
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 р. Справа№200/12157/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпраці у Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області про визнання протиправної відмови у створенні комісії і зобов`язання вчинити певні дії,-
УСТАНОВИВ:
У грудні 2020 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держпраці у Луганській області (далі - ГУ Держпраці, відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (далі - третя особа, Управління ФСС), в якому просить: - визнати протиправною відмову у створенні комісії з проведення повторного спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві, який трапився 31.10.1991 на підприємстві Краснолуцького відділу робітничого постачання під час виконання трудових обов`язків; - зобов`язати створити комісію з повторного спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві, який трапився 31.10.1991 на підприємстві Краснолуцького відділу робітничого постачання під час виконання трудових обов`язків.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на те, що відмова відповідача створити комісію і провести спеціальне розслідування нещасного випадку, є порушенням його конституційного права на соціальні виплати.
Відповідач надав відзив на позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що підприємство, на якому працював і отримав травму позивач зареєстроване і знаходиться за адресою АДРЕСА_1 та ГУ Держпраці позбавлене можливості провести розслідування нещасного випадку.
Третя особа надала письмові пояснення на позовну заяву (відзив), в яких зазначила, що спеціальне розслідування має проводити роботодавець - Державне підприємство "Краснолуцький відділ робітничого постачання".
Позивач надав відповідь на відзив, в якому зазначив, що в спірних правовідносинах на відповідача покладено обов`язок створення комісії та проведення спеціального розслідування.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 28.12.2020 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувані докази.
Суд, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
У постанові Донецького апеляційного суду від 24.06.2020 у справі № 265/641/19 позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Донецькій області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Луганській області, Головного управління Держпраці у Донецькій області, Головного управління Держпраці у Луганській області про встановлення факту каліцтва на виробництві встановлено, що ОСОБА_1 з 30 січня 1990 року по 08 лютого 1992 року працював на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання, який входив до концерну «Луганськвугілляторгобслуговування» у місті Красний Луч Луганської області на посаді продавця. 31 жовтня 1991 року на робочому місці у робочий час з ОСОБА_1 трапився нещасний випадок, внаслідок якого він отримав вогнепальне поранення правового стегна, правого сідничного нерву. 11 листопада 1991 року було складено Акт № 7 за формою Н-1 про нещасний випадок на виробництві. 27.12.1992 року ОСОБА_1 було встановлено другу групу інвалідності строком до 1 березня 1993 року. З 1 березня 1993 року встановлено третю групу інвалідності строком до 1 березня 1995 року, що підтверджується витягом із Акту огляду у МСЕК від 26.04.1993. В акті зазначено, що причиною інвалідності є трудове каліцтво. ОСОБА_1 13.09.2018 звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Маріупольського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Донецькій області із заявою про призначення йому страхових виплат у зв`язку з виробничою травмою. Листом від 02.10.2018 йому було відмовлено у призначені страхової виплати, з посиланням на те, що зміст Акту Н-1 не відповідає вимогам, встановленим Положенням про розслідування і облік нещасних випадків на виробництві, затвердженого постановою Всесоюзної центральної ради професійної спілки від 17.08.1989 № 8-12.
Постановою Донецького апеляційного суду від 24.06.2020 у справі № 265/641/19 позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково, установлено факт нещасного випадку на виробництві, що стався з ОСОБА_1 31 жовтня 1991 року на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання. У задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
У вказаній постанові Донецький апеляційний суд зазначив, що «суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що наявні у справі докази в їх сукупності є підставою для висновку про те, що з позивачем дійсно стався нещасний випадок у вказаний в позові час на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання. При цьому, апеляційний суд не може погодитися з висновком суду першої інстанції про те, що з позивачем стався саме факт каліцтва. З довідок МСЕК, наданих позивачем вбачається, що строк на який позивачу було призначено ІІІ групу інвалідності сплив першого березня 1995 року. В матеріалах справи відсутні медичні документи в підтвердження наявності на теперішній час у позивача каліцтва, тому у суду не має підстав для встановлення саме факту каліцтва позивача.»
Крім того, Донецький апеляційний суд зазначив, що «Наданий позивачем екземпляр акту форми Н-1 не повністю відповідає вимогам нормативних актів, чинних на час його складання, і усунути ці недоліки неможливо, тому, на підставі вимог п. 29 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, який затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 р. № 337, слід встановити факт настання нещасного випадку на виробництві, що стався з ОСОБА_1 31 жовтня 1991 року на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання».
Листом від 02.10.2018 позивача Маріупольське міське відділення про те, що Управління ФСС повідомило позивача про те, що воно не має законних підстав для розгляду питання про призначення страхових виплат на підставі поданих позивачем документів, у тому числі у зв`язку з невідповідністю акта від 11.11.1991 № 7 про нещасний випадок вимогам законодавства.
Позивач звернувся до ГУ Держпраці із заявою від 23.10.2020, яким просив провести повторне розслідування нещасного випадку, що стався з ним на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання.
Листом від 05.11.2020 № 01-15/3136 ГУ Держпраці повідомило позивача про те, що відповідач не має можливості провести повторне спеціальне розслідування з додержанням вимог чинного законодавства, оскільки Державне підприємство "Краснолуцький відділ робітничого постачання" знаходиться за адресою Луганська область, м. Хрустальний, вул. Коняєвська, буд. 26.
Позивачем надана копія довідки до акта огляду МСЕК серія 12 ААБ № 780707, відповідно до якої позивач має другу групу інвалідності з 30.10.2020, причина інвалідності - загальне захворювання. Також позивачем надана копія виписки з акта огляду ЛТЕК серії ВТЭ-32 № 030289, відповідно до якої він з 1992 року мав другу групу інвалідності, причина інвалідності - трудове каліцтво. Відповідно до копії витягу з акта огляду в МСЕК до довідки серії МСЕ № 162855 позивач з 01.03.1993 мав третю групу інвалідності, причина інвалідності - трудове каліцтво.
З витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № 26573578 від 24.02.2021 випливає, що Державне підприємство "Краснолуцький відділ робітничого постачання" зареєстроване як юридична особа і знаходиться за адресою: Луганська область, м. Хрустальний, вул. Коняєвська, буд. 26, засновник - Міністерство вугільної промисловості України. При цьому, останні реєстраційні дії були 04.03.2014.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 і ч. 2 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Відповідно до ч. 2 і ч. 3 ст. 36 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України "Про охорону праці".
Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.
Згідно з п. 9 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі - Порядок № 337), передбачено, що в разі встановлення факту нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) рішенням суду розслідування проводиться незалежно від дати їх настання.
Пунктом 10 указаного Порядку встановлено, що спеціальному розслідуванню підлягають: нещасні випадки із смертельними наслідками; групові нещасні випадки; випадки смерті працівників під час виконання ними трудових (посадових) обов`язків; гострі професійні захворювання (отруєння), що призвели до тяжких чи смертельних наслідків; нещасні випадки, факт настання яких встановлено у судовому порядку, а підприємство (установа, організація), на якому вони сталися, ліквідовано без правонаступника; нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого; випадки зникнення працівника під час виконання трудових (посадових) обов`язків; нещасні випадки з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; нещасні випадки, що сталися з особами, фактично допущеними до роботи без оформлення трудового договору (контракту).
Відповідно до п.п. 14 і 15 Порядку № 337 Держпраці та/або її територіальним органом утворюється комісія із спеціального розслідування (далі - спеціальна комісія).
Спеціальна комісія утворюється протягом одного робочого дня після отримання від роботодавця письмового повідомлення про нещасний випадок або за інформацією, отриманою з інших джерел (органу досудового розслідування, звернень потерпілого або членів його сім`ї чи уповноваженої ними особи, первинних організацій і територіальних об`єднань профспілок).
До складу спеціальної комісії входять: посадова особа Держпраці та/або її територіального органу (голова комісії); представник робочого органу Фонду; представник уповноваженого органу чи наглядової ради підприємства (у разі її утворення) або місцевої держадміністрації чи органу місцевого самоврядування у разі, коли зазначений орган відсутній; керівник (спеціаліст) служби охорони праці підприємства (установи, організації) або посадова особа, на яку роботодавцем покладено виконання функцій з охорони праці, а у разі її відсутності - представник роботодавця; представник первинної організації профспілки, членом якої є постраждалий (у разі її відсутності - уповноважена найманими працівниками особа з питань охорони праці); представник профспілкового органу вищого рівня або територіального профоб`єднання; представник місцевої держадміністрації або органу місцевого самоврядування у разі, коли нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) сталися з особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, фізичними особами - підприємцями, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського господарства; лікар з гігієни праці територіального органу Держпраці (у разі настання гострого професійного захворювання (отруєння); посадові особи органів Держпродспоживслужби, ДСНС (у разі потреби та за відповідним погодженням).
У разі настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на території іншого підприємства (установи, організації) до складу спеціальної комісії включаються представники такого підприємства (установи, організації).
У разі потреби до складу комісії можуть включатися посадові особи Держпраці та/або її територіального органу за галузевим напрямом.
Пунктом 29 Порядку № 337 передбачено, що факт настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на виробництві може бути встановлено у судовому порядку.
Якщо такий факт встановлено у судовому порядку і нещасний випадок та/або гостре професійне захворювання (отруєння) не підлягають спеціальному розслідуванню, розслідування організовує підприємство (установа, організація), де сталися такі випадок та / або гостре професійне захворювання (отруєння), або його правонаступник у разі реорганізації цього підприємства (установи, організації).
У разі ліквідації підприємства (установи, організації) без правонаступника розслідування всіх нещасних випадків та / або гострих професійних захворювань (отруєнь), факт яких встановлено у судовому порядку, проводить спеціальна комісія, склад якої визначений пунктом 15 цього Порядку.
Ведення обліку таких нещасних випадків та / або гострих професійних захворювань (отруєнь) і вжиття заходів до запобігання аналогічним нещасним випадкам та / або гострим професійним захворюванням (отруєнням) здійснюється підприємством (установою, організацією), де сталися нещасний випадок та / або гостре професійне захворювання (отруєння), або його правонаступником у разі реорганізації такого підприємства (установи, організації) чи робочим органом Фонду, якщо підприємство (установа, організація) ліквідовано без правонаступника.
Місто Хрустальний Луганської області включене до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, який затверджений Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085.
З наведеного випливає, що позивач, з урахуванням висновків Донецького апеляційного суду в постанові від 24.06.2020 у справі № 265/641/19 має законні очікування на проведення відповідачем спеціального розслідування на підставі п. 10 і п. 29 Порядку № 337.
Суд зазначає, що Державне підприємство "Краснолуцький відділ робітничого постачання" не ліквідоване у встановленому порядку, але спеціальному розслідуванню підлягають також нещасні випадки, що спричинили тяжкі наслідки, у тому числі з можливою інвалідністю потерпілого.
Зі змісту установлених у справі № 265/641/19 обставин і наданих позивачем до суду доказів суд вважає, що встановлений судовим рішенням факт нещасного випадку на виробництві, що стався з ОСОБА_1 31 жовтня 1991 року на підприємстві Краснолуцький відділ робітничого постачання відповідає наведеному випадку необхідності проведення спеціального розслідування.
При цьому, у межах цієї справи суд не встановлює обставин, які б свідчили про те, що вказаний нещасний випадок пов`язаний з виробництвом (або під час виконання позивачем трудових обов`язків) тощо, оскільки такі обставини можуть бути встановлені безпосередньо під час спеціального розслідування.
Суд зазначає, що суб`єкт владних повноважень має використовувати всі передбачені законом повноваження для повного та об`єктивного розгляду проведення спеціального розслідування, виходячи з тих обставин, що склалися, а тому посилання на неможливість залучення до складу відповідної комісії представника підприємства і на знаходження підприємства на тимчасово окупованій території України не може бути підставою для позбавлення позивача права на страхові виплати в належному розмірі у зв`язку з відсутністю акта розслідування нещасного випадку.
При цьому, з урахуванням висновків Донецького апеляційного суду у справі № 265/641/19, за змістом п. 29 Порядку № 337 після встановлення факту настання нещасного випадку та/або гострого професійного захворювання (отруєння) на виробництві має бути проведене спеціальне розслідування, а не повторне спеціальне розслідування. Суд звертає увагу на те, що акт від 11.11.1991 № 7 про нещасний випадок на виробництві був складений безпосередньо підприємством.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) до Головного управління Держпраці у Луганській області (ідентифікаційний код: 39801404; 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1А), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області (ідентифікаційний код: 41325231; 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, вул. Свободи, буд.5) про визнання протиправної відмови у створенні комісії і зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Держпраці у Луганській області у створенні комісії з проведення спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві, який трапився 31.10.1991 з ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Держпраці у Луганській області створити комісію із спеціального розслідування щодо нещасного випадку нещасного випадку на виробництві, який трапився 31.10.1991 з ОСОБА_1 .
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Повне рішення суду складене 25 лютого 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков