
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 лютого 2021 р. № 400/5839/20 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідача:Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027
про:визнання відмови від 26.10.2020 № 1353/12.01-46 протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради про визнання відмови від 26.10.2020 № 1353/12.01-46 у наданні будівельного паспорту на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 -протиправною, зобов`язання надати будівельний паспорт на підставі пакета документів, що надано 20.10.2020 адміністратору ДНАП м.Миколаєва для отримання адміністративної послуги «Видача будівельного паспорту забудови земельної ділянки».
Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що у відповідача відсутні підстави для відмови у видачі будівельного паспорту, оскільки у позивача є договір купівлі-продажи земельної ділянки від 11.09.2020, рішення Миколаївської міської ради від 17.07.2018 № 40/125 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки площею 700 м.кв. із земель комунальної власності, яке прийнято пізніше, ніж рішення про зонування території міста, яке прийнято 17.05.2018.
Відповідач надав суду відзив у якому зазначив, що на підставі Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103, та поданих позивачем документів визначено невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні. Відповідно до вимог чинного законодавства відповідачем правомірно повернуто пакет документів для видачі будівельного паспорта з відповідними обґрунтуваннями.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що Рішенням сесії Миколаївської міської ради № 40/125 від 17.07.2018 позивачу затвердили проект землеустрою саме для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд без зазначення обмежень у використанні земельної ділянки. Позивач не може реалізувати право на забудову території, відповідно до цільового призначення земельної ділянки, яке зазначено у договорі купівлі-продажу від 11.09.2020 та у відповідності до рішення ММР від 17.07.2018.
Позивач надав суду заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч.5 ст.250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
11.09.2020 позивач відповідно до договору купівлі-продажу придбала земельну ділянку площею 0,0700 га, яка розташована: АДРЕСА_2 .
Витяг з речового реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності свідчить, що цільове призначення земельної ділянки: для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 07.09.2020 свідчить, що земельна ділянка кадастровий номер: 4810136600:06:082:0014 відноситься до категорії земель: землі житлової та громадської забудови, вид використання земельної ділянки будівництво і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка).
Довідка з державної статистичної звітності про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області від 08.11.2017 свідчить, що земельна ділянка по вул. Янтарній ріг вул. Академіка Рильського в Корабельному районі м. Миколаєва відноситься до земель комунальної власності-землі житлової та громадського забудови (забудовані землі).
Рішенням Миколаївської ради № 40/125 від 17.07.2018 затверджено проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки загальною площею 700кв.м. із земель комунальної власності, зарахувавши її до земель житлової забудови, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 .Надано попередньому власнику земельну ділянку кадастровий номер: 4810136600:06:082:0014 для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд по АДРЕСА_2 .
20.10.2020 позивач звернулась до Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради через Департамент з надання адміністративних послуг ММР для отримання будівельного паспорту на забудову земельної ділянки за адресою : м. Миколаїв, вул.Янтарна,81-б.
26.10.2020 за № 1353/12.01-46 Департамент архітектури та містобудування Миколаївської міської ради повідомив позивача, що відповідно до Плану зонування території міста Миколаєва, затвердженого рішенням міської ради від 17.05.2018 № 36/13-територія відноситься до зони Ж-3-зона мішаної малоповерхової від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови, в якій не передбачено нового будівництва індивідуальних житлових будинків, тому відповідно до п.2.4 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103 відмовлено у наданні будівельного паспорта на забудову земельної ділянки.
Відповідно до ст.27 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).
Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 500 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.
Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.
За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.
Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 103 від 05.07.2011, затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, яким передбачено, що Уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав:
-неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу;
-невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.
Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.
Відповідно до ст.18 Закону України « Про регулювання містобудівної діяльності» план зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
План зонування території встановлює функціональне призначення, вимоги до забудови окремих територій (функціональних зон) населеного пункту, їх ландшафтної організації.
Відповідно до рішення Миколаївської Міської ради № 36/13 від 17.05.2018 затверджено План зонування, відповідно до якого земельна ділянка позивача відноситься до зони Ж-3.
Зона мішаної малоповерхової від 2-х до 4-х поверхів житлової забудови та громадської забудови (Ж-3) призначена для розташування багатоквартирних 2-4 поверхових житлових будинків, супутніх об`єктів повсякденного обслуговування, окремих об`єктів загальноміського значення. Зона формується, в основному, в центрі міста на територіях існуючої сельбищної зони та в районах, передбачених містобудівною документацією під такий вид забудови. Переважні види використання: 1.багатоквартирні житлові будинки до 4 поверхів; 2.окремі житлові будинки садибного типу, що існували на момент розроблення Зонінгу; 3.окремі житлові будинки до 9 поверхів, що існували на момент розроблення Зонінгу;
Супутні види використання:1.для житлових будинків садибного типу – теплиці, оранжереї, парники та інші споруди, що пов`язані з вирощуванням квітів, фруктів та овочів;2.для житлових будинків садибного типу – вбудовані або окремо розміщені гаражі;3.для багатоквартирних житлових будинків – вбудовані, підземні, напівпідземні гаражі та відкриті стоянки.
Відтак, відповідно до Плану зонування у зоні Ж-3 передбачена можливість супутнього виду використання земельних ділянок для житлових будинків садибного типу.
Крім того, рішенням Миколаївської міської ради від 17.07.2018 № 40/125, надана земельна ділянка з кадастровим номером: 4810136600:06:082:0014 саме для будівництва та обслуговування земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 .
Згідно зі ст.24 Закону України №3038 забудова земельної ділянки здійснюється в межах її цільового призначення, встановленого відповідно до законодавства.
Зміна цільового призначення земельної ділянки, яка не відповідає плану зонування території та/або детальному плану території забороняється.
Оскільки рішення ММР прийнято після затвердження рішення План зонування та воно є чинним і не скасованим, тому суд вважає, що воно прийнято депутатами відповідно до Плану зонування, оскільки в іншому випадку воно б протирічило ст.24 Закону України №3038.
Також, відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
За таких обставин, для відповідача є обов`язковими для виконання і як рішення ММР про затвердження Плану зонування, як нормативно-правового акта, так і рішення ММР від 17.07.2018 про надання спірної земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, як акта індивідуальної дії, яке не вичерпало свою дію, оскільки житловий будинок на земельній ділянці не збудований.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідач не довів суду:
- про невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні- Плану зонування, оскільки в межах зони Ж-3 передбачена можливість супутнього виду використання земельних ділянок для житлових будинків садибного типу, а будівельний паспорт видається для будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку.
- у відмові відповідачем не зазначено, чому ним не прийнято до уваги рішення ММР від 17.07.2018.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював особливу важливість принципу "належного урядування". Цей принцип передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (дивитися рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, пункт 120, ECHR 2000-I) .
В силу принципу пропорційності втручання в право особи безперешкодно користуватися та розпоряджатися своїм майном можливе лише за умови дотримання "справедливої рівноваги" між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав людини.
Оскаржуване рішення відповідача прийнято з порушенням принципу «пропорційності», без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Також суд вважає, що відмова відповідача не відповідає вимогам ст.2 КАС України, а саме є не обґрунтованою.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.
За таких обставин, позов належить задовольнити.
Судові витрати розподіляються відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027, ідентифікаційний код 26565573) задовольнити.
2. Визнати протиправною відмову Департаменту архітектури і містобудування Миколаївської міської ради від 26.10.2020 року № 1353/12.01-46 у наданні будівельного паспорту ОСОБА_1 на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 .
3. Зобов`язати Департамент архітектури і містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027, ідентифікаційний код 26565573) надати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) будівельний паспорт на забудову земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер земельної ділянки: 4810136600:06:082:0014.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Департаменту архітектури та містобудування Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54027, ідентифікаційний код 26565573) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.), сплачений квитанцією № МР_АВ120662КLМ_16982375 від 15.12.2020 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду – 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження – 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко