
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 року м. Київ № 640/24351/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Комунального підприємства «Теплові мережі Роганської селищної ради»
до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель
треті особи Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаева, Підприємство «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» «ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ «СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ»»
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Комунальне підприємство «Теплові мережі Роганської селищної ради» з позовом до Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель треті особи Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаева, Підприємство «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» «ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ «СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ»» в якому просило: визнати протиправним та скасувати рішення Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 11.11.2019р. № 16391-р/пк-пз.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення відповідача про відмову в задоволенні скарги позивача є протиправним, а відтак підлягає скасуванню.
Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що під час прийняття оскаржуваного рішення діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для скасування такого рішення та задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
18.09.2019 Харківський національний аграрний університет ім. В.В. Докучаева опублікував оголошення (ідентифікатор закупівлі: UA-2019-09-18-000070-b) щодо проведення відкритих торгів відповідно до ст. 21 Закону 2України «Про публічні закупівлі».Предмет закупівлі - теплова енергія для бюджетних споживачів у кількості 1300 гігакалорій. Очікувана вартість предмета закупівлі - 2 606 500,00 гривень.
В аукціоні брали участь два учасника: ПІДПРИЄМСТВО "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ" та Комунальне підприємство «Теплові мережі Роганської селищної ради».
За результатом проведення аукціону, який відбувся 08.10.2019р., перемогу за ціновим критерієм отримало ПІДПРИЄМСТВО "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ".
За результатом розгляду тендерних пропозицій 16.10.2019 р. Замовником було прийнято рішення № 105, в якому зазначено, що всі документи учасника ПІДПРИЄМСТВО "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ" в наявності та тендерна пропозиція відповідає вимогам тендерної документації, в результаті чого вищезазначений учасник був визнаний переможцем.
Замовником 16.10.2019 року опубліковано повідомлення про намір укласти договір з ПІДПРИЄМСТВОМ "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ".
24.10.2019р. позивач вважаючи, що рішення замовника від 16.10.2019р. № 105 про визнання переможцем відкритих торгів на закупівлю теплової енергії для бюджетних споживачів ПІДПРИЄМСТВО "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ" є незаконним звернувся до відповідача зі скаргою.
Рішенням Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель від 11.11.2019р. № 16391-р/пк-пз позивачу відмовлено у задоволенні його скарги.
Позивач вважаючи вищезазначене рішення протиправним звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.
Дослідивши наявні у справі докази, проаналізувавши матеріали справи та норми чинного законодавства, ознайомившись із доводами представників сторін, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 1 Закону України від 26 листопада 1993 року № 3659-XII «Про Антимонопольний комітет України» (далі - Закон № 3659-XII) Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.
Відповідно до статті 3 Закону № 3659-XII основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб`єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Частиною сьомою статті 6 Закону № 3659-XII визначено, що Антимонопольний комітет України, адміністративні колегії Антимонопольного комітету України, державні уповноважені Антимонопольного комітету України, адміністративні колегії територіальних відділень Антимонопольного комітету України є органами Антимонопольного комітету України.
Відповідно до статті 14 Закону № 3659-XII до повноважень постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України належить, зокрема: розгляд заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, прийняття передбачених законодавством про захист економічної конкуренції розпоряджень та рішень, перевірка законності та обґрунтованості постанов, винесених адміністративними колегіями територіальних відділень Антимонопольного комітету України, в цих справах.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України має право надавати обов`язкові для розгляду рекомендації та вносити пропозиції органам державної влади, органам місцевого самоврядування, установам, організаціям, суб`єктам господарювання, об`єднанням щодо здійснення заходів, спрямованих на обмеження монополізму, розвиток підприємництва і конкуренції, запобігання порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, а також щодо припинення дій або бездіяльності, що можуть мати негативний вплив на конкуренцію.
Постійно діюча адміністративна колегія Антимонопольного комітету України здійснює інші повноваження відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції регулюється Законом України «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (надалі - Закон №922-VIII).
Згідно з частиною третьою статті 8 Закону №922-VIII, Антимонопольний комітет України як орган оскарження з метою неупередженого та ефективного захисту прав та законних інтересів осіб, пов`язаних з участю у процедурах закупівлі, утворює постійно діючу адміністративну колегію (колегії) з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель. Рішення постійно діючої адміністративної колегії (колегій) приймаються від імені Антимонопольного комітету України.
