Рішення № 95174211, 26.02.2021, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.02.2021
Номер справи
560/8053/20
Номер документу
95174211
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/8053/20

РІШЕННЯ

іменем України

26 лютого 2021 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання рішення неправомірним та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 05.12.2020, в якому просить: 1) визнати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, викладене у листі №5758-5136/к-03/8-2220 від 13.11.2020 про відмову виплатити її на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, з врахуванням положень ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 09.08.2003, що діяла на час призначення мені пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №21-56 вих.20 від 21.10.2020, на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників (начальника управління прокуратури області), які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більш як за 12 місяці - неправомірними; 2) зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Хмельницькій області, у зв`язку із змінами розміру заробітної плати здійснити перерахунок пенсії та виплачувати її на підставі частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" в первинній редакції, з врахуванням положень ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 09.08.2003, що діяла на час призначення пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №21-56 вих.20 від 21.10.2020, на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників (начальника управління прокуратури області), які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок без обмеження максимальним розміром та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більш як за 12 місяців, перерахувавши її на особистий пенсійний рахунок.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що звертався до відповідача з довідкою прокуратури Хмельницької області для перерахунку пенсії, однак Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про відсутність підстав для перерахунку та виплати пенсії позивачу згідно оновленої довідки. Вважає відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплати пенсії протиправною, тому звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з ухвалою від 23.12.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до ухвали суду від 23.12.2020 зупинено провадження у справі №560/8053/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20).

13.01.2021 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач у задоволенні позову просить відмовити. Вказує, що при зверненні за перерахунком пенсії позивач надав довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 21.10.2020 № 21-56вих20, видану прокуратурою Хмельницької області, в якій вказано розмір заробітної плати на посаді начальника управління станом на 11.09.2020. Постанова Кабінету Міністрів України “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” від 30.08.2017 № 657 була прийнята до винесення Конституційним Судом України рішення від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019, та оскільки частина двадцята статті 86 Закону України “Про прокуратуру” від 14 жовтня 2014 року № 1697-УІІ підлягає застосуванню в первинній редакції саме з 13.12.2019, вказана постанова Кабінету Міністрів України не є належним нормативно-правовим актом відповідно до якого виникло право на перерахунок пенсії. З урахуванням норм статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-УІІ позивачу з 01.10.2020 проведено перерахунок пенсії згідно довідки про складові заробітної плати від 21.10.2020 № 21-56/вих-20 в розмірі 60% від суми заробітної плати. Зазначає, що підстав для перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за минулий час, не більш як за 12 місяців, на підставі довідки № 21-56/вих-20 від 21.10.2020 про розмір грошового забезпечення станом на 11.09.2020, немає. Також вказує, що оскільки позивач із заявою про перерахунок його пенсії звернувся до Головного управління 22.10.2020, до перерахунку пенсії, як події, мають застосовуватись норми, які діють на момент здійснення такого перерахунку. Також просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

19.01.2021 до суду поступила відповідь на відзив від 18.01.2021, в якій позивач вказує про незмінність відсоткового розміру вже призначених пенсій та безпідставність доводів про про законність обмеження пенсії максимальним розміром (арк. спр. 1-7, т. 3).

Відповідно до ухвали суду від 03.02.2021 клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі, задоволено. Провадження в справі № 560/8053/20 поновлено. У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи №560/8053/20 з викликом (повідомленням) сторін, відмовлено. Розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (арк. спр. 13-14, т. 3).

З`ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

ОСОБА_1 з 01.03.2004 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до статті 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії).

Прокуратурою Хмельницької області позивачу видано довідку від 28.02.2020 №18-1293 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії (далі - Довідка від 28.02.2020 №18-1293 вих-20). Ця довідка видана відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” (арк. спр. 214, т. 2).

02.03.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав Довідку від 28.02.2020 №18-1293 вих-20 (арк. спр. 212-213, 215-219, т. 2).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.03.2020 №4 позивачу відмовлено у задоволенні заяви про перерахунок пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури (арк. спр. 206, т. 2).

Також, Хмельницькою обласною прокуратурою позивачу видано довідку від 21.10.2020 №21-56 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії (далі - Довідка від 21.10.2020 №21-56 вих-20) (арк. спр. 11, т. 1).

22.10.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, до якої серед іншого додав Довідку від 21.10.2020 №21-56 вих-20 (арк. спр. 189-190, т. 2).

Відповідно до рішення про перерахунок пенсії 968030110011, дата-час розрахунку 20.11.2020 11:42, відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням Довідки від 21.10.2020 №21-56 вих-20 в розмірі 60% від суми заробітної плати з 01.10.2020 (арк. спр. 18-19, т. 3).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

На час призначення позивачу пенсії (2004 рік) особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.91 N 1789-XII (далі- Закон №1789-XII).

14.10.2014 ухвалено новий Закон України "Про прокуратуру" N 1697-VII (далі - Закон N 1697-VII).

01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року N 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" (далі - Закон N 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" N 1789-XII (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України"; частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року "Про прокуратуру" N 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: "20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні: жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України "Про прокуратуру"; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України впродовж 2015 - 2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

У грудні 2019 року Конституційний Суд України за результатами розгляду справи N 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 N 7-р(II)/2019 та вирішив таке: визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року N 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 N 7-(II)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону N 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. При цьому, грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону N 1697-VII, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

Твердження Пенсійного органу про той факт, що для реалізації пенсіонерами права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону N 1697-VII (у редакції, що діє з 13.12.2019), обов`язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати прокурорським працівникам, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення вже існувала суттєва різниця в оплаті праці діючих працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів.

Крім того, слід звернути увагу, що постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 N 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про "підвищення заробітної плати прокурорським працівникам".

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону N 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20.

Частина 20 статті 86 Закону N 1697-VII, набрала чинності з 13.12.2019, а відтак суд дійшов висновку, що ефективним способом відновлення порушених прав позивача є зобов`язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 13.12.2019 саме на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20.

Щодо питання про відсотковий розмір заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром, суд враховує наступне.

Постановою Волочиського районного суду Хмельницької області по справі №671/811/15-а від 19 травня 2015 року, яка залишена без змір ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2015 року (далі - Судове рішення №671/811/15-а), позов задоволено. Визнано дії управління Пенсійного Фонду України у Волочиському районі щодо відмови під час перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років в розмірі 90% від суми місячного заробітку неправомірними. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 31 березня 2015 року відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 09.08.2003 року в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-224 від 31.03.2015 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок (арк. спр. 139-146, т. 2).

Також, постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 30 червня 2016 року по справі №671/535/16-а (далі - Судове рішення №671/535/16-а), апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області задоволено частково. Постанову Волочиського районного суду Хмельницької області від 10 травня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі Хмельницької області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії скасовано. Прийнято нову постанову, якою адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії в розмірі 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Хмельницької області №18-265 від 18.03.2016 року. Зобов`язано управління Пенсійного фонду України у Волочиському районі здійснити ОСОБА_1 перерахунок призначеної пенсії з 22.03.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 09.08.2003 року в розмірі 90 % від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-265 від 18.03.2016 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії, перерахувавши її на його особистий пенсійний рахунок. В іншій частині позовних вимог відмовлено (арк. спр. 156-160, т. 2).

Отже, Судовим рішенням №671/811/15-а та Судовим рішенням №671/535/16-а встановлено обставини, які не потребують доказуванню в силу вимог ч. 4 ст. 78 КАС України, зокрема, що позивач набув права на пенсійне забезпечення у 2001 році за вислугою років, відповідно до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ (в редакції, чинній на час набуття такого права). При перерахунку пенсії позивачу відповідач повинен перерахувати пенсію із застосовуванням норми, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто позивач має право на перерахунок пенсії у розмірі 90% від його заробітної плати після прийняття нових законів, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, а враховуючи, що позивачу пенсія була призначена 01.03.2004.

Таким чином, відповідач зобов`язаний провести перерахунок і виплату пенсії позивачу в розмірі 90% місячного заробітку.

Оскільки позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону N 1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20, суд, на підставі ч. 2 ст. 9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.03.2020 №4 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років і зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 13.12.2019 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20 з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

При цьому, перерахунок на підставі довідки прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20 слід здійснити по 30.09.2020, адже з 01.10.2020 позивачу перераховано пенсію на підставі оновленої довідки, виданої Хмельницькою обласною прокуратурою від 21.10.2020 №21-56 вих-20, що стверджено рішенням про перерахунок пенсії 968030110011, дата-час розрахунку 20.11.2020 11:42.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб`єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов, з урахуванням правового висновку Верховного Суду викладеного у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20), тому позов задовольняється частково.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Згідно з квитанцією від 05.12.2020 позивач сплатив судовий збір у розмірі 840,80 гривень, тому ці витрати слід присудити на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 11.03.2020 №4 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 13.12.2019 по 30.09.2020, відповідно до статті 86 Закону України "Про прокуратуру" №1697-VII в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області від 28.02.2020 №18-1293 вих-20, з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.10.2020 в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці Хмельницької обласної прокуратури від 21.10.2020 №21-56 вих-20 про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 840,80 (вісімсот сорок гривень вісімдесят копійок) гривень за рахунок асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 26 лютого 2021 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя А.І. Петричкович