
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 лютого 2021 року ЛуцькСправа № 140/17116/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Лозовського О.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо незаконного утримання коштів із пенсійних нарахувань в сумі 29 252,04 грн. та зобов`язання повернути суму в розмірі 29 252,04 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно утримав з пенсійних нарахувань виплаченої ОСОБА_1 доплати до пенсії за січень-квітень 2018 року в сумі 29 252,04 грн.
Позивач вважає, що такі дії ГУ ПФУ у Волинській області є протиправними та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 21.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
Представник відповідача 13.01.2021 подав до суду відзив за вх. № 0300-0802-7/1016, в якому заперечив щодо позовних вимог, та просив суд відмовити в його задоволенні. Крім того, зазначив, що позивач пропустив строк звернення до суду з позовною заявою.
Позивачем 18.01.2021 подано до суду відповідь на відзив, в якій останній просив позовні вимоги задовольнити з підстав вказаних в позовній заяві.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 08.02.2021 витребувано у відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області належним чином засвідчені докази (рішення, довідка, розрахунок/перерахунок), на підставі яких з ОСОБА_1 утримано надміру виплачені суми пенсії, а також докази щодо розміру суми такого утримання.
19.02.2021 від ГУ ПФУ у Волинській області надійшов до суду лист № 0300-0307-7/8414 від 18.02.2021 на виконання ухвали суду від 08.02.2021.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області з 10.09.2002 як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 від 19.11.2015 (а.с.4).
На виконання Постанови Кабінету Міністрів «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 Ліквідаційною комісією УМВС у Волинській області було видано довідку №3301 від 23.03.2018, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), був визначений у розмірі 17 963,40 грн. (а. с. 5). На підставі зазначеної довідки відповідачем 02.04.2018 було проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018, в результаті якого загальний розмір щомісячної пенсійної виплати склав 13 730,00 грн., що підтверджується протоколом перерахунок пенсії за пенсійною справою № ХА5302 -МВС від 02.04.2018 (а.с.23). ОСОБА_1 проведено виплату у сумі 35 669,03 грн., що включає доплату за січень, лютий, березень і квітень 2018 року (7313,01*4=29252.04) + місячний розмір пенсії до підвищення 6416.99 грн.
12.04.2018 Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області направило на адресу ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за тим самим вихідним номером та датою із зазначеною сумою грошового забезпечення 8 577,86 грн., що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на заміну довідки, поданої у березні 2018 року (а.с.6). Відповідно, відповідачем 18.04.2018 був проведений перерахунок на підставі нової довідки. Розмір пенсії позивача з 01.05.2018 склав 9 208.66 грн.(а. с. 22), що мало наслідком зміну розміру пенсії (зменшення) та призвело до утворення переплати пенсії позивача.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду у справі № 0340/1868/18 від 17.10.2018 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 90 % до 80 % відповідних сум грошового забезпечення при здійсненні її перерахунку, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-В, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) з 01 січня 2016 року у розмірі 90 % суми грошового забезпечення.
На виконання вказаного рішення суду ГУ ПФУ у Волинській області 23.11.2018 здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 , в результаті чого розмір пенсії з грудня 2018 року становить 10 298,89 грн. (а. с. 30), а різниця пенсії за період з 01.01.2016 по 30.11.2018 склала 44 711,58 грн., яка проведена додатковими відомостями 06.08.2020.
На звернення позивача до пенсійного органу про надання роз`яснень підстав зменшення розміру його пенсії з грудня 2018 року Головним управлінням Пенсійного фонду України у Волинській області листом № 327/Н-01 від 22.03.2019 повідомлено, що рішення про стягнення сум пенсії, виплачених надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера не приймалось і, відповідно, утримання не проводилось, а питання повернення зайво виплачених коштів буде вирішуватися в порядку статті 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (а. с. 9).
Листом від 20.02.2020 № 346-339/Н-02/8-0300/20 ГУ ПФУ у Волинській області повідомило ОСОБА_1 , що у зв`язку із заміною Ліквідаційною комісією УМВС України у Волинській області довідки про розмір грошового забезпечення, розмір якого становить 8577,86 грн., проведено відповідний перерахунок пенсії. В результаті проведеного перерахунку виникла переплата пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 на загальну суму 22 374,28 грн., утримання якої не проводилося. На виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду №0340/1868/18 від 17.10.2018 Головним управлінням Пенсійного фонду України в області здійснено перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням виплачених сум) з 01.01.2016 у розмірі 90% суми грошового забезпечення. Відповідно до вищезазначеного, доплата за рішенням суду відкорегована на суму переплати пенсії (22 374,28грн) та становить 44 711,58 грн, а також включена до Реєстру рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649 «Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду», реєстраційний номер 37624 (а. с. 10).
Вважаючи дії відповідача щодо утримання надміру виплачених сум пенсій протиправними, позивач звернувся до суду з метою захисту свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.
Згідно з приписами статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі. Підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.
Тобто, саме на Пенсійний фонд покладено обов`язок щодо здійснення виплат пенсій з урахуванням вимог пенсійного законодавства, а також щодо контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, що виключає можливість виплати пенсій, виплата яких не передбачена чинним законодавством, навіть за умови послідуючого відшкодування відповідних витрат Пенсійного фонду сторонніми особами.
Статтею 1215 Цивільного кодексу України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Приписами статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Процедура стягнення врегульована Порядком повернення сум пенсій, виплачених надміру, та списання сум переплат пенсій, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України №6-4 від 21.03.2003, та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.05.2003 за №374/7695 (далі – Порядок №6-4).
Згідно з пунктом 3 Порядку №6-4 суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду України чи в судовому порядку відповідно до статті 50 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Рішення про стягнення приймає територіальний орган Пенсійного фонду України, в якому пенсіонер перебуває на обліку як одержувач пенсії (додаток 1).
Суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім`ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії. Відрахування на підставі рішень органу, що призначає пенсії, провадяться в розмірі не більше 20 процентів пенсії понад відрахування з інших підстав. В усіх випадках звернення стягнень на пенсію за пенсіонером зберігається не менш як 50 процентів належної пенсії. У разі припинення виплати пенсії (внаслідок відновлення здоров`я тощо) до повного погашення заборгованості решта заборгованості стягується в судовому порядку (стаття 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення»).
Отже, обов`язковою умовою стягнення надміру виплачених пенсій є допущення зловживань з боку пенсіонера та в жодному випадку вказані суми не можуть бути стягнуті у випадку призначення її на підставі недостовірних даних, формування яких не залежить від пенсіонера. В такому разі суми зайво виплаченої пенсії стягуються зі страхувальника.
Таким чином, підставами для утримання відповідачем зайво сплачених сум пенсії можуть бути лише зловживання з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних.
Вказаний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсії є вичерпним.
Як встановлено судом з матеріалів справи, з вини Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області, яка видала довідку з недостовірними даними, у квітні 2018 року виникла переплата пенсії ОСОБА_1 у розмірі 22 374,28 грн. за період з 01.01.2018 по 30.04.2018.
Здійснюючи перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі рішення Волинського окружного адміністративного суду у справі № 0340/1868/18 від 17.10.2018 ГУ ПФУ у Волинській області одночасно відкоригувало доплату до пенсії позивача на суму переплати пенсії, а саме на 22 374,28 грн. Вказане коригування відображене у поданому відповідачем розрахунку по особовому рахунку НОМЕР_2 за період з 01.01.2016 по 17.11.2018, де зазначено, що за січень 2018 року - квітень 2018 року з ОСОБА_1 утримано 22 374,28 грн. (2 144,46 грн.*4 + 3 449,11 грн.*4).
При цьому, жодного рішення щодо утримання надміру виплачених сум пенсій з ОСОБА_1 ГУ ПФУ у Волинській області не виносило.
Отже, відповідачем безпідставно, в порушення вимог законодавства, утримано з позивача суму надміру виплаченої пенсії в розмірі 22 374,28 грн.
Оскільки статтею 50 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначений вичерпний перелік підстав для утримання надміру виплачених сум пенсій, а відповідачем жодного доказу встановлення вини позивача щодо вчинення певного зловживання або подання недостовірних відомостей суду не надано, дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення коригування пенсії позивача на суму переплати в розмірі 22 374,28 грн. є протиправними.
З метою належного захисту прав позивача суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь ОСОБА_1 безпідставно утриманих коштів з пенсії за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 в розмірі 22 374,28 грн.
За таких обставин позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими покликання відповідача щодо пропуску позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, з огляду на таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв`язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Враховуючи позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях № 8-рп/2013 і № 9-рп/2013, суд дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов`язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Аналогічна правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17.
За правилами, визначеними статтею 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат у цій справі відсутні.
Керуючись статтями 242, 243, 245, 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, будинок 22-в, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо проведення коригування пенсії позивача на суму переплати в розмірі 22 374,28 грн..
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 безпідставно утриману частину пенсії за період з 01 січня 2018 року по 30 квітня 2018 року в розмірі 22 374 (двадцять дві тисячі триста сімдесят чотири) гривні 28 копійок.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Лозовський