Рішення № 95107785, 22.02.2021, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2021
Номер справи
520/18744/2020
Номер документу
95107785
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2021 р. № 520/18744/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Спірідонова М.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 3), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АН "Рестріелт" (61004, м. Харків, вул. Катерининська, 46) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в якому просить суд:

1. Визнати протиправною відмову, оформлену листом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 05.10.2020р. за №М-01-48/412/0/297-20-97/0/759-20.

2. Зобов"язати Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради з 01.07.2020р. нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (Ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті комунальні послуги на банківські реквізити: AT КБ «Приватбанк», № картки НОМЕР_2 , рахунок отримувача НОМЕР_3 , НОМЕР_4 .

3. Стягнути з відповідача на користь позивача суму витрат на правову допомогу у розмірі 3000 (трьох тисяч) грн. 00 коп.

В обґрунтування позову зазначено, що відмова, оформлена листом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 05.10.2020р. за №М-01-48/412/0/297-20-97/0/759-20 щодо нарахування та виплати позивачу пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті комунальні послуги є протиправною, та такою, що порушує права позивача.

Ухвалою суду від 23.12.2020 року відкрито спрощене провадження по справі та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Представником відповідача 11.01.2021 року надано відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог, та зазначає, що оскаржувана позивачем відмова, оформлена листом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 05.10.2020р. за №М-01-48/412/0/297-20-97/0/759-20 є законною та такою, що прийнята в межах чинного законодавства України, а тому ен підлягає скасуванню.

15.01.2021 року до суду надійшли пояснення третьої особи, в яких Товариство з обмеженою відповідальністю АН "Рестріелт" позовні вимоги підтримало та просило суд їх задовольнити в повному обсязі.

Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України зазначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З огляду на вищезазначені приписи Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1 , з 13.05.2015 року набув статусу учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_5 , виданим Головним управлінням Національної гвардії України від 13.05.2015 року.

Рішенням виконкому Харківської міської ради від 18.09.2019 року №712 позивачу з родиною була надана ізольована квартира за адресою: АДРЕСА_2 , в якій зареєстровані та постійно фактично проживають позивач, дружина позивача - ОСОБА_2 , сини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , що підтверджується Довідкою про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб (довідка про склад сім`ї), наданою Департаментом реєстрації та цифрового розвитку Харківської міської ради з Реєстру територіальної громади міста Харкова.

Також судом встановлено, що будинок у якому розміщена квартира, перебуває на обслуговуванні ТОВ АН «Рестріелт», з яким позивачем укладено договір, стосовно квартири за адресою: АДРЕСА_2 , згідно якого споживач доручає, а Управитель приймає на себе зобов`язання по здійсненню витрат необхідних для забезпечення утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкових територій, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів, холодного водопостачання, водовідведення, опалення, електропостачання, тощо), а споживач зобов`язаний своєчасно відшкодувати управителю (Балансоутримувачу) такі витрати, які необхідні для забезпечення утримання наведених вище будинків і споруд прибудинкових територій, а також витрати пов`язані з виконанням такого доручення, у строк та на умовах передбачених цим договором.

05.10.2020 року позивачем були подані заява та всі необхідні для цього документи на адресу Управління соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради, в порядку передбаченому Постановами Кабінету Міністрів України № 117 від 29.01.2003 р. «Про Єдиний державний автоматизований реєстр осіб, які. мають право на пільги» та №373 від 17.04.2019 р. «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі», однак листом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 05.10.2020р. за №М-01-48/412/0/297-20-97/0/759-20 позивачу було відмовлено в нарахуванні та виплаті пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті комунальні послуги.

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Суд, надаючи оцінку спірним правовідносинам, зазначає наступне.

На виконання вимог Закону України „Про житлово-комунальні послуги" Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 17.04.2019 року № 373 "Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі"

Вказаною Постановою затверджено Порядок надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу у грошовій формі (далі - Порядок).

Порядком визначено механізм надання пільг у грошовій формі виплати пільг у грошовій безготівковій формі та у готівковій формі:

- на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також житлово-комунальних послуг, а саме:

- житлових послуг - послуг з управління багатоквартирним будинком;

- комунальних послуг - послуг з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами;

- на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, а також витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив (далі - об`єднання), а саме:

витрат на утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт; обслуговування внутрішньо-будинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, відповідно до яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів;

витрат на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку;

витрат на поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

на оплату витрат на комунальні послуги у будинку, в якому створене об`єднання.

Порядком встановлено, що структурні підрозділи з питань соціального захисту населення на підставі даних Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги та інформації, отриманої від управителів, виконавців комунальних послуг, ОСББ (ЖБК), щомісяця розраховуватимуть суму пільги виходячи з розміру знижки, на яку пільговик має право згідно із Законом, кількості членів сім`ї, які мають таке право відповідно до законодавчих актів, зазначених у пункті 3 цього Порядку, та визначених статтею 51 Бюджетного кодексу України, та з урахуванням встановлених державних соціальних нормативів у сфері житлово-комунального обслуговування.

Суд зазначає, що згідно із вимогами чинного законодавства державна соціальна допомога у вигляді пільг і субсидій надається, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг та внесків на управління багатоквартирним будинком (для мешканців будинків, у яких створено об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Відповідно до нової редакції статуту, затвердженого рішенням загальних зборів учасників (протокол № 1-2019 від 12 червня 2019 року), ТОВ «РЕСТРІЕЛТ» створено як комерційну юридичну особу для участі в цивільному, торговому обороті з метою отримання прибутку, а також розподілу його між учасниками ТОВ відповідно до вимог закону і на умовах, визначених в установчих документах. ТОВ «РЕСТРІЕЛТ» має відокремлене майно, самостійний баланс, може від свого імені здійснювати правочини (договори), здобувати майнові і немайнові права, нести обов`язки, бути позивачем, відповідачем у суді. ТОВ має повну господарську самостійність, може, відкривати поточні рахунки та інші рахунки в банках, має печатку зі своїм найменуванням.

Таким чином суд зазначає, що ТОВ «РЕСТРІЕЛТ» є суб`єктом господарювання у розумінні статті 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції». Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» суб`єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо:

- на цьому ринку у нього немає жодного конкурента;

- не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб`єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар`єрів для доступу на ринок інших суб`єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.

ТОВ «РЕСТРІЕЛТ» є єдиною житлово-експлуатаційною організацією, яка надає послуги з утримання будинку, який знаходиться на їх утриманні (обслуговуванні).

Крім того, згідно з умовами договорів, наданих ТОВ «РЕСТРІЕЛТ», зазначені договори можуть бути розірвані достроково лише у разі:

- переходу права власності на житлове приміщення (квартиру), нежитлове приміщення у житловому будинку до іншої особи;

- невиконання умов договору сторонами.

Тобто, один окремий споживач не може перейти до споживання послуг з утримання (управління) будинків до послуг іншого надавача таких послуг без прийняття більшістю співвласників цього будинку рішення про зміну надавача зазначених послуг, що, в свою чергу, також є бар`єром для вступу на цей ринок інших суб`єктів господарювання.

Таким чином суд дійшов висновку, що відповідно до статті 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», становище ТОВ «РЕСТРІЕЛТ» на ринку надання послуг з утримання будинку, який знаходиться на їх утриманні (обслуговуванні), має структурні ознаки монопольного (домінуючого) становища.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.06.2018 № 2189-VIII (далі - Закон) до житлово-комунальних послуг належать:

1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком. Послуга з управління багатоквартирним будинком включає:

- утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарнотехнічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; - купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; г поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку;

2) комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Статтею 12 Закону встановлено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Згідно з частиною третьою статті 12 Закону істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є:

1) перелік послуг;

2) вимоги до якості послуг;

3) права і обов`язки сторін;

4) відповідальність сторін за порушення договору;

5) ціна послуги;

6) порядок оплати послуги;

7) порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги;

8) строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання. Відповідно до статті 15 Закону договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками

Згідно з частиною першою статті 18 Закону управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.

Стаття 179 Господарського кодексу України передбачає укладання договорів за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених, в тому числі, Господарським кодексом України.

Відповідно до частини четвертої статті 179 Господарського кодексу, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Відповідно до пункту 3 статті 184 Господарського кодексу України укладання господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержання умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу.

Статтею 648 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, обов`язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту. Також слід зауважити, що статтею 6 Цивільного кодексу України передбачено, що сторони у договорі не можуть відступити від положень актів, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у випадку, якщо обов`язковість для сторін положень актів цивільного законодавства виходить з їх змісту чи із сутності відносин між сторонами.

З огляду на вищевикладене суд зазначає, що Договір про компенсацію витрат управителя (балансоутримувача) з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ТОВ «РЕСТРІЕЛТ», не відповідає Типовому договору, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05 вересня 2018 року № 712 «Про затвердження Правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та Типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком», що в свою чергу може призвести до порушення прав споживачів, зокрема в частині отримання неналежної якості послуги, її оплати, отримання інформації від надавача послуги, ремонту неполадок за кошти виконавця, можливості розірвання цього договору або ж до того, що споживачі будуть вимушені сплачувати за послуги, які їм не надаються, надаються не в повному обсязі або надаються з порушенням строків їх виконання.

З огляду на вищевикладене суд дійшов висновку, що відмова, оформлена листом Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради від 05.10.2020р. за №М-01-48/412/0/297-20-97/0/759-20 щодо нарахування та виплати позивачу пільги учасника бойових дій у грошовій готівковій формі за спожиті комунальні послуги є законною та такою, що прийнята в межах чинного законодавства України.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Слобідського району Харківської міської ради (61124, м. Харків, вул. Вишнева, 3), третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю АН "Рестріелт" (61004, м. Харків, вул. Катерининська, 46) про визнання протиправною відмови та зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Спірідонов М.О.