Відповідно до частини першої статті 18 Закону № 922-VII, скарга до органу оскарження подається суб`єктом оскарження у формі електронного документа через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб`єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматично вноситься до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб`єктом оскарження автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу.
Відразу після внесення до реєстру скарг скарга з супровідними документами та її реєстраційна картка автоматично надсилаються органу оскарження та замовнику.
Згідно з частиною 9, 10 статті 18 Закону № 922-VIII, за результатами розгляду скарги орган оскарження має право: прийняти рішення про встановлення або відсутність порушень процедури закупівлі (у тому числі порушення порядку оприлюднення або неоприлюднення інформації про закупівлі, передбаченої цим Законом) та про заходи, що повинні вживатися для їх усунення, зокрема зобов`язати замовника повністю або частково скасувати свої рішення, надати необхідні документи, роз`яснення, усунути будь-які дискримінаційні умови (у тому числі ті, що зазначені в технічній специфікації, яка є складовою частиною тендерної документації), привести тендерну документацію у відповідність із вимогами законодавства, або за неможливості виправити допущені порушення відмінити процедуру закупівлі.
Орган оскарження розглядає скаргу та приймає рішення на її підставі в межах одержаної за скаргою інформації та інформації, розміщеної в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарг приймаються органом оскарження виключно на його засіданнях.
На підставі частини 11 статті 18 Закону № 922-VIII, орган оскарження за результатами розгляду скарги приймає обґрунтоване рішення, у якому зазначаються:
висновок органу оскарження про наявність або відсутність порушення процедури закупівлі;
висновок органу оскарження про задоволення скарги повністю чи частково або про відмову в її задоволенні;
підстави та обґрунтування прийняття рішення;
у разі якщо скаргу задоволено повністю або частково - зобов`язання усунення замовником порушення процедури закупівлі та/або відновлення процедури закупівлі з моменту попереднього законного рішення чи правомірної дії замовника.
Рішення органу оскарження містить таку інформацію:
найменування органу оскарження;
короткий зміст скарги;
мотивувальну частину рішення;
резолютивну частину рішення;
строк оскарження рішення.
Протягом одного робочого дня після прийняття рішення за результатами розгляду скарги орган оскарження в електронній системі закупівель надає інформацію про резолютивну частину рішення та протягом трьох робочих днів з дня його прийняття розміщує рішення в електронній системі закупівель. Рішення за результатами розгляду скарги відразу після розміщення в електронній системі автоматично оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу і надсилається суб`єкту оскарження та замовнику.
Пунктом 29 ч. 1 ст. 1 Закону № 922-VIII встановлено, що тендерна документація - документація щодо умов проведення публічних закупівель, що розробляється та затверджується замовником і оприлюднюється для вільного доступу на веб-порталі Уповноваженого органу та авторизованих електронних майданчиках. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 22 Закону № 922-VIII , тендерна документація повинна містити:
1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв до учасників відповідно до статті 16, вимоги, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформацію про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність вимогам статті 17 у разі, якщо така інформація міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним;
3) інформацію про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). При цьому технічна специфікація повинна містити: детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні та якісні характеристики; вимоги щодо технічних і функціональних характеристик предмета закупівлі у разі, якщо опис скласти неможливо або якщо доцільніше зазначити такі показники; посилання на стандартні характеристики, вимоги, умовні позначення та термінологію, пов`язану з товарами, роботами чи послугами, що закуповуються, передбачені існуючими міжнародними або національними стандартами, нормами та правилами. Технічна специфікація не повинна містити посилання на конкретну торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі якщо таке посилання є необхідним, воно повинно бути обґрунтованим, а специфікація повинна містити вираз "або еквівалент". Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі повинні передбачати необхідність застосування заходів із захисту довкілля;
4) кількість товару та місце його поставки;
5) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
6) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
7) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;
8) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота);
9) перелік критеріїв та методику оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв. Опис методики оцінки за критерієм "ціна" повинен містити інформацію про врахування податку на додану вартість (ПДВ);
10) строк, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше ніж 90 днів з дати розкриття тендерних пропозицій;
11) інформацію про валюту, у якій повинна бути розрахована і зазначена ціна тендерної пропозиції;
12) інформацію про мову (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
13) зазначення кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
14) розмір, вид та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
15) розмір, вид, строк та умови надання, умови повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає його надати);
16) прізвище, ім`я та по батькові, посаду та адресу однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;
17) у разі закупівлі робіт - вимогу про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт як субпідрядника в обсязі не менше ніж 20 відсотків від вартості договору про закупівлю.
