Рішення № 95174744, 19.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
19.02.2021
Номер справи
640/14034/20
Номер документу
95174744
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 лютого 2021 року м. Київ № 640/14034/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації

про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, в якому просив:

- визнати протиправним і скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 24 грудня 2019 року за № 35-В-438/16 про відмову у призначенні житлової субсидії, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення житлової субсидії від 16.12.2019 року.

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації винести рішення про призначення субсидії починаючи з 01.10.2019 року.

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації здійснити дії щодо нарахування житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг починаючи з 01.10.2019 року.

- встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації подати у десятиденній строк з моменту набрання рішенням законної сили звіту про виконання рішення суду стосовно позову ОСОБА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації безпідставно та необґрунтовано, без врахування всіх обставин справи, відмовлено в призначенні субсидії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.06.2020 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику учасників справи) (Суддя Качур І.А.).

До суду 08.08.2020р. від позивача надійшло клопотання про об`єднання в одне провадження справи №640/5766/19 та №640/14034/20 за позовом ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.09.2020 року передано адміністративну справу та додані до неї матеріали судді Клименчук Н.М. для вирішення нею питання про можливість об`єднати в одне провадження адміністративні справи №640/5766/19 та №640/14034/20 для подальшого спільного розгляду і вирішення.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 04 листопада 2020 року (суддя Клименчук Н.М.) у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про об`єднання для спільного розгляду справ №640/5766/19 та №640/14034/20 - відмовлено.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.11.2020 року продовжено розгляд справи за позовом ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

Представником Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації надано до суду відзив, в якому відповідач проти адміністративного позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні, оскільки субсидія йому не може бути призначена через наявність поточного боргу за 2019-2020 pp.

Позивач надав до суду відповідь на відзив, в якому вказує на протиправність та не обґрунтованість доводів позивача, у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 , має інвалідність II групи, громадянин США з 1983г. Має посвідку на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_1 , видану 03.06.2003р., УГіРФО ГУ МВС України в м. Києві. Як інвалід II групи, знаходиться на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві та отримує державну соціальну допомогу у сумі 1638 грн на місяць.

17.12.2019 року позивач направив до начальника Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві Давиденка В. - «Заяву про призначення житлової субсидії», «Декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії», а також копії документів на підтвердження відсутності заборгованості та спливу строку позовної давності - Постанову Апеляційного суду міста Києва у справі №761/7423/14-ц від 03.12.2018 року, Постанову № 60094665 від 23.09.2019р.

18.12.2019 року Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в місті Києві отримало цінний лист - супровідну заяву № 01/16-12/19 від 17.12.2019р. з доданими документами, згідно опису вкладення, про що свідчить повідомленням про вручення від 18.12.2019р. Згідно цих документів позивач повідомив, що виконав Постанову Апеляційного суду міста Києва та на підставі Постанови про закінчення виконавчого провадження № 60094665 від 23.09.2019 року та повністю сплатив усю суму Позивачу (Стягувачу) по справі - КК «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району».

24.12.2019 року відповідач направив на адресу позивача лист за № 35-В-438/16 від 24.12.19, з додатком - копією відповідь-інформація від КК «Центр комунального сервісу» №02/11108 від 23.12.2019р.

В цьому листі Управління поінформувало позивача, що 23.12.2019 року на адресу Управління надійшла відповідь-інформація від КК «Центр комунального сервісу» №02/11108 від 23.12.2019р на зазначений запит, в якому зазначається по наявність боргу за позивачем.

На звернення позивача було отримано лист від відповідача датований 27.02.2020 року за № 15/35-21/29 за яким позивачу було відмовлено в призначенні субсидії.

Вважаючи рішення відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.7 КАС України, суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.

Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначаються Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України, від 21 жовтня 1995 року № 848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення №848).

Відповідно до п. 1 Положення №848 право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).

Житлова субсидія на придбання твердого та рідкого пічного побутового палива призначається у разі, коли домогосподарство не отримує комунальну послугу з постачання теплової енергії для централізованого опалення (теплопостачання) та не використовує природний газ або електричну енергію для індивідуального опалення.

