
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 лютого 2021 року м. Київ № 320/1463/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні без проведення судового засідання та виклику учасників справи адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 доУправління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністраціїпровизнання протиправним рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.03.2019 ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації (адреса: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, буд. 7-А, кім. 39, ідентифікаційний код - 37397200) (далі - відповідач), в якому просить суд:
- визнати дії відповідача в частині обмеження строком включення ОСОБА_1 як учасника бойових дій до реєстру та зобов`язання інформувати про продовження строку оренди/суборенди житлових приміщень протиправними;
- зобов`язати відповідача включити ОСОБА_1 до реєстру без обмеження будь-яким строком, надавши йому відповідну довідку.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.03.2019 адміністративну справу № 320/1463/19 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.
В якості підстав позову позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про безтермінове включення останнього до реєстру осіб, які мають право на пільги. Зокрема, позивач зазначає, що він з 30.05.2018 перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації як внутрішньо переміщена особа. 10.01.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою про включення першого до Єдиного державного реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій. У заяві позивач зазначив, що пільгами користуватися не буде та зобов`язується повідомити про зміну місця проживання. 07.02.2019 комісія з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської РДА ухвалила рішення включити позивача, як учасника бойових дій, до реєстру з 10.01.2019, разом з тим, листом від 11.02.2019 № 37-12-2234 відповідач повідомив позивача про включення до реєстру саме на строк з 10.01.2019 до 22.05.2019 (термін дії договору апартаментів). 19.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив вважати помилковим обмеження строком включення його до реєстру, виправити помилку, надати довідку про включення позивача до реєстру без обмеження строком; відповідач своїм листом від 05.03.2019 № 37/07-3355 відмовив позивачу у задоволенні його заяви, мотивуючи тим, що у законодавстві не зазначено, що пільговик може перебувати на обліку безтерміново. Крім того, цим листом відповідач зобов`язав позивача постійно інформувати про продовження строку суборенди приміщення. Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними, оскільки повноважень відповідача щодо обмеження строком включення особи до реєстру, зобов`язання особи постійно надавати інформацію про продовження договорів оренди житла законодавством не передбачено.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу справу було передано судді Пащенку К.С .
13.06.2019 ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження в адміністративній справі № 320/1463/19 та призначено справу до розгляду у письмовому провадженні без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
15.07.2019 до Окружного адміністративного суду м. Києва від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що 19.04.2019 Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві адміністрації листом № 37/13-6079 повідомило позивача про внесення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання без визначення терміну; Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117, не передбачене право позивача та обов`язок відповідача щодо отримання та видачі довідки особі про включення її до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є громадянином України, що підтверджується даними його паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , копія якого є в матеріалах справи.
04.02.2016 ОСОБА_1 видано посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_3 , що є безтерміновим і дійсним на всій території України.
ОСОБА_1 видано довідку від 30.05.2018 № 0000547633/26897 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, з якої вбачається, що його фактичне місце поживання знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .
10.01.2019 ОСОБА_1 звернувся до Комісії Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг про включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій за адресою фактичного проживання: АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 зазначив про відмову у використанні пільг з оплати ЖКП та зобов`язався повідомляти про зміну місця проживання.
07.02.2019 Комісія з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації ухвалила включити ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій, за адресою фактичного проживання з 10.01.2019.
11.02.2019 за вих. № 37/12-2234 відповідач повідомив позивача про включення останнього до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, з 10.01.2019 по 22.05.2019 (термін дії договору суборенди апартаментів) відповідно до п. 2 Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, та рішення Комісії з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації (протокол № 5 від 07.02.2019).
19.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до начальника Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про виправлення помилки щодо обмеження строком включення ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, та про видачу довідки про включення до реєстру.
05.03.2019 за вих. № 37/07-3355 відповідач повідомив позивача про те, що стосовно внесення ОСОБА_1 до реєстру без обмеження терміну відповідачем надіслано запит до Департаменту соціального захисту населення від 28.02.2019 № 37/11-3173.
Не погоджуючись із фактом внесення позивача до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, з обмеженням строком, останній звернувся з позовом до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення, дії та бездіяльність на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них.
Статтею 2 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що права та пільги для ветеранів війни і членів їх сімей, встановлені раніше законодавством України і законодавством колишнього Союзу РСР, не можуть бути скасовані без їх рівноцінної заміни.
Нормативні акти органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасники війни.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено перелік пільг, які надаються учасникам бойових дій.
Як вже зазначалося вище, ОСОБА_1 є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_3 .
З метою удосконалення обліку осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою Кабінет Міністрів України постановою від 29.01.2003 № 117 затвердив Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги (далі по тексту - Положення).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2003 № 117 Міністерству соціальної політики доручено забезпечити внесення до Реєстру інформації, зокрема, про осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Відповідно до п. 1 Положення, Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, - це автоматизований банк даних, створений для забезпечення єдиного державного обліку фізичних осіб, які мають право на пільги за соціальною ознакою згідно із законами України, отримують соціальні стипендії, державну допомогу постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей.
Реєстр складається з баз даних Мінсоцполітики, Міністерства соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад.
Згідно з п. 2 Положення, до Реєстру вноситься така інформація:
про пільговиків - прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків), адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання), склад сім`ї, характеристика житла, реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги, а також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право, інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Інформація про осіб, які мають право на пільги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", вноситься до Реєстру диференційовано з урахуванням належності особи до визначеної підкатегорії.
Пунктом 3 Положення визначено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - уповноважені органи):
- організовують збирання, систематизацію і зберігання зазначеної в пункті 2 цього Положення інформації та забезпечують її автоматизоване використання для контролю відомостей, які подаються підприємствами та організаціями, що надають послуги, для розрахунків за надані пільговикам послуги, і проведення виплати соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей;
- ведуть облік пільговиків шляхом формування на кожного пільговика персональної облікової картки згідно з формою "1 - пільга", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- ведуть облік отримувачів соціальних стипендій та державної допомоги постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей шляхом формування на кожну особу персональної облікової картки згідно з формою "1 - допомога", в якій використовується реєстраційний номер облікової картки платника податків або реквізити паспорта громадянина України, документа, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, а також особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту;
- вносять до Реєстру відповідні уточнення в разі визнання такими, що втратили чинність, чи зупинення дії окремих норм законодавчих актів, на підставі яких пільговики отримують пільги;
- надають консультації пільговикам, постраждалим учасникам масових акцій громадського протесту та членам їх сімей, підприємствам та організаціям, що надають послуги.
Відповідно до п. 5 Положення, для включення до Реєстру інформації про пільговика він подає уповноваженому органу копії документів, що підтверджують право пільговика та членів його сім`ї на пільги (з пред`явленням оригіналів цих документів), копію довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, пред`являє паспорт та надає інформацію про характеристику житла та послуги, щодо отримання яких він має пільги та реально ними користується.
Таким чином, ОСОБА_1 , маючи статус учасника бойових дій, звернувся до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації із заявою про включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.
Відповідно до ч.1,2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Як вбачається з листа Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації від 11.02.2019 № 37/12-2234 позивача повідомлено про включення його до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, з 10.01.2019 по 22.05.2019 (термін дії договору суборенди апартаментів).
Додатково листом від 05.03.2019 № 37/07-3355 відповідач роз`яснив обставини щодо відсутності нормативних документів, що передбачали б конкретний термін перебування пільговиків на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, разом з тим, вказав на відсутність актів, що встановлювали б перебування пільговика на обліку безстроково.
Відповідач вказав, що термін перебування ОСОБА_1 на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, буде продовжений у разі продовження строку суборенди приміщення - місця фактичного проживання пільговика.
Листом від 12.04.2019 № 051/4379-002/2 Департамент соціального захисту населення повідомив ОСОБА_1 про те, інформація про нього внесена до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, за фактичним місцем проживання без визначення терміну, однак суд відмічає, що вказаний лист направлений після відкриття провадження у справі та не вказує на відсутність публічно-правового спору.
З аналізу пункту 2 Положення вбачається, що до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги щодо пільговика вносяться такі відомості:
1) прізвище, ім`я, по батькові, число, місяць, рік народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають про це відмітку в паспорті) (далі - реєстраційний номер облікової картки платника податків),
2) адреса зареєстрованого місця проживання (за рішенням комісій, утворених місцевими держадміністраціями та органами місцевого самоврядування відповідно до пункту 5 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2018 р., № 37, ст. 1311), - адреса фактичного місця проживання);
3) склад сім`ї;
3) характеристика житла;
4) реквізити паспорта громадянина України та документа, що підтверджує право на пільги;
5) також категорія пільговика, перелік пільг, на які він має право
6) інформація про те, якими пільгами фактично користується.
Суд вказує, що положенням Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не передбачено часових обмежень у наданому особі статусу учасника бойових дій та, відповідно, у наданні пільг, передбачених цим Законом.
В свою чергу, у Положенні про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, відсутня вказівка на включення відомостей про пільговика з визначенням певного терміну його обліку.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На реалізацію гарантій, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», Комісією з питань призначення державних соціальних допомог, житлових субсидій та надання пільг Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації прийнято рішення включити ОСОБА_1 до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, як учасника бойових дій, за адресою фактичного проживання з 10.01.2019 без вказівки на строк його обліку до 22.05.2019 (терміну дії договору суборенди апартаментів).
Відповідно до п. 7 Положення, у разі зміни місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, яку обслуговує уповноважений орган, пільговик або його законний представник повинен повідомити його про це письмово.
У разі зміни місця проживання поза межами адміністративно-територіальної одиниці пільговик знімається з обліку в уповноваженому органі за попереднім місцем проживання та стає на облік за новим місцем проживання.
Уповноважені органи за попереднім місцем проживання пільговика закривають його персональну облікову картку та видають пільговику довідку про зняття з обліку, а за новим місцем проживання відкривають нову облікову картку з дати реєстрації пільговика.
Суд звертає увагу на те, що Положенням про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, передбачено лише обов`язок пільговика щодо повідомлення уповноваженому органу про зміну фактичного місця проживання особи, що в свою чергу не передбачає обов`язку такого органу самостійно здійснювати оцінку правових підстав проживання особи у певному місці на певний строк.
З урахуванням наведеного, дії відповідача щодо внесення відомостей щодо обліку ОСОБА_1 в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, з застосуванням строку, обмеженого дією договору суборенди апартаментів за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю його подовження у випадку продовження строку договору суборенди приміщення, вчинені у супереч приписам Положення, обмежують права позивача на отримання пільг як учасника бойових дій у відповідності до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а відтак, на переконання суду, є протиправними, а вимоги позивача у цій частині підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог стосовно видачі ОСОБА_1 довідки з Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги, то суд зазначає, що наказом Міністерства соціальної політики України від 16.01.2017 № 43 затверджено форми Довідки про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги, та інструкції щодо її заповнення.
Пунктами 4-8 Інструкції щодо заповнення довідки передбачено таке.
Довідка видається особі, взятій на облік у ЄДАРП, яка визначена у рядку "(прізвище, ім`я, по батькові)".
У рядку "(категорія пільговика)" вказується повна назва категорії пільговика, відповідно до якої особу взято на облік у ЄДАРП та згідно з якою така особа користується пільгами.
У рядку "(адреса, за якою пільговика включено до ЄДАРП)" вказується повна адреса (поштовий індекс, область, район, населений пункт, вулиця, номер будинку, номер квартири) місця фактичного проживання, за якою пільговика взято на облік у ЄДАРП.
Стосовно членів сім`ї пільговика, які користуються пільгами разом із ним, у таблиці зазначаються прізвище, ім`я, по батькові кожного члена сім`ї пільговика та його родинний зв`язок із пільговиком (чоловік, дружина, дитина тощо).
У рядку "(посилання на норму законодавства, відповідно до якої встановлено статус особи, яка має право на пільги)" вказується норма законодавства, відповідно до якої встановлено статус пільговика (назва нормативно-правового акта, стаття, пункт (підпункт), абзац).
Частиною 4 статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини 2 цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Суд не може своїм рішенням підмінювати рішення (компетенцію) державного органу (суб`єкта владних повноважень), який наділений, згідно діючого законодавства України, відповідними правами та обов`язками.
На законодавчому рівні поняття «дискреційні повноваження» суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими необхідно розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення. Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. Тобто, у разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку.
Викладене вказує на те, що дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.
Аналогічні правові висновки зазначено, зокрема, у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 819/1617/16.
Поряд з викладеним суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
Беручи до уваги дискреційні повноваження відповідача щодо організації збирання, систематизації і зберігання інформації щодо пільговиків, суд метою ефективного захисту прав та інтересів позивача прийшов до висновку про доцільність зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації привести відомості щодо ОСОБА_1 у Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, у відповідність до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та видати ОСОБА_1 довідку про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).
Частинами 1 та 2 ст. 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Надаючи оцінку кожному окремому специфічному доводу всіх учасників справи, що мають значення для правильного вирішення адміністративної справи, суд застосовує позицію ЄСПЛ (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).
Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 28.08.2018 (справа № 802/2236/17-а).
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на все викладене вище та виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, виходячи з наведених висновків в цілому, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов`язаних з порушенням їхніх прав.
З огляду на те, що суд дійшов до висновку про часткове задоволення позову, та враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, то питання про розподіл судових витрат не вирішується.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 9, 72-78, 241-246, 250 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у м. Києві державної адміністрації в частині обмеження ОСОБА_1 як учасника бойових дій строком обліку у Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, та зобов`язання інформувати про продовження строку оренди/суборенди житлових приміщень.
3. Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної у місті Києві державної адміністрації (адреса: 02125, м. Київ, вул. Курнатовського, буд. 7-А, кім. 39, ідентифікаційний код 37397200) привести відомості щодо ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) у Єдиному державному реєстрі осіб, які мають право на пільги, у відповідність до Положення про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які мають право на пільги, з урахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні, та видати ОСОБА_1 довідку про перебування на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Рішення, відповідно до ст. 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма часниками справи, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного ухвали.
Відповідно до пп. 15.5 п. 1 Розділу VII Перехідні положення КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Суддя К.С. Пащенко