Тендерна документація може містити також іншу інформацію відповідно до законодавства, яку замовник вважає за необхідне до неї включити.
Тендерна документація може містити опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх пропозицій.
Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Відповідно до частини першої статті 30 Закону № 922-VIII замовник відхиляє тендерну пропозицію, зокрема, в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
З системного аналізу правових норм у цій справі вбачається, що перелік документів, які мають підтверджувати відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям, як і самі критерії визначаються в тендерній документації. В свою чергу, тендерна пропозиція повинна відповідати тендерній документації. При цьому замовник має відхилити тендерну пропозицію в разі якщо тендерна пропозиція не відповідає умовам тендерної документації.
Так, з матеріалів справи вбачається, що в обґрунтування протиправності рішення замовника про визнання переможцем Підприємства «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ», позивач посилається на те, що учасником, Підприємством «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» прямо порушено вимоги Тендерної документації замовника та їх тендерна пропозиція є такою, що не відповідає умовам тендерної документації, з огляду на такі доводи:
по-перше: ПІДПРИЄМСТВОМ "ТЕЦМ-АЛЬЯНС" ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ "СОЮЗ ОРГАНІЗАЦІЇ ІНВАЛІДІВ УКРАЇНИ" було надано не всі документи, які вимагались Замовником у тендерній документації.
1.1.Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації Замовника, Учасник повинен надати: п.6) Документальне підтвердження провадження учасником тендерних торгів господарської діяльності відповідно до положень статуту, а саме: ...копію відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ)... Учасником П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» не надано у складі тендерної пропозиції копію відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).
1.2. Відповідно до п.п.1.8. п.1 Таблиці 2 Додатку № 1(Установчі та інші документи щодо ведення господарської діяльності) та п.п. 9) п.1 Розділу ІІІ Тендерної документації Замовника, Учасник має надати копії відповідних дозвільних документів передбачених законодавством: ліцензій, рішень про встановлення тарифу, тощо на надання послуг з постачання теплової енергії. Згідно ст. 21 ЗУ "Про охорону праці" "...Виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці..." "...Роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл) Відповідно до п.2 Додатку № 2 Постанови КМУ від 26.10.2011 р. № 1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки» до видів робіт підвищеної небезпеки відносяться: «Монтаж, демонтаж, налагодження, ремонт, технічне обслуговування, реконструкція машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що зазначені у додатках 3 і 7 до Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки.» Відповідно до п. 9 Додатку № 3 вищезазначеного порядку до машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки відносяться «Парові та водогрійні котли теплопродуктивністю понад 0,1 МВт.», що відноситься до обладнання, яке використовує у своїй діяльності П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» (учасником додано до тендерної пропозиції 2 файл pdf Паспорт теплогенератора ТГТ-3,0 № 037 та Паспорт теплогенератора ТГТ - 3,0 № 038, де на стор. 3 зазначено теплопродуктивність обладнання.) В тендерній пропозиції учасника П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» відсутній дозвіл на виконання робіт з підвищеної небезпеки.
1.3. Відповідно до Додатку № 3 до тендерної документації Замовника Учасник, з мінімальною ціною після процедури « Електронний аукціон», повторно протягом п`яти днів надає замовнику ТЕНДЕРНУ ПРОПОЗИЦІЮ (згідно Додатку № 3) - приведену у відповідність до показників за результатами проведеного аукціону. Електронний аукціон відбувся 08.10.2019 року. П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ», як учасник з мінімальною ціною, після електронного аукціону не надав у встановлений Замовником строк тендерну пропозицію, приведену у відповідність до показників за результатами проведеного аукціону, що не відповідає умовам тендерної документації.
По-друге: учасником П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» у складі тендерної пропозиції не надано документ, який підтверджує, що особа, яка підписала тендерну пропозицію є посадовою особою учасника. Як вбачається з форми тендерної пропозиції учасника П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» (файл тендерна пропозиція pdf), тендерну пропозицію учасника, яка була подана 07.10.2019 р. підписав юрисконсульт Г.С. Рибалко. Як вбачається з примітки до Додатку № 3 до тендерної документації Замовника "Тендерна пропозиція подається у сканованому вигляді за підписом уповноваженої посадової особи Учасника, пронумерована та скріплена печаткою... Повноваження щодо підпису документів тендерної пропозиції Учасника процедури закупівлі підтверджується випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів...". До складу тендерної пропозиції П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» додає файл pdf наказ № 200 (право підпису) від 20.09.2019 р. про те, що на час відпустки директора Кривулі В.Є. з 23.09.2019 по 17.10.2019 р. право підписувати документи, в тому числі ті, що подаються у складі тендерної пропозиції має право Юрисконсульт Рибалко Гліб Сергійович . При цьому учасником не надано документ, який підтверджує, що Рибалко Гліб Сергійович є посадовою особою П-ВА «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» і займає посаду юрисконсульта на цьому підприємстві.
По-третє: щодо надання учасником П-ВО «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» у складі тендерної пропозиції листа-згоди на обробку персональних даних. Відповідно до Додатку 6 до тендерної документації Замовника, учасник повинен надати лист-згоду на обробку персональних даних відповідно до вимог ЗУ «Про захист персональних даних від 01.06.2010 р. № 2297-VI. Зі змісту листа-згоди, наданої П-ВОМ «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» вбачається (Лист-згода на обробку персональних даних Кривуля В.Є.. pdf файл) , що Рибалко Г.С.(юрисконсульт) дає згоду на обробку персональних даних Кривулі В.Є. (директор), що не відповідає вимогам абз. 4 ст.2, ч.1 ст.10, п.п.1 п.11 ст.11 ЗУ «Про захист персональних даних». Лише сама особа має право надавати згоду на обробку своїх персональних даних відповідно до абз. 4 ст. 2 ЗУ «Про захист персональних даних». Таким чином, учасником порушено вимоги абз. 4 ст.2, ч.1 ст.10, п.п.1 п.11 ст.11 ЗУ «Про захист персональних даних» та фактично не надано лист-згоду відповідно до вимог тендерної документації Замовника.
Надаючи оцінку вказаним вище доводам позивача, суд зазначає таке.
Щодо не надання учасником, Підприємством «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» копії відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), суд зазначає таке.
З матеріалів справи вбачається, що замовник зазначив, що інформація у витязі з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що міститься у складі Пропозиції, співпадає з інформацією, яка міститься в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ). Виходячи з наведеного, Замовник отримав необхідну інформацію про учасника з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який міститься у складі Пропозиції. Отже, відсутність відомостей з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) при наявності витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не впливає зміст Пропозиції учасника.
Так, у складі Пропозиції Переможця містяться, зокрема: - ліцензія (файл "лицензия.jpg") на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, крім виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за нерегульованим тарифом; - виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців від 13.03.2015 (файли "виписка.jpg" та "Виписка 2.jpg").
Відповідно до Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118, Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) - це автоматизована система збирання, накопичення та опрацювання даних про юридичних осіб всіх форм власності та організаційно-правових форм господарювання, відокремлені підрозділи юридичних осіб, що знаходяться на території України, а також відокремлені підрозділи юридичних осіб України, що знаходяться за її межами. Положення було введене в дію з 01.01.1996; Кабінет Міністрів України доручив Міністерству статистики вжити заходів для створення та ведення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Відповідно до пункту 3 Положення, Реєстр ведеться з метою: - забезпечення єдиного державного обліку та ідентифікації суб`єктів; - класифікації суб`єктів для отримання статистичної інформації у формалізованому вигляді;
- проведення спостережень за структурними змінами в економіці щодо видів діяльності, створення, реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) та ліквідації суб`єктів; - удосконалення статистичного обліку суб`єктів та створення реєстрів респондентів статистичних спостережень (статистичних реєстрів). Згідно із пунктом 4 Положення, інформаційний фонд Реєстру містить такі дані: - ідентифікаційні - ідентифікаційний код та найменування суб`єкта; - класифікаційні - види економічної діяльності, територіальна належність, форма власності, організаційно-правова форма господарювання, інституційний сектор економіки, найменування органу, до сфери управління якого належить суб`єкт, тощо; - довідкові - місцезнаходження, телефон, телефакс, прізвище керівника, засновників тощо; - реєстраційні - відомості про створення, припинення суб`єктів та вчинення інших реєстраційних дій щодо них; - економічні - виробничі та фінансово-економічні показники діяльності суб`єкта. Згідно з пунктом 5 Положення, до складу базових даних ЄДРПОУ входять: - ідентифікаційний код, організаційно-правова форма юридичної особи (відокремленого підрозділу); - ідентифікаційний код та найменування юридичної особи (для відокремлених підрозділів юридичних осіб); - територіальна належність та місцезнаходження; - прізвище та телефон керівника; - дані щодо видів економічної діяльності; - інституційний сектор економіки; - дата проведення первинної реєстрації; - дата та місце проведення останніх реєстраційних дій. До складу розширених даних входять: - ідентифікаційний код, організаційно-правова форма юридичної особи (відокремленого підрозділу); - ідентифікаційний код та найменування юридичної особи (для відокремлених підрозділів юридичних осіб); - територіальна належність та місцезнаходження; - прізвище, телефон/факс керівника/голови ліквідаційної комісії, керуючого санацією; - адреса електронної пошти; - дані щодо всіх видів економічної діяльності, указаних у реєстраційних документах; - інституційний сектор економіки; - орган державної реєстрації; - дата проведення первинної реєстрації; - дата та місце проведення останніх реєстраційних дій. Відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (надалі - Єдиний державний реєстр) - єдина державна інформаційна система, що забезпечує збирання, накопичення, обробку, захист, облік та надання інформації про юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадські формування, що не мають статусу юридичної особи. Відповідно до ч. 4 статті 9 цього Закону, в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: 1) найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); 2) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - ідентифікаційний код); 3) організаційно-правова форма; 8) перелік засновників (учасників) юридичної особи: прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), серія та номер паспорта, якщо засновник - фізична особа; найменування, країна резидентства, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа; відмітка про закінчення повноважень засновника громадського формування у зв`язку з державною реєстрацією; 9) інформація про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник - юридична особа (крім громадських формувань, адвокатських об`єднань, торгово-промислових палат, об`єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій): прізвище, ім`я, по батькові (за наявності), дата народження, країна громадянства, серія та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), дата народження, а також повне найменування та ідентифікаційний код (для резидента) засновника юридичної особи, в якому ця особа є кінцевим бенефіціарним власником (контролером). У разі відсутності в юридичної особи кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, у тому числі кінцевого бенефіціарного власника (контролера) її засновника, якщо засновник - юридична особа, вноситься відмітка про причину його відсутності. 10) місцезнаходження юридичної особи; 11) види діяльності; 12) назва органів управління юридичної особи; 13) відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, у тому числі підписувати договори, подавати документи для державної реєстрації тощо: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), дані про наявність обмежень щодо представництва юридичної особи; 15) розмір статутного (складеного) капіталу (пайового фонду) та розмір частки кожного із засновників (учасників); 16) вид установчого документа (установчий акт, статут, модельний статут, засновницький договір, одноособова заява (меморандум), положення тощо); 18) інформація для здійснення зв`язку з юридичною особою: телефон, адреса електронної пошти; 19) дата та номер запису в Єдиному державному реєстрі; 20) дані про відокремлені підрозділи юридичної особи: ідентифікаційний код відокремленого підрозділу; найменування відокремленого підрозділу; місцезнаходження відокремленого підрозділу; види діяльності відокремленого підрозділу; відомості про керівника відокремленого підрозділу: прізвище, ім`я, по батькові, посада, дата народження, дата призначення та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника 6 податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), наявність обмежень щодо представництва від імені юридичної особи; відомості про членів керівних органів: прізвище, ім`я, по батькові, дата народження, посада, контактний номер телефону та інші засоби зв`язку - для відокремленого підрозділу громадського формування; відомості про належність відокремленого підрозділу юридичної особи, що припиняється шляхом злиття, приєднання, поділу або перетворення, до юридичної особи - правонаступника; інформація для здійснення зв`язку з відокремленим підрозділом: телефон та адреса електронної пошти; 26) дані про перебування юридичної особи у процесі припинення, у тому числі дані про рішення щодо припинення юридичної особи, відомості про комісію з припинення (ліквідатора, ліквідаційну комісію тощо) та про строк, визначений засновниками (учасниками) юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, для заявлення кредиторами своїх вимог; 27) дані про скасування рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи; 28) дані про перебування юридичної особи у процесі провадження у справі про банкрутство, санації, у тому числі відомості про розпорядника майна, керуючого санацією; 29) дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа; 30) дані про юридичних осіб - правонаступників; 31) дата прийняття, дата набрання законної сили та номер судового рішення, на підставі якого проведено реєстраційну дію; 39) місце зберігання реєстраційної справи в паперовій формі; 41) фінансова звітність про господарську діяльність юридичної особи (крім бюджетних установ) у складі балансу і звіту про фінансові результати в електронній формі, отримана з інформаційної системи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики; 42) відомості, отримані в порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів; 43) відомості про смерть засновника (учасника) юридичної особи, визнання його безвісно відсутнім чи оголошення померлим, відомості про смерть керівника юридичної особи та особи, яка може вчиняти дії від імені юридичної особи, тощо. Стаття 10 цього Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" встановлює презумпцію достовірності відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру: Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою (частина 1). Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними (частина 2). Якщо відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не внесені до нього, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості (частина 3).
Порядок інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та інформаційними системами Державної служби статистики України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України 28.09.2015 № 1834/5/1212, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.10.2015 р. за № 1192/27637 (далі - Порядок інформаційної взаємодії), визначає механізм інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами Державної служби статистики України (включно із ЄДРПОУ), у тому числі передачі ідентифікаційних кодів ЄДРПОУ. Інформаційна взаємодія здійснюється на центральному рівні в електронній формі інформаційно-телекомунікаційними засобами (пункт 2). Інформаційну взаємодію забезпечує адміністратор Єдиного державного реєстру та Державна служба статистики України (пункт 4). Передача відомостей про проведені реєстраційні дії щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, у тому числі повідомлень державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», з Єдиного державного реєстру до реєстрів Державної служби статистики України здійснюється автоматично програмними засобами ведення Єдиного державного реєстру одночасно з проведенням відповідної реєстраційної дії у цьому реєстрі (пункт 7). Передача відомостей з реєстрів Державної служби статистики України до Єдиного державного реєстру здійснюється автоматично програмними засобами ведення реєстрів Державної служби статистики України невідкладно після завершення опрацювання відомостей у цих реєстрах (пункт 9).
Таким чином, ЄДР містить ту ж саму інформацію, що і ЄДРПОУ; постійний автоматичний обмін інформацією між двома реєстрами нормативно забезпечується Порядком інформаційної взаємодії. Водночас, відомості ЄДР є за своїм змістом значно повнішими і в силу закону вважаються достовірними, а отже, у разі суперечності між відомостями ЄДР та інформацією ЄДРПОУ перевага має надаватися саме відомостям ЄДР.
З огляду на вказане, суд погоджуэться з доводами выдповыдача про те, що Переможець не порушив умови Документації в цій частині, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.
Щодо доводів позивача про те, що у складі тендерної пропозиції Підприємства «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» відсутній дозвіл на виконання робіт з підвищеної безпеки, суд зазначає таке.
Відповідно до підпункту 1.8 пункту 1 таблиці 2 додатку 1 Документації учасник повинен надати копії відповідних дозвільних документів, передбачених законодавством: ліцензій, рішень про встановлення тарифу, тощо на надання послуг з постачання теплової енергії.
Судом встановлено, що тендерна документація не містить вимог щодо необхідності надання у складі тендерної пропозиції дозволу саме на виконання робіт з підвищеної небезпеки.
У складі тендерної пропозиції Підприємства «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» міститься ліцензія на виробництво теплової енергії, транспортування теплової енергії магістральними і місцевими (розподільчими) тепловими мережами та постачання теплової енергії, крім виробництва, транспортування та постачання теплової енергії за нерегульованим тарифом.
З вищевикладеного, суд приходить до висновку про те, що за умови не визначення конкретного виду документа в тендерній документації як обов`язкового, зобов`язання учасника до надання такого документа є протиправним.
З огляду на вказане, суд вважає, що не надання Підприємством «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» дозволу на виконання робіт з підвищеної безпеки не є порушенням умов конкурсу, а відтак скарга у вказаній частині також є необґрунтованою.
Щодо посилання позивача на те, що Підприємство «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ», як учасник з мінімальною ціною, після електронного аукціону не надав у встановлений Замовником строк тендерну пропозицію, приведену у відповідність до показників за результатами проведеного аукціону, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Документації переможець у строк, що не перевищує п`яти днів з дати оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір, подає інформацію та документи, встановлені в додатку 5 (для переможця) та додатку 3 Документації.
Відповідно до додатку 3 Документації учасник, з мінімальною ціною після процедури "Електронний аукціон" повторно протягом п`яти робочих днів надає 8 Замовнику Пропозицію (згідно з додатком 3), приведену у відповідність до показників за результатами проведеного аукціону.
Відповідно до статті 25 Закону тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель. Документ з тендерною пропозицією подається в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, вимогам, визначеним у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, та документи, що містять технічній опис предмета закупівлі, подаються в окремому файлі.
Електронна система закупівель автоматично формує та надсилає повідомлення учаснику про отримання його пропозиції із зазначенням дати та часу. Електронна система повинна забезпечити можливість подання пропозиції всім особам на рівних умовах.
Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію [у тому числі до визначеної в тендерній документації частини предмета закупівлі (лота)]. Отримана тендерна пропозиція вноситься автоматично до реєстру, форма якого встановлюється Уповноваженим органом.
Тендерні пропозиції, отримані електронною системою закупівель після закінчення строку їх подання, не приймаються та автоматично повертаються учасникам, які їх подали.
Кінцевим строком для подання Пропозицій було встановлено 07.10.2019.
Відповідно до інформації, оприлюдненої на веб-порталі Уповноваженого органу аукціон відбувсь 08.10.2019.
Враховуючи вище викладене, Документацією не передбачено надання учасником Пропозиції, приведеної у відповідність до показників за результатами проведеного аукціону саме у складі Пропозиції до кінцевого строку подання Пропозицій, а тому його ненадання або невідповідність умовам Документації не може бути підставою відхилення Пропозиції учасника, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.
Щодо доводів позивача про те, що учасником Підприємством «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» у складі тендерної пропозиції не надано документ, який підтверджує, що особа, яка підписала тендерну пропозицію є посадовою особою учасника, суд зазначає таке.
Судом встановлено, що тендерну пропозицію учасника, яка була подана 07.10.2019р. підписав юрисконсульт Рибалко Г.С.
Згідно з додатком 3 Документації Пропозиція подається у сканованому вигляді за підписом уповноваженої посадової особи учасника, пронумерована та скріплена печаткою. Повноваження щодо підпису документів Пропозиції учасника Процедури закупівлі підтверджується випискою з протоколу засновників, наказом про призначення, довіреністю, дорученням або іншим документом, що підтверджує повноваження посадової особи учасника на підписання документів.
Відповідно до статуту учасника директор здійснює видачу наказів, розпоряджень доручень з питань діяльності підприємства (підпункт 4.3.3 статуту) та може доручати 9 вирішення окремих питань, що входять в його компетенцію, своїм заступникам, керівникам структурних підрозділів та іншим працівникам підприємства (підпункт 4.4.11 статуту).
З огляду на вказане, до складу Пропозиції Переможець додав наказ про призначення директора підприємства та наказ від 20.09.2019р. № 200 про те, що на час відпустки директора Кривулі B.C. з 23.09.2019р. по 17.10.2019р. право підписувати документи, в тому числі ті, що подаються у складі Пропозиції має право юрисконсульт підприємства Рибалко Гліб Сергійович.
Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що Переможець не порушив умови Документації в цій частині, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення скарги в цій частині.
Щодо посилань позивача на те, що Підприємством «ТЕЦМ-АЛЬЯНС» ХООВОІ «СОІУ» у складі тендерної пропозиції не надано лист-згоду на обробку персональних даних, оскільки останній підписаний Рибалко Г.С. , суд зазначає таке.
Відповідно до Додатку 6 до тендерної документації Замовника, учасник повинен надати лист-згоду на обробку персональних даних відповідно до вимог ЗУ «Про захист персональних даних.
Разом з тим, Документація не містить окремих вимог щодо необхідності надання відповідного листа-згоди саме у складі Пропозиції.
Враховуючи наведене, суд погоджується з доводами відповідача про те, що Переможець не порушив умови Документації з вказаних підстав, у зв`язку з чим відсутні підстави для задоволення Скарги в цій частині.
З огляду на вказане, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Одночасно, судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
Керуючись ст. 242, 243, 251, 255 КАС України, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову Комунального підприємства «Теплові мережі Роганської селищної ради» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська