Рішення № 95174444, 24.02.2021, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.02.2021
Номер справи
580/4015/20
Номер документу
95174444
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2021 року справа № 580/4015/20

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання надати громадянство, -

ВСТАНОВИВ:

До Черкаського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовною заявою до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, в якій просить:

- визнати протиправною відмову від 05.08.2020 щодо надання громадянства в порядку статті 8 Закону України “Про громадянство”;

- зобов`язати відповідача надати позивачу громадянство в порядку статті 8 Закону України “Про громадянство”.

Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що звернулась до відповідача із заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» з огляду на постійне проживання на території України до 24.08.1991 її матері – ОСОБА_2 , факт якого підтверджений рішенням Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23. Проте відповідач не надав позивачу громадянство з тих підстав, що в рішенні Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23 не зазначено, що її мати ОСОБА_2 , проживає в м. Чигирині Черкаської області постійно. Позивач вважає відмову у наданні громадянства протиправним та таким, що порушує її права, оскільки у рішенні Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23 зазначено, що її мати ОСОБА_2 , проживає в м. Чигирині Черкаської області безперервно, а слова «постійно» і «безперервно» є синонімами.

Відповідач проти позову заперечив. 20.10.2020 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23 не дає підстав застосувати до позивача частину 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України», тому справу про набуття позивачем громадянства України було повернуто на доопрацювання, а у подальшому у зв`язку з не наданням позивачем в двомісячний строк документів, які дають підстави для набуття громадянства, 03.03.2020 було припинено провадження у справі про набуття позивачем громадянства. 08.07.2020 позивач звернулась із заявою, в якій просила надати роз`яснення щодо отримання нею громадянства, тому відповідач 05.08.2020 надав позивачу відповідь №М-81/6/7101-20/7101.6.1/5210-20 в порядку Закону України «Про звернення громадян», в якій роз`яснено порядок набуття громадянства України відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України». Рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням не приймалось. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 28.09.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.

Дослідивши доводи сторін, викладених у заявах по суті, подані письмові докази, суд встановив наступне.

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 23.09.1982 позивач ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Дзорагюх Мартунінського району Черкаської області. Батько – ОСОБА_3 , мати – ОСОБА_2 .

Згідно копії паспорта НОМЕР_2 від 23.05.2012 позивач є громадянкою Вірменії.

01.08.2012 позивачу була видана посвідка на постійне проживання в Україні серії НОМЕР_3 .

14.09.2019 позивач звернулась до відповідача із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.

На підтвердження підстав для набуття громадянства надала рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23, яким встановлено факт безперервного, на законних підставах, проживання з березня 1990 року по даний час, на території України в м. Чигирині Черкаської області її матері ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Згідно з листом Департаменту з питань громадянства, паспортизації та реєстрації Державної міграційної служби України від 11.12.2019 №6.4-14303/6-19, направленого УДМС України в Черкаській області, за результатами розгляду заяви та матеріалів справи про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 долучене рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 №2-23 не дає підстав застосовувати до заявниці частину першу статті 8 Закону. У разі встановлення факту постійного проживання матері заявниці на території України до 24.08.1991 матеріали справи повторно надіслати до ДГПР.

Листом №7101.6.1-11517/71.1-19 від 21.12.2019 Управління ДМС в Черкаській області повернуло на доопрацювання до Чигиринського РС УДМС в Черкаській області заяву позивача про надання громадянства.

Листом №7132-1/7132.1-20 від 02.01.2020 позивача повідомлено, що справа про набуття позивачем громадянства повернута на доопрацювання зта запропоновано на протязі двох місяців усунути недоліки.

03.03.2020 у зв`язку із не усуненням позивачем недоліків документів про оформлення набуття громадянства України відповідачем було прийнято рішення про припинення провадження по справі про набуття громадянства України відповідно до частини 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України», про що повідомлено позивача листом №7132-37/7132.1-20 від 05.03.2020.

06.07.2020 позивач звернулась до відповідача із заявою, у якій просила надати роз`яснення щодо отримання нею громадянства за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України».

Відповідач листом №М-81/6/7101-20/7101.6.1/5210-20 від 05.08.2020 повідомив позивача, що рішення Чигиринського районного суду Черкаської області від 26.01.2005 у справі №2-23 не дає підстав застосувати до заявника частину 1 статті 8 Закону України «Про громадянство України» та роз`яснив, що умови та порядок набуття/прийняття до громадянства України визначений Законом України «Про громадянство України» та указом Президента України №215 від 27.03.2001 «Питання організації виконання Закону України «Про громадянство України», яким затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень. Умови набуття громадянства за територіальним походженням визначені статтею 8 Закону України «Про громадянство України». Громадянство України за територіальним походженням має право набути особа, мати якої постійно проживала до 24.08.1991 на території України. Перелік документів, які подаються для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням визначений пунктом 27 Порядку. Відповідно до пункту 44 Порядку у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24.08.1991 на території України, або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Вважаючи, що відповідач протиправно не надав громадянство України, позивач звернулась до суду.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, врегульовані Законом України «Про громадянство України» №2235-ІІІ від 18.01.2001. (далі – Закон №2235).

Відповідно до пунктів 1, 4 частини 1 статті 3 Закону №2235 громадянами України є:

- усі громадяни колишнього СРСР, які на момент проголошення незалежності України (24 серпня 1991 року) постійно проживали на території України;

- особи, які набули громадянство України відповідно до законів України та міжнародних договорів України.

Згідно пункту 2 частини 1 статті 6 Закону №2235 громадянство України набувається за територіальним походженням.

Частиною 1 статті 8 Закону №2235 особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України.

Указом Президента України від 27.03.2001 №215 (в редакції Указу Президента України від 27.06.2006 №588/2006) затверджений Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі – Порядок №215).

Відповідно до пункту 25 Порядку №215 для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка постійно проживала до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили під час постійного проживання особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також документ, що підтверджує факт постійного проживання особи на зазначених територіях.

Згідно пункту 94 Порядку №215 територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Таким чином, згідно вказаних норм, за результатами розгляду клопотання про надання громадянства територіальний орган Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за заявою про надання громадянства, рішення про оформлення набуття особою громадянства України; рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Вказані рішення є актами індивідуальної дії, які стосуються прав або інтересів визначеної у вказаних рішеннях особи, створюють для особи, яка звернулась із заявою про надання громадянства, юридичні наслідки, тому є рішеннями суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до адміністративного суду відповідно до п. 1 ч. 1 с. 19 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судом встановлено, що на думку позивача їй відмовлено у наданні громадянства листом відповідача №М-81/6/7101-20/7101.6.1/5210-20 від 05.08.2020.

Проте листом відповідача №М-81/6/7101-20/7101.6.1/5210-20 від 05.08.2020 позивачу надано роз`яснення щодо отримання нею громадянства за територіальним походженням відповідно до статті 8 Закону України «Про громадянство України» у відповідь на її письмову заяву від 06.07.2020.

Отже вказаний лист не є рішенням відповідача про відмову у наданні громадянства і не може бути оскаржений як рішення відповідача про відмову у наданні громадянства.

Суд зазначає, що рішення про відмову позивачу у наданні громадянства не приймалось, натомість було прийнято рішення про припинення провадження по справі про набуття громадянства України від 03.03.2020, яке може бути оскаржено до суду за заявою позивача.

Крім цього, рішення відповідача від 03.03.2020 не позбавляє позивача права повторно звернутись із заявою про набуття громадянства України за територіальним походженням.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Зважаючи на те, що лист відповідача №М-81/6/7101-20/7101.6.1/5210-20 від 05.08.2020 не є рішенням про відмову позивачу у наданні громадянства, суд дійшов висновку, що позивач обрав неналежний спосіб захисту порушеного права, тому позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області про визнання протиправною відмови та зобов`язання надати громадянство відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.

Головуючий А.В. Руденко