Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2а-3825/09/0770
рядок статзвіту 2.11.6
код - 01
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2010 року 14 год. 55 хв. м. Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Андрійцьо В.Д.
при секретарі судового засідання -Повханич Г. П.
за участі:
представника позивача Пацкана В. М. (дов. від 10.09.2009 р. )
представників відповідача Кошан І. Ю. ( дов. № 4538/к/10 від 24.04.2009 року)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ужгороді адміністративну справу за позовною заявою Товариств з обмеженою відповідальністю "Енран-ЗЛК" до Хустської об'єднаної державна податкова інспекція Закарпатської області про визанання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень № 0000472342/1 та № 0000482342/1 від 02 липня 2009 року , -
ВСТАНОВИВ:
Позивач юридична особа товариство з обмеженою відповідальністю «Енран ЗЛК»звернулось до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до субєкта владних повноважень - Хустської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2009 року № 0000472342/1, яким йому донараховано податкове зобовязання з подану на додану вартість у розмірі 51548,00 грн. та застосовано штрафні ( фінансові) санкції у розмірі 25774,00 грн. та № 0000482342/1, яким до нього застосовано штрафні фінансові санкції у розмірі 22716,00 грн., мотивуючи їх неправомірністю.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги за обставин викладених у позовній заяві підтримав повністю, дав аналогічні їй пояснення, зокрема пояснивши, що у березні 2008 року в декларації по ПДВ в рядку 23.5 позивачем відображено суму 51548,00 грн. яка складається з сум ПДВ, які були заявлені до відшкодування в попередніх періодах та не підтверджені до бюджетного відшкодування на розрахунковий рахунок, оскільки не були підтверджені до виробника. Також ним подано Додаток 2 до декларації, де і були розшифровані зазначені суми, але по карточці платника податку результат зазначеного додатку не проводився. В березні 2008 року в декларації було добавлено рядок 23.5 («зменшено/збільшено залишок відємного значення за результатами перевірки податкового органу»), а Додаток 2 замінено на Довідку щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному періоді та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду. Оскільки вищезазначена довідка подається тільки у випадку заповнення рядка 24,26 податкової декларації, а у позивача такий має нульове значення, то є правомірним відображення спірної суми в рядку 23.5.
Окрім того, зазначив, що позивачем в декларації по ПДВ за квітень 2008 року в рядку 23.5 було помилково відображено суму 45432,00 грн. яка ним самостійно виправлена в декларації за жовтень 2008 року та відповідно зменшено податкове зобовязання на суму 2272,00 грн., а отже із врахуванням самостійного виправлення помилки, відповідачем неправомірно нараховано штраф у розмірі 5% .
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав з мотивів викладених у запереченнях, дав аналогічні їм пояснення та просив суд відмовити в задоволенні позову як безпідставному.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін та оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Судовому засіданні, з матеріалів справи, зокрема Акту № 597/23/31098968 від 16.04.2009 р. (а. с. 9 - 28) встановлено, що працівниками ВПК ЮО Хустської ОДПІ на підставі ст. 111 Закон Україна від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в України», (із змінами і доповненнями), було проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Енран ЗЛК»з питання дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2007 31.12.2008 р. Перевіркою виявлені порушення таким пп. 7.7.1 пункту 7 статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість»від 08.04.1997 р. №168/97-ВР.
За результатами розгляду вищезазначеного акта відповідачем було прийнято податкове-повідомлення рішення від 24.04.2009 року № 0000242342/0/710/31098968/4550/10/23 про донарахування позивачу податку на додану вартість в сумі 51548, 00 грн. та застосовано штрафні ( фінансові) санкції у розмірі 30317,00 грн. ( а. с. 43).
Зазначене рішення було оскаржено позивачем до Хустської ОДПІ та рішенням про результати розгляду первинної скарги від 02.07.2009 року № 7559/10/10-018 ( а. с. 29-34) таке було скасоване в частині застосування до ТОВ «Енран- ЗЛК» 4543,00 штрафної санкції , а в іншій частині дане рішення залишено в силі.
На підставі вище зазначеного рішення 02.07.2009 року було прийнято податкове повідомлення рішення № 0000472342/1, яким позивачу донараховано податкове зобовязання з подану на додану вартість у розмірі 51548,00 грн. та застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 25774,00 грн. та податкове повідомленнярішення №0000482342/1, яким до нього застосовано штрафні фінансові санкції у розмірі 22716,00 грн., правомірність яких і є предметом розгляду даної адміністративної справи.
Проведеною перевіркою встановлено, що ТОВ «Енран-ЗЛК», згідно поданої декларації з податку на додану вартість за березень 2008 року, по ряд. 18.1 та ряд.20 визначено позитивне значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту поточного звітного податкового періоду в сумі 59488, 00 грн. Разом з тим, ним в ряд.23 вище згаданої Декларації (залишок відємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включаєтеся до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового періоду) та ряд.23.5 (збільшено залишок від'ємного значення :за результатами перевірки податкового органу) визначено залишок відємного значення попереднього звітного періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного періоду в сумі 51 548,0 грн., при цьому залишок від'ємного значення (ряд. 26 Декларації за лютий 2008 року), який після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду платником визначено у сумі 0 грн.
Виходячи з вищенаведеного, перевіркою встановлено, що ТОВ «Енран-ЗЛК»безпідставне включено до ряд.23 (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду Декларації по податку на додану вартість за березень 2008 року податок на додану вартість у сумі 51548,0 грн., який, відповідно, зменшив позитивне значення по даній декларації, що привело до занижені суми податку на додану вартість, яка підлягає до сплати у бюджет за підсумками березня 2008 року у сумі 51 548,0 грн.
Перевіркою також встановлено аналогічне порушення ТОВ «Енран-ЗЛК»вимог пп.7.7.1, п.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»та вимог п.5.12 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість допущено по декларації з податку на додану вартість за квітень 2008 року, Так, таким включивши до ряд.23 Декларації по податку на додану вартість за квітень 2008 року податок на додану вартість у сумі 45 432,0 грн., ним зменшено позитивне значення по даній декларації, що привело до заниження суми податку на додану вартість, яка підлягає до сплати у бюджет за підсумками квітня 2008 року у сумі 45 432,0 грн. Разом з тим. ТОВ «Енран-ЗЛК»у декларації по податку на додану вартість за жовтень 2008 року самостійно відкореговано зазначений вище показник шляхом зменшення значенню: ряд.2.3 даної декларації у сумі 45 432,0 (у ряд.23.5 зменшено залишок від'ємного значення). За допущене порушення до ТОВ «Енран-ЗЛК»було застосовано штрафні санкції у розмірі пяти відсотків від суми виявленої недоплати в квітні 2008 року.
У відповідності до вимог 5.12. Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом ДПА України від 30 травня 1997 року .№ 166 (у редакції Наказу ЦПА України від 15 червня 2005 року № 213 зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 30.06.2005 року за №702/10982, якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) період, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 до податкової декларації з податку на додану вартість).
У відповідності до вимог пл.7.7.1. п.7.1 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди ( у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
З аналізу вищезазначених норм та з врахуванням обставин справи суд приходить до висновку, що ТОВ «Енран-ЗЛК»безпідставно включено до ряд.23 (залишок від'ємного значення попереднього звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду Декларації по податку на додану вартість за березень 2008 року податок на додану вартість у сумі 51548,0 грн., чим саме зменшено позитивне значення по даній декларації, що привело до занижені суми податку на додану вартість, яка підлягає до сплати у бюджет за підсумками березня 2008 року у сумі 51 548,0 грн.
Відповідно до абзацу 1 пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про податок на додану вартість»платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний., зокрема., відобразити суму такої недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі пяти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання з цього податку. ТОВ «Енран- ЗЛК»не виконало вказаної норми закону, що полягає у не відображенні у декларації за жовтень 2008 року ( у якій виправлялась помилка за квітень 2008 р. ) суми, штрафу у розмірі п'яти відсотків від суми недоплати податку на додану вартість в розмірі 45432,00 грн. за квітень 2008 р.
Відповідно до підпункту "б" підпункту пункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону «Про податок на додану вартість»податковий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у разі, якщо дані документальних перевірок діяльності платника податків свідчать як про заниження, так і про завищення його податкових, зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.
У разі коли дані документальної перевірки платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, і податковий орган виявляє суму недоплати відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про податок на додану вартість»та підпункту 6.1.3 пункту 6.1 Інструкції про порядок застосування та стягнення сум штрафних (фінансових) санкцій органами державної податкової служби, яка затверджена наказом ДПА України від 17.03.01. №110, такий платник податків зобов'язаний сплатній штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та. закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від податкового органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми недоплати та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Пунктом 2.8 вищезазначеної Інструкції визначено, що недоплата - це заниження суми податкового зобов'язання за відповідні базові податкові (звітні) періоди.
При цьому, підпунктом 6.1.3 пункту 6.1 цієї ж Інструкції, передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки виявлено в окремих податкових періодах суми недоплат, то за кожний з таких податкових періодів нараховуються штрафні (фінансові) санкції у порядку та в розмірах, визначених цим пунктом.
Штрафні (фінансові) санкції відповідно до підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про податок на додану вартість»застосовуються на визначені перевіркою суми занижень податкових зобов'язань, (недоплат) за відповідні базові податкові (звітні) періоди без урахування встановлених перевіркою завищень податкових зобов'язань інших базових податкових періодах (крім випадків, коли до початку перевірки платник податків самостійно виявив факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів та відповідно до пункту 17.2 статті 17 Закону України «Про податок на додану вартість»відкоригував ці суми шляхом подання уточнюючого розрахунку або відображення коригувань у відповідних рядках декларацій за наступні податкові періоди).
Отже, з врахуванням проведеного аналізу вищезазначених законодавчих норм, суд приходить до переконання, що спірні податкові повідомлення рішення правомірні і скасуванню не підлягають.
А отже, в задоволенні адміністративного позову ТОВ «Енран-ЗЛК»слід відмовити.
У відповідності до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, повязані із залученням свідків та проведення судових експертиз.
Доказів здійснення судових витрат по справі відповідачем суду не надано.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Енран ЗЛК»до Хустської обєднаної державної податкової інспекції Закарпатської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 02.07.2009 року № 0000472342/1 та № 0000482342/1 відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову.
Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Андрійцьо В.Д.
Повний текст постанови складено та підписано 19.04.2010 року
Суддя Андрійцьо В.Д.
УКРАЇНА
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
88017 м.Ужгород,вул.Загорська, 30, тел./факс:(0312) 64-07-62, Email:inbox@adm.zk.court.gov.ua
_______________
19 квітня 2010 року № 2а-3825/09/0770
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енран-ЗЛК"
вул. Міська, 4, м. Хуст,
Закарпатська область,90400
Закарпатський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 12.04.2010 року.
Додаток: копія постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.04.2010 року на 5 арк.
Суддя Андрійцьо В.Д.
УКРАЇНА
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
88017 м.Ужгород,вул.Загорська, 30, тел./факс:(0312) 64-07-62, Email:inbox@adm.zk.court.gov.ua
_______________
19 квітня 2010 року № 2а-3825/09/0770
Хустська об'єднана державна податкова інспекція Закарпатської області
вул. Духновича, буд. 17, м. Хуст, 90400
Закарпатський окружний адміністративний суд направляє Вам копію постанови від 12.04.2010 року.
Додаток: копія постанови Закарпатського окружного адміністративного суду від 12.04.2010 року на 5 арк.
Суддя Андрійцьо В.Д.