Ухвала суду № 95103677, 18.02.2021, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
18.02.2021
Номер справи
922/1775/19
Номер документу
95103677
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

"18" лютого 2021 р.Справа № 922/1775/19

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Усатого В.О.

при секретарі судового засідання Мазуренко А.О.

розглянувши заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020), з урахуванням уточнень (вх.№1773 від 25.01.2021), у справі

за заявою фізичної особи-підприємець Корнач Олени Іларіонівни про неплатоспроможність фізичної особи-підприємець Корнач Олени Іларіонівни

за участю:

представника боржника - Боровик О.М., довіреність від 18.08.2018

представника ГУ ДПС у Харківській області - Климової А.С.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.06.2019, зокрема, прийнято заяву фізичної особи-підприємця Корнач Олени Іларіонівни про відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду; підготовче засідання по справі призначено на 25.06.2019; накладено арешт на все майно, що належить Корнач О.І., за винятком майна, на яке згідно із законодавством України не може бути звернено стягнення.

Ухвалою суду від 09.07.2019 відкрито провадження у справі про банкрутство ФОП Корнач О.І., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.10.2020, зокрема, введено процедуру реструктуризації боргів боржника - ФОП Корнач О.І.; призначено керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Шубу В.І.; призначено попереднє засідання суду у справі на 26.11.2020.

02.10.2020 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника.

02.11.2020 до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408) на загальну суму 283399,56 грн, з яких: 144973,89 грн - основний податковий борг, 3685,39 грн - штрафні санкції, 134740,28 грн - пеня.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.11.2020 заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020) залишено без руху. Повідомлено Головне управління ДПС у Харківській області про недоліки заяви з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020), а саме: про відсутність доказів сплати судового збору та доказів на підтвердження повноважень Дем`яненка Д.О. на засвідчення копій документів, доданих до заяви в якості доказів, які підтверджують грошові вимоги до боржника. Заявнику - Головному управлінню ДПС у Харківській області надано десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків та надання суду: доказів сплати судового збору за подання до суду заяви з грошовими вимогами до боржника у розмірі 4204,00 грн; доказів на підтвердження повноважень Дем`яненка Д.О. на засвідчення копій документів, доданих до заяви в якості доказів, які підтверджують грошові вимоги до боржника. Попереджено Головне управління ДПС у Харківській області про те, що відповідно до ст. 46 Кодексу України з процедур банкрутства, якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому разі господарський суд постановляє ухвалу про повернення заяви.

До суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшло клопотання про долучення доказів сплати судового збору (вх. № 26048), з доданим до нього платіжним дорученням № 9286 від 03.11.2020 про сплату судового збору в розмірі 4204,00 грн.

18.11.2020 до суду від заявника надійшли письмові пояснення (вх. № 26994), в яких Головне управління ДПС у Харківській області висловило свою правову позицію щодо повноважень особи, яка засвідчила копії документів, доданих до заяви в якості доказів.

19.11.2020 до суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшли письмові пояснення (вх. № 27036), в яких заявник зазначив, що Дем`яненко Дмитро Олександрович є головним державним інспектором-ревізором Східного відділу по роботі з податковим боргом управління по боротьбі з податковим боргом, на підтвердження чого було надано наказ Головного управління ДПС у Харківській області № 536-о від 28.09.2020 "Про переведення працівників".

Ухвалою суду від 20.11.2020 призначено заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020) до розгляду в попередньому засіданні господарського суду на 26.11.2020. Ухвалено Головному управлінню ДПС у Харківській області до дати проведення судового засідання надати суду: правове та документальне обґрунтування заявлених вимог; оригінали документів, доданих до заяви (для огляду). Зобов`язано керуючого реструктуризацією та боржника до дати проведення судового засідання: розглянути заяву Головного управління ДПС у Харківській області та письмово повідомити про результати розгляду заявника та суд; надати суду докази повідомлення заявника про результати розгляду заяви (оригінал фіскального чеку та поштового опису вкладення).

23.11.2020 до суду від Корнач О.І. надійшов відзив на заяву Головного управління ДПС у Харківській області, в якому боржник просила суд повернути заяву з грошовими вимогами Головному управлінню ДПС у Харківській області як таку, що подана без підтверджених повноважень; відмовити Головному управлінню ДПС у Харківській області у задоволенні грошових вимог на загальну суму 283399,56 грн. В обґрунтуванні поданих заперечень боржник посилався на те, що поточний статус фізичної особи-підприємця Корнач О.І. набула 23.10.2018, при цьому, на думку боржника, при проведення реєстрації припинення підприємницької діяльності 19.12.2016 з анулюванням статусу платника ПДВ припинився й податковий обов`язок Корнач О.І.; також боржник заперечував проти нарахування штрафних санкцій за період з 22.11.2016 по 16.05.2018, оскільки в зазначений період Корнач О.І. не була фізичною особою-підприємцем; крім того, боржник заперечував проти вимоги зі сплати єдиного соціального внеску, посилаючись на ч. 4 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування"; окремо боржник заперечував проти нарахування "мораторної пені" та посилався на те, що статус заявника - Головного управління ДПС у Харківській області не відповідає вимогам ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства через те, що сам заявник був зареєстрований як юридична особа вже після відкриття провадження у даній справі.

23.11.2020 до суду від керуючого реструктуризацією надійшло повідомлення про результати розгляду заяви Головного управління ДПС у Харківській області, в якому арбітражний керуючий Шуба В.І. зазначив, що відхиляє вимоги заявника.

Ухвалою суду від 26.11.2020 відкладено розгляд заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020) на 07.12.2020. Запропоновано Головному управлінню ДПС у Харківській області надати суду відповідь (письмові пояснення) на результати розгляду керуючим реструктуризацією та боржником вимог заявника з їхнім правовим та документальним обґрунтуванням, а також доказами їхнього надсилання на адреси боржника та керуючого реструктуризацією.

07.12.2020 до суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшли письмові пояснення (вх. № 28502) щодо заяви з грошовими вимогами до боржника з доказами їхнього надсилання 07.12.2020 на адреси та керуючого реструктуризацією. З наданих пояснень заявника вбачається, що Головне управління ДПС області не погоджується з позицією керуючого реструктуризацією та боржника, зокрема, щодо заперечень на заявлені вимоги з ПДВ, та обґрунтовує свою правову позицію, посилаючись, зокрема, на п.п. 56.11 ст. 56, п. 184.8 ст. 184 ПК України; щодо заперечень керуючого реструктуризацією та боржника на заявлені вимога із ЄСВ обґрунтовує свою правову позицію з огляду на те, що до 01.01.2017 фізичні особи-підприємці, які мали статус "пенсіонер за віком" або "особа з інвалідністю" на загальній системі оподаткування не мали пільг по нарахуванню та сплаті єдиного внеску, при цьому, ФОП Корнач О.І. самостійно подавала звітність (і така звітність була подана у 2015 та 2016 році, тобто до 01.01.2017) про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску; щодо заперечень керуючого реструктуризацією та боржника на заявлену пеню обґрунтовує свою правову позицію, посилаючись на ухвалу суду від 01.10.2020 про введення процедури реструктуризації боргів боржника.

Ухвалою суду від 07.12.2020 відкладено розгляд заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020) на 21.12.2020. Ухвалено Головному управлінню ДПС у Харківській області до дати проведення судового засідання надати суду: правове обґрунтування нарахування пені після введення ухвалою суду від 09.07.2019 мораторію на задоволення вимог кредиторів; уточнений розрахунок суми податкового боргу, з урахуванням мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою суду від 09.07.2019. Запропоновано керуючому реструктуризацією та боржнику до дати проведення судового засідання надати суду відповідь (заперечення) на письмові пояснення Головного управління ДПС у Харківській області (вх. № 28502 від 07.12.2020).

Ухвалою суду від 21.12.2020 відкладено розгляд заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020) на 26.01.2021. Ухвалено Головному управлінню ДПС у Харківській області до дати проведення судового засідання надати суду: правове обґрунтування нарахування пені після введення ухвалою суду від 09.07.2019 мораторію на задоволення вимог кредиторів; уточнений розрахунок суми податкового боргу, з урахуванням мораторію на задоволення вимог кредиторів, введеного ухвалою суду від 09.07.2019. Запропоновано керуючому реструктуризацією та боржнику до дати проведення судового засідання надати суду відповідь (заперечення) на письмові пояснення Головного управління ДПС у Харківській області (вх. № 28502 від 07.12.2020).

25.01.2021 до суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшли уточнення до заяви про кредиторські вимоги (вх. № 1773), в яких заявник просив суд визнати кредиторські вимоги на загальну суму 269025,81 грн, з яких: 144973,89 грн - основний платіж, 3685,39 грн - штрафні санкції, 120366,53 грн - пеня. В наданих уточненнях заявник просив врахувати технічну помилку щодо зазначення правильного податку, а також надав суду уточнений розрахунок заявленого податкового боргу, з урахуванням ухвали суду від 09.07.2019, якою, зокрема, введено мораторій.

11.02.2021 до суду від боржника надійшли доповнення до відзиву (заперечення) на заяву Головного управління ДПС у Харківській області, в якому Корнач О.І. заперечувала проти заявлених грошових вимог, посилався, додатково, на недотримання заявником порядку надіслання податкових вимог на адресу боржника та пропущення строку, встановленого п. 102.2 ст. 102 ПК України.

Також, 11.02.2021 до суду від Головного управління ДПС у Харківській області надійшов лист про надання інформації, до якого заявник додав, зокрема, копії податкових декларацій.

В судовому засіданні 11.02.2021 було оголошено перерву з розгляду заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника на 18.02.2021.

17.02.2021 до суду від заявника надійшов лист про надання інформації, до якого Головне управління ДПС у Харківській області додало, зокрема, копії податкових декларацій.

Присутній у судовому засіданні представник Головного управління ДПС у Харківській області заяву з грошовими вимогами до боржника підтримав у повному обсязі.

Представник боржника у судовому засіданні проти грошових вимог, заявлених Головним управлінням ДПС у Харківській області, заперечувала з підстав, викладених у відзиві та доповненнях до нього.

Керуючий реструктуризацією в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду заяви Головного управління ДПС у Харківській області був повідомлений відповідно до вимог чинного законодавства.

Розглянувши заяву Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020), з урахуванням уточнень (вх.№1773 від 25.01.2021), надані заявником, боржником та керуючим реструктуризацією документи, заслухавши учасників у справі про банкрутство, суд встановив наступне.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12.06.2019, зокрема, прийнято заяву фізичної особи-підприємця Корнач Олени Іларіонівни про відкриття провадження у справі про банкрутство до розгляду; підготовче засідання по справі призначено на 25.06.2019; накладено арешт на все майно, що належить Корнач О.І., за винятком майна, на яке згідно із законодавством України не може бути звернено стягнення.

Ухвалою суду від 09.07.2019 відкрито провадження у справі про банкрутство ФОП Корнач О.І., введено мораторій на задоволення вимог кредиторів.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 01.10.2020, зокрема, введено процедуру реструктуризації боргів боржника - ФОП Корнач О.І.; призначено керуючим реструктуризацією боржника арбітражного керуючого Шубу В.І.; призначено попереднє засідання суду у справі на 26.11.2020.

02.10.2020 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника.

Відповідно до ч. 1 ст. 122 Кодексу України з процедур банкрутства подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.

Згідно з ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

02.11.2020, тобто в межах строку, встановленого Кодексом України з процедур банкрутства, до суду надійшла заява Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408), в якій заявник, з урахуванням уточнень (вх. № 1773 від 25.01.2021), просив суд визнати кредиторські вимоги на загальну суму 269025,81 грн, з яких: 144973,89 грн - основний платіж, 3685,39 грн - штрафні санкції, 120366,53 грн - пеня.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судом встановлено, що до Корнач О.І. була зареєстрована як фізична особа-підприємець, перебувала як платник податків на обліку Броварської ОДПI (Броварський район) ГУ ДФС у Київській області та 19.12.2016 припинила підприємницьку діяльність; 23.10.2018 була повторно зареєстрована як фізична особа-підприємець та наразі як платник податків перебуває на обліку ГУ ДПС у Харківській області.

Як вбачається з поданих заявником документів, вимоги Головного управління ДПС у Харківській області ґрунтуються на тому, що ФОП Корнач О.І. має податковий борг на загальну суму 269025,81 грн, який виник на підставі несплати зобов`язань за:

1) війський збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11011001) в розмірі 297,98 грн, з яких:

- 187,50 грн - основний борг (податкова декларацiя про майновий стан i доходи (для пiдприємцiв) №9274397679 вiд 28.01.2016 термін сплати 19.02.2016); 92,26 грн - пеня за період з 20.05.2016 по 09.07.2019, згідно з ухвалою господарського суду Харківської області від 09.07.2019 у справі №922/1775/19, на податкову декларацію про майновий стан i доходи (для пiдприємцiв) № 9274397679 вiд 28.01.2016;

2) податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14010100) на загальну суму 257923,19 грн, з яких:

- 135947,52 грн - основний платіж (податкова декларація з податку на додану вартість № 9013453288 від 16.03.2014 термін сплати 30.03.2014 у сумі 15161,00 грн (сплачено 7016,48 грн, до заявлення 8144,52 грн); податкова декларація з податку на додану вартість №9022091220 від 19.04.2014 термін сплати 30.04.2014 у сумі 12251,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9024870715 від 04.05.2014 термін сплати 30.05.2014 у сумі 7589,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9035316562 від 20.06.2014 термін сплати 30.06.2014 у сумі 357,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9040348611 від 15.07.2014 термін сплати 30.07.2014 у сумі 314,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9053259706 від 17.09.2014 термін сплати 30.09.2014 у сумі 3670,00 грн; податкова декларацій з податку на додану вартість № 9059580766 від 16.10.2014 термін сплати 30.10.2014 у сумі 13492,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9064792655 від 07.11.2014 термін сплати 30.11.2014 у сумі 5984,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9069859029 від 02.12.2014 термін сплати 30.12.2014 у сумі 9030,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9077382891 від 12.01.2015 термін сплати 30.01.2015 у сумі 11928,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9015670331 від 15.02.2015 термін сплати 02.03.2015 у сумі 12737,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 1500004341 від 06.03.2015 термін сплати 30.03.2015 у сумі 13162,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9067491487 від 14.04.2015 термін сплати 30.04.2015 у сумі 13979,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9097198563 від 15.05.2015 термін сплати 30.05.2015 у сумі 13 210,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9168115363 від 10.08.2015 термін сплати 30.08.2015 у сумі 7337,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9195382919 від термін сплати 30.09.2015 у сумі 1667,00 грн; податкова декларація з податку на додану вартість № 9273042760 від 16.01.2016 термін сплати 30.01.2016 у сумі 1096,00 грн);

- 3685,39 грн - штрафна санкція (податкове повідомлення-рішення №0043931301 від 22.11.2016 термін сплати 05.01.2017 у загальній сумі 2019,96 грн; податкове повідомлення-рішення № 0018665202 від 16.05.2018 термін сплати 12.06.2018 у сумі 1665,43 грн);

- 118290,28 грн - пеня (нараховано пені ІКП з 31.12.2013 податкова декларація з податку на додану вартість № 1300007491 від 04.12.2013 термін сплати 26.08.2015 у сумі 660,95 грн; нараховано пені ІКП з 31.12.2013 податкова декларація з податку на додану вартість № 9081307961 від 17.12.2013 термін сплати 26.08.2015 у сумі 698,22 грн; нараховано пені ІКП з 31.01.2014 податкова декларація з податку на додану вартість № 9085260844 від 01.01.2014 термін сплати 26.08.2015 у сумі 354,86 грн; нараховано пені ІКП з 03.03.2014 податкова декларація з податку на додану вартість № 9005952611 від 11.02.2014 термін сплати 26.08.2015 у сумі 90,18 грн; нараховано пені ІКП з 31.03.2014 податкова декларація з податку на додану вартість № 9013453288 від 16.03.2014 термін сплати 26.08.2015 у сумі 2152,14 грн; нараховано пені ІКП з 29.06.2014 податкова декларація з податку на додану вартість № 9013453288 від 16.03.2014 термін сплати 24.09.2015 у сумі 668,85 грн; нараховано пені з 29.06.2014 податкова декларація з податку на додану вартість № 9013453288 від 16.03.2014 термін сплати 26.01.2016 у сумі 456,55 грн; нарахована мораторна пеня з 29.06.2014 по 09.07.2019 згідно з ухвалою господарського суду Харківської області від 09.07.2019 у справі № 922/1775/19: 7257,48 грн - з 29.06.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9013453288 від 16.03.2014; 10804,78 грн - з 30.07.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9022091220 від 19.04.2014; 6615,16 грн - з 29.08.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9024870715 від 04.05.2014; 307,4 грн - з 29.09.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9035316562 від 20.06.2014; 267,15 грн - з 29.10.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9040348611 від 15.07.2014; 3037,37 грн - з 30.12.2014 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9053259706 від 17.09.2017; 11011,03 грн - з 29.01.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9059580766 від 16.10.2014; 4791,74 грн - з 01.03.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9064792655 від 07.11.2014; 7015,99 грн - з 31.03.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9069859029 від 02.12.2014; 8963,72 грн - з 01.05.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9077382891 від 12.01.2015; 5,83 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000721704 від 14.01.2015; 91,73 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 387,39 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 761,75 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 198,1 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 219,00 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 1159,93 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 609,61 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 546,10 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 550,01 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 553,92 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 546,66 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 262,48 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 713,00 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 830,65 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 189,79 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 722,12 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 702,58 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 137,87 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на повідомлення-рішення №0000711704 від 14.01.2015; 47,07 грн - з 03.02.2015 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0000711704 від 14.01.2015; 9247,14 грн - з 01.06.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9015670331 від 15.02.2015; 9252,78 грн - з 29.06.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 1500004341 від 06.03.2015; 9470,95 грн - з 30.07.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9067491487 від 14.04.2015; 8625,30 грн - з 29.08.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9097198563 від 15.05.2015; 4356,61 грн - з 29.11.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9168115363 від 10.08.2015; 958,69 грн - з 30.12.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9195382919 від 21.09.2015; 550,65 грн - з 30.04.2016 по 09.07.2019 на податкова декларація з податку на додану вартість № 9273042760 від 16.01.2016; 175,51 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0043931301 від 22.11.2016; 115,40 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0043931301 від 22.11.2016; 123,61 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0043931301 від 22.11.2016; 17,79 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0043931301 від 22.11.2016; 117,01 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0043931301 від 22.11.2016; 66,23 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0043931301 від 22.11.2016; 447,84 грн - з 06.01.2017 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення № 0043931301 від 22.11.2016; 375,61 грн - з 13.06.2018 по 09.07.2019 на податкове повідомлення-рішення №0018665202 від 16.05.2018;

3) податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500) на загальну суму 5303,01 грн, з яких:

- 3319,02 грн - основний платіж (податкова декларація про майновий стан і доходи (для підприємців) № 9079603232 від 02.02.2015 термін сплати 19.02.2015 у сумі 1444,02 грн; податкова декларація про майновий стан і доходи (для підприємців) № 9274397679 від 28.01.2016 термін сплати 19.02.2016 у сумі 1875,00 грн);

- 1983,99 грн - пеня (нарахована мораторна пеня з 21.05.2015 по 09.07.2019 згідно з ухвалою господарського суду Харківської області: 1061,42 грн - з 21.05.2015 по 09.07.2019 на податкова декларація про майновий стан і доходи (для підприємців) № 9079603232 від 02.02.2015; 922,57 грн - з 20.05.2016 по 09.07.2019 на податкова декларація про майновий стан і доходи (для підприємців) № 9274397679 від 28.01.2016);

4) ЄВС (КБК 71040000) в розмірі основного платежу на суму 5519,85 грн (єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування №1503972187 від 02.02.2015 термін сплати 09.02.2015 у сумі 2917,35 грн; єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування № 1602693444 від 27.01.2016 термін сплати 09.02.2016 у сумі 2602,50 грн).

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.

Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов`язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов`язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство.

Положеннями пункту 1.1. статті 1 ПК України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Статтею 41 ПК України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб`єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до статті 78 ПК України.

Щодо заперечень боржника на заявлені вимоги в частині посилання на анулювання статусу платника ПДВ та припинення податкового зобов`язання у зв`язку з проведенням реєстрації припинення підприємницької діяльності 19.12.2016, суд звертає увагу на те, що згідно з п.п. 184.8 ст. 184 ПК України у разі якщо платник податку, реєстрація якого анулюється, має податкові зобов`язання за результатами останнього податкового періоду, така сума податку враховується в суму зменшення бюджетного відшкодування, а в разі його відсутності у строки, визначені цим Кодексом, платник зобов`язаний погасити суму податкових зобов`язань або податкового боргу з цього податку, що виникли до такого анулювання, за їх наявності, незалежно від того, залишатиметься така особа зареєстрованою як платник цього податку на день сплати такої суми податку чи ні.

Щодо заявленої заявником суми заборгованості з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11011001), податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14010100), податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500), суд зазначає наступне.

Пунктом 102.1 статті 102 ПК України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У пункті 102.4 статті 102 ПК України визначено, що у разі якщо грошове зобов`язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв`язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов`язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Пункт 101.1 статті 101 ПК України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в пункті 101.2 цієї статті, під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.

Системний аналіз зазначених норм дозволяє зробити висновок про те, що ПК України встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу статті 101 Податкового кодексу України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Відповідного правового висновку дійшов Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суд у постановах від 06.02.2018 у справі № К/9901/99/17 (807/2097/16), від 04.09.2018 у справі № 813/4430/16, Касаційний господарський суду у складі Верховного Суду у постановах від 19.09.2019 у справі № 910/11620/18, від 31.10.2019 у справі № 925/1242/15, від 05.12.2019 у справі № 910/1678/19.

Тому при розгляді грошових вимог контролюючого органу до боржника, як платника податків, заявлених на підставі податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками проведення податкових перевірок боржника, господарському суду належить перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який у пункті 102.4. статті 102 ПК України встановлено у 1095 календарних днів з дня його виникнення та застосування якого є імперативним.

Аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.05.2018 у справі № 923/1092/16, від 17.04.2019 № 43/75-15/7-б, від 19.09.2019 №910/11620/18, від 24.10.2019 у справі № 906/665/17.

У разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу в контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу.

Відповідний правовий висновок викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у поставі від 06.02.2018 у справі №807/2097/16 (К/9901/99/17).

З матеріалів справи вбачається, що справа про банкрутство відкрита щодо боржника ухвалою суду від 09.07.2019, ухвалою суду від 01.10.2020 введено процедуру реструктуризації боргів боржника, а 02.10.2020 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможністі ФОП Корнач О.І.

Суд зазначає, що сума боргу з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11011001), податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14010100), податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500), яка увійшла до заявлених Головним управлінням ДПС у Харківській області вимог, складається, зокрема, з основного податкового зобов`язання, яке охоплює період з 2013 року по січень 2016 року, а також пені та штрафних санкцій, нарахованих на такий податковий борг, разом з тим з відповідною заявою з грошовими вимогами до боржника податковий орган звернувся до суду лише 02.11.2020, тобто після спливу 1095-денного строку, визначеного статтею 102 ПК України, при цьому, доказів наявності судових рішень про стягнення заявлених сум з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11011001), податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (КБК 14010100), податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (КБК 11010500) заявником не надано.

З огляду на вищевикладене, виходячи з встановлених обставин спливу строку давності для стягнення податкового боргу з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування, суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання у даній справі кредиторських вимог Головного управління ДПС у Харківській області в розмірі 263505,96 грн, заявлених після спливу 1095-денного строку, визначеного статтею 102 ПК України, внаслідок чого заявлена кредиторська заборгованість є безнадійною та підлягає списанню, а боржник, в свою чергу, вважається вільним від такого грошового зобов`язання.

Щодо заявленої суми заборгованості з єдиного соціального внеску в розмірі 5519,85 грн, суд зазначає наступне.

Так, правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ), умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюються Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Згідно з ч. 2 ст. 2 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" особи, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої цієї статті (фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування; особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності; члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах), звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони отримують пенсію за віком або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (в редакції, що діяла на момент подання ОСОБА_1 звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску від 02.02.2015 та 27.01.2016) особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті (фізичні особи-підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування), які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, законодавством України передбачено пільги для пенсіонерів за віком та особам з інвалідністю зі сплати ЄСВ шляхом звільнення від сплати вказаного внеску. При цьому, виключенням є лише добровільна участь вказаних осіб у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена податковим органом у випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов`язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов`язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У випадках, зазначених в абзаці дев`ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. Вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки або рішення суду щодо стягнення суми недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом. Строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Згідно з п. п. 6.3, 6.4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 09.09.2013 № 455 (яка діяла на момент подання ОСОБА_1 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №1503972187 від 02.02.2015) органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску або актом про суми розбіжностей щодо сум доходу (прибутку), заявлених у звітності до органу доходів і зборів та задекларованих у річній податковій декларації фізичними особами - підприємцями чи особами, які забезпечують себе роботою самостійно, або повідомленням-розрахунком на всю суму донарахованого єдиного внеску. У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога надсилається: платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п`яти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, протягом п`ятнадцяти робочих днів, наступних за календарним місяцем, у якому виникла або зросла недоїмка зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій). Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками. Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Згідно з п. п. 3, 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (яка діяла на момент подання ОСОБА_1 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №1602693444 від 27.01.2016) фіскальні органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) в таких випадках: якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску фіскальними органами; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску; якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій. У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається) одночасно з актом документальної перевірки платника єдиного внеску. У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається): платникам, зазначеним у підпунктах 1 та 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п`яти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій); платникам, зазначеним у підпунктах 3 та 4 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом п`ятнадцяти робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій). Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі даних інформаційної системи фіскального органу платника на суму боргу, що перевищує 10 гривень. Вимога про сплату боргу (недоїмки), окрім загальних реквізитів, повинна містити відомості про розмір боргу, у тому числі суми недоїмки, штрафів та пені, обов`язок погасити борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк. Вимога про сплату боргу (недоїмки) є виконавчим документом. Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками. Вимога про сплату боргу (недоїмки) формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з інформаційної системи фіскального органу за формою згідно з додатком 6 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Слід також зазначити, що згідно з п. 3.3 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 454 (який діяв на момент подання ОСОБА_1 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №1503972187 від 02.02.2015) та Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 (який діяв на момент подання ОСОБА_1 звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №1602693444 від 27.01.2016) ФО - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Звіт зазначеними особами не подається. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їхньої добровільної участі в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Суд зазначає, що звільнення фізичної особи-підприємця від сплати єдиного внеску можливе при наявності двох умов, по-перше, така особа повинна мати статус пенсіонера за віком або інваліда, по-друге, отримувати відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

При цьому, суд звертає увагу на те, що виключення з вказаної категорії осіб становлять тільки ті фізичні особи-підприємці, які добровільно беруть участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Порядок укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування передбачений ч. 3 ст. 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

Відповідно до ч. 3 ст. 10 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (в редакції, яка діяла на момент подання ОСОБА_1 звітів про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску №1503972187 від 02.02.2015, №1602693444 від 27.01.2016) особи, зазначені в частині першій цієї статті, подають до органу доходів і зборів за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування. Орган доходів і зборів, що отримав заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, має право перевіряти викладені в заяві відомості та вимагати від особи, яка подала заяву, документи, що підтверджують зазначені відомості. З особою, яка подала заяву про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування, органом доходів і зборів в строк не пізніше ніж 30 календарних днів з дня отримання заяви укладається договір про добровільну участь відповідно до типового договору, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Таким чином, підставою для нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на добровільних засадах є укладання договору про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Суд зазначає, що добровільна участь особи, яка виявила бажання бути платником єдиного внеску, передбачає собою укладення договору на добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до матеріалів справи ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , з огляду на що досягла віку (55 років), встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", в 1998 році, з якого одержує пенсію за віком та має пенсійне посвідченні з терміном дії довічно.

Таким чином, у ОСОБА_1 наявна обставина, яка звільняє її від сплати за себе єдиного внеску, окрім випадку її добровільної участі в системі загальнообов`язкового страхування.

Доказів звернення ОСОБА_1 із заявою про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування та відповідно укладання з нею договору про добровільну участь заявником - Головним управлінням ДПС у Харківській області до матеріалів справи не надано.

Щодо добровільного подання ОСОБА_1 відповідних звітів, суд вважає за необхідне врахувати правову позицію Верхового Суду, викладену в постанові від 17.10.2018 у справі № 806/1575/16, відповідного до якої суд касаційної інстанції погодився з висновками судів попередніх інстанцій, якими не було прийнято до уваги посилання органу фіскальної служби на те, що подавши звіти з визначенням суми єдиного внеску, особа самостійно визначила грошове зобов`язання, що підлягає сплаті, оскільки нею не укладалася угода про добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування згідно з вимогами частини четвертої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування".

З огляду на викладене суд доходить висновку про відсутність підстав для визнання у даній справі кредиторських вимог Головного управління ДПС у Харківській області з єдиного соціального внеску в розмірі 5519,85 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне в задоволенні заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020), з урахуванням уточнень (вх. № 1773 від 25.01.2021) відмовити, грошові вимоги Головного управління ДПС у Харківській області в розмірі 269025,81 грн відхилити.

Керуючись ст. ст. 45, 47, 113, 122, 133 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-235 ГПК України,

УХВАЛИВ:

Відмовити в задоволенні заяви Головного управління ДПС у Харківській області з грошовими вимогами до боржника (вх. № 25408 від 02.11.2020), з урахуванням уточнень (вх. № 1773 від 25.01.2021).

Відхилити грошові вимоги Головного управління ДПС у Харківській області в розмірі 269025,81 грн.

Ухвалу направити керуючому реструктуризацією, боржнику, Головному управлінню ДПС у Харківській області.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги в строки, передбачені ст. 256 ГПК України.

Повний текст ухвали суду складено та підписано 23 лютого 2021 року.

Суддя Усатий В.О.