Рішення № 95106336, 10.02.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2021
Номер справи
380/6842/20
Номер документу
95106336
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/6842/20

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 лютого 2021 року зал судових засідань №3

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю представників сторін:

позивача Сухорукової М.Я.,

відповідача Вільшинської О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) звернулася з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради (місцезнаходження: вул. Незалежності, 3, м. Стрий, Львівська область, 82400; код ЄДРПОУ: 26171457), в якій просить:

- визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради щодо відсутності призначення житлової субсидії ОСОБА_1 за місцем проживання: АДРЕСА_2 з початку опалювального сезону – 01.10.2019;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради розглянути заяву від 10.03.2019 року про призначення субсидії з оплати житлово-комунальних послуг з початку опалювального сезону 2019-2020 років;

- зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради розрахувати розмір житлової субсидії з початку опалювального сезону 01.10.2019 та різницю виплатити у грошовій готівковій формі.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що їй не було призначено субсидії з оплати житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2019-2020 років з 01.10.2019 року, а призначено було лише з 01.01.2020 року на підставі поданої заяви. У відповіді на звернення відповідач зазначив, що у зв`язку із наявністю заборгованості з оплати комунальних послуг станом на травень 2019 року, субсидія на наступний період не призначалась. Вважає такі дії відповідача протиправними, та такими що суперечать нормам Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21.10.1995р., просить позов задовольнити.

Ухвалою судді від 21.09.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою від 30.11.2020 призначено справу до розгляду в порядку спрощеного провадження з викликом сторін.

У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що згідно інформації, отриманої від КП «Стрийтеплоенерго» на електронних носіях у травні 2019 року за домогосподарством ОСОБА_1 рахувалась протермінована понад місяць заборгованість за послугу теплопостачання в сумі 1144,33 грн., тому на наступний строк з травня 2019 року субсидія позивачу не призначалась. У період часу з травня по 2019 року по січень 2020 року позивач користувалася пільгами як дитина війни. Зазначає, що Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради діяло в межах наданих повноважень, у відповідності до чинного законодавства, а тому просить в позові відмовити.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, додаткових поясненнях, просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги заперечила. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , 1942 року народження, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2 , є пенсіонеркою за віком.

Позивачка користувалась субсидією на оплату житлово-комунальних послуг упродовж опалювального періоду 2018-2019 років, яку призначено на підставі поданої нею заяви про призначення субсидії та декларації від 08.10.2018 року.

Згідно інформації, отриманої від КП «Стрийтеплоенерго» на електронних носіях у травні 2019 року за домогосподарством ОСОБА_1 рахувалась протермінована понад місяць заборгованість за послугу теплопостачання в сумі 1144,33 грн., тому на наступний строк з травня 2019 року субсидія позивачу не призначалась. Відповідне рішення про відмову у призначенні субсидія на наступні 2019-2020 роки відповідач позивачці не надсилав.

Згідно довідки КП «Стрийтеплоенерго», виданої ОСОБА_1 , станом на 01.10.2019р. та на 01.01.2020р. заборгованість за центральне опалення була відсутня.

02.01.2020 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з заявою про призначення субсидії з оплати житлово-комунальних послуг на опалювальний період 2019-2020 років, оскільки їй невідомі були причини не призначення субсидії з початку опалювального сезону, а саме з 01.10.2019 року.

На підставі вказаної заяви, позивачу призначено з 02.01.2020 року субсидію з оплати житлово-комунальних послуг.

Вважаючи такі дії відповідача протиправним, позивачка звернулась із даним позовом до суду.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем.

За змістом п.5 ч.3 ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов`язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Згідно з ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуг зобов`язаний, зокрема, надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру цін/тарифів, норми споживання, режим надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості.

Відповідно до вимог п. 1 ст. 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» плата за житлово-комунальні послуги нараховується щомісячно відповідно до умов договору в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Положення «Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком та витрати на комунальні послуги в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія.

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується:

на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня;

на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Згідно з п.14. Положення (в редакції чинній станом на час виникнення спірних правовідносин) житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо, зокрема, структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад місяць (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв`язку з приведенням об`ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов, а також заборгованості, що виникла у зв`язку з тим, що управитель, об`єднання, виконавець комунальних послуг не уклали договору з АТ “Ощадбанк” (його установами) для перерахування сум житлових субсидій у грошовій безготівковій формі).

У разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 6 цього Положення, житлова субсидія на наступний сезон не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина з врученням відповідного повідомлення під особистий підпис, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого сезону.

Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний сезон, житлова субсидія в такому випадку призначається з місяця, наступного за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії.

Також, згідно норм Положення № 848 в редакції від 14.08.2019 року, тобто станом на початок опалювального сезону 2019 року – 01.10.2019р., передбачено що громадянам, які одержували житлову субсидію у попередньому опалювальному сезоні у грошовій безготівковій формі, а також громадянам, які одержували таку субсидію у грошовій готівковій формі і у них (за даними управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг) відсутня заборгованість, що відповідає ознакам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення (крім одержувачів, які не змогли своєчасно отримати житлову субсидію через АТ “Ощадбанк” у грошовій готівковій формі у зв`язку з тим, що перебували у складних життєвих обставинах, спричинених інвалідністю, віком, станом здоров`я), житлова субсидія на наступний строк призначається у грошовій готівковій формі.

Як слідує з матеріалів справи, згідно інформації, отриманої від КП «Стрийтеплоенерго» на електронних носіях у травні 2019 року за домогосподарством ОСОБА_1 рахувалась протермінована понад місяць заборгованість за послугу теплопостачання в сумі 1144,33 грн., тому на наступний строк з травня 2019 року субсидія позивачу не призначалась. При цьому, відповідне рішення про відмову у призначенні субсидії відповідачем не приймалось, також всупереч нормам Положення позивачку не було належним чином повідомлено про не призначення житлової субсидії на наступні 2019-2020 роки.

Внаслідок таких дій відповідача позивачка була позбавлена можливості протягом двох місяців після відмови у призначенні субсидії подати відповідачу відповідні документи, що підтверджують сплату заборгованості.

Також на початку опалювального сезону (на 01.10.2019 року) відповідач не здійснив дій щодо перевірки документів позивачки про призначення субсидії( зокрема про наявність чи відсутність заборгованості) та відповідно безпідставно не призначив таку з початку опалювального сезону. Лише після звернення позивачки від 02.01.2020 року відповідач здійснив усі необхідні дії по призначенню субсидії.

При цьому, субсидія позивачці була призначена саме з 02.01.2020 року, а не з початку опалювального сезону, тобто з 01.10.2019 року. Здійснюючи таке призначення відповідач посилається на відповідний пункт Положення, а саме у зв`язку із зверненням за призначенням субсидії в строк більший ніж 2 місяці від початку опалювального сезону.

Суд зазначає, що невчасне звернення позивачки за призначенням субсидії відбулось внаслідок протиправних дій відповідача, що не повідомив належним чином її про не призначення субсидії у сезоні 2019-2020 років. Окрім того, з початку опалювального сезону у ОСОБА_1 була відсутність заборгованість з центрального опалення, про що свідчить довідка КП «Стрийтеплоенерго» від 04.02.2020 № 578.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Отже, відповідачем жодними належними та допустимими докази не доведено правомірності своїх дій щодо не призначення субсидії ОСОБА_1 на сезон 2019-2020 років, зокрема з початку опалювального сезону – з 01.10.2019 року.

Таким чином, виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, то згідно ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради щодо не призначення житлової субсидії ОСОБА_1 за місцем проживання: АДРЕСА_2 з початку опалювального сезону 2019-2020 років, а саме з 01.10.2019.

Зобов`язати Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради (місцезнаходження: вул. Незалежності, 3, м. Стрий, Львівська область, 82400; код ЄДРПОУ: 26171457) призначити житлову субсидію ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) з початку опалювального сезону 2019-2020 років, а саме з 01.10.2019, а суму недоплачених коштів виплатити у грошовій готівковій формі.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради (місцезнаходження: вул. Незалежності, 3, м. Стрий, Львівська область, 82400; код ЄДРПОУ: 26171457) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) судовий збір в сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 22.02.2021 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна