
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2021 р. Справа№200/98/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання нарахувати та виплатити недоотриману грошову допомогу до 5 травня 2020 року,
У С Т А Н О В И В:
5 січня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання нарахувати та виплатити недоотриману грошову допомогу до 5 травня 2020 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалід 3 групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків війскової служби по ліквідації на Чорнобильскій АЕС). Інвалідність встановлена 04.03.2013р. З 23.04.2013р. користуюся правами і пільгами, визначеними Законом України «Про статус і соціальний захист громодян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ (зі змінами та доповненнями), (далі - Закон №796), встановленими для 1 категорії, а також має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
В квітні 2020 року позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 3 160 грн. На звернення позивача щодо нарахування і виплату допомоги у 2020 році в розмірі 7-ми мінімальних пенсій, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради зазначає, що одноразова грошова допомога до 5 травня виплачена в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 р. за №112.
Вважає, що Відповідач-1, при бездіяльності Відповідача-2, провів нарахування і виплату грошової допомоги до 5 травня в 2020 році не в повному обсязі, без урахування рішення Конституційного суду України від 27.02.2020 р та просить суд
1. Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і Департаменту захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати мені - ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком.
2. Зобов`язати Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат і Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (в межах своїх повноважень) нарахувати та виплати мені - ОСОБА_1 , недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги.
У зв`язку з тим, що позовна заява була подана без дотримання вимог статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 6 січня 2021 року позовна заява була залишена без руху.
Зазначеною ухвалою позивачу був встановлений строк для усунення недоліків, шляхом надання суду належним чином засвідчених копій всіх документів долучених до позовної заяви для суду та для направлення судом відповідачу та надання суду письмового підтвердження про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Позивач виконав вимоги ухвали, тим самим усунувши недоліки позовної заяви.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 січня 2021 року відкрите спрощене провадження з повідомленням (викликом) сторін на 25 лютого 2021 року на 12 год. 00 хв.
11 лютого 2021 року відповідач 2 через канцелярію суду, надав відзив на позов, в якому представник відповідача просив відмовити в задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, Центр здійснює функцію контролю та не здійснює функцію з нарахування та виплати державної допомоги. Кошторисом видатків Центру не передбачені витрати на виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, Центром зазначена виплата не здійснюється.
Крім того, Центр зазначає, що позивач ОСОБА_1 з метою отримання роз`яснень щодо нарахування та здійснення доплати до виплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, до Центру не звертався.
Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, здійснює функцію контролю та не здійснює функцію з нарахування та виплати державної допомоги.
Жодної виплати Донецький обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не здійснює. Враховуючи вищезазначене, Центр зазначає, що не порушував прав позивача, у зв`язку з чим, зазначені позивачем позовні вимоги до Центру, як до відповідача, є необгрунтованими, безпідставними та не підлягають задоволенню.
Станом на 25 лютого 2021 року відзив з боку Департамента соціального захисту населення Маріупольської міської ради не надходив.
Згідно частини п`ятої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
25 лютого 2021 року представники сторін у призначене судове засідання не з`явились. Були належним чином повідомлені про час та місце розгляду даної справи.
З метою запобігання поширенню гострих респіраторних захворювань та коронавірусу COVID-19, який віднесено до особливо небезпечних інфекційних хвороб суд зазначає, що неявка сторін не перешкоджає розгляду даної адміністративної справи.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи, що перешкод для розгляду справи немає, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Суд, дослідивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_1 , виданий 23.07.1996 року Приморським РВ Маріупольського МУ УМВС України в Донецькій області, РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с.22).
Відповідач 1, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради, який є юридичною особою код ЄДРПОУ 41336065, 87500, Донецька обл., м.Маріуполь, пр..Миру, 70 та суб`єктом владних повноважень.
Відповідач 2, Донецький обласний центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, який є юридичною особою код ЄДРПОУ 02770038, 84200, Донецька обл., м.Дружківка, вулиця Тверська, 6 та суб`єктом владних повноважень.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, інвалід 3 групи (захворювання пов`язане з виконанням обов`язків війскової служби по ліквідації на Чорнобильскій АЕС). Інвалідність встановлена 04.03.2013р. З 23.04.2013р. користуюся правами і пільгами, визначеними Законом України «Про статус і соціальний захист громодян, які постраждали внаслідок Чорнобильської Катастрофи» від 28.02.1991р. №796-ХІІ (зі змінами та доповненнями), (далі - Закон №796), встановленими для 1 категорії, а також має право на пільги встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
В квітні 2020 року позивачу було виплачено одноразову грошову допомогу до 5 травня в розмірі 3 160 грн. На звернення позивача щодо нарахування і виплату допомоги у 2020 році в розмірі 7-ми мінімальних пенсій, Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради зазначає, що одноразова грошова допомога до 5 травня виплачена в розмірі, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 р. за №112.
Не погодившись із вказаним, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993 (далі - Закон №3551).
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону №3551 (в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 №367-XIV) щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам групи - десять мінімальних пенсій за віком; групи - вісім мінімальних пенсій, ІII групи - сім мінімальних пенсій.
Підпунктом «б» підпункту 1 пункту 20 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 107-VI від 28.12.2007 (набрав чинності 01.01.2008 ) частину п`яту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладено у такій редакції: «Щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.».
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення підпункту "б" підпункту 1 пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 107-VI від 28.12.2007.
Законом України від 28.12.2014 № 79-VІІІ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» (набрав чинності 01.01.2015) розділ VІ «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України доповнено пунктом 26, яким встановлено, що норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
На виконання зазначених приписів Бюджетного кодексу України з метою забезпечення виплати разової грошової допомоги ветеранам війни, особам, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", Кабінетом Міністрів України щороку приймалися відповідні щодо окремого бюджетного року постанови, а саме: № 147 від 31.03.2015, № 141 від 02.03.2016, № 233 від 05.04.2017, № 170 від 14.03.2018, № 237 від 20.03.2019 та № 112 від 19.02.2020, якими визначався, зокрема, розмір та порядок виплати разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни.
Так, у постанові Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» №112 від 19.02.2020 (набрала чинності 25.02.2020) визначено розмір виплати разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни 3 групи - 3160 гривень.
Водночас рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020 у справі №1-247/2018(3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окремі положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У цьому ж рішенні зазначено, що положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
За положеннями ст. 152 Конституції України закони та інші акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
Закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Таким чином, з 27.02.2020 застосовуються положення статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону 25.12.1998 № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008), а саме: щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
За визначенням, наведеним у статті 1 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003, мінімальна пенсія - державна соціальна гарантія, розмір якої визначається цим Законом.
Відповідно до статті 28 частини 1 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" № 294-IX від 14.11.2019 встановлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2020 року - 1638 гривень.
Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги особі з інвалідністю внаслідок війни у 2020 році становить 11466 грн. (1638 грн х 7).
Оскільки разову грошову допомогу позивачу виплачено відповідачем 1 у розмірі, меншому ніж передбачено статтею 13 частиною 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд дійшов висновку про порушення прав позивача на отримання такої допомоги у належному розмірі саме відповідачем 1.
Правові висновки аналогічного змісту, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в рішенні від 29 вересня 2020 року у справі №440/2722/20.
Відтак є підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Департаменту захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Відомості щодо нарахування та виплати допомоги Донецьким обласним центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат позивачу, так само, як і будь-якого його звернення до цього органу державної влади, в матеріалах справи відсутні.
В даному випадку, безпосередню виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу здійснив відповідач - Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради в розмірі 3160 грн., що не заперечується сторонами.
А тому, вимоги позивача до Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправною бездіяльності щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком; зобов`язання нарахувати та виплатити недоотриману грошову допомогу до 5 травня 2020 у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахування попередньо виплаченої суми допомоги є безпідставними, а тому суд відмовляє позивачу у цих позовних вимогах.
За таких обставин позов підлягає задоволенню частково.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департамента соціального захисту населення Маріупольської міської ради, Донецького обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання нарахувати та виплатити недоотриману грошову допомогу до 5 травня 2020 року - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту захисту населення Маріупольської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком з урахуванням фактично виплачених сум.
Зобов`язати Департамент соціального захисту населення Маріупольської міської ради (87500, Донецька область, місто Маріуполь, пр.Миру, 70, код ЄДРПОУ 41336065) нарахувати та виплати ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) недоотриману грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплачених сум допомоги.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, з урахуванням ч. 3 Розділу VІ Прикінцевих положень КАС України, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення складено та підписано 25 лютого 2021 року.
Суддя О.В. Хохленков