Якщо для опалення житлового приміщення (будинку) одночасно використовується теплова енергія та/або природний газ, та/або електрична енергія, соціальні нормативи для опалення (теплопостачання) приміщення (будинку) під час розрахунку житлової субсидії застосовуються тільки на одну комунальну послугу.

Якщо в установленому порядку здійснено відключення споживачів від централізованого опалення (теплопостачання) і громадяни для обігріву приміщень використовують побутові електроприлади, для розрахунку житлових субсидій в опалювальний сезон застосовуються соціальні нормативи на комунальну послугу з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення.

Зазначені розрахунки здійснюються на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та акта обстеження стану зовнішньо- і внутрішньобудинкових електромереж щодо їх відповідності вимогам нормативно-правових актів, що проведені організаціями, які здійснюють обслуговування таких мереж.

Форма акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства затверджується Мінсоцполітики.

Згідно пункту 3 Положення №848 Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення).

У територіальних громадах (в тому числі об`єднаних), у виконавчих органах яких відсутні структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, прийняття заяв громадян з необхідними документами для призначення житлових субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг чи їх фронт-офіси здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад.

Інформація про призначені житлові субсидії вноситься структурним підрозділом з питань соціального захисту населення до Єдиного державного реєстру отримувачів житлових субсидій, держателем якого є Мінсоцполітики.

Пунктом 4 Положення №848 встановлено, житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, визначеного в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому, у відповідності до пункту 14 вказаного Положення житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо:

1) загальна площа житлового приміщення перевищує 130 кв. метрів для квартир у багатоквартирному будинку, 230 кв. метрів для індивідуальних будинків (крім житлових приміщень дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, багатодітних сімей, сімей, у яких на початок місяця, з якого призначається субсидія, проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування);

2) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства має у власності транспортний засіб, що підлягає державній реєстрації і з дати випуску якого минуло менше п`яти років (крім мопеда і причепа).

При цьому не враховуються транспортні засоби, одержані безоплатно чи придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, у тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля, а також транспортні засоби, придбані батьками-вихователями дитячих будинків сімейного типу.

Наявність (відсутність) у власності зазначених осіб транспортних засобів зазначається у декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії;

3) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, що досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді:

за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або

нарахований середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або

ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, щодо яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування).

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами другим - четвертим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду:

навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні і в цей період навчалися в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості;

отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсію, стипендію, допомогу при народженні (усиновленні) дитини, допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомогу по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю, допомогу по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України "Про зайнятість населення";

4) будь-хто із складу домогосподарства або член сім`ї особи із складу домогосподарства протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії, призначенням житлової субсидії без звернення здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив (одноразово) будь-які послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла (в тому числі понаднормової площі житла у випадку, зазначеному у пункті 10 цього Положення) та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування) на суму, яка на дату купівлі, оплати перевищує 50 тис. гривень;

5) структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ "Ощадбанк" (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам у грошовій формі.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об`єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

6) громадянин не повернув надміру перераховану (виплачену) суму житлової субсидії за попередні періоди її одержання на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення або не сплачує суми до повернення, визначені відповідним структурним підрозділом з питань соціального захисту населення;

7) у складі домогосподарства або у складі сім`ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають заборгованість за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів понад три місяці (крім осіб, які є алко- або наркозалежними, що підтверджується довідкою від лікаря, осіб, до яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від роботи (посади), осіб, до яких застосовуються запобіжні заходи у вигляді домашнього арешту або тримання під вартою).

Житлова субсидія у випадку, передбаченому підпунктом 5 цього пункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, в якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для відмови позивачу в призначення субсидії слугувала наявність у останнього станом заборгованості по оплаті.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на відсутність документального підтвердження наявності у позивача зазначеної заборгованості, а також відсутності повноважень управління в сфері боргів.

Суд критично ставить до вказаних посилань позивача, з огляду на те, що Положенням №848 (пункт 14) передбачено, що для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про:

склад зареєстрованих у житлових приміщеннях (будинках) осіб - органами місцевого самоврядування або уповноваженими ними органами;

забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами - управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг.

У таких відомостях зазначається:

розмір платежів за житлово-комунальні послуги у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;

розмір внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів житлово-комунального обслуговування;

сума простроченої понад два місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком;

інформація про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України у порядку, встановленому Фондом та Мінсоцполітики;

інформація про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, а також групу платників єдиного податку, до якої належить фізична особа - підприємець, що обрав спрощену систему оподаткування, - ДФС у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном;

інформація про перетин державного кордону особами - Держприкордонслужбою;

інформація про наявність в осіб транспортних засобів - уповноваженими органами МВС;

реквізити документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або право іноземця або особи без громадянства на законних підставах перебувати на території України, - ДМС.

Відомості, зазначені в цьому пункті, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо.

Відомості, зазначені в абзацах другому - сьомому цього пункту, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, До Управління 19.12.2019 року звернувся Позивач ОСОБА_1 із пакетом документів для вирішення питання щодо призначення житлової субсидії (вх. № В-438/16 від 19.12.2019 року).

Для з`ясування інформації щодо факту наявності або відсутності боргу (заборгованості) у ОСОБА_1 за житлово-комунальні послуги та для з`ясування можливості призначення (відновлення) житлово-комунальної субсидії, Управлінням 19.12.2019 року за вих. № 15/35-10681 було направлено запит до КК «Центр комунального сервісу» Шевченківського району щодо підтвердження або спростування факту заборгованості, а також з проханням списати борг (в разі його наявності) ОСОБА_1 .

На виконання вимог пункту 14 Положення на адресу Управління 23.12.2019 надійшла відповідь по особовому рахунку споживача ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , який станом на 01.12.2019 має поточну заборгованість за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкової території у сумі 14 205,61 грн.

Листом Управління від 24.12.2019 за вих. № 35-В-438/16 ОСОБА_1 було надано відповідь про результат розгляду його заяви № 01/16-12/19 і рекомендовано згідно підпункту 5 пункту 14 Положення документально підтвердити сплату заборгованості або укласти договір про її реструктуризацію, або оскаржити заборгованість у судовому порядку.

02.02.2020 року Позивач повторно звернувся до відділу субсидій Управління із новим пакетом документів для вирішення питання щодо призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а саме: заявою про призначення субсидії та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії (вх. № 12 від 04.02.2020).

За наслідками розгляду документів Позивача було повідомлено листом від 27.02.2020 № 15/35-2129 про те, що субсидія йому не може бути призначена через наявність поточного боргу за 2019-2020 pp.

При цьому, суд звертає увагу на те, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення не визначають та не встановлюють суму заборгованості або її відсутність, а діють лише на підставі Положення та в межах своєї компетенції, використовують інформацію щодо заборгованості у осіб, які мають право на житлову субсидію, надану підприємством-надавачем комунальних послуг.

У відповідь інформаційний запит ОСОБА_1 від 04.05.2020 року до Управління щодо розгляду поданих документів для призначення житлово- комунальної субсидії (вх. № 24/03-12 від 05.05.2020), заявнику було надано відповідь від 06.05.2020 № 15/35-3546 про те, що субсидія не може бути призначена через наявність боргу, яка була надіслана засобами електронного зв`язку 06.05.2020 року на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1 і також рекомендованим листом 06.05.2020 через поштове відділення ПАТ «Укрпошта».

Для з`ясування інформації щодо факту наявності або відсутності боргу (заборгованості) у ОСОБА_1 за житлово-комунальні послуги та для з`ясування можливості призначення (відновлення) заявнику субсидії, Управлінням було повторно направлено запити до КК «Центр комунального сервісу» Шевченківського району щодо підтвердження або спростування факту заборгованості (вих. № 15/35-3836 від 19.05.2020 та вих. № 15/35-4264 від 26.05.2020).

