Рішення № 95106475, 18.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
380/10499/20
Номер документу
95106475
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/10499/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 лютого 2021 року м. Львів

11 год. 25 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Гулкевича В.О., представниці відповідача Сущак В.О., представника третьої особи Жовніра В.А. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Відокремленого підрозділу «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, Головне управління ПФУ у Львівській області), у якому просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській № 133950005502 від 20.08.2020 щодо відмови у зарахуванні позивачу до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.12.2018 по 31.07.2020 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області зарахувати позивачу до спеціального (пільгового) стажу за Списком № 1 періоду роботи з 01.12.2018 по 31.07.2020 на відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з абз. 2 п. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 17.08.2020.

Підставою позову зазначено протиправність, на думку позивача, відмови відповідача щодо призначення йому пенсії за віком на пільгових умовах у зв`язку з несплатою єдиного соціального внеску. Вважає, що такий обов`язок лежить на роботодавцеві та не впливає на наявність права щодо призначення пільгової пенсії, відтак звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою від 23.11.2020 провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 23.12.2020 строк розгляду справи продовжено до шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі; залучено до участі у справі Відокремлений підрозділ «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача (далі - третя особа, ВП «Шахта «Великомостківська»» ДП «Львіввугілля»).

Ухвалою суду від 22.01.2021 суд перейшов до розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

У судове засідання позивач не прибув, подав клопотання (вх. № 10167 від 16.02.2021) про розгляд справи за його відсутності. Позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представниця відповідача проти позову заперечила з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву (вх. № 65675 від 08.12.2021). В обґрунтування такого вказано, що при розгляді заяви ОСОБА_1 від 17.08.2020 про призначення пенсії період роботи позивача з 01.12.2018 по 31.07.2020 не зараховано до страхового стажу та до стажу роботи за списком № 1, оскільки згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 ОСОБА_1 за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Великомостківська»» ДП «Львіввугілля». Зазначено також, що право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до положень ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 виникає у віці 58 років за наявності не менше 2 років стажу на підземних роботах. Згідно з поданими документами для призначення пенсії стаж роботи за списком № 1 ОСОБА_1 складає 05 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах у віці 58 років, у зв`язку з чим відповідачем прийнято рішення № 133950005502 від 20.08.2020 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Щодо долученої позивачем довідки № 1-10/1616 від 06.11.2020, виданої ВП «Шахта «Великомостківська»» ДП «Львіввугілля», відповідач вказав, що така, на його думку, не є доказом сплати єдиного внеску за спірний період, оскільки зазначені у ній відомості не відповідають даним державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а ведення обліку надходжень від сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування покладено на органи доходів і зборів. Представниця відповідача надала аналогічні усні пояснення, просила відмовити у задоволенні позову.

Представник третьої особи позов підтримав, зазначив також, що Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» єдиний соціальний внесок сплачено за весь спірний період, на підтвердження чого подав копії платіжних доручень. Просив позов задовольнити.

Суд заслухав пояснення представників відповідача та третьої особи, дослідив матеріали справи, з`ясував обставини справи, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідив докази, якими вони обґрунтовуються, та встановив таке.

ОСОБА_1 17.08.2020 звернувся до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 відповідно до абзацу 2 пункту 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 9).

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 13395005502 від 20.08.2020 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пільгової пенсії. Підставою відмови вказано те, що із індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих ОСОБА_1 , за період з 01.12.2018 по сьогоднішній день шахта «Великомостківська» ДП «Львівугілял» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.12.2018 по 31.07.2020 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за списком № 1. Стаж роботи за списком № 1 складає 05 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення заявнику пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 у віці 58 років (а.с. 6-8).

Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним, відтак звернувся із цим позовом до суду.

При вирішенні спору по суті суд керується таким.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-IV:

- застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

- страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону;

- страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

- персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV з наступними змінами та доповненнями періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності вказаним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених зазначеним Законом.

Здійснення персоніфікованого обліку в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування врегульовано статтею 21 Закону № 1058-IV. Як зазначено в частині другій цієї статті на кожну застраховану особу відкривається персональна електронна облікова картка, якій присвоюється унікальний номер електронної облікової картки.

Частиною третьою статті 21 Закону № 1058-IV визначено перелік відомостей, які повинна містити персональна електронна облікова картка застрахованої особи, зокрема, частина персональної облікової картки відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків.

Нормами статті 106 Закону № 1058-IV передбачено відповідальність страхувальників, серед іншого, за несплату або несвоєчасну сплату страхових внесків.

Страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування найманих працівників та інших осіб, які належать до кола осіб, що підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та зазначені у статті 11 Закону № 1058-IV, сплачуються їх роботодавцями та безпосередньо застрахованими особами.

Статтею 113 Закону № 1058-IV передбачено, що держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.

На підставі частини першої статті 16 Закон № 1058-IV застрахована особа має право отримувати від страхувальника підтвердження про сплату страхових внесків, вимагати від страхувальників сплати внесків, у тому числі в судовому порядку тощо.

З цим правом кореспондується обов`язок страхувальника нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески (п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону № 1058-IV) незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст. 20 Закону № 1058-IV).

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» № 2464-IV від 08.07.2010 (далі - Закон № 2464-IV) встановлено, що платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до статті 4 Закону № 2464-IV платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Відповідно до статті 26 Закону № 2464-IV посадові особи платників єдиного внеску несуть адміністративну відповідальність, зокрема, за порушення порядку нарахування, обчислення і строків сплати єдиного внеску.

З наведеного слідує, що страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи.

Такі висновки узгоджуються із правовою позицією, викладеною Верховним Судом, зокрема, у постанові від 09.09.2019 у справі № 242/5448/16-а та в постанові від 23.03.2020 у справі № 535/1031/16-а.

Позивач на підтвердження трудового стажу до матеріалів справи було долучено, зокрема, копію трудової книжки серії НОМЕР_1 від 04.04.1979 та довідку № 1-163-11 від 10.08.2020 про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, видану підрозділ Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля».

Разом з цим, зі змісту оскаржуваного рішення слідує, що спір між сторонами виник з приводу незарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1 для призначення пенсії за віком на пільгових умовах періоду роботи позивача з 01.12.2019 по 31.07.2020, оскільки згідно з індивідуальними відомостями про застраховану особу форми ОК-5 за вказаний період відсутні відомості про сплату страхових внесків ВП «Шахта «Великомостківська»» ДП «Львіввугілля».

Згідно з трудової книжкою серії НОМЕР_1 від 04.04.1979 ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах з ВП «Шахта «Великомостівськаська»» ДП «Львіввугілля» з 08.02.2005 по даний час (а.с. 17).

Крім цього, з оскаржуваного рішення слідує, що відповідач не заперечує зарахування періоду роботи до 30.11.2018 до страхового стажу ОСОБА_1 .

Виданою ВП «Шахта «Великомостівська»» ДП «Львіввугілля» довідкою № 1-10/1616 від 06.11.2020 (а.с. 12) зафіксовано, що ВП «Шахта «Великомостівська»» ДП «Львіввугілля» заборгованості за період з 01.12.2018 по 30.07.2020 по заробітній платі та нарахуванню єдиного соціального внеску не має.

Такі обставини відповідач не заперечує, однак вказує, що вони не відповідають даним державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. Долучена позивачем довідка № 1-10/1616 від 06.11.2020, видана ВП «Шахта «Великомостівська»» ДП «Львіввугілля», яка долучена позивачем до матеріалів справи, не є доказом сплати єдиного внеску.

З цього приводу суд враховує численну та усталену практику Верховного Суду (постанови від 27.03.2018 у справі №208/6680/16-а, від 24.05.2018 у справі №480/12392/16-а, від 30.09.2019 у справі № 316/1392/16-а від 31.10.2019 у справі №226/1994/17). Суд касаційної інстанції при розгляді аналогічних спорів неодноразово вказував на те, що відповідно до статті 106 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи. Обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено на страхувальника. Внаслідок невиконання підприємством обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним засадам у сфері соціального захисту. Тому особа не може нести відповідальність за неналежне виконання своїх обов`язків підприємством, на якому вона працює.

У своїх поясненнях представник третьої особи зазначив, що Відокремленим підрозділом «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» здійснюються нарахування і виплата страхового внеску разом з виплатою заробітної плати. Стверджує, що заробітна плата працівникам ДП «Львіввугілля» сплачена в повному обсязі, відповідно сплачено єдиний соціальний внесок. До матеріалів справи представником третьої особи долучено копії платіжних доручень на сплату єдиного соціального внеску за період з серпня 2019 року по серпень 2020 року (а.с. 62-124).

Вказане також підтверджується довідкою ВП «Шахта «Великомостівська»» ДП «Львіввугілля» № 1-10/1616 від 06.11.2020 заборгованості за період з 01.12.2018 по 31.07.22020 по заробітній платі та нарахуванню єдиного соціального внеску не має (а.с. 12).

З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд вважає, що при винесені рішення від 20.08.2020 за результатами розгляду заяви від 17.08.2020 відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені законодавством, тобто, без урахування всіх обставин.

Щодо зобов`язання відповідача призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суд зазначає таке.

Особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років (ч. 1 ст. 26 Закону № 1058-IV).

Як передбачено частиною першою статті 114 Закону № 1058-IV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій вказаної статті. Розміри пенсій для осіб, визначених вказаною статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 зазначеного Закону.

Відповідно до абз. 1 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок (абз. 14, 20 п. 1 ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-IV).

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті (п. 2 ч. 3 ст. 114 Закону № 1058-IV).

Зі змісту оскаржуваного рішення слідує, що для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 заявник ( ОСОБА_1 ) подав довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній № 1-163-11 від 10.08.2020, видану ВП «Шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля». Такі документи також долучено до матеріалів справи.

Пенсійним органом встановлено, що згідно з довідкою № 1-163-11 від 10.08.2020 гр. ОСОБА_1 працював повний робочий день в шахті «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» та виконував підземні гірничі роботи в шахті, зокрема, за період з 04.06.2018 по 10.06.2018 - за професією учень гірника підземного дільниці з ремонту вибійного устаткування як гірник підземний, з 10.07.2018 по 13.08.2018 - учень гірника підземного дільниці з ремонту вибійного устаткування як гірник підземний - виробнича практика з курсів гірників підземних, з 17.08.2018 по 19.02.2019 - гірник підземний дільниці з ремонту вибійного устаткування як гірник підземний, з 29.05.2019 по 28.07.2019 - учень електрослюсаря підземного дільниці стаціонарного устаткування як електрослюсар підземний - виробнича практика з курсів електрослюсарів підземних, з 02.08.2019 по 31.08.2019 - гірник підземний дільниці з ремонту вибійного устаткування як гірник підземний, з 01.09.2019 по 31.07.2020 - електрослюсаря підземного дільниці стаціонарного устаткування як електрослюсар підземний, що передбачено підрозділом 1 розділу 1 списку № 1, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 24.06.2016.

Відомості про роботу заявника, відображені у довідці, підтверджуються також записами трудової книжки.

Окрім цього, заявник в період з 11.06.2018 по 16.08.2018 навчався на курсах з відривом від виробництва при УКК гірників підземних та машиністів підземних установок, з 20.02.2019 по 01.08.2019 - на курсах електрослюсарів підземних.

Було проведено атестацію робочого місця за умовами праці шахтою «Великомостівська» видано накази № 434 від 09.10.2014, № 318 від 07.10.2019.

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться у системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло раніше.

На підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, виданих на гр. ОСОБА_1 , пенсійний орган дійшов висновку, що за період з 01.12.2018 по сьогоднішній день шахта «Великомостівська» ДП «Львіввугілля» не сплатила страхових внесків (єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування), а відтак період роботи заявника з 01.12.2018 по 31.07.2020 не зараховується, зокрема, до стажу роботи за списком № 1. Стаж роботи за списком № 1 складає, на думку відповідача, 5 місяців 27 днів, що є недостатнім для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у віці 58 років.

Положеннями ст. 13 (право на ефективний засіб юридичного захисту) Конвенції про захист прав людини передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах (абз. 10 п. 9 Рішення Конституційного Суду України від 30 січня 2003 р. № 3-рп/2003).

При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.

Відтак ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Крім цього, в рішеннях Європейського суду з прав людини склалася практика, яка підтверджує, що дискреційні повноваження не повинні використовуватися свавільно, а суд повинен контролювати рішення, прийняті на підставі реалізації дискреційних повноважень, максимально ефективно (рішення у справі «HasanandChaush v. Bulgaria», заява №. 30985/96).

Отже, адміністративний суд, з урахуванням фактичних обставин, зобов`язаний здійснити ефективне відновлення порушених прав, а не лише констатувати факт наявності неправомірних дій. Для цього адміністративний суд наділений повноваженнями, зокрема, щодо зобов`язання відповідача вчинити певні дії, або ж прийняти рішення, про що прямо вбачається з ч. 4 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України).

Судом встановлено, що пенсійним органом в ході розгляду поданих позивачем документів до пільгового стажу роботи зараховано періоди роботи на ВП «Шахта «Великомостіквська»» ДП «Львіввугілля» та навчання на курсах з відривом від виробництва при УКК гірників підземних та машиністів підземних установок по 30.11.2018, що становить 05 місяців 27 днів.

Відповідно до пункту 1 статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Станом на 17.08.2020 (день подання заяви про призначення пенсії) ОСОБА_1 виповнилося 58 років, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_2 .

Відповідачем не заперечується, що посади, на яких працював ОСОБА_1 , дають право йому на призначення йому пільгової пенсії за списком № 1 та позивач має необхідний страховий стаж для призначення такої.

З огляду на висновок суду про те, що позивач має право на зарахування періоду роботи з 01.12.2018 по 31.07.2020 до страхового стажу та до стажу роботи за списком № 1, позивач станом на час звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії досяг 58 років, мав страховий стаж не менше 23 років, з них не менше 2 років на роботах, передбачених списком № 1, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 1 із зменшенням пенсійного віку на підставі статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, , з метою повного та ефективного захисту прав позивача суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю.

Відповідно до статті 139 КАС України з відповідача необхідно стягнути за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір у розмірі 2724,00 грн, сплачений ним при зверненні до суду із цим позовом.

Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області «Про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 1 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» № 133950005502 від 20.08.2020.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до спеціального (пільгового) страхового стажу за списком № 1 період роботи з 01.12.2018 по 31.07.2020 на Відокремленому підрозділі «Шахта «Великомостківська»» Державного підприємства «Львіввугілля» та призначити пільгову пенсію за віком згідно з п. 2 ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням вказаного періоду спеціального (пільгового) страхового стажу з 17.08.2020.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016 м. Львів вул. Митрополита Андрея 10; код за ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. сплаченого судового збору.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення через Львівський окружний адміністративний суд до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 23.02.2021.

Суддя Р.П. Качур