Копія< >
Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"13" квітня 2010 р. Справа № 2а-44726/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді - Мельникова Р.В.
за участю:
секретаря судового засідання - Вороніної І.О. <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в Краснокутському районі Харківської області до профспілкової організації приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - державний реєстратор Краснокутського районного управління юстиції, про припинення юридичної особи , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Державна податкова інспекція в Краснокутському районі Харківської області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до профспілкової організації приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка, у якому, з урахуванням зміни позовних вимог, просить суд припинити юридичну особу - профспілкову організацію приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач зареєстрований як юридична особа та знаходиться на обліку в Державній податковій інспекції в Краснокутському районі Харківської області як платник податків, але більше року не подає до податкового органу податкові декларації, документи фінансової звітності.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.12.2009 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, було залучено Краснокутське районне управління юстиції.
13.04.2010 представник позивача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, у судові засідання свого представника не направив, про причини неявки, всупереч вимогам ч.2 ст.40 КАС України, суд не повідомив, заперечень проти позову не надсилав.
17.02.2010 від Краснокутського районного управління юстиції до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи, у якому Краснокутське РУЮ повідомляє, що не заперечує проти позову про припинення юридичної особи - профспілкової організації приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу без участі представника позивача, представника відповідача та представника третьої особи.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, встановив наступне.
Відповідач - профспілкова організація приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка - зареєстрований як юридична особа, що підтверджується довідкою Харківського обласного управління статистики (а.с.4). Відповідача взято на облік у Державній податковій інспекції в Краснокутському районі Харківської області 11.07.2000, що підтверджується довідкою (а.с.6).
Підставою для звернення з позовом у справі є неподання відповідачем звітності до податкових органів більше року (остання звітність подана 28.01.2002).
Так, відповідно до довідки від 15.12.2009 (а.с.9) відповідач останню звітність подав до податкової інспекції 28.01.2002 звіт про використання коштів неприбутковими установами за 4 квартал 2001 року.
З довідки від 15.12.2009 (а.с.8) вбачається, що відповідач не має заборгованості зі сплати податків, зборів (обовязкових платежів).
Згідно з довідкою від 14.12.2009 (а.с.7) у відповідача відсутні розрахункові рахунки в установах банків.
Відповідно до ст.ст.67, 68 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах встановлених законом (ст. 67), кожен зобовязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності (ст. 68).
Частиною 1 ст.9 Закону України «Про систему оподаткування» від 25 червня 1991 року N 1251-XII (зі змінами і доповненнями) передбачено обов'язок платників податків і зборів (обов'язкових платежів) вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами; подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" від 4 грудня 1990 року N 509-XII (зі змінами і доповненнями) до функцій органів державної податкової служби входить здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів). Крім того, податкові органи контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків та інших платежів, а також, перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Суд відзначає, що під професійною спілкою в силу приписів ст.1 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" розуміється добровільна неприбуткова громадська організація, що об'єднує громадян, пов'язаних спільними інтересами за родом їх професійної (трудової) діяльності (навчання).
Статтею 4 згаданого закону передбачено, що законодавство про профспілки складається з Конституції України, Закону України "Про об'єднання громадян", цього Закону, Кодексу законів про працю України та інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них. Закони та інші нормативно-правові акти не можуть бути спрямовані на обмеження прав і гарантій діяльності профспілок, передбачених Конституцією України, цим Законом, крім випадків, передбачених частиною другою статті 3 цього Закону. Закон України "Про об'єднання громадян" застосовується до профспілок, якщо інше не передбачено цим Законом.
Оскільки Законом України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" не передбачено інше, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню норми ч.3 ст.24 Закону України "Про об'єднання громадян", де указано, що об'єднання громадян, створені ними установи та організації зобов'язані вести оперативний та бухгалтерський облік, статистичну звітність, зареєструватись в органах державної податкової інспекції та вносити до бюджету платежі у порядку і розмірах, передбачених законодавством.
Правовідносини з приводу оподаткування платників податку на прибуток - неприбуткових установ і організацій унормовані п.7.11 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", відповідно до п.п.7.11.12 якого центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
За правилами п.1.3 Порядку складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими установами й організаціями (затверджено наказом ДПА України від 11.07.1997р. №233 із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 06.08.1997р. за №290/2094; далі - Порядок) податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями подається неприбутковою установою за кожний звітний період.
Строк подання звіту визначений п.4.1 Порядку, згідно з яким звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.
Підпунктом 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2001 року № 2181-ІІІ встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Зібрані у даній адміністративній справі докази свідчать про те, що відповідач є реально існуючим субєктом права, статус юридичної особи не втратив, а відтак, згідно з законом повинен щомісячно подавати до ДПІ у Краснокутському районі Харківської області податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями. Проте, вказаної вимоги закону відповідач не дотримався і на протязі періоду, який в часі перевищує один рік, податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями до позивача не подавав.
Провівши аналіз норм Закону України "Про систему оподаткування", суд відмічає, що положення названого акту законодавства не виокремлюють об'єднання громадян, в тому числі і професійні спілки, з-поміж інших платників податків ані в частині прав та обов'язків, ані в частині встановлення інших правил притягнення до юридичної відповідальності за невиконання цих обов'язків.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що юридична відповідальність за неподання об'єднанням громадян (і в тому числі професійними спілками) до органів державної податкової служби документів, які в розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" мають статус податкових декларацій, має відбуватись на загальних підставах.
На правильність даного висновку указують положення ч.1 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", згідно з якими дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців., а також ч.1 ст.4 згаданого закону, в силу яких державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року N 755-IV (зі змінами і доповненнями) юридична особа припиняється, зокрема, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частина 2 ст.38 цього ж Закону визначає, що однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Зі змісту норм Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" вбачається, що винятку для платників податків (зборів, обов'язкових платежів), які є об'єднаннями громадян (в тому числі професійними спілками), законодавцем не зроблено.
Матеріалами справи доведено факт неподання відповідачем протягом року до органу державної податкової служби України податкових звітів про використання коштів неприбутковими установами й організаціями.
Крім того, судом встановлено, що постановою Господарського суду Харківської області від 01.02.2010 у справі № Б-24/218-03 (а.с.31-36) приватне сільськогосподарське підприємство імені Т.Г.Шевченка визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
Відповідно до ч.1 ст.11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на загальних засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідач правом участі в судовому засіданні не скористався, доказів щодо спростування вимог позивача суду не надав.
Враховуючи викладене та беручи до уваги те, що факт неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності підтверджується матеріалами справи, відповідачем не спростований, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Керуючись Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців», ст.ст. 4, 7, 69-71, 86, ч.1 ст.158, 160-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України Харківський окружний адміністративний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Державної податкової інспекції в Краснокутському районі Харківської області до профспілкової організації приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - державний реєстратор Краснокутського районного управління юстиції, про припинення юридичної особи задовольнити у повному обсязі.
Припинити юридичну особу - профспілкову організацію приватного сільськогосподарського підприємства імені Т.Г.Шевченка (ідент. код 25857598; місцезнаходження: 62030, Харківська обл., Краснокутський р-н, с.Колонтаїв, вул.Леніна; зареєстрована 14.03.2000 у Краснокутському районному управлінні юстиції).
Копію постанови, після набрання нею законної сили, направити до Краснокутського районного управління юстиції.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складення постанови в повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
У повному обсязі постанову складено 19.04.2010.
Суддя (підпис)< >Р.В. Мельников
З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили. Оригінал постанови знаходиться в матеріалах справи.< >
Суддя< >Р.В. Мельников< >
Секретар< >І.О. Вороніна< >