26.05.2020 року на адресу Управління надійшла відповідь № 02/3308 від 26.05.2020, відповідно до якого по особовому рахунку ОСОБА_1 , станом на 01.03.2020 року існує заборгованість попередніх років і поточна заборгованість по наступним видам послуг: утримання будинків та прибудинкових територій, централізоване опалення КП «Київтеплоенерго» - у загальній сумі 16 365,52 грн., 01.04.2020 року - 16 586,97 грн., 01.05.2020 року - 17 546,67 грн.

Крім того, для з`ясування інформації, по яким видам послуг і протягом якого періоду виник борг у ОСОБА_1 за житлово-комунальні послуги, листом КК «Центр комунального сервісу» від 29.05.2020 № 02/3342 підтверджено, що по особовому рахунку ОСОБА_1 станом на 01.01.2014 року існувала заборгованість попередніх років по утриманню будинків та прибудинкових територій у загальній сумі 25 682,81 грн.

Після виконання Рішення Апеляційного Суду України у цивільній справі № 761/7423/14-ц і сплати боргу у грудні 2019 року у розмірі 10848,38 грн (борг минулих років) по особовому рахунку ОСОБА_1 обліковується поточна заборгованість у сумі 13 862,10 грн., згідно інформації, наданої КК «Центр комунального сервісу».

Разом з тим, суд зазначає, що за загальними правилами зі спливом позивної давності навіть за наявності рішення суду про відмову в позові з підстав пропущення позивної давності, зобов`язання не припиняються. Чинним законодавством України не встановлено процедури визнання боргу ЖКГ безнадійним та невизначеним механізмом його списання, а тому така заборгованість зазначається довідкою про стан заборгованості.

Крім того, судом встановлено, що відповідачем доводилось до відома ОСОБА_1 , що в разі подання заяви про призначення житлової субсидії на новий період, питання про розгляд щодо призначення житлової субсидії буде вирішуватися після надання документального підтвердження сплати заборгованості, укладення договору про її реструктуризацію або підтвердження відсутності заборгованості, оскаржену в судовому порядку.

Протягом двох місяців ОСОБА_1 не надавав структурному підрозділу з питань соціального захисту населення підтвердження сплати заборгованості, укладання договору про її реструктуризацію або оскарження заборгованості в судовому порядку.

Стосовно надання Позивачем копії Постанови про закінчення виконавчого провадження у справі 761/7423/14-ц за позовом КП «Центр обслуговування споживачів Шевченківського району» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги, то суд зазначає, що оскільки позивач не був позивачем (скаржником, що оскаржує заборгованість) по вказаній справі, ухвала Шевченківського районного суду міста Києва не могла розглядатися як підстава для призначення житлової субсидії відповідно до вимог пункту 6 Положення.

Управління не має повноважень щодо спростування боргу, його перерахунку, списання, тому ОСОБА_1 неодноразово було запропоновано всі суперечності щодо наявності або відсутності боргу вирішувати безпосередньо з підприємствами- надавачами комунальних послуг.

Відтак, суд приходить до висновку, що на підставі наявності боргу по особовому рахунку ОСОБА_1 за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкової території станом на сьогодні у сумі 13862,10 грн, що перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, у відповідача відсутні законодавчі підстави для призначення та нарахування позивачу житлової субсидії з 01.10.2019 року.

Крім того, суд зазначає, що в рамках розгляду даної справи не оцінює твердження позивача стосовно: порушення термінів розгляду його заяв про призначення субсидії/ невчасного надання відповідей/протиправності дій посадових осіб управління, оскільки позивачем не оскаржуються дії або бездіяльність відповідача у даній справи. Предметом розгляду суду у даній справі є виключно законність рішення Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації.

Суд зауважує окрім іншого, що після надання позивачем належних доказів щодо сплати заборгованості, укладення договору про реструктуризацію такої заборгованості, або скасування заборгованості в судовому порядку, позивач матиме право на призначення субсидії.

Згідно з частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до частини другої статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, відмовивши позивачу в призначенні субсидії діяло в межах наданих законом повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 6, 8, 9, 77, 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління праці та соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації (01135, м. Київ, проспект Перемоги, 5, ЄДРПОУ 37470057) про визнання протиправними дії, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя І.А. Качур