Рішення № 95137153, 25.02.2021, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2021
Номер справи
640/26185/19
Номер документу
95137153
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2021 року м. Київ № 640/26185/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження матеріали справи

за позовом ОСОБА_1

до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб

третя особа Уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Актабанк» Куліш В.М.

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м.Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459 від 07.08.2014р. укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ «АКТАБАНК»;

- зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних скласти і затвердити зміни або доповнення про включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459 від 07.08.2014р. укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ «АКТАБАНК».

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно не включено її до Загального реєстру вкладників, за якими вона має право на відшкодування коштів за вкладом у ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що останнім не було допущено протиправної бездіяльності, оскільки в межах спірних правовідносин діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для зобов`язання вчинення дій визначених в адміністративному позові.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

У лютому 2015 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» Приходько Юлії Вікторівни в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо не включення позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу "Банківська класика" № В10-207415/Т/631459, укладеним 07 серпня 2014 року між позивачем та ПАТ "Актабанк";

- зобов`язати відповідача-2 подати Фонду додаткову інформацію про позивача як вкладника, який має право на відшкодування коштів за депозитним вкладом у ПАТ "Актабанк" згідно з договором за рахунок коштів Фонду;

- зобов`язати відповідача-1 включити позивача до загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у ПАТ "Актабанк" за рахунок коштів Фонду.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.05.2015р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Актабанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов`язано Уповноважену особу Фонду надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 як вкладника, яка має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві «Актабанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на підставі договору банківського вкладу «Банківська класика» від 07 серпня 2014 року № В10-207415/Т/631459. В іншій частині позов залишено без задоволення.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2015р. апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» Приходько Юлії Вікторівни - задоволено. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.05.2015р. - скасовано. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено у повному обсязі.

Водночас, постановою Верховного Суду від 13.12.2018р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2015р. у справі №826/3340/15 скасовано. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.05.2015р. у справі №826/3340/15 залишено в силі.

З огляду на вказане, Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Актабанк» листом від 08.01.2019р. надано до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 , як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Актабанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що підтверджується листом Уповноваженої особи від 18.03.2019р. № 292. (а.с. 45)

19.04.2019р. позивач звернулась до відповідача із заявою в якій просила включити її до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459 від 07.08.2014р. укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ «АКТАБАНК». (а.с. 47)

Листом відповідача від 03.06.2019р. № 36-036-9486/19 позивача повідомлено про те, що за інформацією Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ «Актабанк» на підставі п. 7 ч. 3 ст. 38 Закону прийнято рішення про визнання правочинів щодо перерахування грошових коштів на її рахунок такими, що мають ознаки нікчемності. Водночас, рішення уповноваженої особи Фонду щодо застосування наслідків нікчемності вищезазначеного правочину в судовому порядку не скасоване. Враховуючи вищезазначене, уповноваженою особою Фонду інформацію про рахунок позивача не включено до переліку рахунків, за якими вкладники ПАТ «АКТАБАНК» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, і відповідно, Фонд не має підстав щодо включення позивача до Загального реєстру відшкодувань вкладникам ПАТ «АКТАБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, та здійснити виплату. (а.с. 49)

Позивач вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність звернулась до суду з позовом.

Так, суд, проаналізувавши матеріали справи, приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову, з огляду на таке.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження ФГВФО, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами встановлені, зокрема, Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Пунктом 3 та 4 частини першої статті 2 Закону № 4452-VI визначено, що вклад - кошти в готівковій або безготівковій формі у валюті України або в іноземній валюті, які залучені банком від вкладника (або які надійшли для вкладника) на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом видачі іменного депозитного сертифіката, включаючи нараховані відсотки на такі кошти;

вкладник - фізична особа (у тому числі фізична особа - підприємець), яка уклала або на користь якої укладено договір банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або яка є власником іменного депозитного сертифіката.

Частиною першою статті 3 Закону № 4452-VI визначено, що Фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 4452-VI Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Виконання зобов`язань Фонду перед вкладниками здійснюється Фондом з дотриманням вимог щодо найменших витрат Фонду та збитків для вкладників у спосіб, визначений цим Законом, у тому числі шляхом передачі активів і зобов`язань банку приймаючому банку, продажу банку, створення перехідного банку протягом дії тимчасової адміністрації або виплати відшкодування вкладникам після ухвалення рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Згідно з положеннями статті 27 Закону № 4452-VI Уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур`єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж, через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що держава гарантує фізичним особам, які на момент прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, мали у такому банку вклад, відшкодування суми коштів, розміщених на цьому вкладі, включаючи нараховані відсотки, за рахунок коштів ФГВФО у межах суми, встановленої адміністративною радою Фонду, яка не може бути меншою 200000 гривень. Фактична виплата гарантованої суми відшкодування здійснюється ФГВФО відповідно до затверджених виконавчою дирекцією Фонду реєстрів вкладників, сформованих на підставі переліку вкладників з визначенням суми відшкодування для кожного з них, що складаються уповноваженою особою Фонду.

Слід зазначити, що підставою для поширення на особу гарантій, передбачених Законом №4452-VI щодо відшкодування вкладу, є наявність у такої особи залишку коштів на банківському рахунку, що відкритий на її ім`я, тобто наявність вкладу та статусу вкладника у особи. При цьому положення чинного законодавства не пов`язують визначення статусу вкладника банку та виникнення у нього права на отримання гарантованої суми відшкодування вкладу із походженням на відповідному вкладному (депозитному, поточному) рахунку коштів.

Водночас, судом встановлено, що між ПАТ "Актабанк" та ОСОБА_1 07 серпня 2014 року укладено договір банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459, за умовами якого вкладник передає, а банк приймає грошові кошти у розмірі 118740,00 грн. терміном на три місяці із 07 серпня по 07 листопада 2014 року включно під 13% річних.

Факт внесення позивачем грошових коштів у розмірі 118740,00 грн. на вкладний рахунок у банку підтверджується наявною у матеріалах справи копією меморіального ордеру від 07 серпня 2014 року № 216504.

Постановою правління Національного банку України «Про віднесення ПАТ «Актабанк» до категорії проблемних» №468/БТ від 07 серпня 2014 року зупинено ПАТ «Актабанк» здійснення таких операцій:

- залучення у вклади (депозити) коштів від фізичних осіб у національній та іноземній валютах, а також у банківських металах, крім операцій з членами спостережної ради, правління, ревізійної комісії банку, власниками істотної участі банку, а також у разі залучення коштів на умовах субординованого боргу;

- відкриття поточних рахунків (у тому числі карткових) фізичним особам;

- зарахування на рахунки фізичних осіб коштів, що переказуються із рахунків, відкритих у ПАТ «Актабанк».

На виконання постанови Правління Національного банку України від 15 січня 2015 року №19 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію ПАТ "Актабанк", виконавчою дирекцією Фонду прийнято рішення від 16 січня 2015 року № 6 "Про початок процедури ліквідації ПАТ "Актабанк" та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", згідно з яким, розпочато процедуру ліквідації ПАТ "Актабанк" з відшкодуванням з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб та призначено уповноваженою особою Фонду на ліквідацію ПАТ "Актабанк" провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Приходько Юлію Вікторівну строком на один рік із 16 січня 2015 року по 15 січня 2016 року включно.

З огляду на опублікування на офіційному сайті Фонду оголошення про те, що Фонд із 23 січня 2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам ПАТ "Актабанк" позивач звернулась до банку-агенту Фонду ПАТ «Фідобанк» з метою отримання гарантованої суми відшкодування, але ОСОБА_1 було відмовлено через відсутність її у Загальному реєстрі вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Позивач, дізнавшись про те, що її не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, звернулась до уповноваженої особи Фонду з проханням роз`яснити причини такого невключення.

Листом від 17 лютого 2015 року № 613 Уповноважена особа повідомила позивача, що під час складання списку осіб, які мають право на відшкодування вкладів за рахунок Фонду, виявлено групу договорів банківського вкладу та банківського рахунку, укладених за обставин, що можуть вказувати на приготування до заволодіння державними коштами - коштами Фонду, шляхом штучного створення умов для отримання компенсації вкладів. Позивача також повідомлено про звернення до прокуратури міста Дніпропетровська із заявою про відкриття кримінального провадження за фактами можливого заволодіння коштами Фонду. Уповноваженою особою Фонду зазначено, що у разі отримання від правоохоронних органів, до компетенції яких віднесено прийняття процесуальних рішень, рішення про закриття кримінального провадження відносно конкретного вкладника ПАТ "Актабанк", рішення про виплату такому владнику суми вкладу в межах відшкодування гарантованої Фондом суми буде прийнято у найкоротші строки.

При цьому, посилань на будь-які порушення при укладенні позивачем та банком договору уповноваженою особою Фонду не зазначено.

Вищевикладене встановлено постановою Верховного Суду від 13.12.2018р. в межах розгляду справи № 826/3340/15, а відтак в силу ч. 4 ст. 78 КАС України, відповідно до якої обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом, не потребує доказування.

Водночас, з матеріалів справи вбачається, що постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.05.2015р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Уповноваженої особи Фонду щодо не включення ОСОБА_1 до переліку вкладників Публічного акціонерного товариства «Актабанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Зобов`язано Уповноважену особу Фонду надати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію про ОСОБА_1 як вкладника, яка має право на відшкодування коштів за вкладом у Публічному акціонерному товаристві «Актабанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, на підставі договору банківського вкладу «Банківська класика» від 07 серпня 2014 року № В10-207415/Т/631459. В іншій частині позов залишено без задоволення.

Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2015р. апеляційну скаргу Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства «Актабанк» Приходько Юлії Вікторівни - задоволено. Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.05.2015р. - скасовано. Прийнято нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовлено у повному обсязі.

Однак, постановою Верховного Суду від 13.12.2018р. касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 10.09.2015р. у справі №826/3340/15 скасовано. Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.05.2015р. у справі №826/3340/15 залишено в силі.

Так, Верховний Суд у вищезазначеній постанові вказав, що на дату прийняття Правлінням Національного банку України постанови від 16 вересня 2014 року № 576 «Про віднесення ПАТ «Актабанк» до категорії неплатоспроможних» на депозитному рахунку ОСОБА_1 , відкритому відповідно до укладеного з ПАТ «Актабанк» договору банківського вкладу від 07 серпня 2014 року № В10-207415/Т/631459, знаходились грошові кошти у розмірі 118 740 грн. Ці кошти були залучені на рахунок позивачем відповідно до меморіального ордеру від 07 серпня 2014 року № 216504.

Більше того, Верховним Судом наголошено, що: «відповідно до наданого меморіального ордеру від 07 серпня 2014 року № 216504 зарахування коштів на вкладний депозитний рахунок позивача № НОМЕР_1 відбулось шляхом перерахування останніх з поточного рахунку ОСОБА_1 № НОМЕР_2 і це відповідає приписам пункту 10.12 Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою правління НБУ від 12 листопада 2003 року № 492, та пункту 1.2 договору банківського вкладу від 07 серпня 2014 року №В10-207415/Т/631459. Доказів іншого відповідачами не надано.

Факт перерахування коштів з поточного рахунку МПВВП «Техносервіс-2» на поточний рахунок ОСОБА_1 не суперечить приписам Інструкції № 492.

При цьому, здійснюючи операції з перерахування коштів, банк не вчиняє окремі правочини, а виконує свої зобов`язання з обслуговування клієнтів банку, передбачені ЦК України, Законом України «Про банки і банківську діяльність», Інструкцією №492 та договорами з відповідними клієнтами банку.

Жодних доказів того, що при укладенні типового договору банківського вкладу позивач отримав певні переваги порівняно з іншими клієнтами банку відповідачами надано не було.

Таким чином, з матеріалів справи вбачається, що позивач є вкладником у розумінні приписів статті 2 Закону №4452-VI, вклад розміщено на рахунку в ПАТ «Актабанк» до запровадження тимчасової адміністрації, а тому ОСОБА_1 підпадає під дію гарантій відшкодування коштів за вкладом на підставі статті 26 Закону №4452-VI. При цьому відповідачем-2 не наведено правових підстав для невключення позивача до переліку вкладників ПАТ «Актабанк», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до приписів Закону №4452-VI.

Отже, позивач є особою, яка набула право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, і неподання інформації про позивача, як вкладника банку, до переліку протягом трьох днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії дає підстави для зобов`язання уповноваженої особи Фонду подати до Фонду додаткову інформацію щодо ОСОБА_1 як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладом в ПАТ «Актабанк» за рахунок Фонду.»

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, судом встановлено, що позивач є особою, яка набула право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду.

Водночас, відмовляючи позивачу у включенні її до Загального реєстру вкладників, відповідач посилався на те, що рішення уповноваженої особи Фонду щодо застосування наслідків нікчемності вищезазначеного правочину в судовому порядку не скасоване, а відтак уповноваженою особою Фонду інформацію про рахунок позивача не включено до переліку рахунків, за якими вкладники ПАТ «АКТАБАНК» мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду, і відповідно, Фонд не має підстав щодо включення позивача до Загального реєстру відшкодувань вкладникам ПАТ «АКТАБАНК» та здійснити виплату.

Проте, суд вважає безпідставними посилання відповідача на нікчемність з огляду на таке.

Згідно із ч. 1 ст. 4 Закону основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

Для цього Фонд наділено відповідними функціями, передбаченими ч. 2 ст. 4 Закону, серед яких, зокрема: ведення реєстру учасників Фонду; здійснення заходів щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснення заходів щодо інформування громадськості про функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, захисту прав та охоронюваних законом інтересів вкладників.

Крім того, відповідно до ст. 6 Закону Фонд наділено повноваженнями видавати нормативно-правові акти, що підлягають державній реєстрації в порядку, установленому законодавством, з питань, віднесених до його повноважень, які є обов`язковими до виконання банками, юридичними та фізичними особами.

За змістом п. 17 ч. 1 ст. 2 цього Закону уповноважена особа Фонду - це працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом та/або делегованих Фондом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

За приписами ч. 1 ст. 54 Закону рішення, що приймаються відповідно до цього Закону Національним банком України, Фондом, працівниками Фонду, що виконують функції, передбачені цим Законом, у тому числі у процесі здійснення тимчасової адміністрації, ліквідації банку, виконання плану врегулювання, можуть бути оскаржені до суду.

Таким чином, нормативно-правове регулювання статусу Фонду та його місце в системі гарантування вкладів фізичних осіб дозволяє зробити висновки, що Фонд у цих відносинах є суб`єктом публічного права, створений з метою реалізації публічних інтересів держави у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку, здійснює нормативне регулювання, тобто наділений владними управлінськими функціями та є суб`єктом владних повноважень у розумінні КАС України.

Згідно із ч. 1, 2, 10 ст. 38 Закону Фонд (уповноважена особа Фонду) зобов`язаний забезпечити збереження активів і документації банку, зокрема, протягом дії тимчасової адміністрації забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених ч. 3 цієї статті.

За результатами перевірки, здійсненої відповідно до ст. 38 Закону виявляються правочини, які є нікчемними в силу приписів (на підставі) закону. При виявленні таких правочинів Фонд, його уповноважена особа Фонду чи банк не наділені повноваженнями визнавати або встановлювати правочини нікчемними.

Правочин є нікчемним відповідно до закону, а не наказу уповноваженої особи Фонду. Такий правочин є нікчемним з моменту укладення в силу закону (ч. 2 ст. 215 Цивільного кодексу України та ч. 3 ст. 38 Закону № 4452-VI) незалежно від того, чи проведена передбачена ч. 2 ст. 38 цього ж Закону перевірка правочинів ПАТ АКТАБАНК із затвердженням її результатів відповідною комісією. Наслідки нікчемності правочину також настають для сторін у силу вимог закону. Наказ уповноваженої особи Фонду не є підставою для застосування таких наслідків. Такий наказ є внутрішнім розпорядчим документом, який прийнято уповноваженою особою, що здійснює повноваження органу управління банку.

Така позиція відображена у постановах Великої Палати Верховного Суду у справах № 910/12294/16 від 11.04.2018 року, № 910/24198/16 від 16.05.2018 року та №819/353/16 від 04.07.2018 року, № 820/382/16 від 14.11.2018 року.

Оскільки рішення про нікчемність правочинів є внутрішнім документом банку, який приймається особою, що здійснює повноваження органу управління банку, він не створює жодних обов`язків для третіх осіб (у тому числі й вкладників банку), тому не може порушувати будь-які права таких осіб унаслідок прийняття цього наказу.

Крім того, висновки щодо наявності права на включення до переліку вкладників та Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві АКТАБАНК за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб зроблено стосовно позивача у постанові Верховного Суду від 13.12.2018 року по справі №826/3340/15.

З огляду на вказане, суд приходить до висновку, що позивач є особою, яка набула право на гарантоване державою відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, а відтак позовні вимоги підлягають задоволенню.

При цьому судом враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Керуючись ст. 139, 242, 243, 251, 255 КАС України,

В И Р І Ш И В :

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.

2. Визнати протиправною бездіяльність Фонду гарантування вкладів фізичних осіб щодо не включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459 від 07.08.2014р. укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ «АКТАБАНК».

3. Зобов`язати Фонд гарантування вкладів фізичних скласти і затвердити зміни або доповнення про включення ОСОБА_1 до Загального реєстру вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в ПАТ «АКТАБАНК» за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню за договором банківського вкладу «Банківська класика» № В10-207415/Т/631459 від 07.08.2014р. укладеним між ОСОБА_1 та ПАТ «АКТАБАНК».

4. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Фонду гарантування вкладів фізичних осіб витрати зі сплати судового збору в розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 255 КАС України та може бути оскаржено за правилами встановленими статтями 293, 295-297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська