП в м. Києві ДПП - рядовий поліції Кротов Володимир Андрійович, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, стягнення моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Департаменту патрульної поліції (далі - відповідач), треті особи - лейтенант поліції УПП в м. Києві ДПП Красуцький Андрій Сергійович, поліцейський 7 роти 2 батальйону УПП в м. Києві ДПП - рядовий поліції Кротов Володимир Андрійович, Старча Андрій Васильович, в якому просить:

визнати протиправними дії лейтенанта поліції УПП в м. Києві ДПП Красуцького Андрія Сергійовича щодо застосування 01 грудня 2020 року фізичної сили відносно ОСОБА_1 ;

визнати протиправними дії лейтенанта поліції УПП в м. Києві ДПП Красуцького Андрія Сергійовича та поліцейського 7 роти 2 батальйону УПП в м. Києві ДПП - рядового поліції Кротова Володимира Андрійовича щодо здійснення 30 листопада 2020 року доставлення ОСОБА_1 до медичного закладу за адресою м. Київ, вул. Петра Запорожця, 20 для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку у лікаря нарколога;

визнати протиправними дії поліцейського 7 роти 2 батальйону УПГІ в м. Києві ДПП - рядового поліції Кротова Володимира Андрійовича щодо складення протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №000431 від 01 грудня 2020 року відносно ОСОБА_1 ;

стягнути з Департаменту патрульної поліції (ЄДРПОУ 40108646) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 моральну шкоду в розмірі 22 700,00 грн.

Пунктом 4 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У розумінні частини першої статті 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір; в свою чергу, публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є наявність публічно-правового спору, тобто спору, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до пункту 7 частини першої статті 4 КАС України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні публічно-владних управлінських функцій.

Перелік справ, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів закріплений у частині першій статті 19 КАС України.

Згідно з пунктом 1 цієї частини юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з розмежуванням предметної юрисдикції адміністративних судів, закріпленим у статті 20 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, а не окружним адміністративним судам.

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач оскаржує дії працівників УПП Департаменту патрульної поліції щодо застосування до нього фізичної сили під час адміністративного затримання; щодо доставлення позивача до медичного закладу для проходження огляду на стан наркотичного сп`яніння у встановленому законом порядку та складення протоколу про адміністративне правопорушення відносно позивача про притягнення його до відповідальності за частиною першою статті 130 КУпАП.

Статтею 245 КУпАП встановлено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Приписами пункту 2 частини першої статті 278 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Стаття 280 КУпАП закріплює обов`язок посадової особи при розгляді справи про адміністративне правопорушення з`ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні.

Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення.

Згідно з статтею 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Таким чином, складання протоколу - це процесуальні дії суб`єкта владних повноважень, які спрямовані на фіксацію адміністративного правопорушення, які в силу приписів статей 251, 252 КУпАП, є предметом оцінки суду в якості доказу вчинення такого правопорушення при розгляді справи про притягнення особи до адміністративної відповідальності та правильність складання якого перевіряється при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення.

З огляду на наведене, суд зазначає, що приймаючи рішення та вчиняючи дії, оскаржувані позивачем, посадові особи Департаменту патрульної поліції здійснювали не публічно-владні управлінські функції, а процесуальні дії, які підлягають оцінюванню на відповідність їх закону лише в контексті вирішення питання про притягнення особи до адміністративної відповідальності під час провадження у справах про адміністративні правопорушення, в ході якого перевіряється законність та обґрунтованість вжитих заходів, дотримання порядку їх проведення. В сукупності оцінка таких дій є одним із критеріїв законності притягнення особи до адміністративної відповідальності.

З урахуванням наведеного та враховуючи, що позивач оскаржує дії працівників управління патрульної поліції щодо застосування фізичної сили та під час складення відносно позивача протоколу адміністративного правопорушення, відповідно даний спір не підсудний Окружному адміністративному суду міста Києва та підлягає розгляду місцевим загальним судом як адміністративним.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи викладене та з метою дотримання правил підсудності справ суд вважає за необхідне передати адміністративну справу до Святошинського районного суду міста Києва за місцем проживання позивача.

Керуючись положеннями ст.ст. 29, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

У Х В А Л И В:

Передати адміністративну справу № 640/3141/21 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, треті особи - лейтенант поліції УПП в м. Києві ДПП Красуцький Андрій Сергійович, поліцейський 7 роти 2 батальйону УПП в м. Києві ДПП - рядовий поліції Кротов Володимир Андрійович, ОСОБА_2 про визнання протиправними дій, стягнення моральної шкоди до Святошинського районного суду міста Києва.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у строки, встановлені ст.ст. 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.П. Шулежко